,
Race: 6th Heat of Club Championship 7 March 2009
Class: 16 Ft Skiffs
Boat Name & Skipper Sail No. Handicap Scratch Time Handicap Time Scratch Place H'cap Place
Aristocrat (Craig Taylor)   1 2:06:29 2:05:29 1 1
BGN (Geoff Hawgood)   1 2:18:13 2:17:13 5 5
Four-Three (Matt Lucas)   1 2:13:02 2:12:02 3 3
LMA (L Thorburn)   Scr 2:12:04 2:12:04 2 4
Total Spank (M Newton)   4 2:13:58 2:09:58 4 2
Class: LASER RADIAL
Boat Name & Skipper Sail No. Handicap Scratch Time Handicap Time Scratch Place H'cap Place
Alarm Clock (Jim Sloan) 179515 6 2:43:36 2:37:36 4 3
Another Good Question (Dave Collecott) 187899 scr        
Bubbles (Sacha Hawgood) 115978 6        
Dragon Fly (Andrew Nguyen) 141891 10 2:53:36 2:43:56 9 12
Flashback (Steve Geck) 152876 scr 2:37:09 2:37:09 1 2
Gutbusta Too (Rob Lovett) 184227 13 2:58:54 2:45:54 13 13
Happy Harry 2 (Sybille Roger) 145511 30        
Intrusion II (F. Priesler) 158850 18 3:11:18 2:53:18 15 15
Just Try Me (Mackay) 15 15 2:50:00 2:35:00 8 1
Keri Craig (Peter Craig) 192650 9 2:48:32 2:39:32 7 6
Meditrina (Christine Bridge) 191649 scr 2:41:55 2:41:55 3 7
Nilly Willy (Lawrie Wood) 182972 7 2:57:58 2:50:58 11 14
Revival (Tony Kyle) 158874 6 2:44:38 2:38:38 5 5
Rough Red (Cliff Haytor) 140211 8 2:50:46 2:42:46 12 10
Scatter 2 (Nigel Vallette) 135346 5 2:47:48 2:42:48 6 11
Seeing Red (Tim Condon) 143388 scr 2:37:52 2:37:52 2 4
Sharky (Michael Parker) 132537 17 2:59:28 2:42:28 14 9
Surprise (Lewie Thatcher) 184713 10        
Woteva (Karl Von Richter) 193025 13 2:55:17 2:42:17 10 8
(Aiden Geck)   12        
Class: LASER FULL-RIG
Boat Name & Skipper Sail No. Handicap Scratch Time Handicap Time Scratch Place H'cap Place
Blue (Ralph Wilson) Blank 1 2:46:29 2:45:29 1 4
Caps (Bruce Wallace) 169411 12 3:04:58 2:52:58 8 8
Shag-U-Laser (Andrew Wiklund) 167095 5        
Frumious Bandersnatch (Steve O'Brien) 168171 3        
Green Machine (Andrew Brown) 32366 14 3:22:26 3:08:26 9 9
Just Try Me (Club Laser) 1528          
Mojo (Chris Connell) 177787 9        
Pearl (Dave Harrison) 177103 1        
Rocking Chair (Michael Wilson) 185821 scr 2:46:49 2:46:49 2 5
Sails Pitch (Rob Higgs) 177099 (X) 3 2:53:38 2:50:38 7 7
Slippery (Peter Macarthur) 167141 11        
The Shocker (Mal Blackley) 154326 12 DNF      
User Friendly (Rob Bridge) 152884 scr        
VPF (John Blight) 177093 6 2:49:10 2:43:10 5 1
VPF Blue (Dan Blight) 193137 scr 2:47:25 2:47:25 3 6
Pure (Peter Fell) 143414 5 2:50:28 2:45:28 6 3
Vida Loca 178641 4 2:48:20 2:44:20 4 2
Willach (Ken Reed) 137530 7        
Wind Shadow (Jeremy Manders) 184241 2        
Coconut Telegraph (Bill Ker) 166794 6 DNF      
Class: 125
Boat Name & Skipper Sail No. Handicap Scratch Time Handicap Time Scratch Place H'cap Place
Accelerando (Will Turner) 3083 24        
Apollo (Angus Morrison) 3117 20 3:13:34 2:53:34 6 6
Chemically Enhanced (Oliver Burgess) 3042 14 2:53:55 2:39:55 4 1
J (Doug Brewer) 3125 scr 2:42:05 2:42:05 1 2
No Mans Land (S Sandilands) 3101 25        
