Drafts : 1986-2008

Indigenous AFL draftees from the first draft (1986) to 2008's *

1986
National draft
No. 42 Anthony LOVELL (Glenorchy, North Tasmanian Football League) to Melbourne

1987
National draft
No. 36 Tony VIGONA (Jerilderie, NSW) to Sydney Swans
No. 44 Bob JONES (Devonport, Nth Tas. Football League) to St Kilda

1988
National draft
No. 23 Michael LONG (St Mary’s, Northern Territory Football League) to Essendon
No. 26 David REGAN (East Ballarat, Victorian Country Football League) to Essendon
No. 60 Derek KICKETT (Central District, SANFL) to North Melbourne
No. 80 Damien BERTO (St Mary’s, NTFL) to West Coast

1989
National draft
No. 4 Peter MATERA (South Fremantle, WAFL) to West Coast
No. 9 Dale KICKETT (Claremont, WAFL) to Fitzroy
No. 10 Shane CABLE (Perth, WAFL) to West Coast
No. 12 Gavin WANGANEEN (Port Adelaide, SANFL) to Essendon)
No. 17 Gilbert McADAM (Central District, SANFL) to St Kilda
Pre-season draft
No. 3 Wally MATERA (West Coast) to Fitzroy
No. 17 Kevin CATON (West Coast) Fitzroy
Pre-draft selections
No. ? Kevin CATON (West Coast Eagles) to Brisbane Bears

1990
National draft
No. 48 Willie RIOLI (South Fremantle, WAFL) to Hawthorn
No. 49 Phil EGAN (Richmond) to Melbourne
No. 54 Brian STANISLAUS (St Mary’s, NTFL) to Sydney Swans
No. 63 Fabian FRANCIS (Southern Districts, NTFL) to Melbourne
No. 76 Robert BOWDEN (Robinvale, VCFL) to Hawthorn
No. 78 Dale KICKETT (Fitzroy) to West Coast
Pre-season draft
No. 3 Jim KRAKOUER (St Kilda) to North Melbourne
No. 10 Phil NARKLE (West Coast) to West Coast
No. 18 Derek KICKETT (Kangaroo) to Essendon
No. 23 Russell JEFFREY (Jerilderie, NSW) to St Kilda
Mid-season draft
No. 8 Phil KRAKOUER (North Melbourne) to Footscray
National zone selections
Darryl WHITE (Pioneer, Central Australian Football League) to Brisbane Bears
Roger SMITH (Southern Districts, NTFL) to Brisbane Bears

1991
National draft
No. 14 Fabian FRANCIS (Southern Districts, NTFL) to Brisbane Bears
No. 21 William DICK (Perth, WAFL) to Essendon
No. 48 Kevin MITCHELL (Claremont, WAFL) to Essendon
No. 53 Russell JEFFREY (St Kilda) to Brisbane Bears
No. 53 Phil KRAKOUER (St. Kilda) to Footscray
Pre-season draft
No. 1 Michael McLEAN (Footscray) to Brisbane Bears
No. 45 David ROSS (Darwin, NTFL) to Footscray

1992
National draft
No. 21 Shane BOND (Port Adelaide, SANFL) to West Coast
No. 42 Che COCKATOO-COLLINS (Port Adelaide, SANFL) to Essendon
No. 38 Dale KICKETT (St Kilda) to West Coast
No. 53 Phil KRAKOUER (Sydney Swans) to Footscray
No. 57 Russell WILLIAMS (South Fremantle, WAFL) to Essendon
No. 88 Troy BOND (Port Adelaide, SANFL) to Carlton
No. 98 Adrian McADAM (South Alice Springs, CAFL) to North Melbourne
Pre-season draft
No. 15 Jason JONES (Darwin, NTFL) to Brisbane Bears
No. 18 Alan THORPE (Fitzroy) to Sydney Swans
No. 53 Phil KRAKOUER (Footscray) to Sydney Swans
Mid-season draft
No. 29 Brian Stanislaus (North Launceston, Nth Tas. FL) to Brisbane Bears

1993
National draft
No. 3 Justin MURPHY (Central Dragons, Victorian State Football League) to Richmond
No. 6 Trent CUMMINGS (Central District, SANFL) to Fitzroy
No. 7 Chris JOHNSON (Northern Knights, Victorian Metro Football League) to Fitzroy
No. 44 Eugene WARRIOR jnr (Port Adelaide, SANFL) to Adelaide
Pre-season draft
No. 28 Lachlan ROSS (West Adelaide, SANFL) to Essendon
No. 81 Jason MIFSUD (Mortlake, VCFL) to St Kilda
Mid-season draft
No. 1 Matthew AH MAT (Norwood, SANFL) to Sydney Swans
No. 7 Alan THORPE (Oakleigh, Victorian Football Association) to Footscray
No. 11 Dale KICKETT (West Coast) to Essendon
No. 15 Andrew L. KRAKOUER (Sandringham, VFA) to North Melbourne

1994
National draft
No. 18 Shane TONGERIE (Central District, SANFL) to Adelaide
No. 22 Winston ABRAHAM (Perth, WAFL) to Fremantle
No. 23 Warren CAMPBELL (South Fremantle, WAFL) to North Melbourne
No. 26 Gilbert McADAM (St Kilda) to Brisbane Bears
No. 28 Shawn LEWFATT (Western Jets, TAC Cup) to Essendon
No. 37 Ashley BURTON (West Perth, WAFL) to West Coast
No. 39 Dale KICKETT (Essendon) to Fremantle
No. 40 Michael O’LOUGHLIN (Central District, SANFL) to Sydney Swans
No. 42 Douglas HEADLAND (Perth, WAFL) to Fremantle
Pre-season draft
No. 21 Derek KICKETT (Essendon) to Sydney Swans
National zone selections
Scott CHISHOLM (Claremont, WAFL) to Fremantle
Gary DHURRKAY (East Fremantle, WAFL) to Fremantle
Clinton WOLF (Claremont, WAFL) to Fremantle
Pre-draft selections
Nathan MOURISH (Perth, WAFL) to Fremantle

1995
No. 11 Donald COCKATOO-COLLINS (Wesley College) to Melbourne
No. 43 Mark WEST (South Adelaide, SANFL) to Western Bulldogs
No. 49 Ronnie BURNS (West Perth, WAFL) to Geelong
No. 63 Troy BOND (Carlton) to Adelaide
No. 66 Neil MARSHALL (Claremont, WAFL) to West Coast
Pre-season draft
David COCKATOO-COLLINS (Port Adelaide, SANFL) to Melbourne
National zone selection
Steven KOOPS (West Perth, WAFL) to Fremantle
Gavin MITCHELL, (Broome Bulls, West Kimberley Football Association) to Fremantle

1996
National draft
No. 27 Troy COOK (Perth, WAFL) to Sydney Swans
No. 57 Shane BOND (West Coast) to Port Adelaide
No. 67 Byron PICKETT (Port Adelaide, SANFL) to North Melbourne
No. 86 Ben PARKER (Murray Under-18s, VCFL) to Adelaide
Pre-season draft
No. 14 Richard PECK (Claremont, WAFL) to Essendon
Merger selection
Chris JOHNSON (Fitzroy) to Brisbane
Uncontracted player selection
Gavin WANGANEEN (Essendon) to Port Adelaide
National zone selections
Peter BURGOYNE (Port Adelaide, SANFL) to Port Adelaide
Fabian FRANCIS (Port Adelaide, SANFL) to Port Adelaide

1997
National draft
No. 21 Clem MICHAEL (South Fremantle, WAFL) to Fremantle
No. 40 Fred CAMPBELL (Pioneer, CAFL) to Sydney Swans
No. 43 Adam GOODES (North Ballarat, VCFL) to Sydney Swans
No. 53 Lionel PROCTOR (Preston, VMFL) to Richmond
Mid-season draft
No. 12 Jason BRIGGS (Robinvale, VCFL) to St Kilda

1998
National draft
No. 1 Des HEADLAND (Subiaco, WAFL) to Brisbane
No. 21 Che COCKATOO-COLLINS (Essendon) to Port Adelaide
No. 29 Scott CHISHOLM (Fremantle) to Melbourne
No. 30 Nicky WINMAR (St Kilda) to Western Bulldogs
No. 31 Gary DHURRKAY (Fremantle) to North Melbourne
No. 49 Garth TAYLOR (Swan Districts, WAFL) to Fremantle
No. 54 Derek MURRAY (Murray Under-18s, VCFL) to Port Adelaide
No. 59 Dwayne SIMPSON (East Fremantle, WAFL) to Sydney Swans

1999
National draft
No. 17 Ezra BRAY (Calder Cannons, VMFL) to Geelong
No. 12 Shaun BURGOYNE (Port Adelaide, SANFL) to Port Adelaide
No. 34 Troy COOK (Sydney Swans) to Fremantle
No. 51 Ricky O’LOUGHLIN (Port Adelaide, SANFL) to Adelaide
No. 45 Marcus PICKETT (Port Adelaide, SANFL) to Essendon
No. 48 Chance BATEMAN (Perth, WAFL) to Hawthorn
No. 50 Matthew WHELAN (Woodville-West Torrens, SANFL) to Melbounre
Rookie draft
No. 1 Shannon RUSCA (Southern Districts, NTFL) to Brisbane
No. 2 Darren BOLTON (Peel Thunder, WAFL) to Fremantle
No. 32 Antoni GROVER (Subiaco, WAFL) to Fremantle
No. 38 Andrew TAYLOR (Perth, WAFL) to West Coast

