Home

 

NEW PLAYERS for 2017

NRFC WELCOMES

 New Players for 2017 - Aisea Raikiwasa, Aseri Raikiwasa, Tom Sandercock.

Welcomes Back - Shaun Gibson.

Social Committee Contacts

Lisa Dahms

ph 0427 843 100 or

lisa@barossadental.com.au

or Arlon Hall

ph 0432 171 088

arlonhall@hotmail.com

for all details.

------------------------------------------

FUNCTIONS @ Clubrooms

Great Venue

call Julie Heinze

0437633575

for Booking & Catering

Reqiurements.

THANKYOU

We Sincerely Thank all our Sponsors thoughout 2016 and into 2017 for without YOU

there wouldn't be a great family football club.

If there are any supporters we can help through a Sponsorship package, promote the buisness then call us.

Membership Fees 2017 online registration

Colts (U15 & U17.5) = $105.00

Senior Players = $180.00

Student Conc = $130.00

Family Membership = $180 for two non playing Adults & two playing children aged from U17.5. & below.

*Note:

An additional $25 late fee will apply if the applicable membership is not paid by Rnd 3 (Anzac Day game)

unless an alternative arrangement has been made.

 No Canteen Fee in 2017

Non Players = $55.00 

(Colts, Senior Players & Family please pay * TEAM MANAGER*)


  

 2017 Club News

 

Sponsorship Deals Available phone NRFC.

get your Business Promoted & Supported by the NRFC.

 *****

 NRFC  A' Grade Coach 2017 Henry Slattery

Matt Gerlach - Junior Development Officer contact No. 0407 622 636


 2016 Junior Committee & Coaches

Under 13   Jason Billing / Marty Rosenzweig             

Under 11    Justin Harris / Steve Kempster           

Under 9      Andrew Nash / Jamie Schmidt          

Auskick                                Vacancy

Junior Development Officer (JDO)  -  Matt Gerlach  0407 622 636                 

CEO -  Josh Norton

Secretary - Vacancy

Treasurer - Tony Schwarze

Extra Members -   Michael Fechner, Stuart Roennfeldt                         

 


 

 Club Merchandise

Show off your Colours with pride, in our cool new Supporters gear which is on display in the Clubrooms and are available from; 

Josh Norton, Baldy or at the Bar 

Jackets $55.00 

 Hooded Tops $60.00 

 Traditional Polo $45.00 ( low stocks, More available early May 16')

 Beanies $20.00

 Stubby Holders $10.00 

 Tigers Sports Bags $50.00 

 Peak Caps $25.00

 Ties $50.00

  All at reasonable prices. Cash or Card accepted.......See Photo Gallery to view merchandise!!!!!

 ***Don’t forget our brilliant new ties for all Club formal functions.

 

NFC - Est. 1908

NRFC - Est. 1934

Coulthard Reserve Nuriootpa;

The Home Of The Tigers!

______________________

Penrice Rd. Nuriootpa

ph. (08) 8562 1480

email:

nuriootpafc@sanflcfl.com.au

 ____________________

Be Part of the Team

from your Town

____________________

Be There, Be Proud

& Be Passionate!

______________________

 Major Sponsor

 

at the Pub that has

Backed our Club

for almost 70 Years!

__________________

Captains & Coaches

 A Grade Captain -

 V. Captain - , DVC -

Coach - Henry Slattery

Assistant - Shaun Gibson

Runner - Richard Newcombe

Team Manager - Bob Mitchell

-----------

Reserves

 Captain -

 V. Captain -  , DVC -

 Coach - Reece Worrall

 Ass. Coach - Brett Lydemore

Team Manager

 Runner

-----------

*Training every Tuesday & Thursday at 6.15pm

_______________________

 

Diamond Sponsors

John Falland Australia

Setting The Standards Since 1961

 

________________________

Barossa Community Store

SA's Leading Retail Co-operative

___________________________

Great Wines From Old Vines

One of Australia's Modern Classics

____________________________

 

 _______________________________

 

_______________________

2017 Committee

Neville Skipworth ~ President

Chris Linke ~ V. President

NRFC  ~ Jeff Steer

Anthony Semmler ~ Secretary

Sponsorship Committee ~ Sponsorship

Bob Mitchell ~ Football Mngr.

Andrew Baldwin & Josh Norton ~ Merchandise

Andrew Baldwin, Allan Norton, Reece Worrall, Richard Newcombe

Ross Lambert, Peter Scholz, Ben Giles, Matty Gerlach

Junior Development Officer  (JDO) - Matt Gerlach

 Social Committee:

 Lisa Dahms, Zac Dahms, Arlon Hall,

Charles Edwards, Jack Scholz

 Trainers:

 Leo Broadbent ~ Head Trainer

Michael Chapman, Steve Rohde, Andrew Wegner

Chris Dahms, Robyn Wegner, Jim Ireland

 

Barossa Physiotherapy

Club Doctor - Dr. Michael Hoopman

 

Clubroom Crew:

 Julie Heintze - Canteen & Catering Manager

 Bar Manager - Jacqueline Atze

Club Statisician - Annie Slack

 

______________________

 Gold Sponsors

 


BAROSSA Physiotheraphy

 Barossa Drycleaners



 

 

 

BAROSSA CHEM PLUS 

BAROSSA NISSAN  

LINKE'S CENTRAL MEAT STORE

LION NATHAN

NORTHLAND PACKAGING

OFFICE BAROSSA NATIONAL

STEINBORNER HOLDEN BAROSSA

WILLOW VINYARDS

UNITED CRANES

                     

