VFL Teams - Round 18

Geelong vs. Casey Scorpions (AFL C/R)
Saturday 30th July
Skilled Stadium at 10:40 AM 

Geelong

B

Firman

Gillies

Stringer

HB

Bathie

McLean

Guthrie

C

Horlin-Smith

T. Selwood

Cowan

HF

Motlop

Walker

Simpkin

F

Burbury

B. Johnson

Schroder

R

Simpson

Hogan

Corrigan

Int

Sheringham

Hollmer

Bews*

 

Raidme

Cuthill

Phillips

 

Barham

Tutungi

Maas

Casey Scorpions                                                                                                                                   

B

Bartram

Warnock

Blease

HB

Morton

Mohr

Stockdale

C

Bennell

Davey

J. Wall

HF

McDonald

Macdonald

Cook

F

Davis

Waite

Fevola

R

Gawn

McNamara

McGough

Int

Corry*

Panozza

Johnston

 

Purves

Petropoulos

Campbell

 

Nicholls

Baumgartner

Collins

Northern Bullants vs. Coburg Tigers (ABC TV)
Saturday 30th July
Preston City Oval at 1:10 PM 

Northern Bullants

B

Dare

Austin

White

HB

Russell

Bower

Carter

C

O'Keefe

Curnow

Lucas

HF

Kerr

O'hAilpin

Watson

F

McCorkell

Casboult

Bransgrove

R

Meese

Iacobucci

Twomey

Int

Lambert

Thomas

McCarthy

 

Arrowsmith

Marcon

Saad

 

Gale

Wilson

 

Coburg Tigers                                                                                                                                   

B

Contin

Miller

Rayson

HB

McLeod*

Dea

Webberley

C

MacDonald

Power

O'Rielly

HF

Clifton

Farmer

Carnell

F

Browne

Tanner

Hislop

R

Post

Nason

Hicks

Int

Jordan

Jakobi

Wheeler

 

Hore

McErlain

Cartelli

 

Masters

Dahl

Daniels

North Ballarat vs. Williamstown
Saturday 30th July
Eureka Stadium at 2:00 PM 

North Ballarat

B

Greig

L. Delaney

Hoy

HB

Sharkey

Pratt

Mullett

C

Norris

Atley

White

HF

Tyler

McKenzie

Micallef

F

Thomas

Black

George

R

Stephenson

Sewell

Garlett

Int

Darmody

C. Delaney

Peters

 

S. Ross*

Lower

 

Emg

Nicholls

Hughes

Dare

 

Tate

   

Williamstown 

B

Stretton

Markovic

Tutt

HB

Howard

Schofield

J. Hill

C

Davies

Johnson

Wallis

HF

Gilbee

Cordy

Reid

F

Grant

Hahn

Veszpremi

R

Minson

Addison

Jolley

Int

Panos

Hoghton

Skinner

 

Grossman

Rampe

Cravino

 

Carr

McCallum

Sing

Collingwood vs. Frankston
Saturday 30th July
Victoria Park at 2:00 PM

Collingwood

B

Seedsman

Perham

K. Pendlebury

HB

Farmer

Reed

Young

C

Rounds

Johnson

Ugle

HF

McCarthy

Keeffe

J. Thomas

F

Sinclair

Ceglar

Bolton

R

Wood

Fasolo

Beams

Int

Hayes

Witts

Condy

 

Gordon

Wearden*

Folino

 

McNamara

Bull

Cribbin

 

Reilly

Sundberg

Couch

 

Hartley

   

Frankston

B

Campisano

McCallum

Marusic

HB

Baguley

Thoolen

L. Clark

C

Clements

W. Miller

Doria

HF

Potts

Appleford

Hockey

F

M. Clark

Haretuku

Greeley

R

Gabriel

Mitchem

Bosward

Int

Cole

J. Miller

Ongarello

 

Bitters

Uzarevic

Bateman

 

Boland

Capiron*

Collison

Sandringham vs. Werribee Tigers
Sunday 31st July
Trevor Barker Beach Oval at 2:00 PM 

Sandringham

B

Eddy

Walsh

Hallahan

HB

Andreoli

Dore

Winmar

C

Gallagher

Magner

Michaliades

HF

Ferraro

Johnson

Heyne

F

Irving

Boland

Curren

R

Gardiner

Marigliani

Smith

Int

Lourey

Simpkin

Blake

 

Meehan

Cathcart

Cahill

 

Plostins*

Stapleton

Baker

Werribee Tigers 

B

Tighe

Grima

Urquhart

HB

Prismall

Hartigan

Wormald

C

O'Dwyer

Tuck

Ross

HF

Warren

Daw

Mangan

F

Castello

McKinley

Harding

R

McIntosh

Sharp

Gleeson

Int

Dickson

Chisholm

Mather

 

Ruggles

Rockefeller

Sullivan

 

