Athletics Australia - Organization License Hy-Tek's MEET MANAGER 8:49 PM 26-Jul-05 Page 1
South Pacific Mini Games - 25-Jul-05 to 29-Jul-05
Koror, Palau
Results - Tuesday Afternoon
Octathlon: #7 Men Javelin Throw
Name Yr Team Finals Points
Flight 1
1 Iosefo Vuloaloa Fiji 61.71m 764
2 Remy Ihmanang 87 New Caledonia 49.36m 579
3 Harmon Harmon 80 Cook Islands 42.95m 485
4 Nicholas Mangham 86 Palau 39.37m 433
Heptathlon: #3 Women Shot Put
Name Yr Team Finals Points
Flight 1
1 Milika Tuivanuavou 90 Fiji 10.65m 572
2 Maleah Umerang Tengadik Palau 9.48m 495
Women 400 Metre Hurdles
Name Yr Team Finals Points
Section 1
1 Merolyn Auga 85 Papua New Guinea 1:07.15
2 Ledua Baker Taleiviti 84 Fiji 1:08.55
Men 400 Metre Hurdles
Name Yr Team Finals Points
Section 1
1 Aleki Sapoi 81 Tonga 53.89
2 Meli Cama 75 Fiji 55.65
3 Kumi 'uhila 85 Tonga 55.88
4 Alain Jeremie 82 New Caledonia 57.24
--- John Wainiqolo 85 Fiji DQ
Men High Jump SH 1.60
Name Yr Team Finals Points
Flight 1
1 Rajendra Prasad 85 Fiji 1.95m
2 Donovan Helvey 80 Palau J1.80m
2 Xavier Fenuafanote 88 New Caledonia 1.80m
4 Kumi 'uhila 85 Tonga 1.70m
Men Shot Put
Name Yr Team Finals Points
Flight 1
1 Shaka Sola 77 Samoa 17.74m
2 Aukuitino Hoatau 81 Wallis & Futuna 17.58m
3 Lolesio Iloai 86 Wallis & Futuna 15.72m
4 Faleone Seve Samoa 15.19m
5 Jersey Iyar 64 Palau 12.19m
6 Rodolphe Vili 81 New Caledonia 11.56m
Women 100 Metre Sprint
Name Yr Team Finals Points
Section 1 Finals Wind: 0.1
1 Mae Koime 83 Papua New Guinea 12.03
2 Litiana Miller 78 Fiji 12.38
3 Toea Wisil 88 Papua New Guinea 12.43
Section 1 Finals Wind: 0.1 ... (Women 100 Metre Sprint)
Name Yr Team Finals Points
4 Ngerak Florencio 83 Palau 12.74
5 Marie-Claude Haluatr 85 New Caledonia 12.85
6 Desiree Craggette 84 Guam 12.86
Men 100 Metre Sprint
Name Yr Team Finals Points
Section 1 Finals Wind: 0.5
1 Moses Kamut 82 Vanuatu 10.64
2 Jone Delai 67 Fiji 10.73
3 Wally Kirika 82 Papua New Guinea 10.84
3 Eroni Tuivanuavou 83 Fiji J10.84
5 Philam Garcia 80 Guam 10.91
6 John Howard 81 Federated States of Micronesia 11.04
Men 400 Metre Run
Name Yr Team Heats
Heat 1 Heats
1 Niko Verekauta 87 Fiji 49.68 Q
2 Chris Walasi 80 Solomon Islands 49.88 q
3 Peter Rear 82 Marshall Islands 55.64
4 Xyrus Salii 90 Palau 59.29
Heat 2 Heats
1 Waisea Finau 84 Fiji 48.89 Q
2 Joshiah Sasanui 84 Papua New Guinea 51.29 q
3 Jonah Hone 86 Solomon Islands 52.47
4 Nicholas Paulino 88 Guam 57.62
5 Fred Adde 80 Marshall Islands 57.77
Heat 3 Heats
1 Iliesa Namosimalua 86 Fiji 49.20 Q
2 Fabian Nuilai 82 Papua New Guinea 50.20 q
--- William Taloga 88 Solomon Islands DQ
Octathlon: #8 Men 1500 Metre Run
Name Yr Team Finals Points
Section 1
1 Nicholas Mangham 86 Palau 4:53.99 595
2 Harmon Harmon 80 Cook Islands 5:07.94 515
3 Iosefo Vuloaloa Fiji 5:39.70 353
4 Remy Ihmanang 87 New Caledonia 5:39.94 352
Heptathlon: #4 Women 200 Metre Sprint
Name Yr Team Finals Points
Section 1 Wind: NWI
1 Milika Tuivanuavou 90 Fiji 29.38 526
2 Maleah Umerang Tengadik Palau 31.39 389