Event 7  Women 50 LC Meter Backstroke
     SPGR: 31.85 R 1/07/2003 Diane Bui-Duyet          NEW CALEDONIA

    Name                   Team           Prelim Time   Finals Time

Finals
  1 Diane Bui-Duyet        New Caledonia       31.85       30.28 R

  2 Caroline Pickering     Team Fiji           31.89       31.18 R

  3 Marie Simon            New Caledonia       32.26       32.38

  4 Reine-Victoria Webe    New Caledonia       32.86       32.65

  5 Krystle Babao          Papua New Guinea    34.76       34.41

  6 Raewyn Simpson         Team Fiji           34.52       34.58

  7 Tracy Ann Route        Federated States of 35.08       35.88

  8 Nancy Lau              Tahiti              36.16       35.98


Event 8  Men 100 LC Meter Butterfly
     SPGR: 55.56 R 1/07/2003 Ryan Pini                PNG
    Name                   Team           Prelim Time   Finals Time

Finals
  1 Ryan Pini              Papua New Guinea    55.56       55.18 R

  2 Olivier Saminadin      New Caledonia      1:00.48      57.34

  3 Daniel O'Keeffe        Guam                58.40       57.94

  4 Laurent Douarche       New Caledonia      1:00.09      58.78

  5 Yann Lausan            Tahiti              59.03       59.01

  6 Antoine Dahlia         New Caledonia       58.92       59.40

  7 Tamatoa Ellacott       Tahiti              59.06       59.76

  8 Chad Miller            Team Fiji          1:00.73    1:00.78


Event 9  Women 200 LC Meter Freestyle
     SPGR: 2:10.20 R 6/1999  Caroline Pickering       FIJI

    Name                   Team           Prelim Time   Finals Time

Finals
  1 Anna - Liza Mopio      Papua New Guinea   2:19.63    2:11.03

  2 Florence Alaux         New Caledonia      2:15.87    2:11.88

  3 Lacken Malateste       Tahiti             2:19.77    2:14.74

  4 Aurelia Dubois - Du    New Caledonia      2:18.98    2:15.52

  5 Caroline Pickering     Team Fiji          2:18.91    2:18.04

  6 Charlotte Robin        New Caledonia      2:19.96    2:18.26

  7 Tamiko Winkfield       Northern Marianas  2:20.15    2:19.75

  8 Nancy Lau              Tahiti             2:20.80    2:26.19


Event 10  Men 400 LC Meter IM
     SPGR: 4:33.11 R 6/1999  Olivier Saminadin        NEW CALEDONIA

    Name                   Team           Prelim Time   Finals Time

Finals
  1 Olivier Saminadin      New Caledonia      4:56.66    4:44.23

  2 Dean Palacios          Northern Marianas  4:57.67    4:50.31

  3 Antoine Dahlia         New Caledonia      5:03.24    4:57.99

  4 Seung Gin Lee          Northern Marianas  5:00.58    4:58.34

  5 Rainui Teriipaia       Tahiti             5:10.31    5:02.65

  6 Xavier Boulet          New Caledonia      5:03.81    5:07.48

  7 Jean - Marie Guyvet    Tahiti             5:27.87    5:29.17

  8 Mark Howard            Team Fiji          5:39.57    5:50.60


Event 11  Women 200 LC Meter Breaststroke
     SPGR: 2:42.34 R 6/1995  Manina Tehei             NEW CALEDONIA

    Name                   Team           Prelim Time   Finals Time

Finals
  1 Melissa Carpin         New Caledonia      2:48.29    2:46.86

  2 Rachel Ah Koy          Team Fiji          2:51.44    2:47.73

  3 Manina Tehei           New Caledonia      2:50.74    2:49.84

  4 Esther Meallet         New Caledonia      2:54.28    2:55.42

  5 Vaea Sichan            Tahiti             2:58.55    2:59.69

  6 Jolyn Buadromo         Team Fiji          3:00.02    3:01.59

  7 Jade Lee               Team Fiji          3:03.02    3:02.96

  8 Rachel Lannen          Guam               3:05.55    3:05.20


Event 12  Men 800 LC Meter Freestyle Relay
     SPGR: 7:58.89 R 6/1995  NEW CALEDONIA

    Team                   Relay           Seed Time   Finals Time

  1 New Caledonia                             7:49.27    8:00.81
     1) David Thevenot 2) Laurent Douarch 3) Antoine Dahlia 4) Olivier Saminadin

  2 Papua New Guinea                          8:23.07    8:11.91
     1) Leo Biggs      2) Ben Wells      3) Matthew Sheehan 4) Ryan Pini

  3 Tahiti                                    8:40.03    8:21.66
     1) Tunui Cowan    2) Tamatoa Ellacot 3) Yann Lausan   4) Rainui Teriipaia

  4 Team Fiji                                 8:29.00    8:30.45
     1) Calum Liew     2) John Miller    3) Sean Chow     4) Carl Probert

  5 Guam                                          NT     8:43.22
     1) Connor Keith   2) Celestino Aguon 3) Kin-Vincent Duenas 4) Daniel O'Keeffe

  6 Northern Marianas                         8:32.14    8:51.95
     1) Seung Gin Lee  2) Andrew Perry   3) David Palacios 4) Dean Palacios