Netball

HISTORY OF THE BAROSSA DISTRICT NETBALLERS

1991

Entered BL&G Netball Association known as the Barossa District Netball Club (under the banner of the Barossa District Football Club)

First Committee members:-

  • President Jeff Heaslip
  • Vice President Jill Blacker
  • Secretary Barbara Fromm
  • Assoc Secretary Heather Wilkin
  • Treasurer Deb Stephen
  • Record Officer Deb Stephen
  • Tribunal Rep Barb Kassebaum
  • Committee: Robyn Sullivan, Carolyn Whiteman, Karen Davis & Judy Roberts.
  • Social Committee: Sue Franks, Cynthia Vanstone, Jo Ruchs, Helen Down & Anne Bitter. 

Entered 6 Senior teams - 58 Senior players and 6 Junior teams - 52 Junior Players TOTAL - 110 registered players.

1992

Our first Association Best & Fairest Sub Junior - Tammie Stephen

1993

1994

Our First Premiership, Senior 3 Premiers defeated Riverton at Tanunda 48 / 38

Best on Court Grand Final – Kirrily Chambers

Coach: Jan Palmer

1995

Senior 5 Premiers defeated Kapunda at Freeling 50 / 40

Best on Court Grand Final - Tricia Mackowski

Coach: Malcolm Cooney

1996

1997

Senior 5 Premiers defeated Nuriootpa at Kapunda 41 / 37

Coach: Dawn Rainsford & Meralyn Schaeffer

Association Best & Fairest – Sub Junior 2 – Renae Lang

1998

Association Best & Fairest Senior 3 – Teresa Scally

Intermediate – Kimberley Cooney & Katie Rohrlach (tie)

1999

Sub Junior 3 Premiers defeated Kapunda at Nuriootpa 27 / 14

Best on Court Grand Final – Meagan Boyle

Coach: Clive & Helen Malsom

Association Best & Fairest Senior 5 – Anne Taylor

2000

Association Best & Fairest Sub Junior 2 – Casey Allchurch

2001

Senior 5 lost in Grand Final to Freeling at Willaston 50 / 22

Junior 1 lost in Grand Final to Nuriootpa 52 / 42

Association Best & Fairest Intermediate - Katrina Leibhardt

Sub Junior 3 - Lauren Sainsbury

2002

2003

Our First Senior 1 Premiership Senior 1 Premiers defeated Kapunda at Nurioopta

Best on Court Grand Final – Deanna Mason

Coach: Fiona Huppatz

Sub Junior 2 lost in Grand Final to Kapunda

Best on Court Grand Final – Kelly Wostikow

Coach: Cheryl Jericho Association

Best & Fairest Senior 1 – Jackie Cooney

2004

Senior 1 lost in Grand Final to Gawler Centrals at Freeling

Coach: Fiona Huppatz Association

Best & Fairest Senior 1 - Fiona Huppatz

Senior 6 - Naomi Mattiske

Intermediate - Jackie Lind

Sub Junior 1 - Lauren Sainsbury

2005

Sub Junior 1 Premiers at Freeling

Coach: Joanne Sainsbury

Sub Junior 3 Premiers

Best on Court Grand Final – Teagan Lang

Coach: Jenny Slade

Association Best & Fairest Senior 3 - Teresa Scally

Senior 5 - Naomi Mattiske

Association Goal Shooting Award - Sub Junior 1

2006

Sub Junior 2 Premiers at Kapunda

Coach: Jenny Slade

Junior 1 lost in Grand Final to Gawler Centrals

Best on Court Grand Final – Laura Slade

Coach: Bronwyn Venning

Sub Junior 3 lost in Grand Final to Freeling

Coach: Jodie Ayers

Association Best & Fairest

Senior 2 - Kimberley Cooney

Senior 3 - Leonie Lang

Sub Junior 1 - Rianna Thompson

Media - Kia Junior Netballer of the Year – Lauren Sainsbury (joint winner)

2007

Senior 1 second Premiership - Senior 1 Premiers defeated Angaston at Nuriootpa 44 / 28

Best on Court Grand Final - Carolyn Westley

Coach: Melinda Rendell

Sub Junior 1 lost in Grand Final to Gawler Central 37 / 20

Coach: Cynthia Vanstone

Senior 1 Wohlers Team of the Year included Melinda Rendell

2008

Association Best & Fairest Intermediate - Rianna Thompson & Kristie Fromm (tie)

Sub Junior 3 - Hannah Majors

Media - Sub Junior Netballer of the Year – Hannah Robinson

2009

Association Best & Fairest Senior 4 – Dianne Robinson (joint winner)

2010

Currently have 10 Junior Teams and 5 Senior teams playing in the Barossa, Light & Gawler Association plus registered Net-Set-Go Centre - 10 week programme for 30 girls (5-8 year)

Senior Players : 51

Junior Players : 87

Total Registered: 138

SUMMARY TO 2010

PREMIERSHIPS

SENIORS 5

JUNIORS 4

TOTAL PREMIERSHIPS: 9

ASSOCIATION BEST & FAIREST WINNERS

SENIORS 10

JUNIORS 13

TOTAL ASSOC B & F WINNERS: 23

MEDIA JUNIOR NETBALLER OF THE YEAR: 2

ASSOCIATION GOAL SHOOTING AWARD: 1

SEASON 2017

SENIOR FOOTBALL

Contacts:

Football Operations Manager:
Alex Gill - 0411 277 606
alex@gjearth.com.au

A Grade Football:
Todd Miles - 0400 996 502
Reserves Football:
Richard ODriscoll - 0428 246 807
barossaearthworks@bigpond.com

Training Times:

Tuesdays and Thursdays - 
6:30pm at Williamstown Oval


JUNIOR FOOTBALL

SENIOR COLTS

Colts Co-Ordinator:
Judy Watson - 0424 136 374

Training Times:

Tuesdays & Thursday -
5.30pm at Williamstown Oval


JUNIOR COLTS

Colts Co-Ordinator:
Judy Watson - 0424 136 374

Training Times:

Tuesdays & Thursday -
5.30pm at Williamstown Oval


JUNIOR FOOTBALL TRAINING
(u9, u11, u13)

Williamstown Oval, Wednesday
> Under 9 & Under 11 - 5.30 to 6.30.
> U13 6.00 to 7pm.

New players welcome across the board.

Contact Tegan Bahnisch 0409 677 055
ctbahnisch@bigpond.com for more info.


SENIOR NETBALL TRAINING

Williamstown Courts

Seniors 1 & 2 Training
> Wednesday Night

Seniors  3-7 Training
> Thursday Night

Contact Teresa on 0408 842 471 or Kylie on 0431 538 631 for more info.


JUNIOR NETBALL TRAINING

Williamstown Courts

Training > Wednesday from 4.30pm

Contact Teresa on 0408 842 471 or Kylie on 0431 538 631 for more info.


 


EXEC COMMITTEE

Contacts: