Australia

FULL TEAM LIST

Archery

David Barnes; Deonne Bridger; Tim Cuddihy; Simon Fairweather; Jo-Ann Galbraith; Melissa Jennison.

Athletics

Luke Adams; Justin Anlezark; Adam Basil; Sisay Bezabeh (subject to IAAF confirmation of relay positions); Paul Burgess; Christie Dawes; Nathan Deakes (subject to IAAF confirmation of relay positions); Paul Di Bella (subject to IAAF confirmation of relay positions); Patrick Dwyer; Oliver Dziubak; Bronwyn Eagles; Kurt Fearnley; David Geddes (subject to IAAF confirmation of relay positions); William Hamlyn-Harris; Nicholas Harrison; Clinton Hill; Lauren Hewitt; Steven Hooker; Kym Howe; Benita Johnson; Sarah Jamieson; Patrick Johnson (subject to IAAF confirmation of relay positions); Brooke Krueger; Tamsyn Lewis; Dmitri Markov; Kerryn McCann; Haley McGregor; Andrew McManus (subject to IAAF confirmation of relay positions); Adam Miller (for relay position subject to IAAF confirmation); Craig Mottram; Andrew Murphy; Peter Nowill; Mark Ormrod (subject to IAAF confirmation of relay positions); Jana Pittman; Petrina Price; Stuart Rendell; Joshua Ross (subject to outcome of appeal by Patrick Johnson in CAS for 100m. For relay position subject to IAAF confirmation); Jane Saville; Natalie Saville; Louise Sauvage; Deborah Sosimenko; Eliza Stankovic; John Steffensen (subject to IAAF confirmation of relay positions); Bronwyn Thompson; Lee Troop; Casey Vincent (for relay position subject to IAAF confirmation); Cheryl Webb; Kylie Wheeler.

Badminton

Ashley Brehaut; Stuart Brehaut; Jane Crabtree; Travis Denney; Lenny Permana; Kate Wilson-Smith.

Baseball

Craig Anderson; Thomas Brice; Adrian Burnside; Trent Durrington; Gavin Fingleson; Paul Gonzalez; Justin Huber; Nick Kimpton; Brendan Kingman; Craig Lewis; Graeme Lloyd; David Nilsson; Trent Oeltjen; Wayne Ough; Chris Oxspring; Brett Roneberg; Ryan Rowland Smith; John Stephens; Phillip Stockman; Brett Tamburrino; Richard Thompson; Rodney van Buizen; Glenn Williams; Jeff Williams.

Basketball

Men: David Andersen; Andrew Bogut; Calvin Bruton; Martin Cattalini; Shane Heal; Brett Maher; Matthew Nielsen; John Rillie; Paul Rogers; Anthony Ronaldson; Glen Saville; Jason Smith.

Women: Suzy Batkovic; Sandra Brondello; Trish Fallon; Kristi Harrower; Lauren Jackson; Natalie Porter; Alicia Poto; Belinda Snell; Rachael Sporn; Laura Summerton; Penelope Taylor; Allison Tranquilli.

Boxing

Joel Brunker; Adam Forsyth; Bradley Hore; Ryan Langham; Anthony Little; Anoushirvan Nourian; Gerard O'Mahony; Jamie Pittman; Peter Wakefield.

Canoeing

Nathan Baggaley; Kate Barclay; Robin Bell; Mark Bellofiore; Daniel Collins; Warwick Draper; Martin Marinov; Chantal Meek (K2 500m subject to appeal against decision of ICF in the CAS); Lachlan Milne; Louise Natoli; Lisa Oldenhof; Amanda Rankin (K2 500m subject to appeal against decision of ICF in the CAS); David Rhodes; Clint Robinson.

Cycling

Mountain bike: Joshua Fleming (selected team member. Subject to outcome of reported likely appeal by Chris Jongewaard in CAS); Lisa Mathison; Sidney Taberlay.

Road: Sara Carrigan; Baden Cooke; Olivia Gollan; Robert McEwen; Stuart O'Grady; Michael Rogers; Matthew White; Oenone Wood.

Track: Katherine Bates; Graeme Brown; Peter Dawson; Brett Lancaster; Kate Mactier; Bradley McGee; Anna Meares; Mark Renshaw; Luke Roberts; Stephen Wooldridge; Ryan Bayley;

Jobie Dajka (held for consideration pending conclusion of Justice Andersons investigation of this cyclist. If not by IOC deadline on 21 July, Jobie Dajka will be selected and entered subject to Andersons inverstigation.); Sean Eadie (subject to outcome of appeal by Ben Kersten in the CAS); Shane Kelly.

