2005 Arafura Games

As hosting country, Australia appears below other medal winners.

Tally is ordered by Gold, Silver then Bronze medals.

< Display Overall Tally

Australia
Arafura Games - Athletics
  GoldGold Men 10k Run RR Wheelchair 15th May 2005  
  Nicholson, Richard 28:46.19  
  SilverSilver Men 10k Run RR Wheelchair 15th May 2005  
  Colman, Richard 29:08.14  
  BronzeBronze Men 10k Run RR Wheelchair 15th May 2005  
  Angel, Peter 30:06.53  
  BronzeBronze Men 4x100 Meter Relay 15th May 2005  
  1) Borghouts, Peter 2) Buchanan, Rodney 3) McBean, Daniel 4) Hale, Rory 43.58  
  GoldGold Men Hammer Throw 15th May 2005  
  Pearce, Ray 29.69m  
  SilverSilver Men Hammer Throw 15th May 2005  
  Maxwell, Jim 29.32m  
  BronzeBronze Men Hammer Throw 15th May 2005  
  Fleetwood, Brendan 25.96m  
  SilverSilver Men Long Jump 15th May 2005  
  McLean, Ricky 6.56m  
  GoldGold Men's 5000 15th May 2005  
  Whitehead, David 15:27:72  
  BronzeBronze Men's 5000 15th May 2005  
  Whelan, Brendan 15:54:42  
  GoldGold Women 10k Run RR Wheelchair 15th May 2005  
  Little, Rosemary 25:05.00  
  SilverSilver Women 10k Run RR Wheelchair 15th May 2005  
  Tran, Yen 31:26.00  
  BronzeBronze Women 4x100 Meter Relay 15th May 2005  
  1) Ffoulkes, Prisca 2) Peris, Jessica 3) Wilson, Jennifer 4) Attenborough, Crystal 48.58  
  GoldGold Women's 5000m 15th May 2005  
  Bloomfield, Hillary 18:46.33  
  BronzeBronze Women's 5000m 15th May 2005  
  Barber, Hayley 19:27.54  
  GoldGold Women's Shot Put 15th May 2005  
  Nixon, Jessica 8.76  
  BronzeBronze Women's Shot Put 15th May 2005  
  Baldi, Alana 7.33  
  SilverSilver Women's Triple Jump 15th May 2005  
  Wilson, Jennifer 10.73  
  BronzeBronze Men's 110m Hurdles 16th May 2005  
  Devenish, Luke 16.43  
  SilverSilver Men's 3000m Steeplechase 16th May 2005  
  Whitehead, David 9:37.66  
  BronzeBronze Men's 3000m Steeplechase 16th May 2005  
  Whelan, Brendan 10:23.51  
  SilverSilver Men's 800m 16th May 2005  
  Taylor, John-Paul 1:54.31  
  BronzeBronze Men's 800m 16th May 2005  
  McCourt, Anthony Northern Territory 1:56.47 1:56.47  
  GoldGold Men's Discus 16th May 2005  
  Poli, Luke 51.87  
  GoldGold Men's Shot Put 16th May 2005  
  Poli, Luke 14.71  
  SilverSilver Men's Triple Jump 16th May 2005  
  McLean, Ricky 13.21  
  GoldGold Women 100 Meter Sprint Ambulant 16th May 2005  
  Jackson, Dee-Ann 57.45  
  GoldGold Women's 100m 16th May 2005  
  Attenborough, Crys 11.92  
  SilverSilver Women's 100m 16th May 2005  
  Peris, Jessica 12.51  
  GoldGold Women's 400m 16th May 2005  
  Jackson, Dee-Ann 57.95  
  GoldGold Women's 800m 16th May 2005  
  Scholz, Selina 2:16.44  
  BronzeBronze Women's 800m 16th May 2005  
  Bloomfield, Hillary 2:25.69  
  GoldGold Women's Hammer Throw 16th May 2005  
  Baldi, Alana 24.47  
  SilverSilver Women's Hammer Throw 16th May 2005  
  Nixon, Jessica Queensland 24.01m 24.01  
  BronzeBronze Women's Hammer Throw 16th May 2005  
  Hlad, Tania Northern Territory 23.29m 23.29  
  GoldGold Men 10000 Meter Run 17th May 2005  
  Whitehead, David 32:44.54  
  SilverSilver Men 10000 Meter Run 17th May 2005  
  Blake, Stephen 33:05.21  
  BronzeBronze Men 10000 Meter Run 17th May 2005  
  Whelan, Brendan 33:34.70  
  GoldGold Men 4x400 Meter Relay 17th May 2005  
  1) McBean, Daniel 2) Heath, Wayne 3) Borghouts, Peter 4) Taylor, John-Paul 3:26.38  
  SilverSilver Men 4x400 Meter Relay 17th May 2005  
  Northern Territory 'A' 1) Andreae, Jacob 2) McCourt, Anthony 3) Currie, Michael 4) Mellor, Keith 3:27.37  
  BronzeBronze Men High Jump 17th May 2005  
  Devenish, Luke 1.85m  
  GoldGold Women 10000 Meter Run 17th May 2005  
  Joynes, Sophie 38:53.30  
  BronzeBronze Women 10000 Meter Run 17th May 2005  
  Barber, Hayley 40:29.08  
  SilverSilver Women 1500 Meter Run 17th May 2005  
  Scholz, Selina 4:53.8  
  BronzeBronze Women 1500 Meter Run 17th May 2005  
  Bloomfield, Hillar 4:58.8  
  GoldGold Women 200 Meter Sprint 17th May 2005  
  Attenborough, Crys 24.52  
  SilverSilver Women Discus Throw 17th May 2005  
  Higdon, Katherine 21.87m  
  BronzeBronze Women Discus Throw 17th May 2005  
  Baldi, Alana 21.70m  
  SilverSilver Men Half Marathon 21st May 2005  
  Hall, Andrew 1:15:14  
  BronzeBronze Men Half Marathon 21st May 2005  
  Whitehead, David 1:15:44  
  GoldGold Women Half Marathon 21st May 2005  
  Joynes, Sophie 1:26:41  
Arafura Games - Australian Football - (Demonstration Sport)
  GoldGold Australian Rules 20th May 2005  
  10.13 73  
  BronzeBronze Australian Rules 20th May 2005  
  NT Super Rules  
Arafura Games - Badminton
  BronzeBronze Womens Doubles 20th May 2005  
  Ashlee Gervasone, Lori Carroll  
  BronzeBronze Womens Doubles 20th May 2005  
  Fiona Dunbar-Smith, Angela Crowe (VIC)  
Arafura Games - Basketball
  SilverSilver Men's Basketball 20th May 2005  
   
  BronzeBronze Men's Basketball 20th May 2005  
   
  BronzeBronze Women's Basketball 20th May 2005  
   
Arafura Games - Boxing
  GoldGold Female 54 kg 20th May 2005  
  Shannon O'Connell  
  BronzeBronze Female 54 kg 20th May 2005  
  Cheree Ward  
  GoldGold Female 60 kg 20th May 2005  
  Erin McGowan  
  SilverSilver Female 66 kg 20th May 2005  
  Juanita Ricardo  
  BronzeBronze Female 66 kg 20th May 2005  
  Stacey Fletcher  
  SilverSilver Female 70 kg 20th May 2005  
  Nioni Lee Fuller Rasmussi  
  GoldGold Male 51 kg 20th May 2005  
  Brad Hore  
  GoldGold Male 54 kg 20th May 2005  
  Nathan DiCarlo  
  BronzeBronze Male 54 kg 20th May 2005  
  Erle Wiltshire  
  GoldGold Male 57 kg 20th May 2005  
  Corey Mcconnell  
  BronzeBronze Male 57 kg 20th May 2005  
  Glen Gran  
  BronzeBronze Male 57 kg 20th May 2005  
  Henry Williams  
  SilverSilver Male 60 kg 20th May 2005  
  Mark Pevinski  
  BronzeBronze Male 60 kg 20th May 2005  
  Casey Thompson  
  BronzeBronze Male 60 kg 20th May 2005  
  Will Tomlinson  
  GoldGold Male 63.5 kg 20th May 2005  
  Todd Kidd  
  SilverSilver Male 63.5 kg 20th May 2005  
  Wayne Parsons  
  GoldGold Male 71 kg 20th May 2005  
  Gerard O'Mahony  
  BronzeBronze Male 71 kg 20th May 2005  
  Fred Capes  
  SilverSilver Male 75 kg 20th May 2005  
  Jarrod Fletcher  
  SilverSilver Male 81 kg 20th May 2005  
  Shane Lodge  
  BronzeBronze Male 81 kg 20th May 2005  
  Wade Foley  
  BronzeBronze Male 81 kg 20th May 2005  
  Gary Armstrong  
  GoldGold Male 91 kg 20th May 2005  
  Adam Forsyth  
  BronzeBronze Male 91 kg 20th May 2005  
  Matthews Berts  
  SilverSilver Male 91+ kg 20th May 2005  
  Steven Rudic  
  BronzeBronze Male 91+ kg 20th May 2005  
  John Vaughan  
Arafura Games - Cricket
  GoldGold Cricket 20th May 2005  
   
