South Australian Youth Championships Wrap Up

by

It was a challenging day for sailors on the first day of the South Australian Youth Championships, hosted by the Largs Bay Sailing Club, with only four races sailed for the majority of the classes.

 There were a scheduled six races for the opening day of the championships, however a light and constantly shifting breeze managed to cause a few headaches for the race committee.

 While the day began in light but consistent northeasterly offshore breezes, it wasn't long before it clocked left around to the northwest – while the course needed to be shifted it did bring some pressure with it.

 Three races were completed in the morning but while sailors were ashore for lunch it looked as though a moderate sea breeze was trying to fight the existing northwesterly wind direction and it glassed off four a couple hours from 1pm.

 After sailors waited in anticipation, the moderate sea breeze prevailed momentarily and all fleets were able to get out for a single afternoon race.

 Tomorrow's weather looks strong in the afternoon so the race committee will be looking to complete as many races as possible in the morning if it turns into a blowout in the afternoon.

 The regatta coincides with the iconic Premier's Cup keel boat regatta for the third year in a row and the youth sailors will join the keel boat cohort at the Cruising Yacht Club of South Australia tomorrow afternoon for a combined presentation.

 Open Fleet racing

 In the 420 fleet, Alex Magarey and Jacob Lowe in Yahoo lead the way ahead of a couple young skippers in Quinn Auricht and Jonas Barrett.

 The International Cadet racing is tight with Darcy Conry and Aiden Porritt in Stoked currently in the lead on a countback to Thomas Gordon and Zoe Hinks in Kaos.

 Ben Hinks leads the way in the Laser 4.7 fleet ahead of Ben Newman in second and Darcy Fewings in third.

 Josh Hinks has been dominant in the Laser Radial fleet with four wins ahead of Nicholas Pannell with four seconds.

 Nicholas Ebourne is in the lead in the Open Bic fleet ahead of brother Thomas Ebourne in second and Tasman Grutzner in third.

 Fraser Baker leads the way in Optimist Intermediate ahead of Sailor Cowen in second and Darcy Higgins in third.

 In the Optimist Open fleet, Taran Sanderson is in front by five points to Izaak Hart in second and Austin Higgins in third.

 Green fleet racing

 Racing for the green fleet will not be held tomorrow as the forecast is deemed too windy, so the overall winners were crowned on day one.

 Tyndelle Bleakley in Hazardous won the only two races of the Open Bic Green fleet to take the overall win, followed by Hannah Lewis in second and Zoe How in third.

 While Will Gaylard won both races in the Optimist Green fleet to take the overall win, ahead of Mitchell Young in second and William Clough in third.

 Interview with International Cadet sailor Darcy Conry

 

Unfortunately due to extremely strong winds off the coast of Adelaide today, the second and final day of racing at the South Australian Youth Championships was cancelled at 10am.

After arriving in the morning to an average wind speed of 25 knots with gusts up around 30, the race committee gave it an hour to see if it would moderate, however with the way the forecast looked it was clear it wouldn't become sailable.

As a result, the final standings after the first day of racing stood for the overall championship and the winners were crowned an hour later in the club house.

While sailors were waiting for the final decision to be made on the racing, we enlisted the help of International Cadet sailor Carter Baker, who interviewed jury chairman Wayne Thompson about the rules around sculling.

Check out the interview below.

Open Fleet racing

In the 420 fleet,Alex Magarey and Jacob Lowe in Yahoo took the overall win ahead of a couple young skippers in Quinn Auricht and Jonas Barrett.


The International Cadet racing was tight in the light conditions with Darcy Conry and Aiden Porritt in Stoked taking out the regatta on a count back to Thomas Gordon and Zoe Hinks in Kaos.

Ben Hinks led the charge in the Laser 4.7 fleet, taking the win ahead of Ben Newman in second and Darcy Fewings in third.

Josh Hinks was dominant in the Laser Radial fleet taking out the win with four wins ahead of Nicholas Pannell with four seconds.

Nicholas Ebourne ended up as the overall winner in the Open Bic fleet, and also won the class state championship which was sailed this weekend, finishing ahead of brother Thomas Ebourne in second and Tasman Grutzner in third.

Fraser Baker was consistent in the Optimist Intermediate fleet, finishing as the winner ahead of Sailor Cowen in second and Darcy Higgins in third.

In the Optimist Open fleet, Taran Sanderson remained five points clear of second placed Izaak Hart to take the win, while Austin Higgins finished third.

Green Fleet racing

Racing for the green fleet was finished after the first day due to the Sunday forecast and prizes were presented by Yachting South Australia President Shevaun Bruland following Saturday's racing.

Tyndelle Bleakley in Hazardous won the only two races of the Open Bic Green fleet to take the overall win, followed by Hannah Lewis in second and Zoe How in third.

While Will Gaylard won both races in the Optimist Green fleet to take the overall win, ahead of Mitchell Young in second and William Clough in third.

 Carter Baker interviews Wayne Thompson

 

 




Comments

Comment Guidelines: The SportsTG Network is made up of players, families and passionate sports followers like you who have a strong opinion about sport. That's great - we want you to have your say and share your thoughts with the world. However, we have a few rules that you must follow to keep it fun for all. Please don't be rude, abusive, swear or vilify others. Apart from some pretty serious sport sanctions, we also can ban you and report you if things get out of hand. So play fair and have fun, and thanks for your contribution.

Youth Championship Events

Government Partners

#AustSailYouth