Wildcat Home Page







Just two weeks away until the start of the 2018 season

the excitment is building as we embark on what should be an exciting season.

It all kick off on Good Friday with a new opponent in Rosedale 








MEMBERSHIP Packages 2018 available NOW  click HERE 







  NGFL fixture for 2018 HERE


The rec reserve is looking a treat for the big clash thanks to the efforts of Gary Jones who has added another role to his long list...that of curator  

















Anyone wanting a team photo can contact Deb on 0448871213.     


Welcome to  Wildcat's website

You are Visitor Hit Counter by Digits since February 2nd 2009
Hit Counter by Digits - www.digits.com





Coaches for 2018 season

Seniors  Gary Jones and Todd Bryant

Reserves Shaun Braybrook and Jade Derbyshire

Thirds Daniel Missen

Netball coaches to be announced soon




SHAUNIE'S TRATHLON  IS ON DEC 10  starting at Yarram pool  more details soon.




   AGM results 


Congratulations to Ashley Walpole who has taken over the reins from Ivan Best as President of the Woodside & District Wildcats.

Vice president is Damien Kerr

Secretary: Jenny Foat

Minutes Sec: Rebecca Morton 

Treasurer: Alison Missen








What a night.  Presentation night 2017

Macka was awarded a life membership for his services to the club and Andrea Walpole took home the Greg Foat Memorial Shield for Best Club Person for her services to the Junior Netball and Football and Senior Netball Coordinator.


Other award winners included

Seniors  presented by coach Gary Jones 

Best and Fairest  TODD BRYANT

Runner up           CAM WHITEOAK

Most consistent   BEN JOHNSON

Best utility          RYAN FOAT

Bruce Byrnes memorial Encouragement RICKY BENIS


A grade Netball presented by coach Kristy Lucas 

Best and Fairest  HOLLY JONSTON

Runner up           CARLY FOAT & LAURA FOAT

Best in finals       JACQUI IRVING & HOLLY JONSTON


Reserves presented by coach Shaun Braybrook

Best and Fairest SEAN LOTHIAN

Runner up           ZAC GUTTRIDGE

Best utility          JARROD LeBLANC

Bruce Byrnes memorial Club person STEPHEN HUNTER

Most Improved     CHRIS WHITEOAK

Most Determined   WYATT KILGOWER


B grade netball presented by coach Raylene Kee


Best and Fairest   KIMBERLY BOOTH

Runner Up            RAYLENE KEE

Best in finals        KIMBERLEY BOOTH


C Grade presented by coach Kristy Lucas

Best and Fairest JESSICA BANIK

Runner up           DEMI Godenzi

Best in finals       Jess Bonnici


D Grade presented by coach Jacqui Irving

Best and Fairest  MONIQUEJOHNSON

Runner up           ALLY GULL


Thirds Football presented by coach Daniel Missen 

Best and Fairest  TOM GLENN

Runner Up            HARLEY HOPPNER

Most Consistent   JEREMY MORGAN

Encouragement    WARIN THIMCHAI

Most determined   CARL JANSSEN

Most Improved      BRAYDEN ASKEW


17/u netball present by coach Megan Barnes

Best and Fairest  ELLA RENDELL

Runner up            GEORGIE BANIK & SAMARA BEATON

Most consistent    MEGAN HARRISON

Best in finals         GEORGIE BANIK



15/u netball presented by Carly Foat on behalf of mum Jenny who was ill and unable to attend the dinner


Best and fairest: PHOEBE DOWSETT


Coaches award  AMBAH FYFFE

Each team member in the 15/u was presented with special photo to remember season 2017.





Pictures up in the gallery




































News - Widget

Photo Gallery

There are currently no photos to display

Notice Board



Thursday March 15

JUNIOR training commences

Bus running from Yarram - 4.30 at v-line bus shelter

Thursday night teas commence - 6.30  


Training schedule for the week leading into first round 

Monday March   26


Wednesday March  28

training all grades 

Teas  from 6.30 pm 


Thursday  March 29 

Working bee at the ground from 9 am 




Round 1  March 30 2018