  BronzeBronze Cricket 20th May 2005  
   
Arafura Games - Cycling
  GoldGold Elite Men Road Race 15th May 2005  
  Dion Blair  
  GoldGold Elite Women Road Race 15th May 2005  
  Joanne Millward  
  GoldGold Junior Men Road Race 15th May 2005  
  Matt King  
  BronzeBronze Junior Men Road Race 15th May 2005  
  David Trott  
  BronzeBronze Track TT Elite Men 16th May 2005  
  Chad Anderson 1:12.80  
  GoldGold Track TT Junior Men 16th May 2005  
  Matt King 1:17.10  
  SilverSilver Track TT Junior Men 16th May 2005  
  David Trott 1:21.10  
  GoldGold Track TT Junior Women 16th May 2005  
  Nicole Sinclair 42.74  
  GoldGold Elite Men IP 17th May 2005  
  Ty Domin  
  SilverSilver Elite Men IP 17th May 2005  
  Ian Cole  
  BronzeBronze Elite Men IP 17th May 2005  
  David Duffield  
  BronzeBronze Elite Mens Sprint 17th May 2005  
  Chad Anderson  
  GoldGold Junior Mens IP 17th May 2005  
  Matt King  
  SilverSilver Junior Mens IP 17th May 2005  
  David Trott  
  GoldGold Junior Mens Sprint 17th May 2005  
  Matt King  
  SilverSilver Junior Mens Sprint 17th May 2005  
  David Trott  
  GoldGold Junior Women IP 17th May 2005  
  Nicole Sinclair  
  GoldGold Junior Womens Sprint 17th May 2005  
  Nicole Sinclair  
  BronzeBronze Scratch Elite Men 17th May 2005  
  Chad Anderson  
  GoldGold Scratch Junior Men 17th May 2005  
  Matt King 7m 59.97  
  SilverSilver Scratch Junior Men 17th May 2005  
  David Trott  
  GoldGold Scratch Junior Women 17th May 2005  
  Nicole Sinclair 8m 22.55  
  SilverSilver Time Trial Elite Men 3 Laps 18th May 2005  
  Matthew Jeffery 39.36  
  BronzeBronze Time Trial Elite Men 3 Laps 18th May 2005  
  Doug Stewart 39.41  
  GoldGold Time Trial Elite Women 2 Laps 18th May 2005  
  Delwyn Madge 30.28  
  SilverSilver Time Trial Elite Women 2 Laps 18th May 2005  
  Julia Morris-Finlay 31.16  
  BronzeBronze Time Trial Elite Women 2 Laps 18th May 2005  
  Shelley Foster 31.30  
  GoldGold Time Trial Junior Men 2 Laps 18th May 2005  
  Matt King 26.08  
  SilverSilver Time Trial Junior Men 2 Laps 18th May 2005  
  Daniel Herrick 27.29  
  GoldGold Time Trial Junior Women 2 Laps 18th May 2005  
  Katherine Baker 30.58  
  BronzeBronze Criterium Elite Men 21st May 2005  
  Chad Anderson  
  SilverSilver Criterium Elite Women 21st May 2005  
  Delwyn Madge  
  GoldGold Criterium Junior Men 21st May 2005  
  Matt King  
  SilverSilver Criterium Junior Men 21st May 2005  
  Daniel Herrick  
  GoldGold Criterium Junior Women 21st May 2005  
  Katherine Baker  
  SilverSilver Criterium Junior Women 21st May 2005  
  Nicole Sinclair  
Arafura Games - Dragonboat Racing
  GoldGold Racing 10's - Mens 20th May 2005  
  Sub Sonix 1:11  
  BronzeBronze Racing 10's - Mens 20th May 2005  
  DBNT Gekkos 1:13  
  GoldGold Racing 10's - Mixed 20th May 2005  
  Sub Sonix 1:18  
  SilverSilver Racing 10's - Mixed 20th May 2005  
  DBNT Thunder Lizards 1:19  
  BronzeBronze Racing 10's - Mixed 20th May 2005  
  Sub Sonix 2 1:20  
  GoldGold Racing 10's - Womens 20th May 2005  
  Sub Sonix 1:28  
  SilverSilver Racing 10's - Womens 20th May 2005  
  DBNT Thunder 1:31  
  BronzeBronze Racing 10's - Womens 20th May 2005  
  Fremantle 1:35  
  SilverSilver Racing 1000m - Mens 21st May 2005  
  Fre Onix 4.23  
  BronzeBronze Racing 1000m - Mens 21st May 2005  
  DBNT Barra 4.26  
  GoldGold Racing 1000m - Mixed 21st May 2005  
  Sub Sonix 4.32  
  SilverSilver Racing 1000m - Mixed 21st May 2005  
  Fremantle 4.34  
  BronzeBronze Racing 1000m - Mixed 21st May 2005  
  DBNT Thunder Lizards 4.35  
  GoldGold Racing 1000m - Womens 21st May 2005  
  Sub Freo 5.14  
  SilverSilver Racing 1000m - Womens 21st May 2005  
  DBNT Dolphins 5.15  
  BronzeBronze Racing 1000m - Womens 21st May 2005  
  DBNT Sharks 5.43  
  SilverSilver Racing 20's - Mens 21st May 2005  
  Fre Onix 2.00  
  BronzeBronze Racing 20's - Mens 21st May 2005  
  DBNT Barra 2.06  
  GoldGold Racing 20's - Mixed 21st May 2005  
  DBNT Thunder Lizards 1.44  
  GoldGold Racing 20's - Mixed 21st May 2005  
  Sub Sonix 1.44  
  BronzeBronze Racing 20's - Mixed 21st May 2005  
  DBNT Forked Lightening 1.48  
  GoldGold Racing 20's - Womens 21st May 2005  
  Sub Freo 2.14  
  SilverSilver Racing 20's - Womens 21st May 2005  
  DBNT Dolphins 2.15  
  BronzeBronze Racing 20's - Womens 21st May 2005  
  DBNT Sharks 2.44  
Arafura Games - Football
  SilverSilver Women 20th May 2005  
   
Arafura Games - Futsal
  GoldGold Futsal 20th May 2005  
   
  SilverSilver Futsal 20th May 2005  
   
Arafura Games - Golf
  GoldGold Men's A Grade Gross 20th May 2005  
  PIKE, Aaron 297  
  SilverSilver Men's A Grade Gross 20th May 2005  
  ROTHERHAM, Steve 300  
  GoldGold Men's A Grade Nett 20th May 2005  
  GRAME, Craig 288  
  SilverSilver Men's A Grade Nett 20th May 2005  
  PERRY, Rob 289  
  BronzeBronze Men's A Grade Nett 20th May 2005  
  WIGHT, Greg (on a countback) 292  
  SilverSilver Men's B Grade Gross 20th May 2005  
  WINGARD, Greg 343  
  SilverSilver Men's B Grade Nett 20th May 2005  
  BENNETT, Hayden 283  
  SilverSilver Men's Team Gross 20th May 2005  
  918  
  BronzeBronze Men's Team Gross 20th May 2005  
  928  
  GoldGold Men's Team Nett 20th May 2005  
  872  
  SilverSilver Men's Team Nett 20th May 2005  
  893  
  GoldGold Women's A Grade Gross 20th May 2005  
  PURSER, Vicki 322  
  SilverSilver Women's A Grade Gross 20th May 2005  
  WOOD, Sue 333  
  BronzeBronze Women's A Grade Gross 20th May 2005  
  MCCORMACK, Toni 336  
  GoldGold Women's A Grade Nett 20th May 2005  
  PURSER, Vicki 294  
  SilverSilver Women's A Grade Nett 20th May 2005  
  MCCORMACK, Toni 300  
  BronzeBronze Women's A Grade Nett 20th May 2005  
  WOOD, Sue (on a countback) 305  
  GoldGold Women's B Grade Gross 20th May 2005  
  COEHN, Ann 356  
  SilverSilver Women's B Grade Gross 20th May 2005  
  FAIRLESS, Marg 366  
  BronzeBronze Women's B Grade Gross 20th May 2005  
  WOOD, Penny 375  
  GoldGold Women's B Grade Nett 20th May 2005  
  COEHN, Marg 288  
  SilverSilver Women's B Grade Nett 20th May 2005  
  HOWARD, Diane 298  
  BronzeBronze Women's B Grade Nett 20th May 2005  
  WEBB, Jeanette 301  
  GoldGold Women's Team Gross 20th May 2005  
  649  
  SilverSilver Women's Team Gross 20th May 2005  
  687  
  GoldGold Women's Team Nett 20th May 2005  
  590  
  SilverSilver Women's Team Nett 20th May 2005  
  617  
Arafura Games - Gymnastics
  GoldGold Division 1 Overall 16th May 2005  
  Claire Haviland 61.782  
  SilverSilver Division 1 Overall 16th May 2005  
  Charissa Upcrost 61.516  
  BronzeBronze Division 1 Overall 16th May 2005  
  Natalie Williams 60.448  
  GoldGold Division 1 Teams 16th May 2005  
   
  BronzeBronze Division 2 Overall 16th May 2005  
  Kelsey Brewer 63.448  
  BronzeBronze Division 3 Teams 16th May 2005  
   
