Year Inducted Name Position
2006 Barry Browning Player - Ainslie
2006 Bob Bloomfield Player - Ainslie
2006 Edney Blackaby Player - Manuka
2006 Jack Dorman Player - Manuka
2006 James Black Player - Queanbeyan
2006 Keith Miller Player - Eastlake
2006 Kevin Neale Player - Ainslie
2006 Roger Duffy Player - Eastlake
2006 Roy Watterston Queanbeyan/Acton/Eastlake
2006 Tony Wynd Player - Queanbeyan
2007 Geoff Harrold Player - Ainslie/West Canberra/Queanbeyan
2007 Harold Maddigan Player - Acton/Turner
2007 Ralph Rendell Player - Ainslie
2008 Alan Stevens Player - Ainslie
2008 Colin Monger Player - Acton
2008 Jack O'Dea Administrator
2008 John Moody Player - RMC
2009 Alan Muir Player - Queanbeyan
2009 Bill Mahoney Adminstrator
2009 Guy Cannon Player - Manuka/Weston/Southern District/Eastlake
2009 Robert Franklin Player - Woden/Manuka
2010 Bruce Whatman MBE Player - Ainslie
2010 Ken Macdonald Administrator
2010 Robert White Player - Belconnen
2011 Kevin Delmenico Adminstrator
2011 Michael Kennedy Player - Queanbeyan
2011 Peter Taylor Player - Belconnen
2011 Robert Hughes Player - Tuggeranong
2012 Charles Smith Player - Ainslie
2012 Ken King Player - Eastlake
2012 Ron Cahill Administrator
2012 Steven Mahar Player - Belconnen
2013 David Bennett Player - Belconnen
2013 David Grubb Player - Eastlake
2013 John Mulrooney ACTAFL/AFL Canberra
2013 Mark Armstrong Player - Queanbeyan
2014 Bob Stacey Umpire
2014 Brett Hannam Player - Ainslie
2014 Michael Goiser Player - Queanbeyan
2014 Roy William Player - Queanbeyan
2015 Brian Quade Coach - Manuka/Queanbeyan
2015 Keith Heales Administrator - Ainslie
2015 Keith Schow Player - Queanbeyan
2016 John "Jacko" Pini Coach - Manuka
2016 Ronald "Chook" Fowlie Administrator
2016 Stafford Cooper Player Player - Tuggeranong/Ainslie/Eastlake
2016 Terry Gallagher Player - Manuka
Inducted Name Club
1981 Alan Smith
1981 Charlie Smith
1981 Denis Hopkins
1981 Doug Malcolm
1981 George Stevens
1981 Ken King
1981 Leigh Hyde
1981 Leigh McPhan
1981 Maurie McDonald
1981 Robert Anderson
1981 Robert Baxter
1981 Terry Gallagher
1982 David Bennett
1982 Frank Leverett
1982 Ken Grigg
1983 Jack Dorman
1984 Martin Smith
1985 Andrew Bishop
1985 Doug Daniel
1985 Peter Harrington
1985 Peter Taylor
1987 Brett Hannam
1987 Mark Briant
1987 Paul Macdonald
1987 Robert Maiden
1987 Russell Taylor
1988 Alan Duffy
1988 Bernie Mickelson
1988 Colin Wheeler
1988 Geoff Harold
1990 Peter White
1991 Noel O'Neill
1995 Jack Perry
1995 Jim Black
1996 Karl Blundell
1997 Ian Muir
1997 Tony Wynd
1998 Andrew Toy
1999 Dario Postai
1999 Eric Bowman
1999 Michael Goiser
2001 Andrew Mellor
2001 Guy Cannon
2001 Michael Richardson
2002 Bedri Sainovski
2005 Brendan Read
2005 Jason Gilbert
2005 Luke Jess
2005 Mark Armstrong
2005 Todd Pulford
2006 Chris Davis
2006 David Hinds
2006 Michael Kennealy
2006 Steve Mahar
2008 Ewen McDonald
2008 Stafford Cooper
2009 James Rice
2009 Jay Kickett
2009 Scott Gurney
2010 Greg Healy
2011 Julie McLean
2011 Paul Raadts
2012 Melissa Backhouse
2013 Ashley Pocock
2013 James Kavanagh
2013 Peter McGrath
2013 Ryan Quade
2016 Alexander Bennett
2016 Christopher York
2016 Karina Demant
2016 Rebecca Hall
Inducted Name Club

AFL CANBERRA CLUBS