VWFL Presentation Night

The top players across the VWFL were Wednesday recognised at the VWFL Presentation Night.

Held at Peninsula Docklands, six best & fairest winners were revealed, leading goal kickers honoured, premiership flags presented, as well as a host of other awards on the night. 

See the major award winners below, and CLICK HERE for a photo gallery of the award winners and premiership teams. 

CLICK HERE to see awarding of Golden Whistle Award.

Best and Fairest    

Helen Lambert Medal- Premier Division

   
Daisy Pearce Darebin Falcons 22 Votes
Fraser Griffiths Medal- Division 1    
Kristy Stratton Knox FC 23 votes
Kate Lawrence Medal- Division 2    
Katherine Gillespie-Jones Seaford FNC 21 Votes
Division 3    
Samantha Radlof Deer Park FC 28 Votes
Division 4    
Zoe Alston Bayswater FC 19 Votes
Division 5    
Leisha Jungalwalla Brunswick Renegades 18 votes

 

Rohenna Young                                   Leading Goal Kicking Award    
Premier Division    
Moanna Hope St Kilda Sharks 81 Goals
Leading Goal Kicker Division 1    
Kirsten McLeod Cranbourne FC 27 Goals
Leading Goal Kicker Division 2    
Alisha Habib North Geelong FC 43 Goals
Leading Goal Kicker  Division 3    
Jess Cameron Wyndham Vale FC 55 Goals
Leading Goal Kicker Division 4    
Rebecca Erwin Montmorency FC 16 Goals
Leading Goal Kicker  Division 5    
Esther Hassett Brunswick Renegades 16 Goals

 

Debbie Lee Medal- Best First Year Player Madeleine Keryk Melbourne Uni WFC
  Jade Stoneman Port Melbourne Colts
Ann Rulton Award Jenny Tydell Pascoe Vale FC
AFL Victoria Joanne Cox Golden Whistle Annie Mirabile  
AFL Victoria VWFL Best Conducted Club Seaford FNC  
Eva Peers Medal Lily Mithen Vic Country
  Isabel Huntington Vic Metro
Melbourne FC VWFL Player of the Year Natasha Hardy Sunbury

 

PREMIER DIVISION

  First name Family Name Team Name Total
1 Daisy Pearce Darebin 22
2 Katie Brennan Darebin 17
3 Stephanie Chiocci Diamond Creek 16
4 Aasta O'Connor Darebin 15
5 Ellie Blackburn Melbourne Uni 14
6 Moana Hope St Kilda Sharks 14
7 Cecilia McIntosh Melbourne Uni 12
8 Jenna Bruton St Kilda Sharks 12
9 Emma Kearney Melbourne Uni 10
10 Shae Audley Diamond Creek 7
11 Debbie Lee VU St Albans 7
12 Shannon McFerran St Kilda Sharks 6
13 Brittany Bonnici VU St Albans 6
14 Kirsty Lamb Diamond Creek 5
15 Sarah Perkins Eastern Devils 5
16 Kylie Nicolaci VU St Albans 5
17 Lauren Arnell Darebin 4
18 Brittany Grech Diamond Creek 4
19 Dianna Haines Diamond Creek 4
20 Lou Wotton Eastern Devils 4
21 Rebecca Dardengo St Kilda Sharks 4
22 Bree White VU St Albans 4
23 Darcy Vescio Darebin 3
24 Natalie Wood Darebin 3
25 Laura Corrigan Diamond Creek 3
26 Stacey Cross Diamond Creek 3
27 Kendra Heil Eastern Devils 3
28 Brooke Whyte Melbourne Uni 3
29 Kaitlyn Ashmore Melbourne Uni 3
30 Rachel Gullo VU St Albans 3
31 Anna Saxton Diamond Creek 2
32 Christina Bernardi Diamond Creek 2
33 Jessica Trend Eastern Devils 2
34 Lauren Spark Melbourne Uni 2
35 Louise Stephenson Melbourne Uni 2
36 Jasmine Garner St Kilda Sharks 2
37 Jessica Dal Pos Darebin 1
38 Karen Paxman Darebin 1
39 Sarah Hammond Darebin 1
40 Jessica Foster Eastern Devils 1
41 Meg Hutchins Eastern Devils 1
42 Madeline Keryk Melbourne Uni 1
43 Amy Catterall St Kilda Sharks 1
44 Sarah Chapman St Kilda Sharks 1
45 Jasmine Maljevac VU St Albans 1
46 Tayla Zammit VU St Albans 1
47 Grace  Campbell Bendigo 1
48 Claire   Heffernan St Kilda Sharks 1

 

DIVISION 1

  First name Family Name Team Name Total
1 Kristy Stratton Knox FC 23
2 Kerry Anderson Cranbourne FC 21
3 Melissa Kuys Knox FC 18
4 Kate Tyndall Darebin 13
5 Norieul Kinross Darebin 11
6 Danielle Hardiman Cranbourne FC 9
7 Michelle Palmer Eastern Devils 9
8 Alison Downie Knox FC 9
9 Jane Wieselmann Melbourne Uni 8
10 Renee Buck Eastern Devils 7
11 Samantha May Melbourne Uni 7
12 Alana Tully St Kilda 7
13 Alexandra Whitehead St Kilda 7
14 Alicia Reivers Darebin 6
15 Sarah Bellerby Darebin 6
16 Hayley Munro Diamond Creek 6
17 Rachel Achampong St Kilda 6
18 Jessica Eberle Diamond Creek 5
19 Wiki Yu Eastern Devils 5
20 Kate Dempsey Knox FC 5
21 Ashleigh Bertagno St Kilda 5
22 Tamara Hyett St Kilda 5
23 Alicia Heins Cranbourne FC 4
24 Georgia Hammond Darebin 4
25 Olivia Aing Eastern Devils 4
26 Alexandra Kelly Melbourne Uni 4
27 Jess Egan Melbourne Uni 4
28 Tegan French Melbourne Uni 4
29 Sara Drew St Kilda 4
30 Emily McIntyre VU St Albans 4
31 Tamara McIntyre VU St Albans 4
32 Ashleigh Fennell Cranbourne FC 3
33 Kirsten McLeod Cranbourne FC 3
34 Samantha Franklin Cranbourne FC 3
35 Matilda Van Riel Darebin 3
36 Emma Champion Diamond Creek 3
37 Simone Secombe Diamond Creek 3
38 Brooke Fox Eastern Devils 3
39 Jocelyn Spinks Eastern Devils 3
40 Laura Cartledge Eastern Devils 3
41 Natarsha Rappos Eastern Devils 3
42 Sarah Perkins Eastern Devils 3
43 Jessica Fewster Melbourne Uni 3
44 Kristen Hay Melbourne Uni 3
45 Marinella Salafia Melbourne Uni 3
46 Ellie George-Brimson St Kilda 3
47 Kelsey Canuto St Kilda 3
48 Alexandra Quigley VU St Albans 3
49 Stacy Szalay VU St Albans 3
50 Tammy Quigley VU St Albans 3
51 Taryn Szalay VU St Albans 3
52 Hayley Wildes Cranbourne FC 2
53 Louise Potter Darebin 2
54 Taryn Escreet Darebin 2
55 Charlotte Dillon Diamond Creek 2
56 Lauren Morecroft Diamond Creek 2
57 Rebecca Hayes Diamond Creek 2
58 Anna Meldrum Eastern Devils 2
59 Amy McCormack Knox FC 2
60 Jamie Head Knox FC 2
61 Alexandra Gittings Melbourne Uni 2
62 Amanda Lazzari Melbourne Uni 2
63 Rhiannon Banner St Kilda 2
64 Tammy Norquay St Kilda 2
65 Jessica Bartolo VU St Albans 2
66 Rachel Gullo VU St Albans 2
67 Tayla Bartolo VU St Albans 2
68 Tegan Gullo VU St Albans 2
69 Alice Barfoot Cranbourne FC 1
70 Laura Robinson Cranbourne FC 1
71 Danielle Moore Darebin 1
72 Julia Chiera Darebin 1
73 Amanda Kennedy Diamond Creek 1
74 Amy Callaway Diamond Creek 1
75 Brittany Grech Diamond Creek 1
76 Ellie Koiker Diamond Creek 1
77 Kariah White Diamond Creek 1
78 Lauren Brazzale Diamond Creek 1
79 Lisa Williams Diamond Creek 1
80 Meg Magnuson Eastern Devils 1
81 Shelley Beggs Eastern Devils 1
82 Laura Kidd Melbourne Uni 1
83 Michelle Mannering Melbourne Uni 1
84 Sera Catania Melbourne Uni 1
85 Annette Arzoumanian St Kilda 1
86 Belinda Bowey St Kilda 1
87 Hayley Maxwell St Kilda 1
88 Jen Plumb St Kilda 1
89 Sara Raeside St Kilda 1
90 Tayla Dinuccio VU St Albans 1
91 Wiki Dinuccio VU St Albans 1

