Licensed to Athletics Oceania - Organization License
                                      Hy-Tek's Meet Manager 25/06/2006 10:35 PM
               Micronesian Games 2006 - 24/06/2006 to 1/07/2006                
                       Saipan, Northern Mariana Islands                        
                                    Results                                    
 
Women 100 Metre Sprint
============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
Finals
  1 Florencio, Ngerak            Palau                    12.97  +0.0 
  2 Low, Cora                    Guam                     13.10  +0.0 
  3 Wendolin, Mihter             Pohnpei                  13.38  +0.0 
  4 Koshiba, Peoria              Palau                    13.62  +0.0 
  5 Ikelap, Maria (Epy)          Chuuk                    13.63  +0.0 
  6 Swei, Paloma                 Palau                    13.73  +0.0 
  7 Bennett, Yvonne              Nma                      14.02  +0.0 
  8 Mercado, Vangie              Pohnpei                  14.22  +0.0 
 
Women 400 Metre Sprint
===================================================================
    Name                    Year Team                     Heats  H#
===================================================================
Heats
  1 Florencio, Ngerak            Palau                  1:04.00Q  2 
  2 Wonenberg, Jacque            Nma                    1:04.30Q  1 
  3 Mercado, Vangie              Pohnpei                1:05.40Q  2 
  4 Wendolin, Mihter             Pohnpei                1:09.30Q  1 
  5 Sapong, Reylynn              Nma                    1:08.60Q  2 
  6 Yano, Taina                  Palau                  1:10.60Q  1 
  7 Finas, Aisina                Chuuk                  1:09.70q  2 
  8 Mihkel, Lilihna              Pohnpei                1:11.00q  1 
  9 Kabua, Danica                Marshall Islands       1:15.00   1 
 10 Fisher, Cherith              Marshall Islands       1:15.20   2 
 
Women Discus
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Lukreb, Javendra Lyn         Yap                     28.26m  
      FOUL  28.26m  FOUL  FOUL  FOUL  28.05m
  2 Rangamar, Doris              Nma                     28.21m  
      24.42m  26.82m  22.34m  27.35m  28.21m  27.04m
  3 Tengadik, Maleah Umera       Palau                   27.80m  
      27.28m  FOUL  FOUL  FOUL  27.80m  FOUL
  4 Cooper, Chandis              Palau                   26.14m  
      FOUL  26.14m  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL
  5 Moncrief, Arcy               Nma                     25.97m  
      19.18m  21.25m  24.78m  22.73m  25.97m  22.38m
  6 Rangamar, Lei                Nma                     25.89m  
      21.33m  FOUL  24.98m  24.96m  23.96m  25.89m
  7 Imbat, Aiko                  Guam                    25.10m  
      FOUL  25.10m  FOUL  FOUL  23.86m  FOUL
  8 Hideos, Corrine              Palau                   22.41m  
      20.92m  20.41m  21.05m  21.44m  FOUL  22.41m
  9 Puaza, Michelle              Guam                    20.09m  
      15.78m  FOUL  20.09m         
 10 Alicto, Diana Benita         Guam                    19.81m  
      19.81m  FOUL  14.27m           
 
Men 100 Metre Sprint
============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
Finals
  1 Howard, Jack                 Chuuk                    11.12  -0.3 
  2 Omar, Tyrone                 Nma                      11.13  -0.3 
  3 Cress, Roman                 Marshall Islands         11.19  -0.3 
  4 Saiske, Ty                   Palau                    11.53  -0.3 
  5 Bedor, Kyota                 Palau                    11.58  -0.3 
  5 Alicto, Michael              Guam                     11.58  -0.3 
  7 Freddy, Freeder              Chuuk                    11.61  -0.3 
  7 Roligat, Darrel              Nma                      11.61  -0.3 
 
Men 400 Metre Sprint
===================================================================
    Name                    Year Team                     Heats  H#
===================================================================
Heats
  1 Rodriguez, Elterson          Pohnpei                  52.60Q  1 
  2 Stills, John                 Palau                    53.20Q  2 
  3 Annaua, Toom                 Kir                      53.40Q  1 
  4 Tiobech, Idip                Palau                    53.50Q  2 
  5 Hairens, Murphy              Pohnpei                  53.70Q  2 
  6 Townsel, David               Guam                     53.90Q  1 
  7 Kenty, Christopher           Palau                    53.71q  2 
  8 Yinug, Daniel                Yap                      54.30q  1 
  9 Paulino, Nicholas            Guam                     54.70   2 
 10 Rudolif, Donis               Chuuk                    55.80   1 
 11 Ardos, Jordan                Pohnpei                  57.00   2 
 12 Sewell, Nori                 Chuuk                    58.82   2 
 13 Torres, Orlando              Pohnpei                1:02.60   1 
 
