Phyllis Street 1

Venue Address
Phyllis Street

Mt Albert
Map Reference
View Venue in Google Maps
Season Fixture for Venue
DATE TIME Competition Name   HOME TEAM   AWAY TEAM  
01/04/17 (Sat) 10:00 (Girls Grading 11th Orange) Metro FC G11/3 Pearls   def. by   Papakura City FC G11/2
01/04/17 (Sat) 12:30 (NRFL Division 1 Reserves) 1     Metro FC (NRFL1R)   def. by   Western Springs AFC (NRFL1R)
08/04/17 (Sat) 10:00 (Girls Grading 11th Blue) 1     Metro FC G11/2 Stars   def. by   Ellerslie AFC G11/1 Red
09/04/17 (Sun) 10:45 (AFF/NFF Womens Conference Reserves) 1     Metro FC (WConR)   def. by   Central Utd (WConR)
09/04/17 (Sun) 13:00 (AFF/NFF Womens Conference) 1     Metro FC (WCon)   def. by   Central Utd (WCon)
14/04/17 (Fri) 12:00 (NRFL Division 1 Reserves) 1     Metro FC (NRFL1R)   def. by   Ellerslie AFC (NRFL1R)
14/04/17 (Fri) 15:00 (NRFL Division 1) 2     Metro FC (NRFL1)   vs   Ellerslie AFC (NRFL1)
22/04/17 (Sat) 12:00 (NRFL Division 1 Reserves) 1     Metro FC (NRFL1R)   def.   Tauranga City Utd (NRFL1R)
22/04/17 (Sat) 15:00 (NRFL Division 1) Metro FC (NRFL1)   def. by   Tauranga City Utd (NRFL1)
23/04/17 (Sun) 10:45 (AFF/NFF Womens Conference Reserves) 2     Metro FC (WConR)   def. by   Fencibles Utd (WConR)
23/04/17 (Sun) 13:00 (AFF/NFF Womens Conference) 1     Metro FC (WCon)   def. by   Fencibles Utd (WCon)
25/04/17 (Tue) 12:00 (NRFL Division 1 Reserves) Metro FC (NRFL1R)   vs   Manukau City AFC (NRFL1R)
25/04/17 (Tue) 15:00 (NRFL Division 1) Metro FC (NRFL1)   def. by   Manukau City AFC (NRFL1)
29/04/17 (Sat) 10:00 (Grading 11th Orange) Metro FC 11/1A Hurricanes   def.   Eastern Suburbs AFC 11/1A Yellow
29/04/17 (Sat) 10:00 (Grading 12th Orange) 4     Metro FC 12/1B Wynrs   vs   Bay Olympic 12/1B Everests
29/04/17 (Sat) 13:00 (AFF Mens Division 6) 1     Metro FC (M6) Hawthorne   vs   Pukekohe AFC (M6) 4ths
30/04/17 (Sun) 11:00 (AFF Womens Division 4) 1     Metro FC (W4) Moxies   def.   Mt Albert-Ponsonby AFC - (W4) Shennigans
06/05/17 (Sat) 10:00 (Girls Grading 12th Orange) 4     Metro FC G12/2 Black   def.   Drury Utd G12/3 Blaze
06/05/17 (Sat) 12:30 (NRFL Division 1 Reserves) 2     Metro FC (NRFL1R)   vs   Franklin United (NRFL1R)
06/05/17 (Sat) 15:00 (NRFL Division 1) 4     Metro FC (NRFL1)   def.   Franklin United (NRFL1)
07/05/17 (Sun) 10:45 (AFF/NFF Womens Conference Reserves) 2     Metro FC (WConR)   vs   Lynn Avon (WConR)
07/05/17 (Sun) 13:00 (AFF/NFF Womens Conference) 2     Metro FC (WCon)   def.   Lynn Avon (WCon)
13/05/17 (Sat) 10:00 (Girls Grading 11th Orange) Metro FC G11/3 Pearls   def. by   Central Utd G11/1 Swifts 10 
13/05/17 (Sat) 11:00 (Girls Grading 11th Blue) 1     Metro FC G11/2 Stars   def. by   Bucklands Beach AFC G11/1 Yellow