Oddly Enough (Jenny Anderson) 3157 1        
Osterly (Hannah Ruedinger) 3159 23        
Pizzicato (S Johnson) 3089 20        
Shake N' Bake (Tim Robba) 3167 4 2:47:04 2:43:04 3 3
She Waits For No Man (J Morgan) 3082 16 3:06:22 2:50:22 5 5
Skylark () 3116 25 DNF      
The Feel Good Shift of the Summer (J Trefu) 3115 14        
Waterloo (Jenny Anderson) 3121 scr 2:46:20 2:46:20 2 4
Xhiler8 () 3101 25        
Class: Sabot One-Up
Boat Name & Skipper Sail No. Handicap Scratch Time Handicap Time Scratch Place H'cap Place
Back In Black (Ed Duhig) 7003 8 1:59:56 1:51:56 5 3
Cookie Munster (Natalie Koreman) 7011 7        
Fast Forward (Nick Eutick) 3765 16 1:59:21 1:43:21 4 1
Greased Lightning (Julian Anning) 3801 19 DNF      
Imagine That (A Ker) 7038 8 1:55:12 1:47:12 2 2
Irish Logic (Hugo Van Buuren) 3887 12        
Mydas Touch II (Lachlan Robba) 3xxx 3 1:55:01 1:52:01 1 4
Need for Speed (Claire Williams) 2608 9        
Shockwave (Alex Smith) 3898 10        
Lik Lik (Sam Dale) Red 20 2:25:42 2:05:42 7 7
War Paint (Aiden Geck) 3804 scr 1:56:12 1:56:12 3 5
War Paint (Liam Geck) 3804 15 DNF      
Wise Decision (Georgia Burns) 3852 22 2:22:16 2:00:16 6 6
Sabotage (Elijah Walker) 3774 20 DNF      
Weekend (Club Sabot) 3668 25        
Class: Sabot Two-Up
Boat Name & Skipper Sail No. Handicap Scratch Time Handicap Time Scratch Place H'cap Place
Bling (Carissa Bridge) 1493 19 2:22:15 2:03:15 4 5
Fidler (Fraser Smith/Hugo Van Buuren) 7057 7 2:03:54 1:56:54 3 1
Kid Blast (Lily Geck) 3889 3 2:00:30 1:57:30 2 2
Little Red (Jemima Burgess) 3767 26 2:26:02 2:00:02 5 4
Razor's Edge (Trevor Koreman) 3923 scr 1:57:39 1:57:39 1 3
On The Run (A McCarthy) 3814 25        
Sabotage (G Walker) 3774 20        
Another Boot (Madeline J) 3868 26        
Wahoo (Steph Markey) 3810 26 2:49:54 2:23:54 7 7
Weekend (Xanthe Walker) 3668 25 2:35:34 2:10:34 66
Bad Girl (T Robba) 644 26        
Class Act (Nicole Carter) 3817 25 2:58:06 2:33:06 8 8
Class: Vagabond & All Boats - Club Race
Boat Name & Skipper Sail No. Handicap Scratch Time Handicap Time Scratch Place H'cap Place
  2   TBD      
  5   TBD      
  6   TBD      
  3   TBD      
  16   TBD      
Alarm Innovations (505) 8840   2:34:20      


Notice Board

Skiffies and Yachties Lunch

Past and present sailors are invited to the 18th annual gentleman’s lunch

Guest Speaker: Kerry Waraker

from 12:00pm onwards 

Friday 1st December 2017

All proceeds used to fund junior sailing

See flyer here for further details

 

Next Race - Sat 11th Nov

Sabots

Club Championship Heat 3

All Other Classes

Club Race

 

2017/18 Sailing Program

Available Now

see our Sailing Program page here

 

Latest Club Videos

 

Membership Renewal link

 email for updates, news:

webmaster [at] bss.org.au

--ABOVEADS--

Major Sponsors

Recent Photos

Sailing Conditions

  Weather Graph                Rain Radar

   SeaBreeze     Observations    Rain Radar

          Rain Radar            Weather Graph

            Tides             BOM Forecast

Other Stuff