  GoldGold Division 4 Overall 16th May 2005  
  Samira Zaarour 43.766  
  SilverSilver Division 4 Overall 16th May 2005  
  Linden Townsend 43.609  
  BronzeBronze Division 4 Overall 16th May 2005  
  Danielle Daniels 43.049  
  GoldGold Division 4 Teams 16th May 2005  
  130.424  
  BronzeBronze Division 4 Teams 16th May 2005  
  125.513  
  GoldGold Division 1 Ball 17th May 2005  
  Charissa Upcrost 15.75  
  SilverSilver Division 1 Ball 17th May 2005  
  Natalie Williams 15.466  
  BronzeBronze Division 1 Ball 17th May 2005  
  Claire Haviland 15.333  
  GoldGold Division 1 Club 17th May 2005  
  Natalie Williams 14.716  
  SilverSilver Division 1 Club 17th May 2005  
  Charissa Upcrost 14.60  
  BronzeBronze Division 1 Club 17th May 2005  
  Danielle Breckon 14.433  
  GoldGold Division 1 Hoop 17th May 2005  
  Charissa Upcrost 15.683  
  SilverSilver Division 1 Hoop 17th May 2005  
  Natalie Williams 14.80  
  BronzeBronze Division 1 Hoop 17th May 2005  
  Danielle Breckon 14.65  
  GoldGold Division 1 Ribbon 17th May 2005  
  Claire Haviland 15.50  
  SilverSilver Division 1 Ribbon 17th May 2005  
  Charissa Upcrost 14.666  
  BronzeBronze Division 1 Ribbon 17th May 2005  
  Natalie Williams 14.616  
  BronzeBronze Division 2 Hoop 17th May 2005  
  Kelsey Brewer 16  
  GoldGold Division 4 Ball 17th May 2005  
  Shannon Cooper 15.1  
  BronzeBronze Division 4 Ball 17th May 2005  
  Danielle Daniels 14.566  
  BronzeBronze Division 4 Clubs 17th May 2005  
  Rachelle Moors-Chantry 14.716  
  SilverSilver Division 4 Rope 17th May 2005  
  Linden Townsend 14.850  
  BronzeBronze Division 4 Rope 17th May 2005  
  Samira Zaarour 14.733  
Arafura Games - Hockey
  GoldGold Mens 21st May 2005  
  Australian Country  
  SilverSilver Womens 21st May 2005  
  Australian Country  
Arafura Games - Lawn Bowls
  GoldGold Men's Fours 20th May 2005  
  Brenton Attwood, Pedro Petersen, John Hicking, Damien Kroek 16 + 64  
  SilverSilver Men's Fours 20th May 2005  
  Lozza Kelley, Bill McKenzie, Bob Drabble, Graham Inglis 15 + 57  
  BronzeBronze Men's Fours 20th May 2005  
  Peter Latham, Andy Fraser, Jeff Lewis, Kevin Martin 11 + 8  
  BronzeBronze Men's Pairs 20th May 2005  
  Peter Sinclair, Tom Palazzi 12 + 55  
  GoldGold Men's Singles 20th May 2005  
  Alan White 16 + 24  
  SilverSilver Men's Singles 20th May 2005  
  Jeffrey James 14 + 30  
  GoldGold Men's Teams 20th May 2005  
  Alan White, Peter Sinclair, Tom Palazzi, Paul Roden, Nick Sutton, Gavin De Been, John Bennett, Manager - Val Dreon 37 + 63  
  SilverSilver Men's Teams 20th May 2005  
  Ian Kemp, Phil Miles, Neville Dunne, Lozza Kelley, Bill McKenzie, Bob Drabble, Graham Inglis, Manager - Noel Allen 37 + 25  
  BronzeBronze Men's Teams 20th May 2005  
  Dennis Roff, Darren Berich, Wade Vidulich, Brenton Attwood, Pedro Petersen, John Hicking, Damien Kroek, Manager - Peter O'Gorman 32 + 79  
  BronzeBronze Women's Fours 21st May 2005  
  Linda Smith, Christel Kemmerling, Sue Martin, Norma Robert 16 - 1  
  BronzeBronze Women's Pairs 21st May 2005  
  Carol McComish, Dawn Walker 18 + 45  
  BronzeBronze Women's Singles 21st May 2005  
  Arlene Foley 16 + 7  
  BronzeBronze Women's Teams 21st May 2005  
  Arlene Foley, Carole McComish, Dawn Walker, Sian Rundle, Lesley Rowe, Rosemary Packham, Beryl Cowperthwaite, Manager - Val Dreon 48 + 37  
Arafura Games - Netball
  GoldGold Netball 19th May 2007  
   