2000
National draft
No. 8 Daniel MOTLOP (North Adelaide, SANFL) to North Melbourne
No. 11 Justin MURPHY (Carlton) to Geelong
No. 35 Allan MURRAY (Murray Under-18s, VCFL) to Port Adelaide
No. 43 Mark WILLIAMS (South Fremantle, WAFL) to Hawthorn
No. 51 Dion WOODS (Perth, WAFL) to Fremantle
No. 52 Dwayne SIMPSON (Sydney Swans) to Fremantle
No. 67 Graham JOHNCOCK (Port Adelaide, SANFL) Adelaide
Pre-season draft
No. 5 Fred CAMPBELL (Sydney Swans) to St Kilda
No. 15 Sean CHARLES (Woorinen, VCFL) to St Kilda

2001
National draft
No. 5 Xavier CLARKE (St Mary's, NTFL) to St Kilda
No. 6 Ashley SAMPI (South Fremantle, WAFL) to West Coast
No. 11 Richard COLE (Pioneer, CAFL) to Collingwood
No. 13 Ashley McGRATH (South Fremantle, WAFL) to Brisbane
No. 17 Jeff FARMER (Melbourne) to Fremantle
No. 23 Justin MURPHY (Geelong) to Carlton
No. 77 Martin McGRATH (South Fremantle, WAFL) to Richmond
Rookie draft
No. 25 Damien SKURRIE (Sebastopol, Ballarat Football League) to Western Bulldogs
No. 33 Nathan LOVETT-MURRAY (North Ballarat Rebels, VFL) to Collingwood

2002
National draft
No. 2 Daniel WELLS (Peel Thunder, WAFL) to North Melbourne
No. 17 Cameron FAULKNER (Central District, SANFL) to Western Bulldogs
No. 44 Anthony CORRIE (Southern Districts, NTFL) to Brisbane
Rookie draft
No. 31 Jason ROE (Cairns Cobras, Cairns AFL) to Collingwood

2003
National draft
No. 2 Andrew WALKER (Bendigo Pioneers, TAC Cup) to Carlton
No. 8 Raphael CLARKE (St Mary's, NTFL) to St Kilda
No. 20 Harry MILLER (Port Adelaide, SANFL) to Hawthorn
No. 40 Edward SANSBURY (Central District, SANFL) to North Melbourne
Pre-season draft
No. 8 Michael JOHNSON (Perth, WAFL) to Fremantle
Rookie draft
No. 3 Aaron DAVEY (Port Melbourne, VFL) to Melbourne
No. 27 Nathan LOVETT-MURRAY (Collingwood) to Essendon

2004
National draft
No. 4 Richard TAMBLING (Southern Districts, NTFL) to Richmond
No. 5 Lance FRANKLIN (Perth, WAFL) to Hawthorn
No. 10 Chris EGAN (Rumbalara, CGFL) to Collingwood
Pre-season draft
No. 3 Eddie BETTS (Calder Cannons, TAC Cup) to Carlton
No. 7 Elijah WARE (Central District, SANFL) to Port Adelaide
Rookie draft
No. 16 Danyle PEARCE (Sturt, SANFL) to Port Adelaide
No. 21 Jonathon GRIFFIN (East Fremantle, WAFL) to Adelaide

2005
National draft
No. 7 Patrick RYDER (East Fremantle, WAFL) to Essendon
No. 8 Jarrad OAKLEY-NICHOLS (East Perth, WAFL) to Richmond
No. 15 Travis VARCOE (Central District, SANFL) to Geelong
No. 19 Courtenay DEMPSEY (Morningside, AFLQ) to Essendon
No. 41 Rhan HOOPER (Mt Gravatt, AFLQ State League) to Brisbane
No. 61 Mathew STOKES (Woodville-West Torrens, SANFL) to Geelong
Rookie draft
No. 6 Jason ROE (Collingwood) to Brisbane
No. 26 Djaran WHYMAN (Hawthorn) to North Melbourne
No. 33 Shannon COX (South Fremantle, WAFL) to Collingwood

