Event 33  Women 200 LC Meter Butterfly

     SPGR: 2:25.92 R 6/1999  Diane Bui - Duyet        NEW CALEDONIA
           2:11.20 OG A
           2:17.76 OG B
    Name                   Team           Prelim Time   Finals Time     

Finals
  1 Diane Bui-Duyet        New Caledonia      2:44.16    2:27.38
  2 Lacken Malateste       Tahiti             2:40.91    2:35.06
  3 Marie-Michelle Horn    New Caledonia      2:44.14    2:39.58
  4 Charlotte Robin        New Caledonia      2:45.50    2:43.50
  5 Tamiko Winkfield       Northern Marianas  2:55.89    2:45.25
  6 Tracy Ann Route        Federated States of2:47.35    2:49.94
  7 Melissa Coleman        Northern Marianas  2:56.94    2:59.17
  8 Raewyn Simpson         Team Fiji          3:09.29    3:04.73


Event 34  Men 200 LC Meter IM

     SPGR: 2:08.24 R 6/1999  Olivier Saminadin        NEW CALEDONIA
           2:02.54 OG A
           2:08.67 OG B
    Name                   Team           Prelim Time   Finals Time     Points
Finals

  1 Ryan Pini              Papua New Guinea   2:22.24    2:09.38
  2 Olivier Saminadin      New Caledonia      2:17.66    2:10.08
  3 Daniel O'Keeffe        Guam               2:22.44    2:13.67
  4 Rainui Teriipaia       Tahiti             2:18.78    2:16.91
  5 Dean Palacios          Northern Marianas  2:18.64    2:16.94
  6 Sebastien Tailhan      New Caledonia      2:21.03    2:18.28
  7 Xavier Boulet          New Caledonia      2:20.93    2:20.94
  8 David Palacios         Northern Marianas  2:21.39    2:22.91


Event 35  Women 50 LC Meter Freestyle

     SPGR: 26.92 R 6/1999  Caroline Pickering       FIJI
           25.64 OG A
           26.92 OG B
    Name                   Team           relim Time   nals Time     Points
Finals

  1 Caroline Pickering     Team Fiji           26.97       27.03
  2 Anna - Liza Mopio      Papua New Guinea    27.53       27.11
  3 Florence Alaux         New Caledonia       28.40       27.98
  4 Manina Tehei           New Caledonia       28.08       28.00
  5 Marie Simon            New Caledonia       28.77       28.83
  6 Rachel Ah Koy          Team Fiji           30.04       29.25
  7 Nina Mosley            Northern Marianas   29.96       29.40
  8 Vaea Sichan            Tahiti              29.77       29.77


Event 36  Men 1500 LC Meter Freestyle

     SPGR: 16:23.84 R 12/1987 Gil Verlaguet            NEW CALEDONIA
           15:14.43 OG A
           16:00.15 OG B
    Name                   Team            Seed Time   Finals Time     

  1 Olivier Saminadin      New Caledonia      6:47.11    7:05.27
  2 Benoit Riviere         New Caledonia      7:25.54    7:14.46
  3 Fabian Dubois-Duviv    New Caledonia      8:09.78    7:48.61
  4 Tunui Cowan            Tahiti             7:41.06    8:00.23
  5 Seung Gin Lee          Northern Marianas  8:11.33    8:08.37
  6 Mark Howard            Team Fiji          9:25.00    9:44.48


Event 37  Women 200 LC Meter Backstroke

     SPGR: 2:27.67 R 9/1991  Diane Lacombe            TAHITI
           2:13.58 OG A
           2:20.26 OG B
    Name                   Team           Prelim Time   Finals Time

Finals
  1 Diane Bui-Duyet        New Caledonia      2:48.39    2:26.58 R
  2 Delphine Bui-Duyet     New Caledonia      2:34.35    2:30.26
  3 Margaux Boyd           New Caledonia      2:35.34    2:34.25
  4 Nancy Lau              Tahiti             2:49.38    2:44.45
  5 Krystle Babao          Papua New Guinea   2:48.94    2:45.27
  6 Jade Lee               Team Fiji          2:50.13    2:48.69
  7 Nina Mosley            Northern Marianas  2:52.45    2:51.31


Event 38  Men 400 LC Meter Medley Relay

     SPGR: 4:01.37 R 6/1999  NEW CALEDONIA

    Team                   Relay           Seed Time   Finals Time     

  1 New Caledonia                             4:01.02    3:57.89 R
     1) Sebastien Tailh2) Adrien Thomas  3) Olivier Samina4) David Thevenot

  2 Papua New Guinea                          3:59.50    4:00.79 R
     1) Ryan Pini      2) Matthew Sheehan3) Ben Wells     4) Leo Biggs

  3 Tahiti                                    4:03.06    4:07.50
     1) Tunui Cowan    2) Rainui Teriipai3) Tamatoa Ellaco4) Yann Lausan

  4 Team Fiji                                 4:11.00    4:10.10
     1) Carl Probert   2) Calum Liew     3) Chad Miller   4) Isaac Lilo

  5 Guam                                      4:17.00    4:21.57
     1) Kin-Vincent Due2) Celestino Aguon3) Daniel O'Keeff4) Connor Keith

  6 Northern Marianas                         4:21.10    4:24.46
     1) Seung Gin Lee  2) Dean Palacios  3) David Palacios4) Andrew Perry