Cook Islands Olympians

1988 Seoul/Korea

ATHLETICS

William Taramai

Erin Tierney

BOXING

Zekaria Williams

Richard Pittman

Tereapii Maea

WEIGHTLIFTING

Joseph Kauvai

Coach - Mike Tererui

TEAM MANAGEMENT

Chef de Mission - Hugh Henry (CISOA President)

more -->

1992 Barcelona/Spain

ATHLETICS

Mark Sherwin

WEIGHTLIFTING

Sam Pera Snr

TEAM MANAGEMENT

Chef de Mission - Terry Hagan (CISOA President)

more -->

1996 Atlanta/USA

Chef de Mission           James Little (CISOA Snr Vice President)

Admin Delegate           Vainga Tonga (Sports Development Officer)

 

ATHLETICS                  Mark Sherwin               Men’s 100m

                                Ray Preston                Manager / Coach                    

 

SAILING                    Turia Vogel                  Women’s Board Sailing

 

WEIGHTLIFTING          Sam Pera Snr              

                               Michael Tererui            Manager / Coach

 

more -->

2000 Sydney/Australia

Chef de Mission           Rosie Blake (CISOA Assistant Secretary General)

Admin Delegate           Lydia Sijp (CISOA Administration Officer)

 

ATHLETICS                  Teina Teiti                    Men’s 100m                 11.22sec

                                 Ray Preston                Manager / Coach

 

SAILING                      Turia Vogel                  Women’s Board Sailing            20th Placing

                                                                        Coach

 

WEIGHTLIFTING          Sam Pera Snr               105kg

                               Michael Tererui            Manager / Coach

Physiotherapist           Pareina Tangata

 

more -->

2004 Athens/Greece

Chef de Mission           Rosie Blake (CISNOC Assistant Secretary General)

Admin Delegate           Robert Graham (Sports Development Officer)

Team Attache              John Tierney (CISNOC Vice President)

 

ATHLETICS                  Harmon Harmon          Men’s 100m                 11.22sec / 74th Placing

                                    Tereapii Tapoki            Women’s Discus           48.12m / 49th Placing

                                    Harmon Harmon Snr    Manager / Coach

 

WEIGHTLIFTING          Sam Pera Snr               105kg+                        305kg / 15th Placing

                               Tony Hole                    Manager / Coach

 

more -->

2008 Beijing/China

Chef de Mission           Paul Allsworth (CISNOC Vice President)

Admin Delegate           Nga Rima (Administration Manager)

 

ATHLETICS                  Gordon Heather          Men’s 100m                 11.47sec / 75th Placing

                                Tereapii Tapoki            Women’s Discus           48.35m / 37th Placing

                                 Siniva Marsters            Manager / Coach

                                                                       

 

SWIMMING                  Petero Okotai              Men’s 100m B/stroke   1:20.20 / 63rd Placing

                                Ray Preston                Manager / Coach

 

WEIGHTLIFTING          Sam Pera Jnr               105kg+                        350kg / 12th Placing

more -->

2012 London/United Kingdom

Chef de Mission           George Williamson (CISNOC Vice President)

Admin Delegate           Siniva Marsters (Administration Manager)

 

ATHLETICS

Patrick Tuara  /  Men’s 100m  -  11.47sec / 75th Placing

Patricia Taea  /  Women’s 100m  -  48.35m / 37th Placing

John Teiti  /  Manager, Coach

CANOEING

Ella Nicholas  /  Canoe Slalom  -  18th Place Overall

Aaron Osborne  /  Coach

Sue Clarke  /  Manager

SWIMMING

Celeste Brown  /  Women B/stroke  -  1:20.20 / 63rd Placing

Ray Preston  /  Manager, Coach

WEIGHTLIFTING

Louisa Peters  /  Women's 105kg+  -  350kg / 12th Placing

Sam Pera Snr  /  Coach

Unakea Kauvai  /  Manager 

more -->

2016 Rio de Janeiro/Brazil

Athletics

Patricia Taea 100m WOMEN

Alex Beddoes 800m MEN

Coaches - Anthony Fairweather and Keith Roberts

Canoe Slalom

Ella Nicholas

Bryden Nicholas

Team Manager - Robert Nicholas

Team Coach - Jim Bercon

Sailing

Teau McKenzie

Taua Elisa

Coaches - Charles Baillie-Strong and Rachel Basevi

Swimming

Wesley Roberts

Tracy Keith-Matchitt

Team Manager - Romani Katoa

Team Coach - Horst Miehe

Weightlifting

Luisa Peters

Team Manager - Unakea Kauvai

Team Management

Chef de Mission - Robert Graham

Team Physio - Paul Aitu

Team Admin - Siniva Marsters

more -->

What'z On...

CALENDAR OF EVENTS 2018 - CISNOC

15 MARCH - CISNOC AGM 2018

4-15 APRIL - COMMONWEALTH GAMES, GOLD COAST 2018

13 MAY - CISNOC NATIONAL SPORTS AWARDS 2017

18-23 JUNE - OLYMPIC WEEK 2018

7-14 AUGUST - COOK ISLANDS GAMES 2018

6-18 OCTOBER - YOUTH OLYMPIC GAMES, BUENO AIRES 2018

 

--ABOVEADS--

Partners in Sports

ANNUAL EVENTS

KEEP POSTED...

COMING SOON

Photo Gallery

ONOC