Athletics

2017 FIJI GAMES

The Athletics competition will be held at the ANZ  Stadium commencing at 6pm on Friday 9th September.  Day 2 will commence at 10am.


Event 
results from Fiji Day Competitions attached

 

RESULTS

 

 

 

DAY 2 SATURDAY 9th, September 

 

EVENT: 110M HURDLES          DECATHON MEN

  1.    JOHN SADE                     SAVUSAVU                 19.5

 

EVENT: 110M HURDLES          OPEN MEN

  1.    ERROL QAQA                  TAVEUNI                      15.21

 

 EVENT: 100M    OPEN WOMEN HT 1

 1.    MAKARET NAULU              BUA                12.53

 2.    ELENOA SAILOSI               SUVA             12.59

 3.    BRAELYN YEE                    NADI              12.88

 4.    LOUISA TUBUILAGI           SUVA             13.09   

  •  5.    PRIYANKA SINGH              SUVA             13.94

 

EVENT: 100M     OPEN MEN HT 1

 1.    AARON POWELL                SUVA             10.84 

 2.    KOLINIO RADRUDRU       SUVA             11.05

 3.    SHANE TUVUSA                LAUTOKA     11.32  

  •  4.    EPELI BOLAIBAU               SUVA             14.30 (PARA)

  

EVENT: 100M    OPEN MEN HT 2

 1.    VILISONI RARASEA       SUVA                 10.93

  •  2.    SAMUELA RAILOA         NADI                  10.98  
  •  3.    MALASEBE TUVUSA     SUVA                 11.12

 

  •  4.    FRANCIS KIRIKIRIKULA SUVA               11.37

 5.    AISAKE ULUIBAU           SUVA                15.05

 

  

 EVENT: 400M      OPEN WOMEN HT 1

 

 1.    ELENANI TINAI                                SUVA             59.19

  1. 2.    SERENIA RAGAITU                       SUVA             1:02.97
  2. 3.    MIRIAMA SENOKONOKO             SUVA             1:04.26
  3. 4.    LUISA TUBUILAGI                          SUVA             1:05.99

 

 EVENT: 400M                               OPEN MEN HT 1

 

        1. 1.    SAMUELA RAILOA                         NADI              49.05

  1. 2.    KAMELI SAUDUADUA                  SUVA             49.18
  2. 3.    MOIDEAN MOIDEAN                      TAVUA           56.05

 

 EVENT: 400M                               OPEN MEN H 2

 

  1.    SAILOSI TUBUILAGI                       SUVA             50.37

  1. 2.    MELCHIZEDEK KATAFONO        SUVA             51.09
  2. 3.    SEMESA BARAVILALA                 SUVA             57.00

 

 EVENT: 800M                               OPEN WOMEN FINAL

 1.    PRIYANKA SINGH                          SUVA             2:46.28

  1. 2.    CILIA KALOKALO                            SUVA             2:55.03

 

 EVENT: 800M                               OPEN MEN FINAL

 

 

 

  • 1.    PETERO VEITAQOMI                     SIGATOKA                1:59.20

 

  1. 2.    RAJESHWAR PRASAD                SUVA                         2:12.03

  

 EVENT: 200M                               OPEN WOMEN

  

  1. 1.    MAKARETA NAULU                       SUVA                         25.72
  2. 2.    ELENOA SAILOSI                           SUVA                         25.77

 

 EVENT: 200M                               OPEN MEN HT 1

 

 1.    SHANE TUVUSA                            LAUTOKA                 22.67

  1. 2.    FRANCIS KIRIKIRIKULA               SUVA                         23.24
  2. 3.    MOIDEAN MOIDEAN                      TAVUA                       24.16

 

 EVENT: 200M                               OPEN MEN HT 2

 

 1.    AARON POWELL                            SUVA                         22.06

  1. 2.    SAMUELA RAILOA                         NADI                          22.25
  2. 3.    MALASEBE TUVUSA                     SUVA                         22.99

 

 EVENT: 3000M STEEPLE CHASE          OPEN MEN

 1.    ASHNEEL NAND                            SUVA                         10:59.81

  1. 2.    KENNOL NARAYAN                      SUVA                         11:14.66
  2. 3.    STEPHEN SANDAY                       SUVA                         11:18.04
  3. 4.    RAJESHWAR PRASAD                SUVA                         11:52.33
  4. 5.    DHARMESH PRASAD                   SUVA                         12:56.29

