Event 29  Women 50 LC Meter Freestyle
Championship: 26.08 C Lisbeth Lenton           AUS
Oceania: 24.70 *Michelle Engelsman             AUS

    Name               Age Team            Seed Time   Prelim Time

Preliminaries
  1 Miatke, Danni       17 Australia           25.91       27.08

  2 Foster, Sally       19 Australia           26.43       27.31

  3 Mopio Jane, Anna-Li 17 Papua New Guinea    27.11       27.38

  4 Nagata, Chelsea     18 Hawaii U.S.A.       27.90       27.62

  4 Toomey, Georgina    17 New Zealand         26.69       27.62

  6 Coutts, Alicia      17 Australia           26.55       27.70

  7 Franks, Isabella    15 New Zealand         26.73       27.73

  8 Barratt, Bronte     15 Australia           26.26       27.95

  9 Fitch, Alison       24 New Zealand         26.33       27.99

 10 Simms, Christel     13 Hawaii U.S.A.       27.98       28.09

 11 Taite, Te Rina      21 New Zealand         26.92       28.27

 12 Linton, Rebecca     18 New Zealand         27.46       28.61

 13 Hicks, Verity       15 New Zealand         28.81       28.78

 14 Bui Duyet, Delphine 15 New Caledonia       28.95       29.17

 15 Hidrio, Armelle     14 New Caledonia       28.77       29.51

 16 Mosley, Nina        15 Northern Marianas   28.76       29.82

 17 Vongue, Raina       16 Tahiti              29.68       30.35

 18 Babao, Krystle      16 Papua New Guinea    30.11       30.52

 19 Patterson, Lorraine 17 Fiji                30.00       30.55

 20 Naisara, Patricia   15 Fiji                33.79       30.76

 21 Lannen, Rachel      15 Guam                31.21       30.82

 22 Simpson, Raewyn     16 Fiji                30.87       30.91

 23 Kuinikoro, Vuki     16 Fiji                30.29       31.48

 24 Route, Tracy Ann    19 FSM                    NT       32.12

Event 30  Men 200 LC Meter Breaststroke
Championship:2:16.38 C  Luke Trickett       AUS
Oceania:2:10.70 *  Jim Piper                AUS

    Name               Age Team            Seed Time   Prelim Time

Preliminaries
  1 Riley, Mark         22 Australia          2:17.43    2:22.16

  2 Beasley, James      22 Australia          2:17.07    2:22.53

  3 Adamson, Richard    18 New Zealand        2:23.01    2:29.58

  4 Snyders, Glenn      17 New Zealand        2:23.46    2:29.61

  5 Thomas, Adrien      17 New Caledonia      2:29.11    2:31.02

  6 Teriipaia, Rainui   20 Tahiti             2:31.35    2:32.24

  7 Labowitch, Ben      23 New Zealand        2:18.10    2:33.43

  8 Mechalikh, Alexis   16 New Caledonia      2:36.83    2:33.96

  9 Liew, Calum         16 Fiji               2:45.01    2:40.78

 10 Mar, William        16 Fiji               2:40.89    2:43.81

 11 Aguon, CJ           15 Guam               2:44.60    2:45.30

Event 32  Men 200 LC Meter IM
Championship:2:03.99 C Mitchell Bacon           AUS
Oceania:1:59.66 * Ian Thorpe                    AUS

    Name               Age Team            Seed Time   Prelim Time

Preliminaries
  1 Kent, Dean          25 New Zealand        2:02.25    2:05.56

  2 Brodie, Leith       17 Australia          2:03.59    2:06.25

  3 Bacon, Mitchell     21 Australia          2:03.53    2:06.49

  4 Jackson, Michael    19 Australia          2:06.50    2:09.64

  5 Hannant, Ephraim    16 Australia          2:09.46    2:09.83

  6 Murphy, Bryn        18 New Zealand        2:12.87    2:14.14

  7 Ryan, Daniel        19 New Zealand        2:12.70    2:15.51

  8 McNeice, Dylan      18 New Zealand        2:10.63    2:15.70

  9 Braddock, Damian    17 New Zealand        2:18.55    2:16.05

 10 Pickersgill-Brown,  17 New Zealand        2:19.71    2:21.10

 11 Komer, Ben          24 Hawaii U.S.A.      2:14.66    2:25.93

 12 Keith, Connor       15 Guam               2:27.15    2:37.43

 13 Sualog, Aaron       16 Guam               2:39.41    2:39.79

 14 Aguon, CJ           15 Guam               2:33.08    2:42.25

--- Camacho, Juan       15 Northern Marianas  2:41.62         DQ

--- Jack, Michael       19 New Zealand        2:11.61         DQ

Event 33  Women 200 LC Meter IM
Championship:2:19.20 C Helen Norfolk            NZL
Oceania:2:12.47 * Alice Mills                   AUS