Octathlon: #8 Men 1500 Metre Run Octathlon
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Mangham, Nicholas            Palau                  4:58.23   570  
  2 Kabiriel, Ketson(Jack)       Nma                    5:03.28   541  
  3 Ateri, Beteru                Kir                    5:06.85   521  
  4 Mengloi, Leon                Palau                  5:22.65   436  
  5 White, Gabriel               Nma                    5:57.35   275  
  6 Dillay, Dexter               Nma                    6:27.40   163  
 
Men 110 Metre Hurdles
========================================================================
    Name                    Year Team                     Heats  Wind H#
========================================================================
Heats
  1 Karosich, Kenneth            Guam                     16.20Q  NWI  1 
  2 Dillay, Dexter               Nma                      16.80Q  NWI  2 
  3 Ateri, Beteru                Kir                      16.90Q  NWI  3 
  4 Fielder, Jahlil              Guam                     16.90q  NWI  2 
  5 Mangham, Nicholas            Palau                    17.00   NWI  1 
  6 Germinor, Rendy              Pohnpei                  17.50   NWI  3 
  7 Bismark, Moses               Palau                    19.20   NWI  3 
  7 Mengloi, Leon                Palau                    19.20   NWI  2 
  9 Kabiriel, Ketson(Jack)       Nma                      19.70   NWI  1 
 
Octathlon: #5 Men 110 Metre Hurdles Octathlon
===============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1 Mangham, Nicholas            Palau                    17.47   NWI  1  576  
  2 Dillay, Dexter               Nma                      17.76   NWI  1  547  
  3 Ateri, Beteru                Kir                      18.55   NWI  1  473  
  4 Kabiriel, Ketson(Jack)       Nma                      19.90   NWI  2  357  
  5 Mengloi, Leon                Palau                    20.07   NWI  2  344  
  6 White, Gabriel               Nma                      25.42   NWI  2   49  
 
Octathlon: #6 Men High Jump Octathlon
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Ateri, Beteru                Kir                      1.69m   536  
     1.30 1.33 1.36 1.39 1.42 1.45 1.48 1.51 1.54 1.57 1.60 1.63 1.66 1.69 1.71 
        O    O    O    P    O    O   XO    O    O    O    O    O    O   XO  XXX 
  2 Mangham, Nicholas            Palau                    1.63m   488  
     1.30 1.33 1.36 1.39 1.42 1.45 1.48 1.51 1.54 1.57 1.60 1.63 1.66 
        O    O    P    P    O    O    O    O    O    O    O    O  XXX 
  3 Dillay, Dexter               Nma                      1.57m   441  
     1.30 1.33 1.36 1.39 1.42 1.45 1.48 1.51 1.54 1.57 1.60 
        O    O    P    O    O    O    O    O    O    O  XXX 
  4 White, Gabriel               Nma                      1.54m   419  
     1.30 1.33 1.36 1.39 1.42 1.45 1.48 1.51 1.54 1.57 
        O    O    O    O    O    O   XO   XO   XO  XXX 
  4 Kabiriel, Ketson(Jack)       Nma                      1.54m   419  
     1.30 1.33 1.36 1.39 1.42 1.45 1.48 1.51 1.54 1.57 
        O    O    O    O    O    O   XO    O    O  XXX 
  6 Mengloi, Leon                Palau                    1.48m   374  
     1.30 1.33 1.36 1.39 1.42 1.45 1.48 1.51 
        O    O    O    O    O   XO  XXO  XXX 
 