 

DIVISION 2

  First name Family Name Team Name Total
1 Katherine Gillespie-Jones Seaford FNC 21
2 Jessie Coletti Pascoe Vale 16
3 Natasha Hardy Sunbury Lions 15
4 Richelle Cranston North Geelong 12
5 Rachel Gastin Pascoe Vale 11
6 Tina Henshaw Seaford FNC 11
7 Tahni Nestor Redan Football Club 10
8 Samantha Greene La Trobe Uni 9
9 Alisha Habib North Geelong 9
10 Emily Flavel La Trobe Uni 8
11 Madeleine Goodman La Trobe Uni 8
12 Maddie Boyd North Geelong 8
13 Sheleice Thomas-Cathay Sunbury Lions 8
14 Naomi Brisbane Mordialloc FC 7
15 Riley Shapter North Geelong 7
16 Michelle Densley Seaford FNC 7
17 Kate Thompson Seaford FNC 6
18 Kim Ebb Seaford FNC 6
19 Jessica Burger Kew Football Club 5
20 Kelsey Houghton North Geelong 5
21 Shannon Knox North Geelong 5
22 Aleisha Casley Pascoe Vale 5
23 Cheyanne Bucad - Daniels Pascoe Vale 5
24 Chanelle Slater Mordialloc FC 4
25 Josie Smith Redan Football Club 4
26 Lori Stepnell Redan Football Club 4
27 Nicole Hildebrand Redan Football Club 4
28 Chris Di Ciero Seaford FNC 4
29 Emily Kelly La Trobe Uni 3
30 Lara Williams North Geelong 3
31 Maddison Janssen North Geelong 3
32 Tahley Houghton North Geelong 3
33 Becky Irons Redan Football Club 3
34 Carly Twaits Redan Football Club 3
35 Michelle Goodwin Seaford FNC 3
36 Sarah Hosking La Trobe Uni 2
37 Hayley Gregory Mordialloc FC 2
38 Margaret Hare Mordialloc FC 2
39 Roslyn Hubeek Mordialloc FC 2
40 Emily Thurau-Clayton Pascoe Vale 2
41 Shannon Davies Pascoe Vale 2
42 Andrea McMahon Redan Football Club 2
43 Jenna Conroy Redan Football Club 2
44 Lauren Conroy Redan Football Club 2
45 Amy White Sunbury Lions 2
46 Brooke Surgeon Sunbury Lions 2
47 Lisa Borg Sunbury Lions 2
48 Stephanie Conduit Sunbury Lions 2
49 Jessica Hosking La Trobe Uni 1
50 Emily Parks Mordialloc FC 1
51 Karen Nabalarcia Mordialloc FC 1
52 Kathrine Rosendorff Mordialloc FC 1
53 Jaime Woollett North Geelong 1
54 Laura Bailey North Geelong 1
55 Aimee Whelan Pascoe Vale 1
56 Blair Kelly Seaford FNC 1
57 Jessica Boyd Seaford FNC 1
58 Tenae Browne Seaford FNC 1
59 Simone Craige Sunbury Lions 1