13/05/17 (Sat) 11:00 (Girls Grading 12th Green) 1     Metro FC G12/2 Red   def. by   Western Springs G12/1 Java
13/05/17 (Sat) 13:00 (Grading 17th Grade Division 2) 3     Metro FC 17/3 England   def.   Western Springs 17/3 Solars
13/05/17 (Sat) 14:45 (AFF Mens Over 40 Division 2) 2     Metro FC (M40/2) Signature Homes   def.   Fencibles Utd AFC (M40/2) Knaves
20/05/17 (Sat) 09:00 (09th Grade Division 2)   Metro FC 9/2 Wynrs2   vs   Bucklands Beach AFC 9/2 Navy  
20/05/17 (Sat) 09:00 (09th Grade Division 6)   Metro FC 9/6 Raiders   vs   Lynn-Avon Utd AFC 9/6 Bears  
20/05/17 (Sat) 09:00 (09th Grade Premier Division )   Metro FC 9/P Wynrs 1   vs   Western Springs 9/P Kaha  
20/05/17 (Sat) 10:00 (10th Grade Division 6)   Metro FC 10/6 Roar   vs   Ellerslie AFC 10/6 Blue  
20/05/17 (Sat) 10:00 (Grading 11th Orange) 7     Metro FC 11/1A Hurricanes   def.   Three Kings Utd 11/1A Rayner
20/05/17 (Sat) 11:00 (Girls Grading 12th Orange) 2     Metro FC G12/2 Black   def.   Waiheke Utd AFC G12/3
20/05/17 (Sat) 11:00 (Grading 12th Lime) 14     Metro FC 12/2A Falcons   def.   Central Utd 12/4S (SPC) Olney
20/05/17 (Sat) 14:45 (AFF Mens Over 40 Division 4) 3     Metro FC (M40/4) Rustics   def.   SAR AFC (M40/4) Tavua
21/05/17 (Sun) 10:45 (AFF/NFF Womens Conference Reserves) 5     Metro FC (WConR)   def.   Pukekohe AFC (WConR)
21/05/17 (Sun) 13:00 (AFF/NFF Womens Conference) 2     Metro FC (WCon)   def.   Pukekohe AFC (WCon)
27/05/17 (Sat) 09:00 (09th Grade Division 1)   Metro FC 9/1 Sonics   vs   Bucklands Beach AFC 9/1 Blue  
27/05/17 (Sat) 09:00 (09th Grade Division 5)   Metro FC 9/5 Slammers   vs   Ellerslie AFC Boys 9/5 Gold  
27/05/17 (Sat) 10:00 (10th Grade Division 3 C)   Metro FC 10/3C Glory   vs   Ellerslie AFC 10/3C White  
27/05/17 (Sat) 10:00 (10th Grade Division 6)   Metro FC 10/6 Jets   vs   Papatoetoe United FC 10/6 Red Falcons  
27/05/17 (Sat) 11:00 (Girls Grading 12th Green) Metro FC G12/2 Red   def. by   Bucklands Beach AFC G12/2 Blue
27/05/17 (Sat) 15:00 (NRFL Division 1) Metro FC (NRFL1)   def. by   Melville United AFC (NRFL1) 12 
28/05/17 (Sun) 11:00 (AFF Womens Division 2/3 Group 1) Metro FC (W2) MacCallum   def. by   Waiheke Utd AFC Quickcats (W2)
03/06/17 (Sat) 12:00 (NRFL Division 1 Reserves) 1     Metro FC (NRFL1R)   def. by   North Shore Utd (NRFL1R)
03/06/17 (Sat) 15:00 (NRFL Division 1) 2     Metro FC (NRFL1)   vs   North Shore Utd (NRFL1)
05/06/17 (Mon) 12:00 (NRFL Reserves Knock Out Shield) 4     Metro FC (NRFL1R)   def.   Franklin United (NRFL1R)
10/06/17 (Sat) 09:00 (09th Grade Division 1)   Metro FC 9/1 Sonics   vs   Fencibles 9/1 White  
10/06/17 (Sat) 10:00 (Championship 11th Grade Division 1A) Metro FC 11/1A Hurricanes   vs   Bay Olympic 11/1A Bulldogs