 

 

FIELD EVENTS

 

EVENT: LONG JUMP                     OPEN WOMEN

 

  1. 1.    ASINATE KASAWAQA                   SUVA             5.15
  2. 2.    SOVAIA VUSONA                           NAUSORI      5.00
  3. 3.    FANE SAUVAKACOLO                 SUVA             4.70

 

 

EVENT: HIGH JUMP                       OPEN WOMEN

 

  1. 1.    TERAH NARAYAN                         SUVA             1.50
  2. 2.    NANISE TAVISA                              SUVA             1.45

 

DAY 1 FRIDAY 8th, September 

 

 

 

DAY 1 FRIDAY 8 SEPTEMBER

 

 

 

EVENT: 100M                               DECATHLON MEN

 

 

 

  1. 1.    ALBERT MILLER JNR        SAVUSAVU              10.9                            830pts
  2. 2.    JOHN SADE                    SAVUSAVU                11.2                            765pts

 

 

 

EVENT: LONG JUMP                  DECATHLON MEN

 

 

 

  1. 1.    JOHN SADE                    SAVUSAVU              5.61                            504pts
  2. 2.    ALBERT MILLER JNR        SAVUSAVU              5.52                            485pts

 

 

 

EVENT: SHOT PUT                     DECATHLON MEN

 

 

 

  1. 1.    JOHN SADE                SAVUSAVU                 9.85                            477pts
  2. 2.    ALBERT MILLER JNR    SAVUSAVU                 8.19                            378pts

 

 

 

EVENT: HIGH JUMP                   DECATHLON MEN

 

 

 

  1. 1.    JOHN SADE                         SAVUSAVU              1.75                            585pts
  2. 2.    ALBERT MILLER JNR        SAVUSAVU              1.60                            464pts           

 

 

 

EVENT: 400M                               DECATHLON MEN

 

 

 

  1. 1.    ALBERT MILLER JNR        SAVUSAVU              54.9                            597pts
  2. 2.    JOHN SADE                     SAVUSAVU              58.4                            464pts

 

 

 

EVENT: 400M HURDLES          OPEN MEN FINAL

 

 

 

  1. 1.    VILISONI RARASEA           SUVA             57.94  GOLD
  2. 2.    SAILOSI TUNUILAGI          SUVA             66.35  SILVER

 

 

 

EVENT: 5000M                             OPEN WOMEN FINAL

 

 

 

  1. 1.    MAIA RAMSEN                SUVA                 23:08.00 GOLD
  2. 2.    SHARMILA LATA             SUVA                 28:30.22 SILVER

 

 

 

EVENT: 5000M                             OPEN MEN FINAL

 

 

 

  1. 1.    KENNOL NARAYAN                                  17:28:07 GOLD
  2. 2.    RAJESHWAR PRASAD                            17:58.67 SILVER

 

 

 

EVENT: 5000M                             MASTERS MEN

 

 

 

  1. 1.    SHIRI CHAND MUSHROOM        LAUTOKA     24:09.75

 

 

 

Athletics competition was held at the ANZ Stadium on Saturday 28 March.  Suva dominated the competition howevr it was pleasing to see several districts represented

 

District

Gold

Silver

Bronze

Suva

18

15

10

Lautoka

6

3

3

Korovou

2

 

Naitasiri

1

Beqa

1

 

 

Cakaudrove

1

 

 

Navua

1

 

 

Nausori

1

 

 

Nadroga

1

 

 

Nasinu

 

 1

Final results are attached.

FASANOC NOTICE BOARD

Upcoming Games:

5th Asian Indoor and Martial Arts Games – Turkmenistan, 15 – 24 September, 2017

Pacific Mini Games – Vanuatu, 2 -14 December, 2017

 Click HERE to visit Team Fiji Website

 

Sporting Discounts at Suva Apartments

The Suva Apartments offers special discounted rates to all sporting individuals and teams.

Stay at the Suva Apartments and make a valuable contribution to the development of sports in Fiji. Click HERE for more information or call 3304280 for inquiries.

  

FASANOC PHOTO GALLERY

Thanks to the Worldwide Olympic Partners

We are members of......