  SilverSilver Netball 19th May 2007  
   
Arafura Games - Shooting - Clay Target
  GoldGold ISSF Junior Trap 17th May 2005  
  Tom Hamilton 72  
  GoldGold ISSF Trap Mens 17th May 2005  
  Vincent Mollica 135  
  SilverSilver ISSF Trap Mens 17th May 2005  
  Christos Despotis 127  
  BronzeBronze ISSF Trap Mens 17th May 2005  
  Dwayne Devanney 120  
  GoldGold ISSF Double Trap Mens 18th May 2005  
  Christos Despotis 150  
  SilverSilver ISSF Double Trap Mens 18th May 2005  
  Dwayne Devanney 137  
  BronzeBronze ISSF Mens Skeet 20th May 2005  
  John Doyle 104  
Arafura Games - Shooting - Pistol
  GoldGold ISSF - Service 25 Off Gun 15th May 2005  
  Quinten Rose 614 shoot off 96  
  SilverSilver ISSF - Service 25 Off Gun 15th May 2005  
  Wally Gibb 614 shoot off 91  
  BronzeBronze ISSF - Service 25 Off Gun 15th May 2005  
  Peter Johnson 607  
  GoldGold ISSF - Service Pistol Off Gun 15th May 2005  
  David Gay 841  
  SilverSilver ISSF - Service Pistol Off Gun 15th May 2005  
  Wally Gibb 836  
  BronzeBronze ISSF - Service Pistol Off Gun 15th May 2005  
  Quinten Rose 825  
  GoldGold IPSC - Open Junior 16th May 2005  
  Kris Kalisnik  
  GoldGold IPSC - Open Ladies 16th May 2005  
  Linda Blowers (Presidents Medal)  
  SilverSilver IPSC - Open Ladies 16th May 2005  
  Suzy Ballantyne  
  BronzeBronze IPSC - Open Ladies 16th May 2005  
  Kerri Anderson  
  GoldGold IPSC - Open Ladies Teams 16th May 2005  
  Linda Blowers, Kerri Anderson  
  SilverSilver IPSC - Open Ladies Teams 16th May 2005  
  Sherisse Tanonef, Gina Graham  
  GoldGold IPSC - Open Overall 16th May 2005  
  Gareth Graham (Presidents Medal)  
  SilverSilver IPSC - Open Overall 16th May 2005  
  Errol Thomas  
  BronzeBronze IPSC - Open Overall 16th May 2005  
  David Soldini  
  GoldGold IPSC - Open Revolver 16th May 2005  
  Kelly Dunn  
  GoldGold IPSC - Open Rookie 16th May 2005  
  Michael Mower  
  GoldGold IPSC - Open Senior 16th May 2005  
  Graeme Clark  
  SilverSilver IPSC - Open Senior 16th May 2005  
  Richard Young  
  BronzeBronze IPSC - Open Senior 16th May 2005  
  Colin Smith  
  GoldGold IPSC - Open Senior Teams 16th May 2005  
  Richard Young, Des Lilley, Barton Smith  
  GoldGold IPSC - Open Super Senior 16th May 2005  
  Des Lilley (Presidents Medal)  
  SilverSilver IPSC - Open Super Senior 16th May 2005  
  Barton Smith  
  BronzeBronze IPSC - Open Super Senior 16th May 2005  
  Arthur Martel  
  GoldGold IPSC - Open Teams 16th May 2005  
  Gareth Graham, Mark Springbett, Darryl Tinning, Mick Riley  
  SilverSilver IPSC - Open Teams 16th May 2005  
  Errol Thomas, Peter Chmielewski, Graeme Clark  
  BronzeBronze IPSC - Open Teams 16th May 2005  
  David Soldini, Suzy Ballantyne, Jonathon Ashton, Mark Nowak  
  GoldGold IPSC - Production Overall 16th May 2005  
  Greg Moon (Presidents Medal)  
  SilverSilver IPSC - Production Overall 16th May 2005  
  Mark Carmen  
  GoldGold IPSC - Production Rookie 16th May 2005  
  Grant Menzies  
  SilverSilver IPSC - Production Senior 16th May 2005  
  John Bellman  
  BronzeBronze IPSC - Production Senior 16th May 2005  
  Mark Stubbs  
  GoldGold IPSC - Production Super Senior 16th May 2005  
  Jon Craig  
  SilverSilver IPSC - Production Super Senior 16th May 2005  
  Bob Crowell  
  BronzeBronze IPSC - Production Teams 16th May 2005  
  John Bellman, Grant Menzies, Mark Stubbs, Bob Crowell  
  GoldGold IPSC - Standard Junior 16th May 2005  
  Alan Kirwin (Presidents Medal)  
  SilverSilver IPSC - Standard Junior 16th May 2005  
  Stacy Walkin  
  BronzeBronze IPSC - Standard Junior 16th May 2005  
  Mark Mower  
  GoldGold IPSC - Standard Junior Teams 16th May 2005  
  Alan Kirwin, Mark Mower, Jessica Westlund  
  SilverSilver IPSC - Standard Junior Teams 16th May 2005  
  Stacy Walklin, Alec Purkis, Conner Hood (NZ)  
  GoldGold IPSC - Standard Overall 16th May 2005  
  Mathew Workman (Presidents Medal)  
  SilverSilver IPSC - Standard Overall 16th May 2005  
  Paul Williams  
  BronzeBronze IPSC - Standard Overall 16th May 2005  
  Mark Walkin  
  GoldGold IPSC - Standard Rookie 16th May 2005  
  Ben Gibson  
  SilverSilver IPSC - Standard Rookie 16th May 2005  
  Dale Hood  
  BronzeBronze IPSC - Standard Rookie 16th May 2005  
  Alan Kirwin  
  GoldGold IPSC - Standard Senior 16th May 2005  
  Svend Nexo  
  SilverSilver IPSC - Standard Senior 16th May 2005  
  Bruce Lynn  
  BronzeBronze IPSC - Standard Senior 16th May 2005  
  Sebastian Ziccone  
  GoldGold IPSC - Standard Super Senior 16th May 2005  
  Mal Boyd  
  GoldGold IPSC - Standard Teams 16th May 2005  
  Mark Walklin, Robert Astell, Steven Westlund, Mal Boyd  
  SilverSilver IPSC - Standard Teams 16th May 2005  
  Chris Ellis, James Foster, Sebastian Ziccone  
  BronzeBronze IPSC - Standard Teams 16th May 2005  
  Paul Williams, John Manos  
  GoldGold ISSF - 1920 Match Metallic Sight 17th May 2005  
  JURO CRKOVNIK 1633  
  SilverSilver ISSF - 1920 Match Metallic Sight 17th May 2005  
  Alan Wade 1425  
  BronzeBronze ISSF - 1920 Match Metallic Sight 17th May 2005  
  Dennis Millar 1396  
  GoldGold ISSF - 1920 Match Open 17th May 2005  
  Lincoln Wade 1860  
  SilverSilver ISSF - 1920 Match Open 17th May 2005  
  Dennis Millar 1852  
  BronzeBronze ISSF - 1920 Match Open 17th May 2005  
  Alan Wade 1806  
  BronzeBronze ISSF - Mens 25M Rapid Fire 17th May 2005  
  Colin Whetstone 647.1  
  GoldGold ISSF - Service Pistol Unrestricted 18th May 2005  
  Wally Gibb (shootoff 118) 858  
  SilverSilver ISSF - Service Pistol Unrestricted 18th May 2005  
  Peter Johnson 858  
  BronzeBronze ISSF - Service Pistol Unrestricted 18th May 2005  
  Quinten Rose 855  
  GoldGold ISSF - 25m Black Powder 19th May 2005  
  Col Farquharson 350  
  SilverSilver ISSF - 25m Black Powder 19th May 2005  
  Hardy Friehe 338  
  BronzeBronze ISSF - 25m Black Powder 19th May 2005  
  Colin Whetstone 325  
  GoldGold ISSF - 50m Pistol 19th May 2005  
  Wally Gibb 591.20  
  SilverSilver ISSF - 50m Pistol 19th May 2005  
  Toni Pinzger 574.70  
  BronzeBronze ISSF - 50m Pistol 19th May 2005  
  Chris Harding 574.10  
  GoldGold ISSF - .22 Production 20th May 2005  
  Tom Mulcahy 26  
  SilverSilver ISSF - .22 Production 20th May 2005  
  Greg Hansen 23  
  BronzeBronze ISSF - .22 Production 20th May 2005  
  Stevet Hawket 21  
  GoldGold ISSF - .22 Revolver 20th May 2005  
  Tom Mulcahy 28  
  SilverSilver ISSF - .22 Revolver 20th May 2005  
  Steve Hawket 22  
  BronzeBronze ISSF - .22 Revolver 20th May 2005  
  Greg Hansen 21  
  GoldGold ISSF - .22 Standing 20th May 2005  
  Denis Millar 12  
  SilverSilver ISSF - .22 Standing 20th May 2005  
  Steve Hawkett 11  
  BronzeBronze ISSF - .22 Standing 20th May 2005  
  Tom Mulcahy 11  
  GoldGold ISSF - .22 Unlimited 20th May 2005  
  Tom Mulcahy 32  
  SilverSilver ISSF - .22 Unlimited 20th May 2005  
  Steve Hawket 27  
  BronzeBronze ISSF - .22 Unlimited 20th May 2005  
  Denis Millar 24  
  GoldGold ISSF - 50m Black Powder Pistol 20th May 2005  
  WHETSTONE, Colin 328  
  SilverSilver ISSF - 50m Black Powder Pistol 20th May 2005  
  FRIEHE, Hardy 313  
  BronzeBronze ISSF - 50m Black Powder Pistol 20th May 2005  
  HANSFORD, Billy 301  
  GoldGold ISSF - Junior 25m Pistol 20th May 2005  
  OLDFIELD, Dan 493  
  GoldGold ISSF - Production 20th May 2005  
  Tom Mulcahy 31  
  SilverSilver ISSF - Production 20th May 2005  
  Greg Hansen 24  
  BronzeBronze ISSF - Production 20th May 2005  
  Steve Hawket 18  
  GoldGold ISSF - Revolver 20th May 2005  
  Tom Mulcahy 35  
  SilverSilver ISSF - Revolver 20th May 2005  
  Steve Hawkett 21  
  BronzeBronze ISSF - Revolver 20th May 2005  
  Greg Hansen 16  
  GoldGold ISSF - Standing 20th May 2005  
  Tom Mulcahy 18  
  SilverSilver ISSF - Standing 20th May 2005  
  Greg Hansen 14  
  BronzeBronze ISSF - Standing 20th May 2005  
  Steve Hawket 13  
  GoldGold ISSF - Teams 25 Yards Service Pistol 20th May 2005  
  Bob Albertsen, Peter Johnson, Quinten Rose 1741  
  SilverSilver ISSF - Teams 25 Yards Service Pistol 20th May 2005  
  Ian Beattie, David Gay, Wally Gibb 1726  
  BronzeBronze ISSF - Teams 25 Yards Service Pistol 20th May 2005  
  Garry Ward, Gary Grossman 900  
  GoldGold ISSF - Teams 25M Black Powder Pistol 20th May 2005  
  Barry McKinlay, Col Farquharson, Hardy Friehe 953  
  SilverSilver ISSF - Teams 25M Black Powder Pistol 20th May 2005  
  Billy Hansford, Chris Harding, Jozsef Godolley 592  
  BronzeBronze ISSF - Teams 25M Black Powder Pistol 20th May 2005  
  Colin Whetstone 325  
  GoldGold ISSF - Teams 50m Pistol 20th May 2005  
  BJ White, Ian Beattie, Wally Gibb 1377  
  SilverSilver ISSF - Teams 50m Pistol 20th May 2005  
  Barry McKinlay, Col Farquharson, Dan Oldfield 1101  
  GoldGold ISSF - Teams Black Powder 50M 20th May 2005  
  Barry McKinlay, Col Farquharson, Hardy Friehe 953  
  SilverSilver ISSF - Teams Black Powder 50M 20th May 2005  
  Billy Hansford, Chris Harding, Jozsef Godolley 592  
  BronzeBronze ISSF - Teams Black Powder 50M 20th May 2005  
  Colin Whetstone 325  
  BronzeBronze ISSF - Teams Centre Fire Pistol 20th May 2005  
  David Gay, Ian Beattie, Wally Gibb 1547  
  SilverSilver ISSF - Teams Junior 25M Pistol 20th May 2005  
  Connor Hood, Dan Oldfield 792  
  SilverSilver ISSF - Teams Junior Rapid Fire Pistol 20th May 2005  
  Connor Hood, Dan Oldfield 792  
  BronzeBronze ISSF - Teams Mens Air Pistol 20th May 2005  
  BJ White, Ian Beattie, Wally Gibb 1595  
  GoldGold ISSF - Teams Rapid Fire Pistol 20th May 2005  
  Barry McKinlay, Col Farquharson, Dan Oldfield 1280  
  SilverSilver ISSF - Teams Rapid Fire Pistol 20th May 2005  
  Ian Beattie, Wally Gibb 932  
  GoldGold ISSF - Teams Service Pistol 20th May 2005  
  Ian Beattie, David Gay, Wally Gibb 2492  
  SilverSilver ISSF - Teams Service Pistol 20th May 2005  
  Bob Albertsen, Peter Johnson, Quinten Rose 2374  
  BronzeBronze ISSF - Teams Service Pistol 20th May 2005  
  Gary Grossman, Geoff Hartland, Garry Ward 2193  
  GoldGold ISSF - Teams Service Pistol Unrestricted 20th May 2005  
  Ian Beattie, David Gay, Wally Gibb 2541  
  SilverSilver ISSF - Teams Service Pistol Unrestricted 20th May 2005  
  Bob Albertsen, Peter Johnson, Quinten Rose 2527  
  BronzeBronze ISSF - Teams Service Pistol Unrestricted 20th May 2005  
  Gary Grossman, Geoff Hartland, Garry Ward 2198  
  GoldGold ISSF - Teams Standard Pistol 20th May 2005  
  BJ white, Ian Beattie, Wally Gibb 1451  
  BronzeBronze ISSF - Teams Standard Pistol 20th May 2005  
  Barry McKinlay, Col Farquharson, Dan Oldfield 1363  
  SilverSilver ISSF - Teams Womens 25M Pistol 20th May 2005  
  Barbara White, Deborah Hall, Jan Broun 1485  
  GoldGold ISSF - Unlimited 20th May 2005  
  Tom Mulcahy 30  
  SilverSilver ISSF - Unlimited 20th May 2005  
  Greg Hansen 16  
  BronzeBronze ISSF - Unlimited 20th May 2005  
  Denis Millar 16  
  BronzeBronze ISSF - Womens 25m Pistol 20th May 2005  
  BROUN, Jan 714.70  
Arafura Games - Softball
  GoldGold Softball 21st May 2005  
  Northern Territory Team Gold  
Arafura Games - Squash
  GoldGold Ladies Individual Main Event 20th May 2005  
  Kylie Burnell-Jones  
  SilverSilver Ladies Individual Main Event 20th May 2005  
  Debbie McCarthy  
  BronzeBronze Ladies Individual Main Event 20th May 2005  
  Nyree Patterson  
  BronzeBronze Ladies Individual Main Event 20th May 2005  
  Kelly Dawson  
  GoldGold Ladies Teams 20th May 2005  
   
  SilverSilver Ladies Teams 20th May 2005  
   
  GoldGold Male Individual Main Event 20th May 2005  
  Craig Simmich  
  BronzeBronze Male Individual Main Event 20th May 2005  
  Toby Brown  
  BronzeBronze Male Individual Main Event 20th May 2005  
  Jamie Broadfoot  
  SilverSilver Mens Teams 20th May 2005  
   
  BronzeBronze Mens Teams 20th May 2005  
   
Arafura Games - Surf Lifesaving
  GoldGold Board Race Female 18th May 2005  
  Brodi Read  
  SilverSilver Board Race Female 18th May 2005  
  Lisa Jones  
  BronzeBronze Board Race Female 18th May 2005  
  Ceris Graham  
  GoldGold Board Race Male 18th May 2005  
  Ben Carrick  
  SilverSilver Board Race Male 18th May 2005  
  James Cohen (RLSS Barra's)  
  BronzeBronze Board Race Male 18th May 2005  
  Andrew Elshaw (RLSS Barra's)  
  GoldGold Board Rescue Female 18th May 2005  
   
