Event 20  Men 400 LC Meter Freestyle

     SPGR: 4:05.67 R 6/1999  Olivier Saminadin        NEW CALEDONIA

    Name                   Team           Prelim Time   Finals Time   

Finals

  1 Olivier Saminadin      New Caledonia      4:24.27    4:11.02

  2 Antoine Dahlia         New Caledonia      4:25.93    4:15.77

  3 Tunui Cowan            Tahiti             4:25.91    4:20.89

  4 Dean Palacios          Northern Marianas  4:27.52    4:26.23

  5 Benoit Riviere         New Caledonia      4:27.10    4:27.47

  6 Seung Gin Lee          Northern Marianas  4:35.47    4:28.80

  7 John Miller            Team Fiji          4:59.81    4:50.58

  8 Mark Howard            Team Fiji          4:54.61    4:57.06


Event 21  Women 100 LC Meter Butterfly

     SPGR: 1:03.99 R 6/1999  Diane Bui - Duyet        NEW CALEDONIA

    Name                   Team            Prelim Time   Finals Time   

Finals

  1 Diane Bui-Duyet        New Caledonia      1:10.01    1:03.75 R

  2 Florence Alaux         New Caledonia      1:08.33    1:07.08

  3 Anna - Liza Mopio      Papua New Guinea   1:11.55    1:08.16

  4 Lacken Malateste       Tahiti             1:09.98    1:10.36

  5 Marie-Michelle Horn    New Caledonia      1:11.68    1:11.46

  6 Raina Vongue           Tahiti             1:12.60    1:12.46

  7 Tracy Ann Route        FSM                1:13.86    1:14.48

  8 Tamiko Winkfield       Northern Marianas  1:15.50    1:14.52


Event 22  Men 50 LC Meter Butterfly

     SPGR: 25.42 R 3/07/20 Ryan Pini

    Name                   Team            Prelim Time   Finals Time   

Finals

  1 Ryan Pini              Papua New Guinea    25.42       24.62 R

  2 Daniel O'Keeffe        Guam                25.81       25.90

  3 David Thevenot         New Caledonia       26.67       26.09

  4 Leo Biggs              Papua New Guinea    26.59       26.45

  5 Tamatoa Ellacott       Tahiti              26.74       26.51

  6 Laurent Douarche       New Caledonia       26.76       26.72

  7 Chad Miller            Team Fiji           26.66       27.03

  8 Carl Probert           Team Fiji           26.68       27.08


Event 23  Women 100 LC Meter Breaststroke

     SPGR: 1:15.38 R 6/1995  Manina Tehei             NEW CALEDONIA

    Name                   Team            Prelim Time   Finals Time   

Finals

  1 Rachel Ah Koy          Team Fiji          1:19.48    1:14.77 R

  2 Manina Tehei           New Caledonia      1:21.06    1:17.00

  3 Melissa Carpin         New Caledonia      1:20.16    1:20.32

  4 Esther Meallet         New Caledonia      1:22.98    1:23.02

  5 Vaea Sichan            Tahiti             1:24.17    1:23.15

  6 Jolyn Buadromo         Team Fiji          1:21.92    1:23.46

  7 Jade Lee               Team Fiji          1:25.79    1:25.71

  8 Rachel Lannen          Guam               1:26.34    1:26.18


Event 24  Men 200 LC Meter Breaststroke

     SPGR: 2:23.48 R 6/1999  Olivier Saminadin        NEW CALEDONIA

    Name                   Team            Prelim Time   Finals Time   

Finals

  1 Rainui Teriipaia       Tahiti             2:35.27    2:27.35

  2 Adrien Thomas          New Caledonia      2:36.93    2:27.74

  3 Stephen Hirzel         New Caledonia      2:36.37    2:29.61

  4 Sebastien Genevois     New Caledonia      2:38.92    2:41.38

  5 Celestino Aguon        Guam               2:44.83    2:44.30

  6 William Mar            Team Fiji          2:42.59    2:46.53

  7 Temano Oliver          Tahiti             2:46.07    2:49.34

  8 Amani Domonatani       Team Fiji          2:47.20    2:51.73


Event 25  Women 800 LC Meter Freestyle

     SPGR: 9:36.84 R 9/1991  Kimberley Dutton         PNG

    Name                   Team            Seed Time   Finals Time     

  1 Vanessa Claubau        New Caledonia      9:44.92     9:38.09

  2 Charlotte Robin        New Caledonia      9:41.17     9:44.58

  3 A. Dubois-Duvivier     New Caledonia      0:24.87     9:53.60

  4 Lacken Malateste       Tahiti             9:50.00     9:59.41

  5 Tamiko Winkfield       Northern Marianas  9:51.43     10:12.05

  6 Jodie Barratt          Team Fiji          10:40.12    10:25.56

  7 Nancy Lau              Tahiti             10:16.92    10:30.64

  8 Raewyn Simpson         Team Fiji          10:10.85    10:35.36

  9 Krystle Babao          Papua New Guinea   10:22.75    10:42.70

 10 Melissa Coleman        Northern Marianas  10:38.21    10:46.26

 11 Tahira Mulas           Papua New Guinea   10:17.83    10:17.62

 12 Raina Vongue           Tahiti             10:30.00    10:27.20


Event 26  Men 400 LC Meter Freestyle Relay

     SPGR: 3:35.02 R 6/1995  NEW CALEDONIA

    Team                   Relay           Seed Time   Finals Time   

  1 New Caledonia                             3:36.12    3:34.28 R
     1) David Thevenot 2) Olivier Saminad3) Laurent Douarche 4) Antoine Dahlia

  2 Papua New Guinea                          3:41.87    3:36.26
     1) Leo Biggs      2) Matthew Sheehan3) Ben Wells        4) Ryan Pini

  3 Tahiti                                    3:45.00    3:43.11
     1) Yann Lausan    2) Tamatoa Ellacot3) Rainui Teriipaia 4) Tunui Cowan

  4 Guam                                      3:57.80    3:54.93
     1) Kin-Vincent Due2) Daniel O'Keeffe3) Celestino Aguon  4) Connor Keith

  5 Northern Marianas                         3:56.44    4:00.99
     1) David Palacios 2) Andrew Perry   3) Seung Gin Lee    4) Dean Palacios

--- Team Fiji                                 3:40.00         DQ
     1) Calum Liew     2) Isaac Lilo     3) Sean Chow        4) Carl Probert