2011 Trophy Winners

URJRL 2011 List Of Trophy Winners

UNDER 6`S
Marwen Agencies Encouragement Award - Fergus Campbell
Most Consistent – Jaikyn Poore
Elliott Family Sportsman Award – Cranston Hill
Foster Family Best Team Man – Kurt Smith

Preuss Family Littlest Leaguer – Kile Kratzman

UNDER 7`S
Scott Southey Perpetual Trophy Best Team Man – Hayden Crowdey
Hallen Family Sportsman Award U7 – Ethan Cox
Marwen Agencies Encouragement Award – Bailey Stibbs

UNDER 8`S
Marwen Agencies Encouragement Award – Dylan Sawtell
Hallen Family Sportsman Award U8 – Malachi Ware
Scott Southey Perpetual Trophy Best Team Man – Connor Faulks

Smith Family Most Potential Player MINI (under 7 & under 8) – Shannon Abdul-Rahman
Elliott Family Club Quiet Achiever of the Year MINI (under 7& under 8) – Darcy Eastaughfte

UNDER 9`S
Marwen Agencies Encouragement Award – Delcan Lenz
Jang Family Best and Fairest – Lachlan Sawtell
Steve Murrell Perpetual Trophy Most Improved – Derick Lawrence
Tile Pattern Concrete Sportsman Award – Maxwell Cleal

UNDER 10`S
Marwen Agencies Encouragement Award – Benjamin Hankin
Foster Family Best Team Man - Jack Pople
Gill Family Most Consistent – Dean Barnes
Pike Family Sportsman Award – Blake Reardon
Tile Pattern Concrete Best Forward – Brenton Philp
Tile Pattern Concrete Best Back – Sonny Lawrence

Dave Reynolds Most Potential Player MIDI (under 9 & under 10) – Bailie Armstrong
Q.D.P. Outstanding Talent MIDI (under 9 & under 10) – Sam Brennan
Doug Challion Rookie of the Year MIDI (under 9 & under 10) – Mitchell Kay


UNDER 11`S
Marwen Agencies Encouragement Award – Lochlan Hurst
Foster Family Best Forward – Ethan Croton
Most Improved Forward – Harrison Clark
Foster Family Best Back - Kayleb Jurgens
Hurst Family Most Improved Back – Kyrin Wellby
Foster Family Best and Fairest – Jack Delany
Righetti Family Sportsman Award – Jai Bolton
Preuss Family Most Consistent – Jack Keioskie

UNDER 12`S
Marwen Agencies Encouragement Award – Dylan Darr
Loadsman Family Best Forward – Brody Viney
Pryor Family Most Improved Forward – Jack Clayton
Loadsman Family Best Back – Shai-Anne Mairu
Philp Family Most Improved Back – Denzel Lawrence
Hurst Family Best and Fairest – Deja Wyles
Philp Family Sportsman Award – Connor Preuss
K&J Ernest Most Potential Player U 12`s – Deja Wyles

Gavin Lovelady Rookie of the Year MOD (under 11 & under 12) - Fatia (Junior) Perez
Pryor Family Outstanding Talent MOD (under 11 & under 12) – Taj Cooke
Brad Thomas Most Potential Player MOD (under 11 & under 12) - Edwin Cobbo

UNDER 14`S
Marwen Agencies Encouragement Award – Joshua Bright
Best Forward – Jason Cheeseman
Foster Family Most Improved Forward - Jesse Becker-Bennett
Best Back – Kaileb Plummer (Coventry)
Most Improved Back – Jake Frazer
Best and Fairest – Layton Gay
Philp Family Sportsman Award – Blake Smith

UNDER 15`S
Marwen Agencies Encouragement Award – James Ratcliffe
Howard Sinnott Best Forward – Jarrick Evans
Most Improved Forward – Jordon Remfrey
Best Back – Michael Lam
Most Improved Back- Richard Cahill
Best and Fairest – Jayden Lyons
R.F Rolfe & Co Pty Ltd Sportsman Award – Joshua Mines

UNDER 16`S
Marwen Agencies Encouragement Award – Joshua Nielsen
Pike Family Best Forward – Cody Emmett
Most Improved Forward – Tyler Patterson
Pike Family Best Back – Trent Giles
Most Improved Back – Jake Ferris
Howard Sinnott Best and Fairest – Matthew Irwin
Sportsman Award – Jaiden Marshell

Hallen Family Rookie of the Year INTERNATIONAL (under 13, 14, 15, 16) – Cody Emmitt
Douglas Family Most Potential Player INTERNATIONAL (under 13, 14, 15, 16) – Brendan Morris
Tony Crooks Outstanding Talent INTERNATIONAL (under 13, 14, 15, 16) - Nathan Lafferty
Smith Family Most Valuable Player INTERNATIONAL (under 13, 14, 15, 16) – David Nogar
Heck Family Quiet Achiever INTERNATIONAL (under 13, 14, 15, 16) – Ousia Carstein
Bob Harvey Highest Achiever INTERNATIONAL (under 13, 14, 15, 16) – Brandon Pryor

5 YEAR TROPHY   (5 consecutive years with the club) 
Ashley Eagles            Caleb Edmond            Dean Barnes
Jesse Loadsman        Jemma Nugent        Brenton Philp
Jai Bolton            Cody Donovon            Joshua Bright
Joshua Mines            Haidyn Telford   
   
10 YEAR TROPHY – (10 Consecutive years with the club)
Daniel Carmen

Nev Faull Memorial Coach of the Year – Anthony Poore U15
Upper Ross Rams Player Dedication – Final year Perpetual Trophy - Daniel Carmen

PRESIDENT`S CHOICE TROPHIES
Don & Lyn Lamb Trophy Presidents Choice Player – David Nogar
The Ross Hotel - Most Valuable Club Person (Backbone of the Committee) – Maureen Hallen
Lance Townsend Mr. Rugby League – Matthew Irwin




Comments

Comment Guidelines: The SportsTG Network is made up of players, families and passionate sports followers like you who have a strong opinion about sport. That's great - we want you to have your say and share your thoughts with the world. However, we have a few rules that you must follow to keep it fun for all. Please don't be rude, abusive, swear or vilify others. Apart from some pretty serious sport sanctions, we also can ban you and report you if things get out of hand. So play fair and have fun, and thanks for your contribution.

Notice Board

URJRL Players Registration Now Open for 2018 Season

Players, Coaches & Volunteers Register Here

URJRL Contacts

Rams Contacts 2018

 PresidentDianne Dunn

president@upperrossrams.com.au

Ph: 0488 056 714

SecretaryKelli Herlihen

secretary@upperrossrams.com.au

Ph:  0402 420 681

TreasurerMonica Roper

treasurer@upperrossrams.com.au

Ph: 0407 755 822

RegistrarGeraldine Mairu

registrar@upperrossrams.com.au

Website Editor: Denis (Retread) Righetti

Mob: 0407 132 986

Email: djrighetti@bigpond.com

Clubhouse contact details:

Phone: Monica: 0407 755 822  Dianne: 0488 056 714

Email: upperrossrams@hotmail.com

Postal: PO Box 10038 RAMUSSEN QLD 4815