Best and Fairest

Club Best & Fairest Winners – Seniors & Under 18's

Year Seniors Reserves Thirds
1993 J. Newton / G. Vistarini    
1994 C. Gould D. Bailey  
1995 C. Gould D. Bailey / E. Fraser  
1996 A. Rice M. Foss  
1997 W. Duggan K. Skillecorn  
1998 L. Hayes N. Allen / R. Blyth  
1999 W. Duggan M. Reddan  
2000 G. Jones D. Wallace  
2001 N. Allen D. McNeil  
2002 R. May D. McNeill  
2003 M. DeSousa J. Newton  
2004 M. DeSousa / B. Scott A. Ceddia  
2005 M. DeSousa P. Rigg  
2006 B. Scott A. Ceddia  
2007 B. Hutchinson J. Neilson  
2008 B. Hutchinson A. Lewis  
2009 M. DeSousa A. Feeley  
2010 M. DeSousa A. Feeley  
2011 T. Lee M. Feeley / S. Mudford  
2012 M. Morelli J. Vistarini  
2013 M. Morelli  A. Alit   
2014 M. Morelli M. Jurcec  
2015 J. Wright M. DiPietro  K. Bhatti
Year Under 18's – Firsts Under 18's – Seconds
1993 S. Honey  
1994 S. Gatt  
1995 W. Croker  
1996 S. Sinclair  
1997 S. Sinclair  
1998 A. Feeley  
1999 B. Scott  
2000 A. Ceddia  
2001 M. DeSousa  
2002 M. Cooper  
2003 B. Emera  
2004 K. Ingram  
2005 A. Cantelmi  
2006 C. Monaco  
2007 A. Gallina  
2008 C. Tripodi  
2009 S. Briz  
2010 S. Briz / S. Wisniewski  
2011 J. Vistarini  
2012 A. Muratore J. Bernardi
2013 A. Lugara  
2014 N. Kennedy  
2015 B. Nelson  

Club Best & Fairest Winners – Under 16′s

Year Under 16's – Firsts Under 16's – Seconds
1992 R. Stevenson   
1993 M. Elsayeed  
1994 M. Elsayeed  
1995 A. Feeley  
1996 A. Feeley  
1997 L. Busuttil  
1998 A. Ceddia  
1999 M. Ciaverella  
2000 T. Nicholson  
2001 T. Robson  
2002 M. Morelli  
2003 J. DeSousa  
2004 S. Kalas  
2005 N. McLean P. Cao
2006 H. Maloney J. Rawlings
2007 S. Wisniewski J. Vistarini
2008 M. Xuereb J. Vistarini
2009 Nathan Franzi B. Bonavia
2010 Nicholas Franzi N. Sposato
2011 B. Healy / A. Lugara J. Karipoglou
2012 C. Kilbane J. Meuleman
2013 B. Nelson J. Bailey
2014 J. Bailey  
2015 T. Larizza  

Club Best & Fairest Winners – Under 14′s

Year Under 14's – Firsts Under 14's – Seconds
1992 M. Elsayeed  
1993 S. Sinclair  
1994 A. Feeley  
1995 M. Tartaglia  
1996 S. Harrison  
1997 T. Nicholson  
1998 C. Ragusa  
1999 T. Jones A. Lim / B. Bottomley
2000 T. Robson J. Barbieri
2001 M. Morelli C. Monaco
2002 A. Cantelmi M. McLachlan
2003 N. McLean H. Maloney
2004 J. Khouri S. Briz
2005 J. Rayner G. Christodolou / E. Proh
2006 B. Alexander J. Sretenovich
2007 J. Horwood R. Finocchiaro
2008 D. James D. Reinmuth
2009 R. Asciak T. Walters
2010 C. Kilbane S. Bhatti
2011 J. Hobbs / B. Makiri J. Marchione / J. Bailey
2012 J. Burns C. Sim-Edwards
2013 C. Sim-Edwards D. Bodilly
2014 M. Singh G. Sakkas
2015 M. Singh  

Club Best & Fairest Winners – Under 12′s

Year Under 12's – Firsts Under 12's – Seconds Under 12's – Thirds
1990 G. Mazza    
1991 A. Feeley    
1992 A. Feeley    
1993 S. Lee    
1994 R. Prueskar    
1995 T. Nicholson / C. Runnells    
1996 T. Nicholson    
1997 T. Jones P. Brown  
1998 B. Neal J. Barbieri  
1999 M. Morelli C. Monaco / A. Cantelmi  
2000 C. Monaco N. McLean  
2001 L. Cartelli V. Eon  
2002 J. Papalia S.Dessman  
2003 J. Rayner J. Lee  
2004 J. Lee N. Larkin  
2005 N. Larkin J. Brown  
2006 J. Gribusts R. Asciak  
2007 B. Norris J. Larizza Y. Latiffe
2008 J. Reinuth J. Hobbs  
2009 J. Hobbs T. Haase  
2010 J. Burns Z. Lambevski  
2011 M. Hobbs L. Markham  
2012 J. Hazik J. Gusman  
2013 J. Gusman L. Cottle
2014 L. Denny M. Costello
2015 D. Lalor A. Bosidis

Club Best & Fairest Winners – Under 10′s

Year Under 10's – Firsts Under 10's – Seconds Under 10's – Thirds
1990 A. Feeley    
1991 S. Lee    
1992 J. Nicholson    
1993 T. Stone    
1994 T. Nicholson    
1995 T. Stone S. Cohen  
1996 J. Greenwood A. Cilia  
1997 G. Farfoud C. Monaco / A. Cantelmi  
1998 C. Monaco J. Margaretti  
1999 L. Cartelli C. Smith  
2000 G. Hartigan J. Papalia  
2001 J. Rayner J. Lee  
2002 J. Lee / M. Xuereb N. Larkin  
2003 J. Horwood D. James  
2004 D. James A. Farrugia  
2005 D. DiPasquale M. Volk  
2006 J. Smith M. Quinlan  
2007 J. Hobbs L. Watts  
2008 L. Watts J. Marchione S. Muratore
2009 D. Bodilly B. Joannidis  
2010 T. Rudic L. Markham  
2011 D. Brasher J. Vassolo  
2012 L. Denny D. Lalor  
2013 D. Lalor J. Kacanski  
2014 B. Briz H. Garcia L. Arthur
2015 H. Garcia J. Clark

Major Sponsor

Senior Ladder

Essendon Ford Division 1
POS TEAM PTS
1 Airport West 20
2 Glenroy 20
3 Hillside 16
4 Tullamarine 16
5 Taylors Lakes 12
6 Oak Park 12
7 Westmeadows 12
8 East Keilor 8
9 Hadfield 0
10 Glenroy 0