VENOM VJBL 2015/16 PRESENTATION NIGHT

The Warrandyte Venom held their VJBL Junior Presentation Night on Sunday 04/09/2016.

On behalf of the Warrandyte Basketball Club, and the committee we wish to thank the following for their invaluable contributions to the Venom Junior program this season:

Administration - David Lawson

WBA Director of Coaching – Nicole Howard

Friday night door staff

Referees

Venom Coaches

Team managers

Parents, siblings & grandparents

 

Congratulations to the receipients of the Warrandyte Club awards that were also presented - 

ROSS McLELLAN MEMORIAL AWARD - ALYSHA BUZZINI

COACH OF THE YEAR - CHRIS STEELE

 

LIST OF VENOM VJBL AWARD WINNERS FOR 2015/16 SEASON:

Team                                          B12-1

MVP                                    Macauley Haig

Most Improved                      Adam Nicks

Coaches Award                      Aidan Croney


Team                                          B12-2

MVP                                  Morgan Hansen

Most Determined                 Xavier Cuthbert

Coaches Award                    Flynn Canty


Team                                          B14-1

MVP                                    Alan Ure

Runner Up MVP                     Luke Green & Nathan Leeson


Team                                          B14-2

MVP                                    David Barnes

Runner Up MVP                     Eddie Carlton

Best Defensive Player         Xavier Mellor


Team                                          B14-3

MVP                                    Nicholas Burmas

Runner Up MVP                     James Howell

Most Determined                 Rory Hansen


Team                                          B14-4

MVP                                    Jude Sanders

Runner Up MVP                     Cooper Wylde

Coaches Award                      Dylan Christensen


Team                                          B14-5

MVP                                    Alex Lutgens

Runner Up MVP                     Jack Taylor

Most Improved                      Ryan Leitch


Team                                          B16-1

MVP                                    Nathan Stewart

Most Improved                      Stefan Giusto

Best Bottom Age Player      Zac Ryan


Team                                          B16-2

MVP                                    Will Hogan

Best Team Player                   Jack Cuthbert

Best Defensive Player         Thomas Mortimer


Team                                          B16-3

MVP                                    Mitchell Griffith

Most Improved                      Daniel Di Cosmo

Best Defensive Player         Michael Morena


Team                                          B16-4

MVP                                    Kai Van Leemput

Most Improved                      Bailey Hamilton

Coaches Award                      Ivan Chan


Team                                          B16-5

MVP                                  Zach Deacon

Most Determined                 Max Philipsen

Best Offensive Player          Aydin Ficker-Karci


Team                                          B18-1

MVP                                    Tyson Noyes

Most Improved                      Luke Petrie

Coaches Award                      Rowan Turner


Team                                          B18-2

MVP                                    Tom Davis

Most Improved                      Jake Newton

Best Team Player                   Patrick Smith


Team                                          B18-3

Most Improved                      Callum Griffith

Best Team Player                   Anthony Hantzipavlis

Best Defensive Player         Bailey Stelfox


Team                                          B18-4

MVP                                    Lachlan Sinclair

Most Determined                 Luke Connell

Best Offensive Player          Riley Brumby


Team                                          B18-5

MVP                                    Ange Eglezos

Most Improved                      Ciaran Davidson

Best Team Player                   Hayden Bryant


Team                                          B20-1

Coaches Award                      Justin Ronan-Black

Best Offensive Player              Liam Evans

Players' Player                       Zac Stevenson


Team                                          B20-2

MVP                                    Aaron  Klos

Best Team Player                   Jack Tibb

Best Defensive Player         Tom McIvor


Team                                          B20-3

MVP                                    Jack Giddings

Most Improved                      Ryder Cleyne

Best Team Player                   Liam Fletcher


Team                                          G12-1

MVP                                    Annika Ross

Most Determined                   Ellisha Bett

Coaches Award                      Tahlia Leeson


Team                                          G12-2

MVP                                    Charlotte Andrews

Most Improved                      Indigo Lambie

Most Determined                 Emily Gruber


Team                                          G14-1

MVP                                    Emma Dowling

Most Consistent                    Ruby Nicks

Most Determined                 Tamara Mayo


Team                                          G14-2

MVP                                    Alannah Boell & Georgia Cram

Most Improved                      Kate Bean


Team                                          G16-1

MVP                                     Isabel Feller

Most Improved                      Samira Philipsen

Coaches Award                      Amy Penver


Team                                          G16-2

Most Improved                      Alicia Callahan

Best Team Player                   Piper Vermeulen Brown

Coaches Award                      Amy Dickson


Team                                          G18-1

MVP                                    Ellie Caruana

Most Improved                      Katia Dodds

Best Offensive Player          Hannah Jones


Team                                          G20-1

MVP                                    Michaela Kuen

Best Team Player                   Courteney Howes

 

Looking forward to see you all at tryouts –
REGISTER NOW https://www.trybooking.com/MPAO




Comments

Comment Guidelines: The SportsTG Network is made up of players, families and passionate sports followers like you who have a strong opinion about sport. That's great - we want you to have your say and share your thoughts with the world. However, we have a few rules that you must follow to keep it fun for all. Please don't be rude, abusive, swear or vilify others. Apart from some pretty serious sport sanctions, we also can ban you and report you if things get out of hand. So play fair and have fun, and thanks for your contribution.

YOUTH WOMEN CHAMPIONS!

 YOUTH LEAGUE 1 WOMEN - CHAMPIONS 2017

 

 

CONGRATULATIONS TO ANGELA & THE VENOM YOUTH LEAGUE WOMEN ON WINNING THE 2017 CHAMPIONSHIP.

Game 1 - Coburg 68 def. VENOM 57 @ Coburg

Game 2 - VENOM 79 def. Coburg 70 @ WSC

Game 3 - VENOM 78 def. Coburg 73 @ WSC

GREAT JOB GIRLS, FANTASTIC SEASON!! 

@venombball   #OneWarrandyte   #playbig

Register for Venom VJBL Tryouts 17-18

WBA Sponsors

WBA Contact

WARRANDYTE BASKETBALL

WSC OFFICE
36-38 Drysdale Road, Warrandyte VIC 3113

Office Hours (As at March 2017):

Monday 9.00am - 3.00pm

Tuesday - 9.00am - 3.00pm

Wednesday - 9.00am - 3.00pm

Thursday - 9.00am - 3.00pm

Friday - 9.00am - 5.00pm 

Contact: David Lawson (Administrator) 
admin@warrandytebasketball.net.au

ALL ENQUIRIES - Email admin@warrandytebasketball.net.au

Uniform Shop Hours - REDBACKS SUMMER FITTINGS 

BOOK AN APPIONTMENT (10 minute intervals) - email admin@warrandytebasketball.net.au 

SHOP WILL ALSO BE OPEN SAT 07/10/2017 - 11:00am to 12:30pm

Venom Clash tops can be returned to administration during office hours

Photo Gallery

Basketball Australia News

Basketball Victoria News