  SilverSilver Board Rescue Female 18th May 2005  
   
  BronzeBronze Board Rescue Female 18th May 2005  
  RLSS Barra's  
  GoldGold Board Rescue Male 18th May 2005  
  RLSS Barra's  
  SilverSilver Board Rescue Male 18th May 2005  
   
  BronzeBronze Board Rescue Male 18th May 2005  
   
  GoldGold Iron Man 18th May 2005  
  James Duncan  
  SilverSilver Iron Man 18th May 2005  
  James Cohen (RLSS Barra's)  
  BronzeBronze Iron Man 18th May 2005  
  Andrew Higgins  
  GoldGold Iron Woman 18th May 2005  
  Jess Walker (RLSS Barra's)  
  SilverSilver Iron Woman 18th May 2005  
  Ceris Graham  
  BronzeBronze Iron Woman 18th May 2005  
  Laura Higins  
  GoldGold Rescue Tube Rescue 18th May 2005  
   
  SilverSilver Rescue Tube Rescue 18th May 2005  
  RLSS Barra's  
  BronzeBronze Rescue Tube Rescue 18th May 2005  
   
  GoldGold Surf Race Female 18th May 2005  
  Jess Walker (RLSS Barra's)  
  SilverSilver Surf Race Female 18th May 2005  
  Laura Higins  
  GoldGold Surf Race Male 18th May 2005  
  Thomas Rowels (RLSS Barra's)  
  SilverSilver Surf Race Male 18th May 2005  
  Simon Huitenga  
  BronzeBronze Surf Race Male 18th May 2005  
  James Cohen (RLSS Barra's)  
  GoldGold Surf Ski Race Female 18th May 2005  
  Ceris Graham  
  SilverSilver Surf Ski Race Female 18th May 2005  
  Sherie Tracey  
  BronzeBronze Surf Ski Race Female 18th May 2005  
  Jess Walker (RLSS Barra's)  
  GoldGold Surf Ski Race Male 18th May 2005  
  James Duncan  
  SilverSilver Surf Ski Race Male 18th May 2005  
  Sam Creek  
  BronzeBronze Surf Ski Race Male 18th May 2005  
  Simon Huitenga  
  GoldGold Surf Teams Female 18th May 2005  
  RLSS Barra's  
  SilverSilver Surf Teams Female 18th May 2005  
   
  BronzeBronze Surf Teams Female 18th May 2005  
   
  GoldGold Surf Teams Male 18th May 2005  
  RLSS Barra's  
  SilverSilver Surf Teams Male 18th May 2005  
   
  BronzeBronze Surf Teams Male 18th May 2005  
   
  GoldGold Taplin Relay Female 18th May 2005  
   
  SilverSilver Taplin Relay Female 18th May 2005  
   
  BronzeBronze Taplin Relay Female 18th May 2005  
  RLSS Barra's  
  GoldGold Taplin Relay Male 18th May 2005  
   
  SilverSilver Taplin Relay Male 18th May 2005  
  RLSS Barra's  
  BronzeBronze Taplin Relay Male 18th May 2005  
   
  GoldGold Beach Flags Female 19th May 2005  
  Marikki Watego  
  SilverSilver Beach Flags Female 19th May 2005  
  Brodi Read  
  BronzeBronze Beach Flags Female 19th May 2005  
  Stevee Hudson  
  GoldGold Beach Flags Male 19th May 2005  
  Alex Obri Boateng  
  SilverSilver Beach Flags Male 19th May 2005  
  Corey Brown-Pickall  
  GoldGold Beach Relay Female 19th May 2005  
   
  SilverSilver Beach Relay Female 19th May 2005  
   
  BronzeBronze Beach Relay Female 19th May 2005  
   
  GoldGold Beach Relay Male 19th May 2005  
   
  SilverSilver Beach Relay Male 19th May 2005  
   
  BronzeBronze Beach Relay Male 19th May 2005  
  RLSS Barra's  
  GoldGold Beach Sprint Female 19th May 2005  
  Stevee Hudson  
  SilverSilver Beach Sprint Female 19th May 2005  
  Brodi Read  
  BronzeBronze Beach Sprint Female 19th May 2005  
  Marikki Watego  
  GoldGold Beach Sprint Male 19th May 2005  
  Alex Obri Boateng  
  SilverSilver Beach Sprint Male 19th May 2005  
  Corey Brown-Pickall  
  GoldGold Pool - 100m Manikin Rescue - Female 19th May 2005  
  Rebecca Cohen  
  SilverSilver Pool - 100m Manikin Rescue - Female 19th May 2005  
  Jess Walker (RLSSA)  
  GoldGold Pool - 100m Manikin Rescue - Male 19th May 2005  
  Thomas Rowles (RLSSA)  
  SilverSilver Pool - 100m Manikin Rescue - Male 19th May 2005  
  Mitchell Parkes (RLSSA)  
  GoldGold Pool - 200m Medley Rescue - Mixed 19th May 2005  
  RLSSA Team A  
  SilverSilver Pool - 200m Medley Rescue - Mixed 19th May 2005  
  RLSSA Team B  
  GoldGold Pool - 200m Obstacle Female 19th May 2005  
  Jess Walker (RLSSA)  
  BronzeBronze Pool - 200m Obstacle Female 19th May 2005  
  Kirsty McCormick (RLSSA)  
  GoldGold Pool - 200m Obstacle Male 19th May 2005  
  Thomas Rowles (RLSSA)  
  SilverSilver Pool - 200m Obstacle Male 19th May 2005  
  James Cohen (RLSSA)  
  BronzeBronze Pool - 200m Obstacle Male 19th May 2005  
  Simon Huitenga  
  GoldGold Pool - 200m Obstacle Relay Mixed 19th May 2005  
  RLSSA Team A  
  SilverSilver Pool - 200m Obstacle Relay Mixed 19th May 2005  
  RLSSA Team B  
  GoldGold Pool - Men's Line Throw 19th May 2005  
  Mitchell Parkes (RLSSA)  
  SilverSilver Pool - Men's Line Throw 19th May 2005  
  Thomas Rowles (RLSSA)  
  BronzeBronze Pool - Men's Line Throw 19th May 2005  
  Alister Lear  
  GoldGold Pool - Women's Line Throw 19th May 2005  
  Emma McMillan (RLSSA)  
  SilverSilver Pool - Women's Line Throw 19th May 2005  
  Stevee Hudson  
  BronzeBronze Pool - Women's Line Throw 19th May 2005  
  Lisa Jones  
  GoldGold Pool - 100m Manikin Carry - Female 20th May 2005  
  Rebecca Cohen  
  SilverSilver Pool - 100m Manikin Carry - Female 20th May 2005  
  Kiera Roberts (RLSSA)  
  BronzeBronze Pool - 100m Manikin Carry - Female 20th May 2005  
  Jess Walker (RLSSA)  
  GoldGold Pool - 100m Manikin Carry - Male 20th May 2005  
  Mitchell Parkes (RLSSA)  
  SilverSilver Pool - 100m Manikin Carry - Male 20th May 2005  
  Thomas Cohen (RLSSA)  
  GoldGold Pool - 4x25m Manikin Carry 20th May 2005  
  RLSSA  
  BronzeBronze Pool - 4x25m Manikin Carry 20th May 2005  
   
  GoldGold Pool - 50m Manikin Carry - Female 20th May 2005  
  Rebecca Cohen  
  SilverSilver Pool - 50m Manikin Carry - Female 20th May 2005  
  Kiera Roberts (RLSSA)  
  GoldGold Pool - 50m Manikin Carry - Male 20th May 2005  
  James Cohen (RLSSA)  
  SilverSilver Pool - 50m Manikin Carry - Male 20th May 2005  
  Mitchell Parkes (RLSSA)  
  BronzeBronze Pool - 50m Manikin Carry - Male 20th May 2005  
  Simon Huitenga  
  GoldGold Pool - CPR Female 20th May 2005  
  Kiera Roberts (RLSSA)  
  SilverSilver Pool - CPR Female 20th May 2005  
  Kirsty McCormick (RLSSA)  
  BronzeBronze Pool - CPR Female 20th May 2005  
  Emma McMillan (RLSSA)  
  GoldGold Pool - CPR Male 20th May 2005  
  James Cohen (RLSSA)  
  GoldGold Pool - CPR Male 20th May 2005  
  Alister Lear  
  GoldGold Pool - CPR Male 20th May 2005  
  Mitchell Parkes (RLSSA)  
  GoldGold Pool - Female Lifesaver of the Meet 20th May 2005  
  Rebecca Cohen  
  SilverSilver Pool - Female Lifesaver of the Meet 20th May 2005  
  Jess Walker (RLSSA)  
  SilverSilver Pool - Female Lifesaver of the Meet 20th May 2005  
  Emma McMillan (RLSSA)  
  GoldGold Pool - Junior Female Lifesaver of the Meet - Invitational ONLY 20th May 2005  
  Denise Clark  
  SilverSilver Pool - Junior Female Lifesaver of the Meet - Invitational ONLY 20th May 2005  
  Amanda Riley  
  BronzeBronze Pool - Junior Female Lifesaver of the Meet - Invitational ONLY 20th May 2005  
  Kate Harbison  
  GoldGold Pool - Junior Male Lifesaver of the Meet - Invitational ONLY 20th May 2005  
  Tom Hancock  
  SilverSilver Pool - Junior Male Lifesaver of the Meet - Invitational ONLY 20th May 2005  
  Jack Duncan  
  SilverSilver Pool - Junior Male Lifesaver of the Meet - Invitational ONLY 20th May 2005  
  Mitch Putland  
  GoldGold Pool - Lifesaving Team of the Event 20th May 2005  
  RLSSA  
  BronzeBronze Pool - Lifesaving Team of the Event 20th May 2005  
   
