Night Series Kicks Off

Football West News

The QBE Night Series kicks off on Friday with a highly anticipated match between top-flight newcomers Joondalup United and Mandurah City at Percy Doyle Reserve in Duncraig.

Sorrento and Perth Glory will clash in the first Night Series match at 6.30pm before Joondalup and Mandurah go head-to-head at 8.30pm.

All matches will be played under a knockout format, adding a thrilling element to every game. Matches that are level after normal time will be settled via a penalty shoot-out.

Mandurah were beaten to top spot in the All Flags State League Division One by Joondalup last season and will be looking to draw first blood as both clubs prepare for their inaugural PlayStation 4 National Premier Leagues season.

Joondalup have signed former Sorrento midfielder Matt Sparrow, who will combine playing duties with a coaching role this season having completed his B Licence in recent months. His appearance on Friday is subject to a transfer clearance.

Joondalup coach Nick Jennings told the club’s website of his delight at signing the former Scunthorpe United and Brighton midfielder, who will play a key role for the club in the NPL.

“He’ll be an asset on and off the field using his experience, his leadership and his knowledge of the game having been a pro since he was 16-year-old,” Jennings told joondalupunitedfc.com.au.

On Sunday, Floreat Athena will take on Balcatta at E&D Litis Stadium in Mt Hawthorn at 5:30pm before Bayswater City and Perth SC take to the pitch at 7:30pm.

Also on Sunday, Dalmatinac Park in Spearwood plays host to Armadale and Subiaco at 5:30pm before ECU Joondalup take on Cockburn City at 7:30pm.

The draw for the quarter-finals, which will include Inglewood United and Stirling Lions, who drew a first-round bye, will be conducted on Monday, January 23.

FIXTURES

Friday, January 20

Percy Doyle Reserve

Sorrento v Perth Glory (6:30pm)

SORRENTO: 7 Alex Morgan; 61 Anthony Salpietro; 5 Billy Quinncroft; 20 Brad McDonald; 15 Brodie Martin; 22 Danny Jones; 6 Daryl Platten; 23 Jacob Shore; 1 James Morgan; 18 Jordan Brown; 3 Joshua Tucker; 62 Michael Woolcott; 17 Reece Vittiglia; 8 Ryan Pearson; 60 Sam Herbison; 10 Scott Bulloch; 14 Scott Witschge; 9 Sean Canham; 4 Shaun Kilkelly; 13 Steve McDonald; 11 Timothy Hill

PERTH GLORY: Bayley Montgomery-Brown; Callum Dobbs; Chok Dau; Ethan Brooks; Hayden Stevens; Jack Leech; Jordan Pokler; Jordan Thurtell; Joseph Marino; Kyle McDonald; Luca Bodnar; Matthew Ntoumenopoulos; Michael Domfeh; Ollie Annis; Sam Riak; Sasa Njegic; Stef King; Thomas Eijgenhuijsen; Walter Scott

 

Joondalup United v Mandurah City (8:30pm)

JOONDALUP UNITED: Alex Wild; Arran Maplestone; Callum Stocks; Darren Tucker; Greg Pellow; Guy McDonald; Jack Nunn; James Bosdet; Jay Marsden; Jess Compton; Joe Stocker; Joel Ledsham; Josh Booysen; Josh Whitmore; Lee Jones; Luke Doyle; Luke Serra; Matthew Sparrow; Mike Kenny; Richard Howles; Robert Bain; Ross Edwards; Rowdy Yates

MANDURAH CITY: Andrew Brown; Bradley Eiffe; Craig Tone; Cyril Sharrock; Daniel Dyson; Jack Eades; Jacob Headington; Jamie Duncan; Jeffrey Bright; Joseph O'Brien; Joshua Warren; Lance Louvie; Mark McGlauchlan; Matthew Stares; Mitchell Firth; Mitchell Morrin; Oliver McGee; Oriol Fernandez; Oscar Thompson; Ryan Francis; Sean Troup; Slade Rule; Trent Wood;

 

Sunday, January 22

E&D Litis Stadium

Floreat Athena v Balcatta (5:30pm)

FLOREAT ATHENA: 3 Alexander; 4 Andrew Scaldaferro; 33 Cameron Yorke; 14 Chris Saldaris; Connor Campbell; 17 Dean Evans; 11 Dennis Galan; 9 Edin Nalic; 12 Jackson Morgan; 1 Jason Saldaris; 5 Jesse Fuller; 20 Joe Tweets; 8 Jonathan Stynes; 16 Kye Douglas; 19 Lewis McMahon; 15 Ludovic Boi; 18 Phillip Arnold; 6 Ryan Moltan; 2 Shaun Timmins; 21 Spiro Dimitriou; 22 Taban Makoii

