Event 13  Women 50 LC Meter Breaststroke

     SPGR: 35.42 R 2/07/20 Rachel Ah Koy            FIJI

    Name                   Team           Prelim Time   Finals Time     

Finals

  1 Manina Tehei           New Caledonia       36.47       34.80 R
  2 Rachel Ah Koy          Team Fiji           35.42       35.63
  3 Vuki Kuinikoro         Team Fiji           37.41       36.63
  4 Melissa Carpin         New Caledonia       38.10       37.64
  5 Jolyn Buadromo         Team Fiji           37.97       37.91
  6 Vaea Sichan            Tahiti              38.09       37.93
  7 Esther Meallet         New Caledonia       38.04       38.12
  8 Rachel Lannen          Guam                38.37       38.20


Event 14  Men 50 LC Meter Breaststroke

     SPGR: 29.79 R 2/07/20 Rainui Teriipaia         TAHITI

    Name                   Team           Prelim Time   Finals Time
     
Finals

  1 Rainui Teriipaia       Tahiti              29.79       29.94
  2 Matthew Sheehan        Papua New Guinea    31.21       30.97
  3 Stephen Hirzel         New Caledonia       31.22       31.53
  4 Adrien Thomas          New Caledonia       32.65       31.55
  5 Sebastien Genevois     New Caledonia       32.18       31.89
  6 Tamatoa Ellacott       Tahiti              31.78       31.93
  7 Chad Miller            Team Fiji           32.49       32.58
  8 Calum Liew             Team Fiji           32.98       32.60


Event 15  Women 400 LC Meter Freestyle

     SPGR: 4:38.12 R 9/1991  Diane Lacombe            TAHITI

    Name                   Team           Prelim Time   Finals Time     

Finals

  1 Charlotte Robin        New Caledonia      4:58.35    4:42.93
  2 Vanessa Claubau        New Caledonia      4:48.59    4:43.99
  3 Aurelia Dubois - Du    New Caledonia      4:53.69    4:45.07
  4 Lacken Malateste       Tahiti             5:02.80    4:45.54
  5 Tamiko Winkfield       Northern Marianas  4:53.91    4:55.53
  6 Jodie Barratt          Team Fiji          4:58.90    4:56.53
  7 Melissa Coleman        Northern Marianas  5:18.19    5:14.31
  8 Tahira Mulas           Papua New Guinea   5:32.95    5:32.59


Event 16  Men 100 LC Meter Freestyle

     SPGR: 51.28 R 6/1999  Leo Biggs                PNG

    Name                   Team           Prelim Time   Finals Time     

Finals

  1 Ryan Pini              Papua New Guinea    54.97       51.61
  2 Carl Probert           Team Fiji           53.18       52.04
  3 David Thevenot         New Caledonia       53.29       52.17
  4 Leo Biggs              Papua New Guinea    54.50       52.74
  5 Laurent Douarche       New Caledonia       54.66       54.70
  6 Tunui Cowan            Tahiti              55.02       55.19
  7 Yann Lausan            Tahiti              55.46       56.16
  8 Connor Keith           Guam                57.09       57.50


Event 17  Women 100 LC Meter Backstroke

     SPGR: 1:05.80 R 6/1999  Caroline Pickering       FIJI

    Name                   Team           Prelim Time   Finals Time     

Finals

  1 Diane Bui-Duyet        New Caledonia      1:10.31    1:05.28 R
  2 Caroline Pickering     Team Fiji          1:07.88    1:07.05
  3 Delphine Bui-Duyet     New Caledonia      1:11.44    1:10.83
  4 Reine-Victoria Webe    New Caledonia      1:11.56    1:10.96
  5 Lacken Malateste       Tahiti             1:15.47    1:15.49
  6 Krystle Babao          Papua New Guinea   1:15.31    1:16.22
  7 Nancy Lau              Tahiti             1:18.24    1:17.37
  8 Tracy Ann Route        FSM                1:17.30    1:18.76


Event 18  Men 200 LC Meter Backstroke

     SPGR: 2:08.31 R 6/1999  Olivier Saminadin        NEW CALEDONIA

    Name                   Team           Prelim Time   Finals Time 

Finals

  1 Ryan Pini              Papua New Guinea   2:19.17    2:08.54
  2 Sebastien Tailhan      New Caledonia      2:17.99    2:12.56
  3 Olivier Saminadin      New Caledonia      2:18.81    2:13.77
  4 Antoine Dahlia         New Caledonia      2:20.11    2:14.38
  5 Seung Gin Lee          Northern Marianas  2:23.09    2:21.31
  6 Rainui Teriipaia       Tahiti             2:27.60    2:22.49
  7 David Palacios         Northern Marianas  2:26.16    2:24.41
  8 Sean Chow              Team Fiji          2:30.48    2:29.17


Event 19  Women 400 LC Meter Freestyle Relay

     SPGR: 4:08.02 R 6/1999  NEW CALEDONIA

    Team                   Relay           Seed Time   Finals Time     

  1 New Caledonia                             4:05.17    4:04.68 R
     1) Florence Alaux     2) Diane Bui-Duyet 3) Marie Simon      4) Manina Tehei

  2 Team Fiji                                 4:07.00    4:10.09
     1) Caroline Pickering 2) Jodie Barratt   3) Rachel Ah Koy    4) Raewyn Simpson

  3 Tahiti                                    4:15.00    4:20.56
     1) Nancy Lau          2) Vaea Sichan     3) Raina Vongue     4) Lacken Malateste

  4 Papua New Guinea                          4:26.34    4:27.74
     1) Krystle Babao      2) Tahira Mulas    3) Nicole Ellsworth 4) Anna - Liza Mopio

  5 Northern Marianas                         4:34.16    4:27.78
     1) Melissa Coleman    2) Minerva Cabrera 3) Nina Mosley      4) Tamiko Winkfield