Men Long Jump
=====================================================================
    Name                    Year Team                     Heats  Wind
=====================================================================
Heats
  1 Alicto, Michael              Guam                     6.17mq -0.1 
     FOUL(-0.7) 4.79m(-0.4) 6.17m(-0.1)           
  2 Yeeting, Buraieta            Kir                      6.12mq -0.5 
     6.12m(-0.5) PASS(NWI) PASS(NWI)           
  3 Hartman, Pernor              Chuuk                    5.90mq +0.0 
     FOUL(+0.0) 5.90m(+0.0) PASS(NWI)           
  3 Stills, John                 Palau                    5.90mq +0.0 
     FOUL(-0.1) 5.90m(+0.0) PASS(NWI)           
  5 Saures, Jeffeson             Nma                      5.85mq -0.4 
     5.53m(-0.8) 5.85m(-0.4) PASS(NWI)           
  5 Dillay, Dexter               Nma                      5.85mq +0.0 
     5.85m(+0.0) PASS(NWI) PASS(NWI)           
  7 Aguon, Thomas                Guam                     5.84mq +0.0 
     FOUL(NWI) FOUL(-0.5) 5.84m(+0.0)           
  8 Hesus, Homer                 Palau                    5.83mq -1.2 
     5.48m(+0.0) 5.83m(-1.2) FOUL(0.4)           
  9 Nabachon, Nathan             Yap                      5.80mq -0.1 
     5.80m(-0.1) PASS(NWI) PASS(NWI)           
 10 Yatilman, Florian J.         Yap                      5.75mq +0.0 
     5.47m(-0.4) 5.25m(-0.7) 5.75m(+0.0)           
 10 Dillay, Francisco            Nma                      5.75mq  0.4 
     5.75m(0.4) PASS(NWI) PASS(NWI)           
 12 Dulei, Calson                Palau                    5.60mq  0.3 
     5.37m(+0.0) 5.60m(0.3) PASS(NWI)           
 13 Gorong, Braddy T.T.          Yap                      5.59m  +0.0 
     FOUL(+0.0) 5.59m(+0.0) 5.42m(+0.0)           
 14 Bismark, Moses               Palau                    5.49m  -0.1 
     5.33m(+0.0) 5.49m(-0.1) 5.21m(-1.8)           
 15 Ogumoro, Trevor              Nma                      5.46m  +0.0 
     5.46m(+0.0) 5.41m(+0.0) 5.46m(+0.0)           
 16 Tagabuel, Billy John         Nma                      5.27m  +0.0 
     5.22m(+0.0) 5.27m(+0.0) 4.71m(0.4)           
 17 Martinez, Jude Anthony       Guam                     5.26m  -0.7 
     5.26m(-0.7) 5.14m(-0.4) FOUL(+0.0)           
 18 Rogoninug, Travis Moses      Yap                      5.04m  -1.0 
     4.97m(-0.6) 5.04m(-1.0) 4.80m(0.2)           
 
Men Shot Put
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Andre, Justin                Guam                    13.34m  
      13.10m  11.96m  FOUL  13.34m  13.22m  13.21m
  2 Iyar, Jersey                 Palau                   12.63m  
      FOUL  12.08m  12.11m  12.42m  12.00m  12.63m
  3 Romatoa, Tiim                Kir                     11.97m  
      11.63m  11.85m  11.66m  11.97m  11.83m  11.97m
  4 Saures, Joseph               Nma                     11.67m  
      11.35m  11.31m  11.67m  11.55m  11.24m  11.32m
  5 Tagabuel, Melvin             Nma                     11.51m  
      10.85m  11.01m  FOUL  10.95m  11.51m  11.38m
  6 Etscheit, Ronald             Pohnpei                 11.43m  
      11.04m  11.17m  11.43m  11.13m  FOUL  10.75m
  7 Rawelmai, Medson             Yap                     11.35m  
      11.35m  10.86m  10.56m  10.82m  10.48m  10.26m
  8 Siugpiyemal, James Cook      Yap                     11.24m  
      10.55m  10.68m  11.24m  10.25m  10.77m  10.38m
  9 Olopai, Ronald               Nma                     10.91m  
      10.91m  10.91m  10.24m           
 10 Saiske, Galileo              Palau                   10.54m  
      10.54m  FOUL  10.48m           
 11 Ramgnen, Rams S.             Yap                      9.93m  
      9.48m  9.44m  9.93m           
 12 Atalig, Jessie               Nma                      9.44m  
      9.44m  8.73m  9.21m           
 
Octathlon: #7 Men Javelin Octathlon
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Mangham, Nicholas            Palau                   45.40m   521  
      42.18m  45.40m  40.37m            
  2 Mengloi, Leon                Palau                   43.73m   496  
      FOUL  43.73m  42.71m            
  3 White, Gabriel               Nma                     41.01m   457  
      36.52m  38.63m  41.01m            
  4 Dillay, Dexter               Nma                     39.85m   440  
      37.57m  36.59m  39.85m            
  5 Kabiriel, Ketson(Jack)       Nma                     33.36m   347  
      FOUL  32.87m  33.36m            
  6 Ateri, Beteru                Kir                     23.54m   209  
      23.54m  FOUL  FOUL