10/06/17 (Sat) 11:00 (10th Grade Division 6)   Metro FC 10/6 Jets   vs   Fencibles 10/6 Arsenal  
10/06/17 (Sat) 14:45 (AFF Mens Over 40 Division 4) 7     Metro FC (M40/4) Rustics   def.   Unimount (M40/4) HART
11/06/17 (Sun) 10:45 (AFF/NFF Womens Conference Reserves) Metro FC (WConR)   def. by   Hibiscus Coast (WConR)
11/06/17 (Sun) 13:00 (AFF/NFF Womens Conference) 2     Metro FC (WCon)   def.   Hibiscus Coast (WCon)
17/06/17 (Sat) 12:00 (NRFL Division 1 Reserves) 2     Metro FC (NRFL1R)   def. by   Mt Albert Ponsonby (NRFL1R)
17/06/17 (Sat) 15:00 (NRFL Division 1) 3     Metro FC (NRFL1)   def.   Mt Albert Ponsonby (NRFL1)
18/06/17 (Sun) 11:00 (AFF Womens Division 2) 1     Metro FC (W2) Frankcom   def. by   Metro FC (W2) MacCallum
24/06/17 (Sat) 09:00 (09th Grade Division 1)   Metro FC 9/1 Sonics   vs   Three Kings Utd 9/1 Teal  
24/06/17 (Sat) 09:00 (Girls Championship 10th Grade Division 4)   Metro FC G10/4 Rubies   vs   Ellerslie AFC G10/4 White  
24/06/17 (Sat) 10:00 (10th Grade Division 3 C)   Metro FC 10/3C Mariners   vs   Metro FC 10/3C Glory  
24/06/17 (Sat) 10:00 (10th Grade Division 6)   Metro FC 10/6 Roar   vs   Metro FC 10/6 Jets  
24/06/17 (Sat) 11:00 (Championship 11th Grade Division 1A) 5     Metro FC 11/1A Hurricanes   def.   Western Springs 11/1A Porto
24/06/17 (Sat) 11:00 (Championship 11th Grade Division 4A) 1     Metro FC 11/4A Thunder   def. by   Western Springs 11/4A Real Madrid
24/06/17 (Sat) 14:45 (2017 Mens Over 35's Knockout Cup) 2     Metro FC (M35/2) Villa   def. by   Otahuhu Utd AFC (M35/2) AK BA
25/06/17 (Sun) 11:00 (2017 AFF Womens Knockout Cup) Metro FC (W2) Frankcom   def. by   Papakura City FC (WConR)
01/07/17 (Sat) 12:00 (NRFL Division 1 Reserves) 2     Metro FC (NRFL1R)   def.   Oratia Utd (NRFL1R)
01/07/17 (Sat) 15:00 (NRFL Division 1) 4     Metro FC (NRFL1)   def. by   Oratia Utd (NRFL1)
15/07/17 (Sat) 14:45 (AFF Mens Over 40 Division 2) 1     Metro FC (M40/2) Signature Homes   vs   Mangere United (M40/2) Ba Federal
16/07/17 (Sun) 13:00 (AFF/NFF Womens Conference) 1     Metro FC (WCon)   def. by   Onehunga Sports (WCon)
22/07/17 (Sat) 12:00 (NRFL Division 1 Reserves) 1     Metro FC (NRFL1R)   def.   Hibiscus Coast (NRFL1R)
22/07/17 (Sat) 15:00 (NRFL Division 1) 2     Metro FC (NRFL1)   def. by   Hibiscus Coast (NRFL1)
23/07/17 (Sun) 11:00 (AFF Womens Division 2) Metro FC (W2) MacCallum   def. by   Onehunga Mangere (W2) Scarlets
29/07/17 (Sat) 11:00 (Championship 13th Grade Division 3A) 3     Metro FC 13/3A Strikers   def. by   Bay Olympic 13/3A Rapids
29/07/17 (Sat) 14:45 (AFF Mens Over 40 Division 4) 1     Metro FC (M40/4) Rustics   def. by   Beachlands Maraetai AFC (M40/4) Coasters
30/07/17 (Sun) 10:45 (AFF/NFF Womens Conference Reserves) Metro FC (WConR)   def. by   Papakura City FC (WConR)