Diving

Steven Barnett; Lynda Dackiw; Lynda Folauhola; Mathew Helm; Irina Lashko; Chantelle Michell; Robert Newbery; Loudy Tourky.

Equestrian

Tim Amitrano (subject to outcome of appeal by Andrew Inglis in CAS); Olivia Bunn; Phillip Dutton; Mary Hanna; Andrew Hoy; Phillip Dutton; Erica MacMillan; Stuart Tinney; Rebel Morrow; Olivia Bunn.

Fencing

Frank Bartolillo; Evelyn Halls; Seamus Robinson.

Football

Men: John Aloisi; Alex Brosque; Tim Cahill; Shane Cansdell-Sherriff; Anthony Danze; Spase Dilevski; Ahmad Elrich; Eugen Galekovic; Ryan Griffiths; Brett Holman; Bradley Jones; Adrian Madaschi; Jonathan McKain; Craig Moore; Jade North; David Tarka; Carl Valeri; Luke Wilkshire.

Women: Dianne Alagich, Melissa Barbieri, Rhian Davies, Lisa De Vanna, Gillian Foster, Heather Garriock, Tal Karp, Cassandra Kell, Selin Kuralay, Kylie Ledbrook, Joanne Peters, Karla Reuter, Cheryl Salisbury (c), Sally Shipard, Thea Slatyer, Danielle Small, Sacha Wainwright, Sarah Walsh.

Gymnastics

Artistic women: Danielle Kelly; Stephanie Moorhouse; Melissa Munro; Karen Nguyen (reserve); Monette Russo; Lisa Skinner; Allana Slater.
Artistic men: Philippe Rizzo.

Rhythmic: Penelope Blackmore.

Trampolining: Lesley Daly.

Hockey

Men: Michael Brennan; Travis Brooks; Dean Butler; Liam De Young; Jamie Dwyer; Nathan Eglington; Troy Elder; Bevan George; Robert Hammond; Mark Hickman; Mark Knowles; Brent Livermore; Michael McCann; Stephan Mowlan; Grant Schubert; Matthew Wells.

Women: Katie Allen; Carmel Bakurski; Toni Cronk; Louise Dobson; Suzanne Faulkner; Peta Gallagher; Emily Halliday; Nikki Hudson; Rachel Imison; Bianca Netzler; Katrina Powell (c); Angie Skirving; Karen Smith; Sarah Taylor; Julie Towers; Melanie Twitt.

Judo

Catherine Arlove; Sonya Chervonsky; Andrew Collett; Carly Dixon; Morgan Endicott-Davies; Daniel Kelly; Martin Kelly; Jessica Malone; Maria Pekli; Semir Pepic; Heath Young.

Modern pentathlon

Eszter Hortobagyi; Alex Parygin.

Rowing

Men's eight: Bo Hanson, Michael McKay, Stuart Reside, Geoffrey Stewart, James Stewart, Stephen Stewart, Stefan Szczurowski, Michael Toon (cox).

Men's coxless four: Stuart Welch; David Dennis, Robert Jahrling, Tom Laurich, David McGowan.

Men's coxless pair: Drew Ginn, James Tomkins.

Men's quad scull: Scott Brennan, Shaun Coulton, David Crawshay, Duncan Free.

Men's double scull: Peter Hardcastle, Brendan Long.

Men's single scull: Craig Jones.

Men's lightweight coxless four: Simon Burgess, Ben Cureton, Anthony Edwards, Glen Loftus.

Men's lightweight double scull: George Jelbart, Cameron Wurf.

Women's eight: Kyeema Doyle, Katie Foulkes (cox), Monique Heinke, Catriona Oliver, Sarah Outhwaite, Victoria Roberts, Sally Robbins, Julia Wilson, Jodi Winter.

Women's quad/double squad: Amber Bradley, Kerry Hore, Dana Faletic, Donna Martin, Jane Robinson, Rebecca Sattin.

Women's lightweight double scull: Amber Halliday, Sally Newmarch.

Sailing

Jennifer Armstrong; Colin Beashel; Nicky Bethwaite; Michael Blackburn; Sarah Blanck; Gary Boyd; Darren Bundock; Jessica Crisp; John Forbes; David Giles; Karyn Gojnich; Lars Kleppich; Kristin Kosmala; Christopher Nicholson; Anthony Nossiter; Malcolm Page; Belinda Stowell; Nathan Wilmot.

