VFL Teams - Round 12

Geelong vs. Northern Bullants (ABC TV)
Saturday 18th June
Skilled Stadium at 1:10 PM 

Geelong

B

Barham

Bathie

Horlin-Smith

HB

Gillies

McLean

Corrigan

C

Motlop

Byrnes

T. Selwood

HF

Cowan

Brown

Simpkin

F

Sheringham

Hawkins

Mooney

R

Simpson

Guthrie

Hogan

Int

Christensen

Weston

Maas

 

Schroder

Burbury

Tutungi

 

Raidme

West

 

Northern Bullants                                                                                                                                   

B

Davies

Austin

Joseph

HB

Iacobucci

Bower

Armfield

C

Curnow

Ellard

Lucas

HF

Houlihan

Casboult

Kerr

F

McCorkell

O'hAilpin

Saad

R

Warnock

McLean

Carrazzo

Int

Arrowsmith

Marcon

Twomey

 

Watson

A. Gianfagna

McInnes

 

Meese

Gale

Cachia

 

Thomas

O'Keeffe

Bransgrove

Williamstown vs. Frankston
Saturday 18th June
Avalon Airport Oval at 2:00 PM 

Williamstown

B

Stretton

Lake

Davies

HB

Goodes

Markovic

Addison

C

Tutt

Johnson

Howard

HF

J. Hill

Grant

Reid

F

Hooper

Skinner

Panos

R

Roughead

Jolley

Wallis

Int

Carr

McCallum

Johannisen

 

Veszpremi

Prato

Grossman

 

Rampe

Fogarty

Fairley*

Frankston 

B

Ongarello

Campisano

Marusic

HB

Doria

Thoolen

Baguley

C

M. Clark

Potts

W. Miller

HF

Hockey

L. Clark

Clements

F

Bosward

McCallum

Simpson

R

Gabriel

Mitchem

Kennedy

Int

Appleford

Wells*

Bitters

 

Collison

Douglas

Uzarevic

 

Barton

Haretuku

Lean

North Ballarat vs. Port Melbourne
Saturday 18th June
Eureka Stadium at 2:00 PM

North Ballarat

B

Hoy

Sharkey

Greig

HB

Tate

C. Delaney

White

C

Richardson

Garlett

Norris

HF

Linke

Driscoll

Tyler

F

George

Black

Micallef

R

Stephenson

McKenzie

Sewell

Int

Darmody

Ison*

Campbell

 

Mullett

Couch

Dare

 

Giampaolo

Walker

Lynch

Port Melbourne

B

Brewer

Dalton

Sandilands

HB

Pitt

Pleming

M. Johnston

C

Bentick

Pinwill

Baird

HF

McMahon

Edwards

Batsanis

F

Rose

Galea

Dillon

R

Skipper

Cain

Dwyer

Int

Burstin

Arnot*

McGrath

 

Keely

Deluca

Valenti

 

Sinclair

Francis

 

Casey Scorpions vs. Coburg Tigers
Sunday 19th June
Casey Fields at 2:00 PM 

Casey Scorpions

B

Stockdale

Warnock

Bartram

HB

Garland

Mohr

Bennell

C

J. Wall

Gysberts

Blease

HF

Maric

Bate

Dunn

F

Evans

Cook

Fevola

R

Campbell

McNamara

Nicholson

Int

McShane

Panozza

Davis

 

McDonald

McGough

Fieldsend

 

Petropoulos

Collins

Johnston

 

Gent

Waite

Lees

Coburg Tigers                                                                        

B

White

Gourdis

Carnell

HB

Clifton

Griffiths

O'Rielly

C

Nason

McErlain

Power

HF

Morris

Jordan

D. Murphy

F

Tuck

Tanner

Rayson

R

Graham

Helbig

Wheeler

Int

Fahey

Uysal*

Morton

 

Saville

Dahl

Lynch

 

Daniels

Jakobi

 

Bendigo Bombers vs. Box Hill Hawks
Sunday 19th June
Windy Hill at 2:00 PM 

Bendigo Bombers

B

H. Slattery

T. Slattery

Ross

HB

Dyson

Daniher

Browne

C

Colyer

Prismall

Williams

HF

Davey

Gumbleton

Maddern

F

Carlisle

Little

Steinberg

R

Stewart

Reimers

Welsh

Int

Freezer

Liddle

Saliba*

 

Jenkins

Quinn

Neagle

 

Silverlock

Dickson

Davis

Box Hill Hawks 

B

Mirra

Langford

Duryea

HB

Kiel

Cheney

Boumann

C

Milne

Williams

S. Gibson

HF

Menegola

Lisle

Morton

F

Andrews

Wanganeen

Pattison

R

Lowden

Sierakowski

Schneider

Int

Jackson

Northe

Gilchrist

 

Neil

Cass

Fagan

 

