VFL Teams - Round 20

Collingwood vs. Bendigo Bombers
Saturday 13th August
Victoria Park, Collingwood at 1:00 PM 

Collingwood

B 

Ugle

McNamara

Seedsman

HB

Young

Reilly

McCarthy

C

Perham

Cribbin

Sinclair

HF

Gordon

Wood

Buckley

F

MacAffer

Keeffe

J. Thomas

R

Witts

Bolton

Farmer

Int

Millard

Reed

Condy

 

Couch

Hartley

K. Pendlebury

 

Folino

Bull

 

Bendigo Bombers 

B

Davis

Hooker

T. Slattery

HB

Browne

Shinners

Quinn

C

Ladson

Silverlock

Ross

HF

Duscher

Gumbleton

Steinberg

F

Dickson

Little

Welsh

R

Bellchambers

Lovett-Murray

H. Slattery

Int

Biggs

Dunell

Neagle

 

Vale

Freezer

Webster

 

Campbell

Liddle

Dennis

 

Jenkins

   

Williamstown vs. Port Melbourne (ABC TV)
Saturday 13th August
Avalon Airport Oval, Werribee at 1:10 PM 

Williamstown

B

Stretton

Mulligan

Gilbee

HB

Rampe

Cordy

Goodes

C

Barlow

Johnson

Reid

HF

Veszpremi

Grant

Hahn

F

Hooper

Panos

J. Hill

R

Minson

Addison

Jolley

Int

Cravino

Carr

McCallum

 

Frost*

Grossman

Johannisen

 

Wallis

Tutt

McHarg

Port Melbourne                                                                                                                                   

B

Brewer

Dalton

Sandilands

HB

Dillon

Pleming

Pitt

C

Batsanis

Baird

Valenti

HF

McMahon

Edwards

Lynch

F

Deluca

Galea

Rose

R

Skipper

Cain

Dwyer

Int

Fanning

Francis

Muling

 

Pinwill

Keely

Sinclair

 

McGrath

M. Johnston

 

North Ballarat vs. Frankston
Saturday 13th August
Eureka Stadium, North Ballarat at 2:00 PM 

North Ballarat

B

Hoy

L. Delaney

Greig

HB

Mullett

Sharkey

White

C

Pratt

Anthony

Norris

HF

Darmody

McKenzie

Tyler

F

Micallef

Black

George

R

Stephenson

Atley

Sewell

Int

Giampaolo

T. Ross*

Peters

 

Lower

Dare

Tate

 

Couch

C. Delaney

Hughes

Frankston 

B

Bitters

Boland

Marusic

HB

M. Clark

Thoolen

Baguley

C

W. Miller

Mitchem

Bateman

HF

Hockey

Haretuku

Potts

F

Greeley

L. Clark

Appleford

R

Gabriel

Kennedy

Bosward

Int

Ongarello

McCallum

Viney*

 

Sienkiewicz

J. Miller

Campisano

 

Clements

Collison

Cole

Coburg Tigers vs. Casey Scorpions
Saturday 13th August
Mantello Holden Oval, Coburg at 2:00 PM 

Coburg Tigers

B

McGuane

Thursfield

Griffiths

HB

Farmer

Tanner

White

C

Wheeler

Power

Masters

HF

Clifton

Miller

Jordan

F

Carnell

Morton

Browne

R

Hore

Rayson

Webberley

Int

Groves

Westhoff

Thomas

 

O'Rielly

McErlain

Nason

 

Cartelli

D. Murphy

Fahey

 

Contin

Hicks

Daniels

Casey Scorpions 

B

Morton

Warnock

Macdonald

HB

Nicholson

Mohr

Blease

C

J. Wall

Bennell

Jurrah

HF

Bate

Fitzpatrick

Petterd

F

Gawn

Fevola

Bell

R

Campbell

Jetta

McKenzie

Int

Corry*

Baumgartner

McNamara

 

Petropoulos

Davis

Panozza

 

Tynan

McDonald

Stockdale

 

McGough

Lawrence

Lees

 

Nicholls

   

Northern Bullants vs. Geelong
Saturday 13th August
Visy Park, Carlton at 2:00 PM

Northern Bullants 

B

Iacobucci

Watson

White

HB

Russell

Bower

Twomey

C

O'Keefe

McCorkell

Lucas

HF

Carter

Austin

Casboult

F

Houlihan

O'hAilpin

Saad

R

Meese

McLean

Curnow

Int

Arrowsmith

Marcon

Cachia

 

Dare

Wilson

McCarthy

 

Lambert

Di Rago*

Thomas

 

Geelong

B

T. Hunt

Gillies

Firman

HB

MacKie

McLean

Guthrie

C

Varcoe

Corey

Motlop

HF

Byrnes

B. Johnson

Chapman

F

Simpkin

West

Schroder

R

Simpson

Hogan

Cowan

Int

Shannahan

Cuthill

Tutungi

 

Burbury

Hollmer

Maas

 

Bathie

Sheringham

Corrigan

 

Stringer

Raidme

Walker

Sandringham vs. Box Hill Hawks
Sunday 14th August
Trevor Barker Beach Oval, Sandringham at 2:00 PM 

