Athletics Australia - Organization License Hy-Tek's MEET MANAGER 8:43 PM 28-Jul-05 Page 1
South Pacific Mini Games - 25-Jul-05 to 29-Jul-05
Koror, Palau
Results - Thursday Afternoon
 
Men Hammer Throw
=======================================================================
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
Flight 1
1 Faleone Seve Samoa 54.11m
2 Justin Andre 84 Guam 52.77m
3 Brentt Jones 69 Norfolk Island 52.52m
4 Shaka Sola 77 Samoa 40.82m
5 Aukuitino Hoatau 81 Wallis & Futuna 39.90m
 
Women 200 Metre Sprint
=======================================================================
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
Section 1 Finals Wind: 2.1
1 Mae Koime 83 Papua New Guinea 24.69
2 Sera Tuinalase 90 Fiji 25.39
3 Toea Wisil 88 Papua New Guinea 25.65
4 Alena Vadrasamu 88 Fiji 25.72
5 Mereoni Raluve 81 Fiji 25.94
6 Marie-Claude Haluatr 85 New Caledonia 26.86
 
Women Triple Jump
============================================================================
Name Year Team Finals Wind Points
============================================================================
Flight 1
1 Soko Salaniqiqi 74 Fiji 11.43m -1.6
2 Fanny See 88 New Caledonia 10.64m -2.1
 
Men 200 Metre Sprint
=======================================================================
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
Section 1 Finals Wind: 1.7
1 Iliesa Namosimalua 86 Fiji 21.54
2 Moses Kamut 82 Vanuatu 21.67
3 Lesia Vanawalu 88 Fiji 22.03
4 Fabian Nuilai 82 Papua New Guinea 22.37
5 Jack Howard 86 Fsm 22.57
6 Wally Kirika 82 Papua New Guinea 22.60
 
Women 1500 Metre Run
=======================================================================
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
Section 1
1 Mary Sloan Siegrist 80 Guam 4:54.88
2 Salome Dell 83 Papua New Guinea 5:00.60
3 Leana Peters 89 Guam 5:15.75
4 June Fataea 86 Solomon Islands 5:28.49
5 Nicole Layson 89 Guam 5:29.17
 
Men 1500 Metre Run
=======================================================================
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 Setefano Mika 85 Samoa 4:01.33
2 Isireli Naikelekelevesi 76 Fiji 4:01.90
3 Chris Bais 85 Papua New Guinea 4:05.45
4 Joe Sipo 84 Papua New Guinea 4:06.52
5 Fred Thegu Solomon Islands 4:09.51
6 Rodney Rapasi Gapirongo 86 Solomon Islands 4:10.70
7 Jay Rex Hagaria 86 Solomon Islands 4:18.28
-- Dominique Sawa 88 New Caledonia DNF
 
Women Javelin Throw
=======================================================================
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
Flight 1
1 Serafina Akeli 78 Samoa 52.26m
2 Linda Selui 77 New Caledonia 50.23m
3 Tereapii Tapoki 84 Cook Islands 43.78m
4 Maleah Umerang Tengadik Palau 38.07m
5 Anelize Emiliano 71 Palau 34.59m
 
Men Long Jump
============================================================================
Name Year Team Finals Wind Points
============================================================================
1 Eroni Tuivanuavou 83 Fiji 7.10m -2.1
2 Melvin Hamou 85 New Caledonia 6.84m -1.8
3 Harmon Harmon 80 Cook Islands 6.69m -3.4
4 Sandy Katusele 80 Papua New Guinea 6.57m -1.1
5 Jack Iroga 86 Solomon Islands 6.53m -1.6
6 Dexter Dillay 85 Northern Marianas 5.34m -1.2
-- Remy Ihmanang 87 New Caledonia FOUL NWI
 
Women 400 Metre Run
=======================================================================
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
Section 1
1 Mae Koime 83 Papua New Guinea 57.10
2 Toea Wisil 88 Papua New Guinea 57.91
3 Mereoni Raluve 81 Fiji 59.11
4 Maria Kaupa 85 Papua New Guinea 1:00.35
5 Joycelyn Taurikeni 88 Solomon Islands 1:07.36
6 Anameli Navukitu 88 Fiji 1:10.54
 
Men 400 Metre Run
=======================================================================
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
Section 1 Finals
1 Waisea Finau 84 Fiji 48.78
2 Niko Verekauta 87 Fiji 49.55
3 Iliesa Namosimalua 86 Fiji 49.79
4 Chris Walasi 80 Solomon Islands 50.03
 
....Men 400 Metre Run
5 Fabian Nuilai 82 Papua New Guinea 50.93
6 Joshiah Sasanui 84 Papua New Guinea 50.99