Event 27  Men 50 LC Meter Freestyle

     SPGR: 23.54 R 9/1991  Robin Leamy              SAMOA

    Name                   Team           Prelim Time   Finals Time

Finals

  1 Carl Probert           Team Fiji           23.84       23.61
  2 Ryan Pini              Papua New Guinea    24.35       23.72
  3 David Thevenot         New Caledonia       23.93       23.92
  4 Leo Biggs              Papua New Guinea    24.35       24.08
  5 Matthew Sheehan        Papua New Guinea    25.49       25.23
  6 Tunui Cowan            Tahiti              25.48       25.59
  7 Peni Puamau            Team Fiji           25.47       25.65
  8 Laurent Douarche       New Caledonia       24.74       26.90


Event 28  Women 200 LC Meter IM

     SPGR: 2:27.08 R 6/1995  Diane Bui - Duyet        NEW CALEDONIA

    Name                   Team           Prelim Time   Finals Time 

Finals

  1 Diane Bui-Duyet        New Caledonia      2:41.12    2:27.46
  2 Rachel Ah Koy          Team Fiji          2:41.27    2:29.79
  3 Caroline Pickering     Team Fiji          2:39.82    2:29.92
  4 Lacken Malateste       Tahiti             2:42.38    2:34.54
  5 Manina Tehei           New Caledonia      2:41.87    2:37.97
  6 Vaea Sichan            Tahiti             2:41.81    2:41.26
  7 Jade Lee               Team Fiji          2:42.53    2:43.48
  8 Krystle Babao          Papua New Guinea   2:42.98    2:44.10


Event 29  Men 200 LC Meter Butterfly

     SPGR: 2:06.81 R 9/1991  Pascale Maigret          NEW CALEDONIA

    Name                   Team           Prelim Time   Finals Time     

Finals

  1 Olivier Saminadin      New Caledonia      2:18.90    2:09.36
  2 Laurent Douarche       New Caledonia      2:19.33    2:12.00
  3 Antoine Dahlia         New Caledonia      2:18.08    2:13.45
  4 Dean Palacios          Northern Marianas  2:24.76    2:14.09
  5 Yann Lausan            Tahiti             2:20.20    2:14.39
  6 David Palacios         Northern Marianas  2:21.91    2:22.57
  7 Ben Wells              Papua New Guinea   2:26.05    2:25.31
  8 Chad Miller            Team Fiji          2:26.12    2:28.33


Event 30  Women 50 LC Meter Butterfly

     SPGR: 30.51 R 4/07/20 Diane Bui-Duyet          NEW CALEDONIA

    Name                   Team           Prelim Time   Finals Time 

Finals

  1 Diane Bui-Duyet        New Caledonia       30.51       28.42 R
  2 Caroline Pickering     Team Fiji           30.61       30.19 R
  3 Florence Alaux         New Caledonia       30.73       30.45 R
  4 Anna - Liza Mopio      Papua New Guinea    31.04       30.69
  5 Lacken Malateste       Tahiti              31.68       31.31
  6 Marie-Michelle Horn    New Caledonia       32.04       31.74
  7 Tracy Ann Route        Federated States of 33.03       33.01
  8 Raina Vongue           Tahiti              33.00       35.15


Event 31  Men 100 LC Meter Backstroke

     SPGR: 1:00.05 R 4/07/20 Ryan Pini                PNG

    Name                   Team           Prelim Time   Finals Time

Finals

  1 Ryan Pini              Papua New Guinea   1:00.05      56.90 R
  2 Sebastien Tailhan      New Caledonia      1:04.64    1:01.28
  3 Olivier Saminadin      New Caledonia      1:07.19    1:02.99
  4 Carl Probert           Team Fiji          1:06.55    1:03.45
  5 Rainui Teriipaia       Tahiti             1:06.00    1:04.13
  6 Antoine Dahlia         New Caledonia      1:06.33    1:05.42
  7 Seung Gin Lee          Northern Marianas  1:06.11    1:06.15
  8 David Palacios         Northern Marianas  1:08.48    1:07.30


Event 32  Women 400 LC Meter Medley Relay

     SPGR: 4:43.39 R 6/1995  NEW CALEDONIA

    Team                   Relay           Seed Time   nals Time     

  1 New Caledonia                             4:31.02    4:34.99 R
     1) Diane Bui-Duyet 2) Melissa Carpin 3) Florence Alaux 4) Marie Simon

  2 Team Fiji                                 4:41.00    4:43.93
     1) Caroline Pickering 2) Rachel Ah Koy  3) Jodie Barratt 4) Raewyn Simpson

  3 Tahiti                                    4:58.00    4:53.14
     1) Lacken Malateste 2) Vaea Sichan    3) Raina Vongue  4) Nancy Lau

  4 Papua New Guinea                          5:00.90    5:01.32
     1) Krystle Babao  2) Tahira Mulas   3) Anna - Liza Mopio 4) Nicole Ellsworth

  5 Northern Marianas                         5:03.15    5:08.64
     1) Nina Mosley    2) Minerva Cabrera 3) Tamiko Winkfield 4) Melissa Coleman