 

DIVISION 3 / 4

  First name Family Name Team Name Total
1 Samantha Radlof Deer Park 28
2 Jade Stoneman Port Melbourne Colts 21
3 Zoe Alston Bayswater 19
4 Abbey Tanner Whitehorse 18
5 Jessica Cameron Wyndhamvale 18
6 Grace Dillon Whitehorse 17
7 Maighan Fogas Golden Point Dragons 14
8 Phillipa Attard Hallam Football Club 14
9 Chloe Portelli Deer Park 13
10 Emma Mackie Port Melbourne Colts 13
11 Jessica Heath Wyndhamvale 11
12 Houda Sidani Cranbourne 9
13 Leah Olsen Wyndhamvale 9
14 Rebecca Sadler Hallam Football Club 8
15 Monique Kouvaras Bayswater 7
16 Lucy Lenius Melton Centrals 7
17 Nicole Blythe Montmorency FC 7
18 Rebecca Marshall Port Melbourne Colts 7
19 Amy Wallace Chirnside Park 6
20 Kirsten McLeod Cranbourne 6
21 Steph Comelli Deer Park 6
22 Kareena Jacobsen-Logan Melton Centrals 6
23 Jamee Leigh Colley South Morang FC 6
24 Christie-Lee Chadwick Bayswater 5
25 Cara Moody Cranbourne 5
26 Janet Sullivan Cranbourne 5
27 Lakita Seifago Jacana 5
28 Rebecca Erwin Montmorency FC 5
29 Lucy Parrington Port Melbourne Colts 5
30 Kim Benjamin South Morang FC 5
31 Bethany Henley Bayswater 4
32 Pam Rogers Cranbourne 4
33 Kayla Sguazzato Hallam Football Club 4
34 Jacinta Dimasi Wyndhamvale 4
35 Ashlee DeRooy Chirnside Park 3
36 Carly Robson Chirnside Park 3
37 Corrinne Jackson Chirnside Park 3
38 Sophie Ruddick Chirnside Park 3
39 Teresa Cassar Deer Park 3
40 Abby Cummins Golden Point Dragons 3
41 Bec Cubitt Golden Point Dragons 3
42 Shannon Alexander Golden Point Dragons 3
43 Tracey Smith Golden Point Dragons 3
44 Maria Pickering Hallam Football Club 3
45 Sarah Punton Hallam Football Club 3
46 Renae Schwarze Jacana 3
47 Brookje Lochland Montmorency FC 3
48 Denae Clow Montmorency FC 3
49 Erin Barker Montmorency FC 3
50 Sophie Abbatangelo Montmorency FC 3
51 Tenille Marina Webb Montmorency FC 3
52 Allison Wooles Port Melbourne Colts 3
53 Mandy Seath Port Melbourne Colts 3
54 Paige Holt Port Melbourne Colts 3
55 Katie O'Hanlon Whitehorse 3
56 Rosie Dillon Whitehorse 3
57 Andrea Cameron Wyndhamvale 3
58 Kayla Slattery Wyndhamvale 3
59 Natalie Ferriggi Bayswater 2
60 Meghan Stephens Chirnside Park 2
61 Chloe McMillan Cranbourne 2
62 Kirsty Roche Cranbourne 2
63 Ash Stafford Deer Park 2
64 Ashlee Wilkes Golden Point Dragons 2
65 Shannon Simpson Golden Point Dragons 2
66 Alice McTaggart Hallam Football Club 2
67 Cassandra Pittard Hallam Football Club 2
68 Jaime Nankiville Melton Centrals 2
69 Laken Lanza Melton Centrals 2
70 Cassie Hurst South Morang FC 2
71 Jessica Jones South Morang FC 2
72 Ebony Nixon Whitehorse 2
73 Kristina Martin Bayswater 1
74 Louise Ferriggi Bayswater 1
75 Sarah Clark Bayswater 1
76 Alex Barker Chirnside Park 1
77 Jasmine Harris Chirnside Park 1
78 Cat Robinson Cranbourne 1
79 Alyssa Galea Deer Park 1
80 Katherine Sivewright Deer Park 1
81 Siaan Mackenzie Deer Park 1
82 Kaylah Smith Golden Point Dragons 1
83 Lara Nicholas Hallam Football Club 1
84 Mary Rivera Hallam Football Club 1
85 Siona Pilkington Hallam Football Club 1
86 Ashleigh Ashman Jacana 1
87 Bianca Skrzypko Jacana 1
88 Ondine Zuirbulis Jacana 1
89 Sarah Ronayne Jacana 1
90 Nicole Undy Melton Centrals 1
91 Sally Hastings Melton Centrals 1
92 Sianne Clancy Montmorency FC 1
93 Amelia Beardmore Port Melbourne Colts 1
94 Camille Augustin Whitehorse 1
95 Bridget Russo Wyndhamvale 1