Volta*

Pollard

Van Unen

Box Hill Hawks vs. Northern Bullants (Reserve Grade)
Saturday 18th June
Preston City Oval at 9:00 AM 

Box Hill Hawks

B

Wallace

Pollard

X. Murphy

HB

Purcell

Kennedy

Johns

C

Gilchrist

Hallahan

Kitchin

HF

Hoegel

Fagan

Thompson

F

Cust

Monkhorst

Nye

R

Ralph

Allen

Mahony

Int

A. Ellis

J. Cooper

D. Cooper

 

Fagan

R. Wilson

Sketcher

 

Tobin

Kickett

Warren

Northern Bullants 

B

Smith

Gale

Gianfagna

HB

Carroll

Watson

Twomey

C

Bransgrove

O'Keefe

Carter

HF

Overman

McLellan

Soncin

F

Marcon

Arrowsmith

Thomas

R

Meese

Wilson

German

Int

Dufficy

McCann

Lincoln

 

Marchbank

Valladares

Dorman

 

Toman

Jenkins

Pullen

 

Lambert

DiRago

 

Williamstown vs. Frankston (Reserve Grade)
Saturday 18th June
Avalon Airport Oval at 11:00 AM 

Williamstown

B

McCallum

Wilson

Grossman

HB

Rampe

Frost

Johannisen

C

Sing

Cravino

Fogarty

HF

McHarg

Witkowski

Smith

F

Woods

Kefford

Conway

R

Prato

Purton-Smith

Carr

Int

Caruso

Hevern

Hoghton

 

Griffiths

Lawson

Ryan

 

Knight

Coles

Walters

 

J. Morris

Gray

 

Frankston 

B

Barton

Beech

Lean

HB

Bateman

Anwyl

Pearce

C

Hayes

Cole

Douglas

HF

Uzarevic

Appleford

Boland

F

Elton

Bennett

Greeley

R

Haretuku

Bitters

Collison

Int

Schepis

Hancock

Bleeker

 

Marotta

Jaroszczuk

Greenway

 

Bywater

Fairbairn

Mitchell

North Ballarat vs. Port Melbourne (Reserve Grade)
Saturday 18th June
Eureka Stadium at 11:00 AM

North Ballarat 

B

Suban

Brayshaw

Currie

HB

Jones

Anderson

Lynch

C

Towers

Evans

Bell

HF

Nicholls

Ross

Slabbert

F

Walker

Dare

McMahon

R

Conroy

Struth

Peters

Int

Orr

Dillon

Kelly

 

Giampaolo

Keeble

Lenehan

 

Jewell

Dobson

McDermott

Port Melbourne

B

Francis

Noonan

Wall

HB

O'Farrell

Purcell

O'Sullivan

C

C. Johnston

Langford

Thornton

HF

Smith

Burstin

Scipione

F

Deluca

Allan

Martin

R

Castricum

Free

Burge

Int

Furey

Gordon

Fanning

 

Sengstock

Muling

Oakley

 

Morris

North

Michell

 

Green

   

Casey Scorpions vs. Coburg Tigers (Reserve Grade)
Sunday 19th June
Casey Fields at 11:00 AM 

Casey Scorpions

B

Lees

Salton

Tynan

HB

Weekes

Riseley

Lindsay

C

Allen

Gent

Bolton

HF

Fieldsend

Hill

Bell

F

McShane

Waite

Purves

R

Cleven

Baumgartner

Petropoulos

Int

J. Roberts

Dowse

Patti

 

Corry

McKenna

Purdy

 

Pollard

Clay

Carew

 

Pendlebury

Dearaugo

T. Costigan

Coburg Tigers 

B

McLeod

Fahey

Groves

HB

MacDonald

Saville

Stephens

C

Jakobi

Daniels

Duhau

HF

Grgic

Hore

Masters

F

Lynch

Morton

Cartelli

R

Dahl

M. Ambrose

Hicks

Int

Garland

Linton

Madden

 

K. Murphy

Barrack

Pound

 

P. Ambrose

Lucin

Price

 

Lirosi

   

 

 




Comments

Comment Guidelines: The SportsTG Network is made up of players, families and passionate sports followers like you who have a strong opinion about sport. That's great - we want you to have your say and share your thoughts with the world. However, we have a few rules that you must follow to keep it fun for all. Please don't be rude, abusive, swear or vilify others. Apart from some pretty serious sport sanctions, we also can ban you and report you if things get out of hand. So play fair and have fun, and thanks for your contribution.

VFL 2016 Ladder

Peter Jackson VFL 2017
POS TEAM PTS
1 Box Hill Hawks 30
2 Williamstown 28
3 Port Melbourne 26
4 Footscray 24
5 Northern Blues 24
6 Casey Demons 24
7 Werribee 24
8 Richmond 20
9 Essendon 20
10 Geelong 16
11 Sandringham 16
12 Collingwood 12
13 Coburg 4
14 North Ballarat 0