2006
National draft
No. 18 Leroy JETTA (South Fremantle, WAFL) to Essendon
No. 22 Albert PROUD to Brisbane
No. 25 Nathan DJERRKURA to Geelong
No. 26 Shane EDWARDS (North Adelaide, SANFL) to Richmond
No. 31 Clayton COLLARD (South Fremantle, WAFL) to Fremantle
No. 36 Alwyn DAVEY to Essendon
No. 39 Nathan KRAKOUER to Port Adelaide
No. 44. Brad DICK (Perth, WAFL) to Collingwood
No. 45 Brennan STACK (Subiaco, WAFL) to Western Bulldogs
No. 51 Clinton BENJAMIN to Carlton
No. 53 Lindsay THOMAS to Kangaroos
No. 60 Carl PETERSON (Claremont, WAFL) to Richmond
No. 61 Josh HILL (West Perth, WAFL) to Western Bulldogs
No. 62 Isack WEETRA to Melbourne
No. 66 Malcolm LYNCH to Western Bulldogs
No. 67 Joe ANDERSON (Darwin, NTFL) to Carlton
No. 70 Sam SHELDON to Brisbane
No. 77 Calib MOURISH (South Fremantle, WAFL) to Fremantle
Pre-season draft
No. 2 Dean DICK (Perth, WAFL) to Essendon
No. 4 Anthony CORRIE (Brisbane) to Brisbane
No. 10 Sharrod WELLINGHAM to Collingwood
No. 12 Daniel HAYES to Melbourne
No. 23 Liam BEDFORD (Claremont, WAFL) to Geelong
No. 27 Jarrod HARBROW (Murray Bushrangers) to Western Bulldogs
No. 34 Matt CAMPBELL (North Adelaide, SANFL) to North Melbourne

2007
National draft
No. 12 Cyril RIOLI jnr (St Mary's, NTFL) to Hawthorn
No. 28 Marlon MOTLOP (Wanderers, NTFL) to Port Adelaide
No. 30 Jarrhan Jacky (Subiaco, WAFL) to Adelaide
No. 58 Tony ARMSTRONG (NSW/ACT Rams) to Adelaide
Rookie draft
No. 1 Clayton COLLARD (Fremantle) to Richmond
No. 19 Austin WONAEAMIRRI (Tiwi Bombers/St Mary's, NTFL) to Melbourne
No. 21 Jarrod ATKINSON (Bendigo, VFL) to Essendon
No. 25 Jared PETRENKO (Woodville-West Torrens) to Adelaide
No. 30 Cruize GARLETT (Perth, WAFL) to North Melbourne
No. 37 Calib MOURISH (Fremantle) to Fremantle
No. 40 Ed CURNOW (Geelong Falcons, TAC Cup) to Adelaide
No. 54 Cameron STOKES (Darwin Buffaloes, NTFL) to Hawthorn

2008
National draft
No. 3 Stephen HILL (West Perth, WAFL) to Fremantle
No. 6 Chris YARRAN (Swan Districts, WAFL) to Carlton
No. 32 Liam JONES (Tassie Mariners, TAC Cup) to Western Bulldogs
No. 35 Jamie BENNELL (Swan Districts, WAFL) to Melbourne
No. 39 Steven MOTLOP (Wanderers, NTFL) to Geelong
No. 51 Neville JETTA (Swan Districts, WAFL) to Melbourne
No. 53 Michael WALTERS (Swan Districts, WAFL) to Fremantle
No. 71 Warren BENJAMIN (Claremont, WAFL) to North Melbourne
Pre-season draft
No. 1 Liam JURRAH (Yuendumu, AFL Central Australia) to Melbourne
Rookie draft
No. 2 Liam BEDFORD (Geelong/Claremont, WAFL) to West Coast
No. 3 Casey SIBOSADO (Oakleigh Chargers/NT Thunder) to Fremantle
No. 4 Wade THOMPSON (North Adelaide, SANFL) to Port Adelaide
No. 6 Jeffrey GARLETT (Swan Districts, WAFL) to Carlton
No. 15 Adam VARCOE (Central District, SANFL) to Geelong
No. 18 Adam COCKIE (Subiaco, WAFL) to West Coast
No. 42 John BENNELL (Peel Thunder, WAFL) to Collingwood
No. 53 Alroy GILLIGAN (Claremont, WAFL) to Richmond
No. 61 Carl PETERSON (Richmond/Claremont, WAFL) to Hawthorn
No. 71 Ross TANGUTULUM (St Mary's, NTFL) to St Kilda

* Still a work in progress as there's a few gaps to be filled, omissions, years, selections, etc, to be corrected but we're getting there. Any corrections or additions are all welcome.

AboriginalFootball@westnet.com.au

Major Sponsor