 

DIVISION 5

  First name Family Name Team Name Total
1 Leisha Jungalwalla Brunswick Renegades 18
2 Stephanie Epstein Kew 10
3 Chantelle Warren Melbourne University 9
4 Michelle Goodwin Seaford 7
5 Stephanie Kierce Melbourne University 6
6 Jessica Court Manor Lakes 5
7 Saphyre Swanson Manor Lakes 5
8 Aoife Murphy Melbourne University 5
9 Aimee Mellford Seaford 5
10 Jas Rolland Seaford 4
11 Clare Woodhouse Brunswick Renegades 3
12 Esther Hassett Brunswick Renegades 3
13 Jessica Craig Brunswick Renegades 3
14 Melissa Doria Brunswick Renegades 3
15 Danielle Sibosado Kew 3
16 Joelle Metres Kew 3
17 Raelene Turner Kew 3
18 Yana Frontczak Manor Lakes 3
19 Anne Broadley Melbourne University 3
20 Jaclyn Zordan Melbourne University 3
21 Michelle Mannering Melbourne University 3
22 Ange Le Sueur Seaford 3
23 Blair Kelly Seaford 3
24 Tamara Peck Seaford 3
25 J Forsyth Brunswick Renegades 2
26 Gabrielle Mahoney Kew 2
27 Jocelyn McDonald Kew 2
28 Priscilla Lodge Kew 2
29 Suzie Oliver Manor Lakes 2
30 Alexandra Gittings Melbourne University 2
31 Kathryn Chatelier Melbourne University 2
32 Stephanie Briggs Melbourne University 2
33 Jenna Barker Seaford 2
34 Natalie Vandort Seaford 2
35 Lucy Shiels Brunswick Renegades 1
36 Jessica Burger Kew 1
37 Shaylee Taylor Kew 1
38 Cara Dunshea Manor Lakes 1
39 Brigitte Augustes Melbourne University 1
40 Jessica Fewster Melbourne University 1
41 Rhiannon Coulson Melbourne University 1
42 Nikki Taylor Seaford 1

 




Comments

Comment Guidelines: The SportsTG Network is made up of players, families and passionate sports followers like you who have a strong opinion about sport. That's great - we want you to have your say and share your thoughts with the world. However, we have a few rules that you must follow to keep it fun for all. Please don't be rude, abusive, swear or vilify others. Apart from some pretty serious sport sanctions, we also can ban you and report you if things get out of hand. So play fair and have fun, and thanks for your contribution.