Sandringham

B

Eddy

Simpkin

Baker

HB

Lynch

Walsh

Gallagher

C

Heyne

Magner

Waller

HF

Gamble

Dore

Johnson

F

Irving

Lourey

Cahill

R

Gardiner

Marigliani

Smith

Int

Cathcart

Hallahan

Curren

 

Archer

Boland

Stapleton

 

Andrews

Meehan

 

Box Hill Hawks 

B

Mirra

Boumann

Kiel

HB

Langford

Cheney

Sierakowski

C

Ladson

S. Gibson

Savage

HF

Andrews

Lisle

Young

F

Williams

Johnson

Schneider

R

Grimley

Jackson

Milne

Int

Kennedy

Cust

Thompson

 

Gilchrist

Pollard

Neil

 

Fagan

X. Murphy

Ralph*

Williamstown vs. Port Melbourne (Reserve Grade)
Saturday 13th August
Avalon Airport Oval, Werribee at 10:10 AM 

Williamstown 

B 

Grossman

Wilson

McCallum

HB 

Johannisen

Smith

Griffiths

C 

Hoghton

Cravino

Tutt

HF

McHarg

T. Hill

Fogarty

F

Woods

Conway

Purton-Smith

R

Giles

Wallis

Carr

Int

Kefford

T. Jones

Mason

 

Knight

Ryan

Lockwood

 

Walters

Lawson

Spiteri

 

Caruso

Witkowski

Hevern

Port Melbourne 

B

Gordon

Francis

Dermott

HB

M. Johnston

Pinwill

Langford

C

Keely

Muling

Wall

HF

Smith

Burstin

Free

F

Mullins

Bonaddio

C. Johnston

R

Fanning

Scipione

Burge

Int

Keddell

O'Sullivan

Noonan

 

Furey

Thornton

Martin

 

Woods

   

North Ballarat vs. Frankston (Reserve Grade)
Saturday 13th August
Eureka Stadium, North Ballarat at 11:00 AM 

North Ballarat

B

Suban

Anderson

Jones

HB

Brayshaw

Tate

Barber

C

Towers

Couch

Bell

HF

Evans

Walker

Nicholls

F

Orr

Ross-Smith

Hughes

R

Mabon

Lynch

Giampaolo

Int

McInerney

Dillon

McDermott

 

Conroy

McMahon

Currie

 

Struth

Curnow

Dare

 

Arnott

   

Frankston                                                                                                                                   

B

Pearce

Campisano

Bleeker

HB

Ongarello

Beech

Sienkiewicz

C

Doria

Collison

Wells

HF

Jaroszczuk

Anwyl

Crowe

F

Bywater

Elton

Bennett

R

McCallum

Cole

Clements

Int

Hayes

Marotta

Howie

 

McCleary

Ireland

 

 

Coburg Tigers vs. Casey Scorpions (Reserve Grade)
Saturday 13th August
Mantello Holden Oval, Coburg at 11:00 AM

Coburg Tigers

B

Morris

Saville

Duhau

HB

McErlain

Lawton

Groves

C

M. Ambrose

McLeod

Grosso

HF

D. Murphy

Jordan

Contin

F

Dahl

Daniels

Hicks

R

Westhoff

Cartelli

Thomas

Int

Bisetto

Sullivan

Xuereb

 

Wood

Price

Pound

 

Garland

Robortella

Lucin

 

P. Ambrose

Lirosi

 

Casey Scorpions

B

Bell

Riseley

Bail

HB

Lindsay

Tynan

Johnston

C

Gent

Baumgartner

Matthews

HF

Lees

Campbell

Fieldsend

F

Purves

Waite

Cook

R

Cleven

McGough

Collins

Int

Purdy

Hill

Allen

 

Carew

Patti

Clay

 

Pollard

Bolton

J. Roberts

 

Dowse

McShane

Weekes

Sandringham vs. Box Hill Hawks (Reserve Grade)
Sunday 14th August
Trevor Barker Beach Oval, Sandringham at 11:00 AM 

Sandringham

B

Porebski

Quick

Fleming

HB

Mavric

Orr

Meehan

C

Stapleton

Andrews

Michaliades

HF

Smith-Cameron

Boland

Wade

F

Newton

Jetta

Rist

R

Sikora

Ferraro

Shakallis

Int

Benbow

Hallahan

Archer

 

Sullivan

Curren

Cathcart

 

De Blecourt

Bowles

Plostins

 

Bruin

Stone

Grant

Box Hill Hawks

B

Van Unen

Pollard

Tobin

HB

Hoegel

Thompson

Purcell

C

X. Murphy

Andrews

Mahony

HF

Kennedy

Fagan

Cust

F

Neil

Monkhorst

Menegola

R

Johns

Kitchin

Nye

Int

Kickett

Cassidy

Phelps

 

R. Wilson

D. Cooper

J. Cooper

 

Northe

Cass

Sketcher




Comments

Comment Guidelines: The SportsTG Network is made up of players, families and passionate sports followers like you who have a strong opinion about sport. That's great - we want you to have your say and share your thoughts with the world. However, we have a few rules that you must follow to keep it fun for all. Please don't be rude, abusive, swear or vilify others. Apart from some pretty serious sport sanctions, we also can ban you and report you if things get out of hand. So play fair and have fun, and thanks for your contribution.