30/07/17 (Sun) 13:00 (AFF/NFF Womens Conference) 1     Metro FC (WCon)   def. by   Papakura City FC (WCon)
05/08/17 (Sat) 11:00 (Championship 12th Grade Division 4N) Metro FC 12/4N Eagles   def. by   Three Kings Utd 12/4N Orange
05/08/17 (Sat) 12:00 (Championship 12th Grade Division 2A) 2     Metro FC 12/2A Falcons   def.   Three Kings Utd 12/2A Raynor [Silver]
05/08/17 (Sat) 13:00 (Championship 15th Grade Division 4) 5     Metro FC 15/3 Storm   def.   Fencibles Utd 15/3
05/08/17 (Sat) 14:45 (AFF Mens Over 40 Division 2) 2     Metro FC (M40/2) Signature Homes   def.   SAR AFC (M40/2) Labasa
06/08/17 (Sun) 11:00 (AFF Womens Division 2) Metro FC (W2) MacCallum   def. by   Western Springs (W2) Hot Springs
12/08/17 (Sat) 13:00 (AFF Mens Division 6) Metro FC (M6) Hawthorne   vs   Bucklands Beach AFC (M6) Red Bulls
12/08/17 (Sat) 14:45 (AFF Mens Over 40 Division 4) Metro FC (M40/4) Rustics   def. by   Fencibles Utd AFC (M40/4) Givova
13/08/17 (Sun) 10:45 (AFF/NFF Womens Conference Reserves) Metro FC (WConR)   def. by   Ellerslie AFC (WConR)
13/08/17 (Sun) 13:00 (AFF/NFF Womens Conference) 1     Metro FC (WCon)   def. by   Ellerslie AFC (WCon)
19/08/17 (Sat) 10:00 (11th Grade Division 4A Subsidary) 2     Metro FC 11/4A Thunder   def.   Western Springs 11/4A Phoenix
19/08/17 (Sat)
(Rescheduled)
11:00 (Championship 12th Grade Division 2A) Metro FC 12/2A Falcons   def. by   Manurewa AFC 12/2A Sharks
19/08/17 (Sat)
(Rescheduled)
15:00 (NRFL Division 1) 1     Metro FC (NRFL1)   def. by   Western Springs AFC (NRFL1)
20/08/17 (Sun) 10:45 (2017 AFF Womens Knockout Cup) Metro FC (WConR)   def. by   Ellerslie AFC (WCon)
25/08/17 (Fri) 19:00 (AFF Mens Over 35 Division 2 Subsidiary)   Metro FC (M35/2) Villa   vs   Western Springs M35/2 Doctors  
26/08/17 (Sat) 12:00 (NRFL Division 1 Reserves) 2     Metro FC (NRFL1R)   vs   Waitemata FC (NRFL1R) Reserves
26/08/17 (Sat) 15:00 (NRFL Division 1) Metro FC (NRFL1)   def. by   Waitemata FC (NRFL1)
27/08/17 (Sun)
(Rescheduled)
11:00 (AFF Womens Division 2) 2     Metro FC (W2) MacCallum   def.   Bay Olympic (W2) Blue
02/09/17 (Sat)
(Rescheduled)
11:00 (Championship 15th Grade Division 4) 6     Metro FC 15/3 Storm   def.   Waiuku AFC 15/3 Blue
02/09/17 (Sat) 12:30 (NRFL Division 1 Reserves) 6     Mt Albert Ponsonby (NRFL1R)   def.   Tauranga City Utd (NRFL1R)
02/09/17 (Sat) 15:00 (NRFL Division 1) 4     Mt Albert Ponsonby (NRFL1)   def.   Tauranga City Utd (NRFL1)
03/09/17 (Sun)
(Rescheduled)
11:00 (AFF Womens Division 4) 6     Metro FC (W4) Moxies   def.   Drury Utd (W4) Sterling Sports
10/09/17 (Sun)
(Rescheduled)
11:00 (AFF Womens Division 4) 1     Metro FC (W4) Moxies   def. by   Bucklands Beach AFC (W4) Blue

What's hot in Auckland Football?

NZ Football News