Captains & Coaches

Senior Colts (U17.5)

 Captain -  V. Captain - , DVC -

------------

Coach - Darren Westlake

Assistant - Tony Linke

Runner - Justin Harris

Team Manager - Josh Norton

-------------

Training:

Tuesday & Thursday

------------

Junior Colts (U15)

Captain -

 V. Captain - , DVC -

 --------------

Coach - Allan Norton

Assistant - David Graetz

 Runner - Nathan Kalleske

 Team Manager -

--------------

Training:

Monday & Thursday

from 4pm

________________________

 

Silver Sponsors

Barossa Valley TOYOTA

BAROSSA CARPET COURT

BAROSSA COMMUNICATIONS

GIBSON WINES

KERRIE WOODARDS INSURANCE

Nuriootpa Traders

Graetz Irrigation

LYNAS AUTO GROUP

SCHULZ ENTERPRISES

KEY FINANCIAL PLANNERS

___________________

Bronze Sponsors

Barossa Valley Hire

Homburg Real Estate

Bucklands Estate

Linkes Central Meat Store

Barossa Milk Service

Lynas Auto Group

PHIL HOFFMANN TRAVEL

Buckland Estate

Barossa Brakes & Suspension

BG Buillding Group

Hahn Corporation

Gerhardy & Whitelum

Ron Ellis Driving School

BEAN SEJUICED

Damien Prouse Contract Wine Sales & Vineyard Managment

GREENOCK CREEK TAVERN

HAYNES WELDING & FABRICATION

HEINRICH COOPERAGES

JM TREES

 NEW LEAF GARDENING

THE LEADER NEWSPAPER

NURIOOTPA CHICKEN SHOP

Westlake Photography

BT REFRIGERATION

FELTUS Paving & Landscaping

Shaun Robbions - Physio

ELITE LINEMARKING

SPARKY'S "A" Class Electrical

Sponsorship Requirments Please Phone NRFC

 

 

BL&G FA Next Round

      

2016 Program

April 9

South Gawler v Tanunda

Barossa v Freeling

Angaston   v Gawler Central

Nuriootpa v Willaston

Kapunda bye

April 16

Tanunda v Kapunda

Freeling v South Gawler

Gawler Central v Barossa

Willaston  v Angaston

Nuriootpa bye

April 23

Kapunda  v Freeling

 Mickan/Shanahan Cup/Pitman Medal

South Gawler v Gawler Central

Barossa v Willaston at Lyndoch

April 25

Angaston  v Nuriootpa

Tanunda bye

April 30

Gawler Central v Kapunda

Willaston  v South Gawler

 Heinrich/McGahan Cup

Nuriootpa v Barossa

Freeling v Tanunda

Angaston bye        

May 7     

Kapunda v Willaston

South Gawler v Nuriootpa

Barossa v Angaston

Tanunda v Gawler Central

Freeling bye

May 14                    

Nuriootpa v Kapunda

Angaston  v South Gawler

Blue & White Cup/McGrath Medal

Willaston   v Tanunda

Gawler Central v Freeling

Barossa bye

May 21

Kapunda   v Angaston

South Gawler v Barossa

Tanunda v Nuriootpa

 George Heath Cup

Freeling v Willaston

Gawler Central bye

May 28

Barossa v Kapunda

Angaston   v Tanunda

Nuriootpa v Freeling

Willaston  v Gawler Central

 Stephen Connelly Cup

South Gawler bye

June 4

Kapunda   v South Gawler

Tanunda v Barossa

Freeling v Angaston

Gawler Central v Nuriootpa

Willaston bye

June 11

Long weekend bye

June 18

Tanunda v South Gawler

Freeling v Barossa

Gawler Central v Angaston

Willaston   v Nuriootpa

Kapunda bye

June 25

Kapunda   v Tanunda

South Gawler v Freeling

Barossa v Gawler Central

Angaston   v Willaston

Nuriootpa bye

July 2

Freeling v Kapunda

Gawler Central v South Gawler

 Tom Symes Cup

Willaston  v Barossa

Nuriootpa v Angaston

 Rosenberg/Schubert Cup

Tanunda bye

 

July 9-10

Zone Championships in Port Lincoln

 

July 16 MAC/BLG Safety Round

Kapunda  v Gawler Central

Barossa v Nuriootpa

South Gawler v Willaston

Tanunda v Freeling

Angaston bye

July 23

Willaston v Kapunda

Nuriootpa v South Gawler

Angaston  v Barossa

Gawler Central v Tanunda

Freeling bye

July 30

Kapunda  v Nuriootpa

South Gawler v Angaston

Tanunda v Willaston

Freeling v Gawler Central

Barossa bye

August 6

Angaston v Kapunda

Barossa v South Gawler

Nuriootpa v Tanunda

Willaston  v Freeling

Gawler Central bye

August 13            

Kapunda v Barossa

Tanunda v Angaston

Heidenreich Cup/Kleinig Medal

Freeling v Nuriootpa

Gawler Central v Willaston

South Gawler bye

August 20

South Gawler v Kapunda

Barossa v Tanunda

Angaston v Freeling

Nuriootpa v Gawler Central

Willaston bye

 

August 27

First Semi Final hosted by Gawler Central

 

September 3

Second Semi Final hosted by Angaston

 

September 10

Preliminary Final hosted by Freeling

 

September 17

Grand Final hosted by Willaston

 

Barossa Light & Gawler FA Scoreboard