2012

 

RYAN ROWE IS CONGRATULATED BY COACH BRONTE EMES FOR PLAYING 50 JUNIOR GAMES IN ROUND 9 16th JUNE

 

 

GILES O'DISCROLL BEING CONGRATULATED BY COACH BRONTE EMES FOR PLAYING 50 JUNIOR GAMES IN ROUND 10 23rd JUNE

 

THE UNDER 15 GRAND FINAL BANNER

Unfortunately the boys lost by one point but it was a tremendous effort by our young champions. Congratulations to Connor Robinson for winning the Best on Ground Award.

 

 

JUNIOR FOOTBALL TROPHY WINNERS 2012

 

Under 9 Blue                   Player                                         Sponsor

 

B&F                                  Kyan Bovingdon                        Curves of Tanunda

 

B&F runner up              Rohan Nelson                            Bovingdon family

 

Coach's award              Finlay McCulloch                       DeGreef Family

 

Best team player           Brock Farrugia                          Coombe family

 

Most improved              Oliver Tait                                    PMPrecision

 

Most consistent            Jaimee Heidenreich                  Bordervalley Physiotherapy

 

 

Under 9 White                 Player                                          Sponsor

 

B&F                                  Austin McDonald                        Curves of Tanunda

 

B&F runner up              Hamish Curnow                          Gawler & Barossa Electrical

 

Coach's award              Jake Lane                                   Curnow family

 

Best team player          James Collis                                Prentice family

 

Most improved              Liam Tappert                               Stellar Digital Strategies

 

Most dedicated             Dylan Hoppo                                Bordervalley Physiotherapy

 

 

Under 11 Blue              Player                                           Sponsor

 

B&F                                 Isaac Werner                                Curves of Tanunda

 

B&F runner up             Tyson Hunt                                     Hill Family

 

Coach's award            Jye Dobbs                                      Werner Family

 

Best team player         Daniel Bussenschutt                     Martin Family

 

Most improved            Jordan Martin                                 Bussenschutt Family

 

Most dedicated           Jesse Allman                                  Bordervalley Physiotherapy

 

 

Under 11 White             Player                                          Sponsor

 

B&F                                 Luke Standen                              Curves of Tanunda

 

B&F runner up             Joshua Northcott                         Riggs Family

 

Coach's award            Craig Dowse                                Lane Family

 

Best team player         Aiden Schenk                               LB Furler Automotive

Most improved            Oliver Riggs                                  Wodson family

 

Most consistent          Tyson Lane                                   Bordervalley Physiotherapy

 

 

Under 13 Blue               Player                                         Sponsor

 

B&F                                 Shaun Hunt                                  Curves of Tanunda

 

B&F runner up             Tyson Wilkin                                 Riggs family

 

Coach's award             Riley Robinson                            Peter Hunt

 

Best team player          Jasper Riggs                               Hunt family

 

Most improved             Ethan Gant                                   Prentice Family

 

Most consistent           Harrison Hunt                               Bordervalley Physiotherapy

 

 

Under 13 White             Player                                       Sponsor

 

B&F                                 James Mattiske                        Curves of Tanunda

 

B&F runner up             Bradley Schiller                         Lees family

 

Most dedicated            Alexander Duggan                    Hassold Family

 

Best team player         Brett Dowse                               PMPrecision

 

Most improved             Jarrod Tozer                               MacKenzie family

 

Most consistent           Ryan Mylchreest                        Bordervalley Physiotherapy

 

 

SEASON 2017

SENIOR FOOTBALL

Contacts:

Football Operations Manager:
Alex Gill - 0411 277 606
alex@gjearth.com.au

A Grade Football:
Todd Miles - 0400 996 502
Reserves Football:
Richard ODriscoll - 0428 246 807
barossaearthworks@bigpond.com

Training Times:

Tuesdays and Thursdays - 
6:30pm at Williamstown Oval


JUNIOR FOOTBALL

SENIOR COLTS

Colts Co-Ordinator:
Judy Watson - 0424 136 374

Training Times:

Tuesdays & Thursday -
5.30pm at Williamstown Oval


JUNIOR COLTS

Colts Co-Ordinator:
Judy Watson - 0424 136 374

Training Times:

Tuesdays & Thursday -
5.30pm at Williamstown Oval


JUNIOR FOOTBALL TRAINING
(u9, u11, u13)

Williamstown Oval, Wednesday
> Under 9 & Under 11 - 5.30 to 6.30.
> U13 6.00 to 7pm.

New players welcome across the board.

Contact Tegan Bahnisch 0409 677 055
ctbahnisch@bigpond.com for more info.


SENIOR NETBALL TRAINING

Williamstown Courts

Seniors 1 & 2 Training
> Wednesday Night

Seniors  3-7 Training
> Thursday Night

Contact Teresa on 0408 842 471 or Kylie on 0431 538 631 for more info.


JUNIOR NETBALL TRAINING

Williamstown Courts

Training > Wednesday from 4.30pm

Contact Teresa on 0408 842 471 or Kylie on 0431 538 631 for more info.


 


EXEC COMMITTEE

Contacts: