2018 / 2019 Season

We've come to the end of the 2018 / 2019 season - and what a great one it was!

Unfortunately due to poor weather we didn't get to finish it the way we wanted to - with our Grand Final day being washed out. 

Congratulations to the following players / teams / clubs on their success in the 2018 / 2019 season. 

We look forward to seeing you all back in the 2019 / 2020 season! 

Softball Macarthur 2017/2018   RESULTS AND AWARDS

Cowpasture Reserve, Camden   16th March, 2019

 

 

Under 10

UNDER 10 (SATURDAY)

Premiers: Wanderers Indians

Runners Up: Sportz Lions

 

UNDER 10 (WEDNESDAY)

Premiers: Wanderers Chiefs

Runners Up:   Blue Jays Calves

 

BEST AND FAIREST

Wanderers Chiefs: Zac Armstrong

Sportz Lions: Annalise Bennett

H/Park Kangaroos: Jacob Hort

Wanderers Indians: Mason Sutcliffe

Knights: Heath Shearer

Blue Jays Calves: Parker Cameron

Sportz: Wade Brooks

 

Under 12

UNDER 12 (Div 1)

Premiers: Wanderers Yankees

Runners Up:  Sportz  

 

UNDER 12 (Div 2)

Premiers: Blue Jays

Runners Up :  Knights

                                                           

BEST AND FAIREST                                                            

Wanderers Yankees:  Carter Shears

Sportz: Ellie Hart

Blue Jays: Parker Cameron

Harrington Park Dolphins: Owen Cox

Harrington Park Porpoises: Amelia Moore

Knights: Noah Hill

Blue Jays Pacifics: Leeana Grant

Special Awards (Modball)

K2s Pitcher:   Carter Shears                                    K2s Catcher: Dominic Palmer

 

Under 14

UNDER 14  (Div 1)                                          

Premiers: Wanderers White Sox

Runners Up: Sportz

UNDER 14 (Div 2)

Premiers: Harrington Park Bandits

Runners Up: Wanderers Red Sox

 

BEST AND FAIREST

Wanderers Red Sox:  Domonic Palmer

Blue Jays: Braiden Passlow

Wanderers White Sox:  Nic Hunter

Sportz : Dante Machiavello         

Harrington Park Bandits:  Lachlan Hort

Blue Jays Orcas: Nathan Johnston

Harrington Park Pirates: Isabella Trevena

 

UNDER 16

Premiers: Wanderers Dodgers

Runners Up:  Wanderers Angels

 

BEST AND FAIREST

Blue Jays: Paula Zabellero

Wanderers Dodgers: Harper Crawford                             

Wanderers Angels: Liam Sutcliffe

Sportz: Matthew Eder

Harrington Park: Alyssa Chambers

 

YOUTHS

Premiers: Knights

Runners Up: Wanderers Mets

 

BEST AND FAIREST

Blue Jays :  Jaimee Zabellero

Harrington Park:  Jack Kumnick

Wanderers Mets: Jack Williams

Knights: Cooper Burton

Wanderers Cardinals: Evan Wulff

Sportz: Tom Crocker

 

Junior Awards

Catches on the full ( Juniors): Mia Gilmore

Batted Home Runs : Nicholas Hunet/Boston Lowe

K2s Pitcher: Mia Gilmore           

K2s Catcher: Cooper Burton

 

JUNIOR FEMALE: PLAYING INTO A SENIOR GRADE

Nominees: Charlize Brennan, Kristyn Semmens, Alyssa Ribarovski, Maddison Lach

Winner:   Maddison Lach

 

JUNIOR MALE PLAYING INTO A SENIOR GRADE:

Nominees: Jack Kumnick, Hayden Dabelstein, Ben Durman

Winner: Jack Kumnick

 

Seniors

DIVISION 1 LADIES

Premiers: Knights

Runners Up:    Harrington Park Gold

 

DIVISION 2 LADIES          

Premiers: Harrington Park Blue

Runners Up: Blue Jays

 

BEST AND FAIREST

Harrington Park Blue: Kim Chambers

Blue Jays Peales: Erin Cameron

Wanderers Sapphires: Jasmine Irving

Knights : Cindy Shearer-Greer

Blue Jays: Shaye Bellamy

Sportz Lynx: Katerina Bikoff

Harrington Park Gold: Kayleen Scott

Sportz Pumas: Aimee Cockerill

Blue Jays Red Sox: Kylie O’Reilly

Blue Jays Dolphins:                               

 

MENS DIVISION ONE

Premiers: Blue Jays

Runners Up:  Wanderers Gringos

 

MENS DIVISION TWO

Premiers: Wanderers Chicos

Runners Up:   Harrington Park Crocks

 

BEST & FAIREST

Wanderers Gringos:  Ryan King

Harrington Park Stallions: Dylan Gavin

Knights Red:  David Shearer

Knights Blue: Lachlan Walton      

Harrington Park Crocs:  Alex Cooper

Sportz A: Mathew Eder         

Blue Jays: Blake bell

Sportz B: Corey Grimaldi

Wanderers Chicos: Ben Durman

 

Senior Awards

K2s PITCHER SENIOR: Boston Lowe

K2s CATCHER SENIOR: Corey Gleeson

BATTED HOME RUNS SENIOR:  James Darby

CATCHES ON THE FULL SENIOR: Fiona Crocker/Cindy Shearer-Greer


DIVISION 1  LADIES PLAYERS OF THE YEAR:

Nominees: Sarah Wilkes, Kayleen Scott, Debbie Sheehan, Cindy Shearer-Greer

Winner: Cindy Shearer-Greer

 

DIVISION 2 LADIES PLAYER OF THE YEAR:

Nominees: Debbie Harrigan, Molly O’Rourke, Alyssa Ribarovski, Kasey Wraith

Winner: Kasey Wraith

 

DIVISION 2 MENS PLAYER OF THE YEAR:

Nominees: Greg Trevena, Jeff Graham, Boston Lowe, Ben Durman

Winner: Greg Trevena

 

DIVISION 1 MENS PLAYER OF THE YEAR:

Nominees: Ben Gilbey, Andrew Bond, Blake Bell, Ryan King

Winner: Blake Bell

 

Special Awards

PRESIDENTS AWARD: Peter Wards

DARBY SHIELD FOR CONTRIBUTION TO JNRS: The Dolphins Club

SPORTSPERSON OF THE YEAR:  

Nominee: James Todhunter, Chris Pudner, Ray Gavin

Winner: Chris Pudner




Comments

Comment Guidelines: The SportsTG Network is made up of players, families and passionate sports followers like you who have a strong opinion about sport. That's great - we want you to have your say and share your thoughts with the world. However, we have a few rules that you must follow to keep it fun for all. Please don't be rude, abusive, swear or vilify others. Apart from some pretty serious sport sanctions, we also can ban you and report you if things get out of hand. So play fair and have fun, and thanks for your contribution.

Update Your Details

Sponsor Information