    Name               Age Team            Seed Time   Prelim Time

Preliminaries
  1 Norfolk, Helen      22 New Zealand        2:17.81    2:22.63

  2 Foster, Sally       19 Australia          2:22.93    2:23.95

  3 Coutts, Alicia      17 Australia          2:17.66    2:24.01

  4 Rice, Stephanie     16 Australia          2:17.88    2:24.26

  5 Bentley, Kelly      15 New Zealand        2:26.91    2:24.84

  6 Clayton, Shannon    18 New Zealand        2:21.87    2:27.06

  7 Hidrio, Armelle     14 New Caledonia      2:35.77    2:42.02

  8 Lannen, Rachel      15 Guam               2:56.18    2:48.04

  9 Otto, Evelyn        15 Palau                  NT     3:16.00

Event 34  Men 50 LC Meter Butterfly
mpionship: 24.66 C  Corney Swanepoel         NZL
  Oceania: 23.43 *  Matt Welsh               AUS

    Name               Age Team            Seed Time   Prelim Time

Preliminaries
  1 Swanepoel, Corney   18 New Zealand         24.40       24.66 C

  2 Lauterstein, Andrew 16 Australia           24.33       25.17

  3 Jackson, Michael    19 Australia           25.45       25.35

  4 Toomey, Dominic     20 New Zealand         25.15       25.41

  5 Pini, Ryan          22 Papua New Guinea    24.44       25.80

  6 Brodie, Leith       17 Australia           26.22       26.11

  7 Richards, Andrew    21 Australia           26.01       26.14

  8 Tom, Randall        17 Hawaii U.S.A.       25.13       26.36

  9 Palmer, Matt        23 New Zealand         25.44       26.38

 10 Talbot-Cameron, Sco 22 New Zealand         26.00       26.52

 11 Krogh, Josh         22 Australia           25.96       26.54

 12 Thompson, Andrew    17 Australia           27.91       26.61

 13 Komer, Ben          24 Hawaii U.S.A.       26.44       26.79

 14 Miller, Chad        19 Fiji                26.44       26.80

 15 Williams, Lewis     19 New Zealand         26.86       27.52

 16 Dumesnil, Gilles    31 New Caledonia       26.70       27.67

 17 Braddock, Damian    17 New Zealand         27.43       27.83

 18 Chow, Sean          15 Fiji                28.19       27.94

 19 Gibson, Cameron     21 New Zealand         27.50       28.40

 20 Bonapart, Anderson  24 FSM                    NT       29.00

 21 Sualog, Aaron       16 Guam                29.39       29.95

 22 Keith, Connor       15 Guam                28.11       30.05

Event 35  Women 200 LC Meter Freestyle
Championship:2:02.69 C Lara Davenport           AUS
Oceania:1:57.47 * Susan O'Neill                 AUS

    Name               Age Team            Seed Time   Prelim Time

Preliminaries
  1 Davenport, Lara     21 Australia          2:00.89    2:02.69 C

  2 Reddaway, Haylee    16 Australia          2:02.56    2:03.81

  3 Murphy, Briody      19 Australia          2:03.69    2:05.84

  4 Barratt, Bronte     15 Australia          2:02.33    2:06.56

  5 Stubbins, Kelly     20 Australia          2:03.39    2:06.94

  6 Fitch, Alison       24 New Zealand        2:01.73    2:07.09

  7 Bernard, Nathalie   18 New Zealand        2:04.13    2:08.36

  8 Williams, Stephanie 15 Australia          2:03.54    2:08.38

  9 Linton, Rebecca     18 New Zealand        2:04.30    2:08.78

 10 Miatke, Danni       17 Australia          2:02.39    2:09.34

 11 Hicks, Verity       15 New Zealand        2:08.22    2:10.33

 12 Taite, Te Rina      21 New Zealand        2:06.42    2:15.07

 13 Mopio Jane, Anna-Li 17 Papua New Guinea   2:11.03    2:15.61

 14 Clabau, Vanessa     15 New Caledonia      2:13.81    2:21.46

 15 Mosley, Nina        15 Northern Marianas  2:21.37    2:34.36