Race: Club Race 28 Feb 2009
Class: 16 Ft Skiffs
Boat Name & Skipper Sail No. Handicap Scratch Time Handicap Time Scratch Place H'cap Place
Aristocrat (Craig Taylor)   2 1:45:15 1:43:15 1 2
BGN (Geoff Hawgood)   1 1:59:29 1:58:29 3 3
Four-Three (Matt Lucas)   1 DSQ      
LMA (L Thorburn)   Scr        
Total Spank (M Newton)   6 1:47:39 1:41:39 2 1
Class: 125
Boat Name & Skipper Sail No. Handicap Scratch Time Handicap Time Scratch Place H'cap Place
Accelerando 3083 3        
Apollo (Angus Morrison) 3117 20 2:03:06 1:43:06 4 2
Chemically Enhanced (Oliver Burgess) 3042 14 2:10:12 1:56:12 6 6
J (Doug Brewer) 3125 scr 1:52:07 1:52:07 1 4
No Mans Land (S Sandilands) 3101 25        
Oddly Enough (Aiden Geck) 3157 15 1:55:01 1:39:01 3 1
Osterly (Hannah Ruedinger) 3159 23        
Pizzicato (S Johnson) 3089 20        
Shake N' Bake (Tom Richers) 3167 4        
She Waits For No Man (D Miles) 3082 16 2:08:39 1:52:39 5 5
Skylark () 3116 25        
Status Quo (J Miles) 3141 19 2:22:52 2:03:52 7 7
The Feel Good Shift of the Summer (J Trefu) 3115 14        
Waterloo (Jenny Anderson) 3121 1 1:52:21 1:51:21 2 3
Xhiler8 () 3101 25        
Class: Sabot One-Up
Boat Name & Skipper Sail No. Handicap Scratch Time Handicap Time Scratch Place H'cap Place
Back In Black 7003 8        
Class Act (Nicole Carter) 3817 19 1:38:14 1:19:14 10 10
Cookie Munster (Natalie Koreman) 7011 7 1:22:12 1:15:12 2 5
Fast Forward (Nick Eutick) 3765 19        
Greased Lightning (Julian Anning) 3801 19        
Imagine That (A Ker) 7038 8 1:24:23 1:16:23 4 7
Irish Logic (Hugo Van Buuren) 3887 12 1:30:21 1:18:21 9 9
Mydas Touch II (Lachlan Robba) 3xxx 2        
Need for Speed (Claire Williams) 2608 9 1:24:36 1:15:36 5 6
Shockwave (Alex Smith) 3898 10 1:28:15 1:18:15 8 9
War Paint (Aiden Geck) 3804 scr        
War Paint (Liam Geck) 3804 17 1:26:43 1:09:43 6 2
Wise Decision (Georgia Burns) 3852 25 1:27:06 1:02:06 7 1
Razor's Edge (Trevor Koreman) 3923 8 1:21:20 1:13:20 1 4
Fidler (Fraser Smith) 7057 12 1:24:07 1:12:07 3 3
Sabotage (E Walker) 3774 20        
Class: Sabot Two-Up
Boat Name & Skipper Sail No. Handicap Scratch Time Handicap Time Scratch Place H'cap Place
Bling (Carissa Bridge) 1493 19 1:29:45 1:10:45 3 4
Fidler (Fraser Smith/Hugo Van Buuren) 7057 7        
Kid Blast (Lily Geck) 3889 3 1:27:50 1:24:50 1 6
Little Red (Jemima Burgess) 3767 26        
Razor's Edge (Trevor Koreman) 3923 scr        
On The Run (A McCarthy) 3814 25 1:33:16 1:08:16 6 2
Sabotage (G Walker) 3774 20 1:29:44 1:09:44 2 3
Weekend (Xanthe Walker) 3668 20 1:32:40 1:12:40 4 5
Another Boot (Madeline J) 3868 26        
Wahoo (Steph Markey) 3810 26        
Bad Girl (T Robba) 644 26 1:32:53 1:06:53 5 1
Class: Vagabond - Club Race
Skipper / Crew Sail No.   Scratch Time   Scratch Place  
  2   1:24:48   2  
  5          
  6          
  3   1:25:16   3  
  16   1:23:56   1  
  1          


Notice Board

Skiffies and Yachties Lunch

Past and present sailors are invited to the 18th annual gentleman’s lunch

Guest Speaker: Kerry Waraker

from 12:00pm onwards 

Friday 1st December 2017

All proceeds used to fund junior sailing

See flyer here for further details

 

Next Race - Sat 25th Nov

All Classes

Yardstick Race

 

2017/18 Sailing Program

Available Now

see our Sailing Program page here

 

Latest Club Videos

 

Membership Renewal link

 email for updates, news:

webmaster [at] bss.org.au

--ABOVEADS--

Major Sponsors

Recent Photos

Sailing Conditions

  Weather Graph                Rain Radar

   SeaBreeze     Observations    Rain Radar

          Rain Radar            Weather Graph

            Tides             BOM Forecast

Other Stuff