The Past

PREMIERSHIPS

2004 Central Goulburn Netball League - D Grade

Coach - Jenny Coombs

Playing List - Kate Hill, Nicole Coombs, Ashleigh Coombs, Samantha Westwood, Kristie Warren-Smith, Melissa Warren-Smith, Adele Collard, Lisa Cavill, Belinda Shaw, Kimberley Munroe, Claire McDonald, Fiona Coghill, Brooke Davis

2005 Central Goulburn Netball League - A Grade

Alexandra 47 def Shepparton East 29

Coach - Marg Hamill

Playing List - Lisa Wallace, Lisa Cavill, Adele Collard, Emma Thomas, Jessica Shaw, Loren Miller, Claire McGennisken, Lisa Rouget, Ashleigh Coombs 

2005 Central Goulburn Netball League - B Grade

Alexandra 33 def Shepparton East 31

Coach - Kerryn Biffin

Playing List - Rebecca McLeod, Michelle Jack, Melinda Sier, Samantha Westwood, Lucy Wallis, Claire McDonald, Heather Shaw, Abby Tranter, Sue Haggis, Jan McDonald

2005 Central Goulburn Netball League - D Grade

Alexandra 28 def Thornton - Eildon 25

Coach - Jenny Coombs

Playing List - Melissa Warren-Smith, Tess McDonald, Brooke Davis, Kim Munroe, Belinda Shaw, Nicole Coombs, Laura Westwood, Fiona Coghill, Emily Thorneycroft

2008 Yarra Valley & Mountain District NL Div 2 - B Grade

Alexandra 57 def Thornton - Eildon 23

Coach - Maggie Hamill

Playing List - Melissa Warren-Smith, Kristie Warren-Smith, Sally Krijt, Sharon Hedger,

Lisa Wallace, Michelle Jack, Susan Haggis, Tess McDonald, Edwina Ingrouville, Tara Carter

 2012 YVMDNL Div2 B Grade

 Alexandra 28 def. Yarra Glen 21

LEAGUE AWARDS

The following players have won league Best & Fairest awards whilst representing the club;

C. Fitzgerald 2001 Central Goulburn NL B Reserve
Siobahn Nichol 2004 Central Goulburn NL A Grade
Adele Collard 2005 Central Goulburn NL A Grade
Loren Miller 2006 Central Goulburn NL A Grade
Michelle Jack     2006    Central Goulburn NL  B Grade
Emma Thomas  2008 Yarra Valley & Mountain District NL  Div 2 A Grade
Michelle Jack  2008 Yarra Valley & Mountain District NL  Div 2 B Grade
Melissa Warren-Smith  2008 Yarra Valley & Mountain District NL

 Div 2 B Grade

 Jessica Walker  2012   Yarra Valley & Mountain District NL

 Div 2 A Grade

 Sally Krijt  2012  Yarra Valley & Mountain District NL

 Div 2 B Grade

 

 

 

 

 

 

 

 

             AFNC Netball Best and Fairest

90

a) L.Stallard

 

 

 

 

91

 

b) M.Spinks

 

 

 

92

 

b) J.McPhail

 

d) R.Cody

 

93

a) C.Reid

b) R.Cody

 

 

 

94

 

b) A.Nadge

 

d) J.Perry

 

95

a) G.Chanter

 

 

d) H.Stallard

 

96

 

b) J.Gilbert

br) H.Stallard

 

 

97

a) L.Attwell

b) M.Tucker

br) M.Jones

 

 

98

a) M.Stallard

b) B.Pearson

 

 

 

99

a) M.Spinks

a) M.Krijt

b)  K.Hall

 

 

00

a) M.Spinks

b) D.Boote

 

d)   A.Keddell

 

01

a) S.Berg

b) S.Boote

br) C.Fitzgerald

d) A.Keddell

 

02

a) S.Berg

b) H.Shaw

br) A.McLaurin

d) J.Shaw

 

03

a) A.Collard

b) M.Jack

br) P.Mortenser

d) A.Coombs

 

04

a) S Nichol

b) R.McLeod

br) M.Crane

d) C.McDonald

 

05

a) A.Collard

b) S.Haggis

br) M.Mullins

d) N.Coombs

e) E.McDonald

06

a) C.Thomas

b) M.Jack

U15) B.Davis

U15) J.Kupke

U13) H.Elkington

07

a) C.Thomas

b) M.Jack

U15) J.Kupke

U13) L.Steyger

U11) K.Shaw

08

a) E.Thomas

b) M.Jack

U16) B.Bonsema

U14) K.Veldman

U12) K.Meggitt

09

a)C.McGennisken

b) S.Haggis

U16) E.Purcell

U14) M.Bonsema

U12) B.Cairns

10

a) J.McLeod

b) J.McColough

c) T.Malcolm

U16 L.Steyger

U14) K.Evans

11

a) R.McLeod

b) D.Smith

c) T.Carter

U16 M.Bonsema

U14) R.Wallis

12

a) J.Walker

ar)T.Halligan

b) S.Krijt

br) A.Rouget

U16) S.Mason

13

a) H.Elkington

ar) L.Steyger

b) H. Fogarty

-Nippard

br) A.Halligan

U16) R.Wallis         K.Muller

14

 a) E.Kidd

ar) S.Morton 

 b)M.Flemming

 u16) L.Cox

 U14) H.Collins

15

 a) C.Haggis

 b) K.Veldman

c) S.Mason 

 d) K.Cleven

u16) C.Haggis