  GoldGold Pool - Male Lifesaver of the Meet 20th May 2005  
  Mitchell Parkes (RLSSA)  
  SilverSilver Pool - Male Lifesaver of the Meet 20th May 2005  
  James Cohen (RLSSA)  
  BronzeBronze Pool - Male Lifesaver of the Meet 20th May 2005  
  Thomas Rowles (RLSSA)  
  SilverSilver Pool - Team Initiative 20th May 2005  
  RLSSA  
  BronzeBronze Pool - Team Initiative 20th May 2005  
   
Arafura Games - Swimming
  SilverSilver Boys 12 & Under 100 LC Meter Butterfly 15th May 2005  
  Zac Dalby 1:08.96  
  BronzeBronze Boys 12 & under 100 LC Meter Freestyle 15th May 2005  
  Zac Dalby 1:03.25  
  GoldGold Boys 12 & Under 50 LC Meter Backstroke 15th May 2005  
  Zac Dalby 33.28  
  BronzeBronze Boys 13-14 200 LC Meter IM 15th May 2005  
  Matthew Esslemont 2:32.46  
  GoldGold Boys 13-14 50 LC Meter Breaststroke 15th May 2005  
  Matthew Esslemont (New BBNT1 Record) 34.55  
  SilverSilver Boys 13-14 50 LC Meter Breaststroke 15th May 2005  
  Scott Moore 35.28  
  SilverSilver Boys 13-14 50 LC Meter Freestyle 15th May 2005  
  Mitchell M Evans 27.46  
  SilverSilver Boys 15-16 100 LC Meter Butterfly 15th May 2005  
  Ben Short 1:04.35  
  BronzeBronze Boys 15-16 100 LC Meter Butterfly 15th May 2005  
  Daniel D Marsh 1:05.14  
  SilverSilver Boys 15-16 100 LC Meter Freestyle 15th May 2005  
  Troy Taylor 56.42  
  SilverSilver Boys 15-16 50 LC Meter Backstroke 15th May 2005  
  Ben Short 30.26  
  BronzeBronze Boys 15-16 50 LC Meter Backstroke 15th May 2005  
  Samuel Jennings 30.47  
  GoldGold Boys 17 & Over 50 LC Meter Butterfly 15th May 2005  
  Lee Verral 26.34  
  SilverSilver Boys 17 & Over 50 LC Meter Butterfly 15th May 2005  
  Michael McEwin 27.53  
  GoldGold Boys 17 & Over 50 LC Meter Freestyle 15th May 2005  
  Lee Verral (New Allcomers1 Record) 24.12  
  SilverSilver Boys 17 & Over 50 LC Meter Freestyle 15th May 2005  
  Michael McEwin 25.14  
  GoldGold Boys 200 LC Meter Backstroke 15th May 2005  
  Troy Taylor 2:20.87  
  SilverSilver Boys 200 LC Meter Backstroke 15th May 2005  
  Jake Bowden 2:23.55  
  BronzeBronze Boys 200 LC Meter Backstroke 15th May 2005  
  Adam D Parry 2:24.26  
  GoldGold Boys 200 LC Meter Freestyle 15th May 2005  
  Troy Taylor 2:04.79  
  BronzeBronze Girls 12 & Under 50 LC Meter Backstroke 15th May 2005  
  Nathalia N Glover 36.28  
  GoldGold Girls 13-14 200 LC Meter IM 15th May 2005  
  Kia King 2:32.73  
  SilverSilver Girls 13-14 200 LC Meter IM 15th May 2005  
  Rachel MacLean 2:35.53  
  BronzeBronze Girls 13-14 200 LC Meter IM 15th May 2005  
  Lauren Burrow 2:36.50  
  SilverSilver Girls 13-14 50 LC Meter Breaststroke 15th May 2005  
  Kia King 36.54  
  GoldGold Girls 13-14 50 LC Meter Freestyle 15th May 2005  
  Rachel MacLean 28.91  
  GoldGold Girls 15-16 100 LC Meter Butterfly 15th May 2005  
  Samantha Carmichael (New Arafura Record) 1:10.89  
  BronzeBronze Girls 15-16 100 LC Meter Butterfly 15th May 2005  
  Rachael Cooper 1:14.80  
  SilverSilver Girls 15-16 100 LC Meter Freestyle 15th May 2005  
  Lisa Eadie 1:02.15  
  GoldGold Girls 15-16 50 LC Meter Backstroke 15th May 2005  
  Lisa Eadie (New BBNT1 Record) 33.03  
  SilverSilver Girls 15-16 50 LC Meter Backstroke 15th May 2005  
  Erin Jennings 33.79  
  GoldGold Girls 17 & Over 200 LC Meter IM 15th May 2005  
  Hayley McKinnon 2:32.86  
  SilverSilver Girls 17 & Over 200 LC Meter IM 15th May 2005  
  Gemma Kennedy 2:57.71  
  GoldGold Girls 17 & Over 50 LC Meter Butterfly 15th May 2005  
  Hayley McKinnon 30.07  
  BronzeBronze Girls 17 & Over 50 LC Meter Butterfly 15th May 2005  
  Moira Wigley 34.65  
  GoldGold Girls 17 & Over 50 LC Meter Freestyle 15th May 2005  
  Hayley McKinnon 28.10  
  SilverSilver Girls 17 & Over 50 LC Meter Freestyle 15th May 2005  
  Gemma Kennedy 31.53  
  SilverSilver Girls 200 LC Meter Backstroke 15th May 2005  
  Lisa Eadie 2:30.70  
  GoldGold Girls 200 LC Meter Freestyle 15th May 2005  
  Hayley McKinnon (New Arafura Record) 2:10.06  
  SilverSilver Girls 200 LC Meter Freestyle 15th May 2005  
  Rachel McLean 2:11.63  
  GoldGold Mixed 100 LC Meter Freestyle Multi-Disability 15th May 2005  
  Andrew Pierce 1:17.66  
  SilverSilver Mixed 100 LC Meter Freestyle Multi-Disability 15th May 2005  
  Meagan Newell 1:17.97  
  BronzeBronze Mixed 100 LC Meter Freestyle Multi-Disability 15th May 2005  
  Tahnee M Afuhaamango 1:34.07  
  GoldGold Boys 12 & Under 100 LC Meter Backstroke 16th May 2005  
  Zac Dalby 1:12:74  
  SilverSilver Boys 12 & Under 50 LC Meter Butterfly 16th May 2005  
  Zac Dalby 31.51  
  GoldGold Boys 13-14 100 LC Meter Backstroke 16th May 2005  
  Harry Jovanovich 1:06:47  
  SilverSilver Boys 13-14 50 LC Meter Butterfly 16th May 2005  
  Haydon Staines 29.54  
  BronzeBronze Boys 13-14 50 LC Meter Butterfly 16th May 2005  
  Matthew Esslemont 29.75  
  GoldGold Boys 15-16 200 LC Meter IM 16th May 2005  
  Troy Taylor (New Allcomers Record) 2:16:45  
  BronzeBronze Boys 15-16 200 LC Meter IM 16th May 2005  
  Jake Bowden 2:27:26  
  BronzeBronze Boys 15-16 50 LC Meter Breaststroke 16th May 2005  
  Dale Frew 34:07  
  SilverSilver Boys 17 & Over 100 LC Meter Breaststroke 16th May 2005  
  Michael McEwin 1:15:19  
  GoldGold Boys 17 & Over 100 LC Meter Freestyle 16th May 2005  
  Lee Verral (New Allcomers Record) 53:61  
  SilverSilver Boys 17 & Over 100 LC Meter Freestyle 16th May 2005  
  Michael McEwin 54:39  
  GoldGold Boys 17 & Over 50 LC Meter Backstroke 16th May 2005  
  Michael McEwin 29:07  
  GoldGold Boys 200 LC Meter Breaststroke 16th May 2005  
  Dale Frew 2:41:96  
  SilverSilver Boys 200 LC Meter Breaststroke 16th May 2005  
  Daniel Pezet 2:43:11  
  BronzeBronze Boys 200 LC Meter Breaststroke 16th May 2005  
  Scott Moore 2:43:34  
  GoldGold Boys 400 LC Meter Freestyle 16th May 2005  
  Troy Taylor 4:22:75  
  SilverSilver Boys 400 LC Meter Freestyle 16th May 2005  
  Harry Jovanovich 4:38:92  
  BronzeBronze Boys 400 LC Meter Freestyle 16th May 2005  
  Adam Parry 4:40:13  
  BronzeBronze Girls 12 & Under 100 LC Meter Backstroke 16th May 2005  
  Nathalia N Glover 1:20:10  
  SilverSilver Girls 12 & Under 100 LC Meter Breaststroke 16th May 2005  
  Megan Gallagher 1:28:73  
  SilverSilver Girls 13-14 100 LC Meter Backstroke 16th May 2005  
  Sarah Butler 1:12:51  
  BronzeBronze Girls 13-14 100 LC Meter Backstroke 16th May 2005  
  Denise Shepley 1:15:27  
  GoldGold Girls 13-14 100 LC Meter Freestyle 16th May 2005  
  Rachael McLean (New Arafura Record) 1:01:96  
  BronzeBronze Girls 13-14 50 LC Meter Butterfly 16th May 2005  
  Lauren Burrow 31.54  
  GoldGold Girls 15-16 200 LC Meter IM 16th May 2005  
  Samantha Carmichael 2:34:81  
  SilverSilver Girls 15-16 200 LC Meter IM 16th May 2005  
  Lisa Eadie 2:35:86  
  SilverSilver Girls 15-16 50 LC Meter Breaststroke 16th May 2005  
  Samantha Carmichael 37.71  
  SilverSilver Girls 15-16 50 LC Meter Freestyle 16th May 2005  
  Lisa Eadie 28.62  
  GoldGold Girls 17 & Over 100 LC Meter Breaststroke 16th May 2005  
  Hayley McKinnon 1:21:80  
  BronzeBronze Girls 17 & Over 100 LC Meter Breaststroke 16th May 2005  
  Gemma Kennedy 1:35:45  
  GoldGold Girls 17 & Over 100 LC Meter Freestyle 16th May 2005  
  Haley McKinnon (New Arafura Record) 1:00:31  
  SilverSilver Girls 17 & Over 100 LC Meter Freestyle 16th May 2005  
  Gemma Kennedy 1:09:74  
  SilverSilver Girls 17 & Over 50 LC Meter Backstroke 16th May 2005  
  Gemma Kennedy 39:15  
  BronzeBronze Girls 17 & Over 50 LC Meter Backstroke 16th May 2005  
  Hannah Rochford 42:46  
  GoldGold Girls 200 LC Meter Breaststroke 16th May 2005  
  Kia King (New BBNT1 Record) 2:45:58  
  SilverSilver Girls 200 LC Meter Breaststroke 16th May 2005  
  Samantha Carmichael 2:50:13  
  GoldGold Girls 400 LC Meter Freestyle 16th May 2005  
  Rachel McLean 4:29:35  
  BronzeBronze Girls 400 LC Meter Freestyle 16th May 2005  
  Rachael Cooper 4:57:31  
  GoldGold Mixed 50 LC Meter Butterfly Multi-Disability 16th May 2005  
  Tahnee Afuhaamango J42.20  
  SilverSilver Mixed 50 LC Meter Butterfly Multi-Disability 16th May 2005  
  Meagan Newell J40.67  
  BronzeBronze Mixed 50 LC Meter Butterfly Multi-Disability 16th May 2005  
  Andrew Pearce J46.67  
  GoldGold Boys 12 & Under 200 LC Meter IM 17th May 2005  
  Dalby, Zac (New BBNT Record) 2:29.25  
  SilverSilver Boys 12 & Under 50 LC Meter Freestyle 17th May 2005  
  Dalby, Zac 28.34  
  SilverSilver Boys 13-14 100 LC Meter Breaststroke 17th May 2005  
  Esslemont, Matthew 1:16.46  
  BronzeBronze Boys 13-14 100 LC Meter Breaststroke 17th May 2005  
  Moore, Scott 1:18.29  
  GoldGold Boys 13-14 50 LC Meter Backstroke 17th May 2005  
  Jovanovich, Harry H 31.16  
  GoldGold Boys 15-16 100 LC Meter Backstroke 17th May 2005  
  Taylor, Troy 1:03.53  
  SilverSilver Boys 15-16 100 LC Meter Backstroke 17th May 2005  
  Short, Ben 1:04.84  
  BronzeBronze Boys 15-16 100 LC Meter Breaststroke 17th May 2005  
  Dale Frew 1:13:90  
  BronzeBronze Boys 15-16 50 LC Meter Butterfly 17th May 2005  
  Marsh, Daniel D 28.82  
  GoldGold Boys 17 & Over 100 LC Meter Backstroke 17th May 2005  
  McEwin, Michael 1:02.83 (BBNT Record)  
  BronzeBronze Boys 17 & Over 100 LC Meter Backstroke 17th May 2005  
  Gear, Kyle 1:11.29  
  GoldGold Boys 17 & Over 100 LC Meter Butterfly 17th May 2005  
  Verral, Lee 1:00.59  
  BronzeBronze Boys 17 & Over 100 LC Meter Butterfly 17th May 2005  
  McEwin, Michael 1:02.18  
  GoldGold Boys 17 & Over 50 LC Meter Breaststroke 17th May 2005  
  McEwin, Michael 33.31  
  SilverSilver Boys 200 LC Meter Butterfly 17th May 2005  
  Bagley, Edward 2:33.67  
  BronzeBronze Boys 200 LC Meter Butterfly 17th May 2005  
  Marsh, Daniel D 2:36.26  
  BronzeBronze Girls 12 & Under 200 LC Meter IM 17th May 2005  
  Gallagher, Megan 2:47.21  
  GoldGold Girls 13-14 100 LC Meter Breaststroke 17th May 2005  
  King, Kia (new Arafura record) 1:18.42  
  BronzeBronze Girls 13-14 100 LC Meter Butterfly 17th May 2005  
  Burrow, Lauren 1:12.84  
  SilverSilver Girls 13-14 50 LC Meter Backstroke 17th May 2005  
  Butler, Sarah 33.06  
  BronzeBronze Girls 13-14 50 LC Meter Backstroke 17th May 2005  
  McLEAN, Rachel 33.97  
  GoldGold Girls 15-16 100 LC Meter Backstroke 17th May 2005  
  Eadie, Lisa (new Arafura record) 1:09.86  
  BronzeBronze Girls 15-16 100 LC Meter Backstroke 17th May 2005  
  Jennings, Erin 1:14.62  
  GoldGold Girls 15-16 100 LC Meter Breaststroke 17th May 2005  
  Carmichael, Samantha 1:21.01  
  BronzeBronze Girls 15-16 100 LC Meter Breaststroke 17th May 2005  
  McLean, Nellie 1:25.38  
  BronzeBronze Girls 15-16 50 LC Meter Butterfly 17th May 2005  
  Eadie, Lisa 32.04  
  SilverSilver Girls 17 & Over 100 LC Meter Backstroke 17th May 2005  
  Kennedy, Gemma 1:22.13  
  BronzeBronze Girls 17 & Over 100 LC Meter Backstroke 17th May 2005  
  Stirrat, Jacinta 1:28.75  
  GoldGold Girls 17 & Over 100 LC Meter Butterfly 17th May 2005  
  McKinnon, Hayley 1:05.91  
  SilverSilver Girls 17 & Over 100 LC Meter Butterfly 17th May 2005  
  Wigley, Moira 1:20.50  
  BronzeBronze Girls 17 & Over 100 LC Meter Butterfly 17th May 2005  
  Stirrat, Jacinta 1:24.61  
  BronzeBronze Girls 17 & Over 50 LC Meter Breaststroke 17th May 2005  
  Wigley, Moira 44.39  
  GoldGold Girls 200 LC Meter Butterfly 17th May 2005  
  McKinnon, Hayley 2:32.20  
  BronzeBronze Girls 200 LC Meter Butterfly 17th May 2005  
  Carmichael, Samantha 2:33.85  
  GoldGold Mixed 50 LC Meter Breaststroke Multi-Disability 17th May 2005  
  Newell, Meagan 45.08  
  SilverSilver Mixed 50 LC Meter Breaststroke Multi-Disability 17th May 2005  
  Afuhaamango, Tahnee M 53.66  
  BronzeBronze Mixed 50 LC Meter Breaststroke Multi-Disability 17th May 2005  
  Pearce, Andrew 55.04  
Arafura Games - Table Tennis
  SilverSilver Womens Singles 19th May 2005  
  Karon Pon  
Arafura Games - Tennis
  GoldGold Mens Teams 18th May 2005  
   