Shooting

Suzanne Balogh; George Barton; Michael Diamond; Kim Frazer; Stephen Haberman; Matthew Inabinet; Timothy Lowndes; Lauryn Mark; Susan McCready; David Moore; Warren Potent; Bruce Quick; Paul Rahman; Daniel Repacholi; Linda Ryan; Susan Trindall; Tom Turner; Adam Vella; Bryan Wilson; Annette Woodward; Lalita Yauhleuskaya.

Softball

Sandra Allen; Marissa Carpadios; Fiona Crawford; Amanda Doman; Peta Edebone; Tanya Harding; Natalie Hodgskin; Simmone Morrow; Tracey Mosley; Stacey Porter; Melanie Roche; Natalie Titcume; Natalie Ward; Brooke Wilkins; Kerry Wyborn.

Swimming

Men: Ashley Callus; Grant Hackett; Regan Harrison; Brett Hawke; Geoff Huegill; Michael Klim; Adam Lucas; Antony Matkovich; Patrick Murphy; Travis Nederpelt; Justin Norris; Todd Pearson; Adam Pine; Jim Piper; Nicholas Sprenger; Craig Stevens; Eamon Sullivan; Ian Thorpe; Jonathan Van Hazel; Josh Watson; Matthew Welsh.

Women: Frances Adcock;Lara Carroll; Michelle Engelsman; Felicity Galvez; Elka Graham; Marieke Guehrer; Brooke Hanson; Leisel Jones; Jodie Henry; Lisbeth Lenton; Linda MacKenzie; Alice Mills; Melissa Mitchell; Melissa Morgan; Sarah Paton; Shayne Reese; Jennifer Reilly; Giaan Rooney; Sarah Ryan; Jessicah Schipper; Petria Thomas.

Synchronised Swimming

Amanda Laird; Leonie Nichols.

Table tennis

Men: Trevor Brown; William Henzell; Russell Lavale; David Zalcberg.

Women: Miao Miao; Jian Fang Lay.

Taekwondo

Men: Caroline Bartasek; Daniel Trenton.

Women: Caroline Massimino; Tina Morgan.

Tennis

Men: Wayne Arthurs; Mark Philippoussis; Todd Woodbridge.

Women: Alicia Molik; Nicole Pratt; Samantha Stosur; Rennae Stubbs.

Triathlon

Men: Greg Bennett; Peter Robertson; Simon Thompson.

Women: Loretta Harrop; Rina Hill; Maxine Seear.

Volleyball

Men: Brett Alderman; David Beard; Luke Campbell; Zane Christensen; Andrew Earl; David Ferguson; Benjamin Hardy; Daniel Howard; Travis Moran; Grant Sorensen; Hidde Van Beest; Matthew Young.

Beach volleyball

Men: Julien Prosser; Andrew Schacht; Joshua Slack; Mark Williams.

Women: Natalie Cook; Summer Lochowicz; Kerri-Ann Pottharst; Nicole Sanderson.

Water polo

Men: Pietro Figlioli; Trent Franklin; Toby Jenkins; Sam McGregor; Craig Miller; Timothy Neesham; Aleksandr Osadchuk; Dean Semmens; James Stanton; Rafael Sterk; Nathan Thomas; Thomas Whalan; Gavin Woods.

Women: Belinda Brooks; Jemma Brownlow; Naomi Castle; Nikita Cuffe; Joanne Fox; Kate Gynther; Kelly Heuchan; Emma Knox; Elise Norwood; Melissa Rippon; Rebecca Rippon; Bronwyn Smith; Jodie Stuhmcke.

Weighlifting

Sergo Chakhoyan; Deborah Lovely

Wrestling

Ali Abdo.

Note: The four wheelchair athletics athletes will compete in "exhibition events" at the Olympic Games. Any medals won in these events are not included in the official Olympic Team medal tally. The AOC considers these athletes full members of the Australian Olympic Team and they are therefore included in the athletes numbers above.


Comments

Comment Guidelines: The SportsTG Network is made up of players, families and passionate sports followers like you who have a strong opinion about sport. That's great - we want you to have your say and share your thoughts with the world. However, we have a few rules that you must follow to keep it fun for all. Please don't be rude, abusive, swear or vilify others. Apart from some pretty serious sport sanctions, we also can ban you and report you if things get out of hand. So play fair and have fun, and thanks for your contribution.