BALCATTA: 22 Ali Khateri; 17 Ali Nazary; 19 Alan Carroll; 7 Aston Junna; 12 Connor Boland; 1 Domenic Savoldelli; 11 Feisal Zaw; 4 Greg Hart; 2 Hanafi Ghazali; 5 Harry Beecher; 14 Ismael Bangura; 6 Jonathan Corness; 9 Luccas Mello; 16 Marc Eldridge; 13 Nathan Scully; 20 Patrick Quinn; 8 Patrick Sara; 15 Peter Kenny; 21 Skye Doyle; 3 Tom Kennedy; 18 Zakir Hussain; 10 Zelfy Nazary

 

Bayswater City v Perth SC (7:30pm)

BAYSWATER CITY: 23 Andrija Jukic; 5 Andy Reale; 17 Bor Bor Sam; 15 Brian Farrell; 21 David Heagney; 12 David Stokoe; 18 Declan Hargreaves; 11 Devon Gibson; 1 Devon Spence; 20 Giordano Colli; 2 Jack Jones; 4 Jacob Collard; 22 Jamie Murphy; 10 Jason Mirco; 8 Jay Lang; 14 Lawrence Shuruma; 16 Les Mari; 19  Luka Ninkovic; 25 Michael Cohen; 24 Sam Mitchinison; 6 Todd Howarth; 13 Trent Kay

PERTH SC: 4 Adrian Madaschi; 7 Aleks Jovic; 2 Alex Silla; 3 Andreas Theodosiades; 14 Cameron Teece; 6 Clark Keltie; 23 Daniel Passarelli; 21 David Molinari; 1 Francis Soale; 17 Frank Furfaro; 9 Gustavo Catarcione; 15 Harley Orr; 12 Jordan De Leo; 16 Kieran Colwell; 24 Malek Kuc; 11 Matthew Milenkovic; 10 Nick Ambrogio; 5 Niccolo Sabatini; 22 Paul Zimarino; 13 Rocco Pizzata; 20 Thomas Jebb; 8 Tom King; 18 Vasco Da Silva

 

Dalmatinac Park

Armadale v Subiaco (5:30pm)

ARMADALE: 30 Alec Radonich; 10 Anthony Skorich; 13 Beau Rahim; 7 Charlie Kenna; 11 Dannie Richman; 16 David Annall; 2 Dylan White; 6 Faustinho Machochi; 19 Jackson Bealey; 3 Jake Sardelic; 17 James Atkins; 8 Jordan Pavett; 12 Josh Tumoe; 9 Kyle King; 1 Michael Cragg; 15 Nathan Costello; 4 Nathan Smith; 18 Papa Kpatar; 14 Sam Khankhalili; 5 Sam Loveless; 24 Yousri Gharsallah

SUBIACO: 11 Asher Nelson; 20 Callum Barry; 10 Carlin Feely; 3 Ger Fitzgerald; 17 Hamish Blanchard; 21 Hamish St George; 15 Henock Butshire; 9 Ian McMurray; 4 Jackson Dongray; 14 John Lockwood; 7 Jonas Dorling; 5 Kevin Castle; 6 Laurence Gaughan; 8 McCauley Blair; 16 Matt Clarke; 12 Mike Lawson; 2 Owen Coates; 22 Peter Kenny; 18 Riaz Kelly; 19 Robert Harding; 13 Ross Jarman; 1 Ryan Montgomery

 

ECU Joondalup v Cockburn City (7:30pm)

ECU JOONDALUP: 22 Andy Higgins; 2 Ben Johns; 3 Cian Hirrell; 12 Coire McGuigan; 7 Danny Milne; 9 Daryl Nicol; 21 Dave Keenan; 16 Declan Hughes; 17 Ethan Kerridge; 1 Fraser Greenwood; 10 Gordon Smith; 19 James Owen; 14 Jayden Drummond; 18 Jon Higgins; 8 Kevin Moon; 6 Logan McIsaac; 5 Nathan Diaz; 11 Paddy Doyle; 23 Rikki Smith; 15 Sam Pollard; 4 Steven McGarry; 20 Todd Hoyle; 13 Tommy Amphlett

COCKBURN CITY: 7 Aden Da Luz; 16 Andrew Emsavana; 13 Blake Adams; 8 Cameron Edwards; 5 Chris Thackray; 3 Daniel Dols; 18 Daniel Santich; 4 Euen Grant; 11 Harry O'Brien; 15 James Oldfield; 17 Jesse Lazzaro; 2 Joshua Kuser; 14 Julian Teles; 12 Kenel Mouithys; 9 Liam Murray; 1 Luke Radonich; 10 Riley Van Dieken; 6 Reuben Tristao; 23 Ryan Barker

 

Squad lists are subject to change

 




Comments

Comment Guidelines: The SportsTG Network is made up of players, families and passionate sports followers like you who have a strong opinion about sport. That's great - we want you to have your say and share your thoughts with the world. However, we have a few rules that you must follow to keep it fun for all. Please don't be rude, abusive, swear or vilify others. Apart from some pretty serious sport sanctions, we also can ban you and report you if things get out of hand. So play fair and have fun, and thanks for your contribution.

FW NPL TV

--ABOVEADS--

Major Sponsors

Notice Board