Risol

Moloney

Saker

Northern Bullants vs. Coburg Tigers (Reserve Grade)
Saturday 30th July
Preston City Oval at 10:10 AM 

Northern Bullants

B

Biffin

Gale

Carroll

HB

Smith

Dirago

Pullen

C

A. Gianfagna

Marcon

Overman

HF

Lincoln

Bray

Wilson

F

Thomas

Dufficy

Dorman

R

McLellan

Jenkins

McCann

Int

Soncin

Farrelly

Marchbank

 

Valladares

Toman

Nesbitt

 

C. Gianfagna

   

Coburg Tigers 

B

Thomas

Geister

Saville

HB

McErlain

Masters

Groves

C

Jakobi

Cartelli

D. Murphy

HF

M. Ambrose

Fahey

Duhau

F

Hore

Westhoff

Jordan

R

Dahl

K. Murphy

Daniels

Int

Meli

Easton

Lirosi

 

Garland

P. Ambrose

Grosso

 

Lucin

Wood

Price

 

Bisetto

Linton

Sullivan

North Ballarat vs. Williamstown (Reserve Grade)
Saturday 30th July
Eureka Stadium at 11:00 AM 

North Ballarat

B

Keeble

Anderson

Brayshaw

HB

Lynch

Ross-Smith

Barber

C

Towers

Couch

Tate

HF

Evans

T. Ross

Nicholls

F

Bell

Linke

Hughes

R

Dare

Giampaolo

Struth

Int

Conroy

Currie

Mabon

 

McInerney

Jones

 

Emg

Arnott

Fitzgerald

Suban

 

McMahon

   

Williamstown 

B

Sing

Wilson

Conway

HB

Grossman

Panos

Rampe

C

Smith

Carr

Griffiths

HF

McHarg

Fogarty

Walters

F

McCallum

Skinner

Purton-Smith

R

Giles

Cravino

Woods

Int

Hevern

T. Hill

Mason

 

Lawson

Caruso

Coles

 

Kefford

T. Jones

J. Morris

 

Gray

Spiteri

Ryan

Frankston vs. Casey Scorpions (Reserve Grade)
Saturday 30th July
Victoria Park at 11:00 AM

Frankston 

B

Pearce

Beech

Bleeker

HB

Collison

Ongarello

Boland

C

Wells

J. Miller

Sienkiewicz

HF

Cole

Anwyl

Uzarevic

F

Simpson

Bennett

Douglas

R

Elton

Bateman

Bywater

Int

Crowe

McGrath

Jaroszczuk

 

Marotta

Teper

Heddles

 

Hayes

   

Casey Scorpions

B

Bolton

Bell

Allen

HB

Collins

Cleven

Clay

C

Fieldsend

Fitzpatrick

Gent

HF

Lees

Lawrence

Hill

F

McShane

Matthews

Tynan

R

Panozza

Patti

Pollard

Int

D. Wall

J. Roberts

Purves

 

Purdy

K. Roberts

McKenna

 

Riseley

Weekes

 

Sandringham vs. Werribee Tigers (Reserve Grade)
Sunday 31st July
Trevor Barker Beach Oval at 11:00 AM

Sandringham

B

Mavric

Orr

Sullivan

HB

Fleming

Quick

Wade

C

Grant

Andrews

Shakallis

HF

McBain

McMahon

Rist

F

Newton

Benbow

De Blecourt

R

Sikora

Waller

Smith-Cameron

Int

Nevile

Meehan

Cathcart

 

Stapleton

Lourey

Bruin

 

Patira

Cahill

Bowles

 

Stone

   

Werribee Tigers 

B

S. Kennedy

Saker

Ruggles

HB

Laracy

Risol

Chisholm

C

Harrison

Moloney

Rockefeller

HF

Allwright

Dickson

Mather

F

Lunardi

Still

Treloar

R

Sullivan

McCormack

Davis

Int

Williams

Bryce

Robbins

 

Schroder

Priest

Halloran

 

White

Perkins

Simpson

 

Schibeci

   

 




Comments

Comment Guidelines: The SportsTG Network is made up of players, families and passionate sports followers like you who have a strong opinion about sport. That's great - we want you to have your say and share your thoughts with the world. However, we have a few rules that you must follow to keep it fun for all. Please don't be rude, abusive, swear or vilify others. Apart from some pretty serious sport sanctions, we also can ban you and report you if things get out of hand. So play fair and have fun, and thanks for your contribution.

VFL 2016 Ladder

Peter Jackson VFL 2017
POS TEAM PTS
1 Box Hill Hawks 30
2 Williamstown 28
3 Port Melbourne 26
4 Footscray 24
5 Northern Blues 24
6 Casey Demons 24
7 Werribee 24
8 Richmond 20
9 Essendon 20
10 Geelong 16
11 Sandringham 16
12 Collingwood 12
13 Coburg 4
14 North Ballarat 0