  SilverSilver Wheelchair Teams 18th May 2005  
   
  SilverSilver Womens Teams 18th May 2005  
   
  GoldGold Mens Individual 20th May 2005  
   
  SilverSilver Wheelchair Individual 20th May 2005  
   
  BronzeBronze Wheelchair Individual 20th May 2005  
   
  GoldGold Womens Individual 20th May 2005  
   
Arafura Games - Tenpin Bowling
  GoldGold Men's Graded All Events 18th May 2005  
  HUMPHRIS Craig 1784  
  SilverSilver Men's Graded All Events 18th May 2005  
  DUNN Les 1769  
  SilverSilver Men's Graded Doubles 18th May 2005  
  SEAGRAVE Mark, LOGAN Paul 1129  
  GoldGold Men's Graded Singles 18th May 2005  
  HUMPHRIS Craig 642  
  SilverSilver Men's Graded Singles 18th May 2005  
  HOWELL Daniel 600  
  GoldGold Men's Graded Trio 18th May 2005  
  WALKER Michael, WYLLIE Keiran, BATEY Michael 1704  
  BronzeBronze Men's Graded Trio 18th May 2005  
  DUNN Les, MILLS Peter, CARTER Steve 1667  
  GoldGold Men's Open All Events 18th May 2005  
  WALSH Jason 2036  
  SilverSilver Men's Open All Events 18th May 2005  
  MAGLIERI Bruno 1973  
  BronzeBronze Men's Open All Events 18th May 2005  
  MCARTHUR Andrew 1918  
  GoldGold Men's Open Doubles 18th May 2005  
  MCGINTY James 592 MCPHERSON Kym 707 1299  
  BronzeBronze Men's Open Doubles 18th May 2005  
  WALSH Cameron 616 WALSH Jason 656 1272  
  BronzeBronze Men's Open Singles 18th May 2005  
  WALSH Jason NSW 705  
  GoldGold Men's Open Trio 18th May 2005  
  VOUKOLOS Ronald 600 KENNEDY Robert 623 MAGLIERI Bruno 696 1919  
  BronzeBronze Men's Open Trio 18th May 2005  
  BURTON Darren 564 YORK Daniel 569 MCARTHUR Andrew 664 1797  
  SilverSilver Women's Graded All Events 18th May 2005  
  MAGLIERI Renata 1525  
  BronzeBronze Women's Graded All Events 18th May 2005  
  THOMPSON Tania 1516  
  GoldGold Women's Graded Doubles 18th May 2005  
  THOMPSON Tania, MAGLIERI Renata 1058  
  BronzeBronze Women's Graded Doubles 18th May 2005  
  THOMSON Carole, WILSON Katisha 1025  
  SilverSilver Women's Graded Singles 18th May 2005  
  BECKLEY Myra 540  
  GoldGold Women's Graded Trio 18th May 2005  
  MORGAN Bronwyn, RENNER Lea, THOMPSON Tania 1496  
  BronzeBronze Women's Graded Trio 18th May 2005  
  WILSON Katisha, MATHESON Janine, THOMPSON Tania 1446  
  GoldGold Women's Open All Events 18th May 2005  
  HALPRIN Debbie 1832  
  SilverSilver Women's Open All Events 18th May 2005  
  WILTON Kate 1790  
  BronzeBronze Women's Open All Events 18th May 2005  
  WALSH Emma 1761  
  GoldGold Women's Open Doubles 18th May 2005  
  HALPRIN Debbie, HALPRIN Michelle 1180  
  BronzeBronze Women's Open Doubles 18th May 2005  
  ADAMS Josie, CURTIS Meaghan 1134  
  GoldGold Women's Open Singles 18th May 2005  
  SHELLEY Natalie 637  
  SilverSilver Women's Open Singles 18th May 2005  
  WALSH Emma 622  
  BronzeBronze Women's Open Singles 18th May 2005  
  CURTIS Meaghan 604  
  GoldGold Women's Open Trios 18th May 2005  
  WALSH Emma, COTTRELL Michelle, SHELLEY Natalie 1680  
  BronzeBronze Women's Open Trios 18th May 2005  
  SHIMA Angela, HALPRIN Debbie, HALPRIN Michelle 1658  
  BronzeBronze Men's Graded Masters 20th May 2005  
  Craig Humphris 3089  
  GoldGold Men's Open Masters 20th May 2005  
  Kym MCPHERSON 3644  
  SilverSilver Men's Open Masters 20th May 2005  
  Phil Ramsay 3484  
  SilverSilver Women's Graded Masters 20th May 2005  
  Renata MAGLIERI 2830  
  GoldGold Women's Open Masters 20th May 2005  
  Emma Walsh 3489  
  SilverSilver Women's Open Masters 20th May 2005  
  Michelle HALPRIN 3396  
  BronzeBronze Women's Open Masters 20th May 2005  
  Rebecca SIMPSON 3234  
Arafura Games - Touch Football
  GoldGold Mens Touch Football 20th May 2005  
  Northern Territory  
  SilverSilver Mens Touch Football 20th May 2005  
  NT Development  
  BronzeBronze Mens Touch Football 20th May 2005  
   
