VFL Teams - Round 14

Geelong vs. Frankston
Saturday 2nd July
Skilled Stadium at 1:00 PM 

Geelong

B 

Bathie

McLean

Barham

HB

Cowan

West

Firman

C

Tutungi

Simpkin

T. Selwood

HF

Raidme

Corrigan

Horlin-Smith

F

Burbury

Hawkins

Mooney

R

Simpson

Guthrie

Hogan

Int

Cuthill

Elliott

Sheringham

 

Schroder

Phillips

Hollmer

 

Weston

Maas

 

 

Frankston 

B

W. Miller

Campisano

M. Clark

HB

Doria

Thoolen

Baguley

C

Marusic

Kennedy

Bosward

HF

Hockey

McCallum

Clements

F

Simpson

L. Clark

Haretuku

R

Gabriel

Potts

Mitchem

Int

Appleford

Cole

Greeley

 

Bitters

Collison

Lean

 

Crowe

Boland

 


Box Hill Hawks vs. Collingwood (ABC TV)
Saturday 2nd July

 Box Hill City Oval at 1:10 PM 

Box Hill Hawks

B

Mirra

Pollard

Duryea

HB

S. Gibson

Cheney

Puopolo

C

Morton

Sierakowski

Milne

HF

Wanganeen

Pattison

Bateman

F

Schneider

Williams

Menegola

R

Lowden

Young

X. Ellis

Int

Gilchrist

Andrews

Van Unen

 

Nye

Tobin

Jackson

 

Monkhorst*

Boumann

Kiel

 

Neil

Kitchin

Fagan

 

Northe

   

Collingwood 

B

Reed

Young

Seedsman

HB

Keeffe

McNamara

Goldsack

C

Ugle

Johnson

Rounds

HF

Fasolo

Reilly

MacAffer

F

Bolton

Farmer

Buckley

R

Ceglar

Blair

McCarthy

Int

Condy

Millard

Sundberg

 

Gordon

Folino

K. Pendlebury

 

Stubbs

Perham

Sinclair

 

Hayes

J. Thomas

Liston

Werribee Tigers vs. Casey Scorpions
Saturday 2nd July
Avalon Airport Oval at 2:00 PM 

Werribee Tigers

B

Harding

Tarrant

Urquhart

HB

O'Dwyer

Hansen

McMahon

C

Ross

Martiniello

Speight

HF

Castello

McKinley

Harper

F

Tuck

Daw

Warren

R

McIntosh

Sharp

Gleeson

Int

Schibeci*

Wormald

Hartigan

 

Ruggles

Dickson

Chisholm

 

Mather

Sullivan

Tighe

 

Harrison

Mangan

Saker

 

Rockefeller

   

Casey Scorpions 

B

Mohr

Warnock

Davis

HB

Stockdale

Panozza

Bartram

C

Johnston

Collins

J. Wall

HF

Dunn

Bate

Cook

F

McGough

Fevola

Maric

R

Gawn

Evans

McNamara

Int

Baumgartner

McDonald

Petropoulos

 

Fieldsend

Campbell

Hector*

 

Tapscott

Lees

 

North Ballarat vs. Sandringham
Saturday 2nd July
Eureka Stadium at 2:00 PM 

North Ballarat

B

Hoy

Sharkey

Greig

HB

Pratt

Darmody

White

C

Richardson

Sewell

Mullett

HF

Linke

Micallef

Black

F

George

Tyler

Campbell

R

Stephenson

Peters

Garlett

Int

Norris

C. Delaney

Hughes

 

Tate

Atley

Ross*

 

McKenzie

Lynch

Nicholls

 

Slabbert

Couch

 

Sandringham 

B

Andreoli

Walsh

Curren

HB

Winmar

Simpkin

Eddy

C

Gallagher

Magner

Smith-Cameron

HF

Hallahan

Siposs

Johnson

F

Cahill

Lourey

Marigliani

R

Archer

Geary

Smith

Int

Brown*

Clarke

Lynch

 

Armitage

Polo

Dore

 

Baker

Irving

McQualter

 

D. Jones

Crocker

Ledger

 

Northern Bullants vs. Williamstown
Sunday 3rd July
Preston City Oval at 2:00 PM 

Northern Bullants

B

Dare

Watson

Davies

HB

Iacobucci

Bower

Armfield

C

McCarthy

McLean

Lucas

HF

Kerr

Austin

McCorkell

F

Twomey

Casboult

Saad

R

Meese

O'Keefe

Joseph

Int

Arrowsmith

Marcon

Carter

 

Thomas

Lincoln

Marchbank*

 

Wilson

Gale

Bransgrove

Williamstown 

B

Tutt

Lake

Addison

HB

Schofield

Howard

Sherman

C

Davies

Johnson

Djerrkura

HF

Stack

Cordy

J. Hill

F

Jolley

Roughead

Goodes

R

Minson

Liberatore

Wallis

Int

Veszpremi

Frost*

Grossman

 

Cravino

Panos

Carr

 

Stretton

Conway

Rampe

Werribee Tigers vs. Casey Scorpions (Reserve Grade)
Saturday 2nd July
Avalon Airport Oval at 11:00 AM 

Werribee Tigers

B 

Rockefeller

Saker

Mangan

HB 

Bryce

Dickson

Hartigan

C

Prismall

Mather

Moloney

HF

Harrison

Allwright

Wormald

F

Perkins

Sullivan

Chisholm

R

Tighe

Ruggles

Priest

Int

James

Caldow

Risol

 

Schroder

Simpson

White

 

McCormack

Davis

Laracy

 

S. Kennedy

Lunardi

Robbins

Casey Scorpions 

B

Lindsay

Patti

Bolton

HB

Riseley

Purdy

Tynan

C

Fieldsend

Petropoulos

Johnston

HF

Bell

Purves

Allen

F

Gent

Waite

Lawrence

R

Cleven

Collins

Baumgartner

Int

Corry

Weekes

Carew

 

Nicholls

Hill

Pollard

 

Dowse

Clay

 

North Ballarat vs. Sandringham (Reserve Grade)
Saturday 2nd July

 Eureka Stadium at 11:00 AM

North Ballarat

B

Jewell

Anderson

Brayshaw

HB

Kelly

McDermott

Keeble

C

Lynch

Evans

Towers

HF

Nicholls

Walker

Slabbert

F

Bell

Dare

Lenehan

R

Mabon

Giampaolo

Couch

Int

Dobson

Jones

Curnow

 

Conroy

Struth

Wiltshire

 

Dillon

   

Sandringham

B

Mavric

Orr

De Blecourt

HB

Wade

Plostins

Ferguson

C

Michaliades

Andrews

Cathcart

HF

Heyne

D. Jones

Siakavelis

F

Jetta

Boland

Meehan

R

Sikora

Stapleton

Ferraro

Int

Grant

Bruin

Shakallis

 

Newton

Dore

McBain


Box Hill Hawks vs. Frankston (Reserve Grade)
Sunday 3rd July
Box Hill City Oval at 11:00 AM 

Box Hill Hawks

B

Phelps

Kennedy

Thompson

HB

Purcell

Johns

Allen

C

Nye

Hallahan

Jackson

HF

Cust

Tobin

Hoegel

F

Cass

Van Unen

X. Murphy

R

Ralph

Kitchin

Mahony

Int

Fagan

D. Cooper

A. Ellis

 

Cunningham

Cassidy

R. Wilson

 

Iliov

Carroll

Sketcher

 

Kickett

Wilsen

Cooper

Frankston 

B

Anwyl

Bleeker

Sienkiewicz

HB

Bywater

Fairbairn

Pearce

C

Wells

Crowe

Cole

HF

Marotta

Boland

Uzarevic

F

Greeley

Mitchell

Hayes

R

Elton

Bennett

Bateman

Int

Schepis

J. Miller

Jaroszczuk

 

Greenway

   

Northern Bullants vs. Williamstown (Reserve Grade)
Sunday 3rd July
Preston City Oval at 11:00 AM 

Northern Bullants

B

Pullen

Dirago

Smith

HB

McCann

Valladares

Carroll

C

Lincoln

Carter

Wilson

HF

Thomas

Arrowsmith

Overman

F

Dorman

Gale

Bransgrove

R

McLellan

Lambert

Marcon

Int

Dufficy

Soncin

House

 

Biffin

Buckley

C. Gianfagna

 

Donaldson

Toman

Jenkins

 

Nesbitt

   

Williamstown 

B

Sing

Wilson

McCallum

HB

Grossman

Smith

Rampe

C

Johannisen

Carr

Stretton

HF

Conway

Panos

McHarg

F

Caruso

Skinner

Purton-Smith

R

Prato

Cravino

Fogarty

Int

Lawson

Ryan

Knight

 

Walters

Hevern

Hoghton

 

Griffiths

J. Morris

Lawson

 

Frost

Woods

Spiteri

 




Comments

Comment Guidelines: The SportsTG Network is made up of players, families and passionate sports followers like you who have a strong opinion about sport. That's great - we want you to have your say and share your thoughts with the world. However, we have a few rules that you must follow to keep it fun for all. Please don't be rude, abusive, swear or vilify others. Apart from some pretty serious sport sanctions, we also can ban you and report you if things get out of hand. So play fair and have fun, and thanks for your contribution.

VFL 2017 Ladder

Peter Jackson VFL 2017
POS TEAM PTS
1 Williamstown 56
2 Box Hill Hawks 54
3 Port Melbourne 50
4 Casey Demons 48
5 Richmond 44
6 Essendon 40
7 Footscray 40
8 Collingwood 32
9 Northern Blues 32
10 Geelong 32
11 Sandringham 32
12 Werribee 32
13 Coburg 8
14 North Ballarat 4