  GoldGold Womens Touch Football 20th May 2005  
  Northern Territory  
  SilverSilver Womens Touch Football 20th May 2005  
  NT Development  
  BronzeBronze Womens Touch Football 20th May 2005  
   
Arafura Games - Triathlon
  GoldGold Triathlon - F16-19 15th May 2005  
  Katherine Baker  
  BronzeBronze Triathlon - F16-19 15th May 2005  
  Lauren Stephenson  
  GoldGold Triathlon - F20-24 15th May 2005  
  Alethe West  
  SilverSilver Triathlon - F20-24 15th May 2005  
  Sophia Amor-Smith  
  BronzeBronze Triathlon - F20-24 15th May 2005  
  Katherine Shone  
  GoldGold Triathlon - F25-29 15th May 2005  
  Megan Rose  
  SilverSilver Triathlon - F25-29 15th May 2005  
  Emma Winterflood  
  BronzeBronze Triathlon - F25-29 15th May 2005  
  Natasha Alston  
  GoldGold Triathlon - F30-34 15th May 2005  
  Sarah Cockshell  
  SilverSilver Triathlon - F30-34 15th May 2005  
  Jane McDermott  
  BronzeBronze Triathlon - F30-34 15th May 2005  
  Danielle Entwhistle  
  GoldGold Triathlon - F35-39 15th May 2005  
  Delwyn Madge  
  SilverSilver Triathlon - F35-39 15th May 2005  
  Elizabeth Sinclair  
  BronzeBronze Triathlon - F35-39 15th May 2005  
  Barbara-Anne Kerslake  
  GoldGold Triathlon - F40-44 15th May 2005  
  Shelly Foster  
  SilverSilver Triathlon - F40-44 15th May 2005  
  Joanne Duncan  
  BronzeBronze Triathlon - F40-44 15th May 2005  
  Zoe Little  
  GoldGold Triathlon - F45-49 15th May 2005  
  Tess Martin  
  SilverSilver Triathlon - F45-49 15th May 2005  
  Vicki Woodrow  
  BronzeBronze Triathlon - F45-49 15th May 2005  
  Bette McGuane  
  GoldGold Triathlon - F50-54 15th May 2005  
  Monica Stewart  
  SilverSilver Triathlon - F50-54 15th May 2005  
  Lois Sharp  
  BronzeBronze Triathlon - F50-54 15th May 2005  
  Robyn Stanley  
  GoldGold Triathlon - F55-59 15th May 2005  
  Anne Besser  
  GoldGold Triathlon - M20-24 15th May 2005  
  Tristan Taylor  
  SilverSilver Triathlon - M20-24 15th May 2005  
  Wayne Eliot  
  BronzeBronze Triathlon - M20-24 15th May 2005  
  Nick Edwards  
  GoldGold Triathlon - M25-29 15th May 2005  
  Paul Bromley  
  SilverSilver Triathlon - M25-29 15th May 2005  
  Nick Ball  
  BronzeBronze Triathlon - M25-29 15th May 2005  
  Mathew Jeffery  
  GoldGold Triathlon - M30-34 15th May 2005  
  Luke Grattan  
  SilverSilver Triathlon - M30-34 15th May 2005  
  Geoffery Hanckel  
  SilverSilver Triathlon - M35-39 15th May 2005  
  Randolph Baral  
  BronzeBronze Triathlon - M35-39 15th May 2005  
  Adrian Panozzo  
  GoldGold Triathlon - M40-44 15th May 2005  
  Tim Ellison  
  SilverSilver Triathlon - M40-44 15th May 2005  
  Richard Armstrong  
  BronzeBronze Triathlon - M40-44 15th May 2005  
  Craig Holland  
  GoldGold Triathlon - M45-49 15th May 2005  
  Rob Weatherald  
  BronzeBronze Triathlon - M45-49 15th May 2005  
  Chris Penfold  
  GoldGold Triathlon - M50-54 15th May 2005  
  Roland Muench  
  SilverSilver Triathlon - M50-54 15th May 2005  
  Stu Fitch  
  BronzeBronze Triathlon - M50-54 15th May 2005  
  Allan Stancombe  
  GoldGold Triathlon - M55-59 15th May 2005  
  Daryl Stanley  
  SilverSilver Triathlon - M55-59 15th May 2005  
  Rob Mackenzie  
  BronzeBronze Triathlon - M55-59 15th May 2005  
  Graham Beale  
  GoldGold Triathlon - M60-64 15th May 2005  
  Bill Wollin  
  GoldGold Triathlon - M70-74 15th May 2005  
  Ernie Koch  
  SilverSilver Triathlon - M70-74 15th May 2005  
  Peter Couttie  
  GoldGold Triathlon - Team 15th May 2005  
  Selman/Fitzgerald/Qu  
Arafura Games - Volleyball - Beach
  GoldGold Men's Beach Volleyball 21st May 2005  
   
  SilverSilver Men's Beach Volleyball 21st May 2005  
   
  BronzeBronze Men's Beach Volleyball 21st May 2005  
   
  SilverSilver Women's Beach Volleyball 21st May 2005  
   
  BronzeBronze Women's Beach Volleyball 21st May 2005  
   
Arafura Games - Volleyball - Indoor
  SilverSilver Men's Volleyball 21st May 2005  
   
  BronzeBronze Men's Volleyball 21st May 2005  
   
Arafura Games - Water Polo
  GoldGold Mens Waterpolo 20th May 2005  
  14-6  
  SilverSilver Mens Waterpolo 20th May 2005  
   
  BronzeBronze Mens Waterpolo 20th May 2005  
  8-7  
  GoldGold Womens Waterpolo 20th May 2005  
  12-6  
  SilverSilver Womens Waterpolo 20th May 2005  
   
  BronzeBronze Womens Waterpolo 20th May 2005  
  10-7  
Arafura Games - Weightlifting
  GoldGold Men 69kg Junior 16th May 2005  
  Joel Wilson 260.0  
  GoldGold Men 69kg Senior 16th May 2005  
  Joel Wilson 260.0  
  GoldGold Women 58kg Junior 16th May 2005  
  Maria Tsoukalis 153.0  
  SilverSilver Women 58kg Junior 16th May 2005  
  Davina Hughes 140.0  
  GoldGold Women 58kg Senior 16th May 2005  
  Maria Tsoukalis 153.0  
  SilverSilver Women 58kg Senior 16th May 2005  
  Davina Hughes 140.0  
  GoldGold Men 77kg Junior 17th May 2005  
  Troy Hewkins 263.0  
  SilverSilver Men 77kg Junior 17th May 2005  
  Mark Woodford 261.0  
  SilverSilver Men 77kg Senior 17th May 2005  
  Troy Hewkins 263.0  
  BronzeBronze Men 77kg Senior 17th May 2005  
  Mark Woodford 261.0  
  GoldGold Men 85kg Junior 17th May 2005  
  Max Dalsanto 290.0  
  SilverSilver Men 85kg Junior 17th May 2005  
  Lee Saxton 255.0  
  BronzeBronze Men 85kg Junior 17th May 2005  
  Adam Woods 242.0  
  GoldGold Men 85kg Senior 17th May 2005  
  Max Dalsanto 290.0  
  BronzeBronze Men 85kg Senior 17th May 2005  
  Lee Saxton 255.0  
  GoldGold Women 63 kg Junior 17th May 2005  
  Tammie Hampton 159.0  
  SilverSilver Women 63 kg Junior 17th May 2005  
  Rebecca Brooke 145.0  
  GoldGold Women 63 kg Senior 17th May 2005  
  Tammie Hampton 159.0  
  SilverSilver Women 63 kg Senior 17th May 2005  
  Rebecca Brooke 145.0  
  GoldGold Women 69 kg Junior 17th May 2005  
  Belinda Van Tienen 178.0  
  GoldGold Women 69 kg Senior 17th May 2005  
  Belinda Van Tienen 178.0