Past Champions

Past Australian Champions

1962-63                                Gemini II                           K Gleeson J Gleeson   SA
1963-64                                May Queen                        C Anderson D Edwards   VIC
1964-65                                Mite                                  P Mitchell P Mitchell   SA
1965-66                                May Queen                        D Edwards R Hodgekinson   VIC
1966-67                                Talisman                           C Willing G Shipp   TAS
1967-68                                Flica                                   J Muirhead A Muirhead   SA
1968-69                                Fascination                         C Tillett D Tillett   SA
1969-70                                Fascination                         C Tillett D Tillett   SA
1970-71                                Fascination                         C Tillett D Tillett   SA
1971-72                                Solano                               A Blakney A Endersbee   TAS
1972-73                                Tsunami                             H Ottaway T Ottaway   VIC
1973-74                                Anaconda                           F Bucek A Bucek   VIC
1974-75                                Grasshopper                       M Anderson R Oldmeadow   TAS
1975-76                                Anaconda                           A Bucek S Bucek   VIC
1976-77                                Joy-Vee                             M Wenke T Dow   VIC
1977-78                                Red Baron                          D Rees G Maddock   TAS
1978-79                                Red Baron                          D Rees G Maddock   TAS
1979-80                                Manxman                           B Nettlefold M cook   VIC
1980-81                                Capricious                           J Freeman P Layton   NSW
1981-82                                Aquila                                S Anderson F Reynolds   TAS
1982-83                                Aqua Bundy                        M Rofe M Forstner   TAS
1983-84                                Red Baron                          D Bank M Farrington   TAS
1984-85                                Consecutive                        P Layton N Brown   VIC
1985-86                                Pelorus                              P Burnell N Behrens   TAS
1986-87                                Pelorus                              P Burnell R Menadue   TAS
1987-88                                Magic Mayo                        L Larson R Grieve   VIC
1988-89                                Anaconda                          J Aikhair D Irvin   VIC
1989-90                                Honky Tonk Woman           J Farnell T Davis   VIC
1990-91                                Sidewinder                         A Morrison D Suda   VIC
1991-92                                Encounter                          G Allen L Matthews   VIC
1992-93                                Sandy Boys                        D Morrison S Anderson   VIC
1993-94                                Sidewinder                         D Suda S Anderson   VIC
1994-95                                Pelorus                             C Piggott L Hutton   TAS
1995-96                                5760                                 T Davis T Bucek   VIC
1996-97                                5760                                 T Davis T Bucek   VIC
1997-98                                Pelorus                              J Chung Gon  M Jeffrey   TAS
1998-99                                Brass Monkey                     J O’Reilly D Copson   TAS
1999-00                                Triad                                 S Wells P Hutton   TAS
2000-01                                Pour Quoi                          L Hutton P Hutton   TAS
2001-02                                Pelorus                              F Paterson M McCure   TAS
2002-03                                The Saint                           C Martin J Mackinnon   SA
2003-04                                Pour Quoi                           P Hutton M Sorrel-Saunders   TAS
2004-05                                The Saint                           C Martin J Mackinnon   SA
2005-06                                Capricious                          L Shephard S Chesterman   TAS
2006-07                                Sure Thing                         T Kelly T Witty   VIC
2007-08                                Stolen Pig                          D Shephard J Brown   TAS
2008-09                                Drop Bears                         L Noye O Burnell   TAS
2009-10                                Impulse                             A Bailey S Bailey   TAS
2010-11                                Sea-Ya                              S Keen O Mitton   SA
2011-12                                Impulse                             S Bailey H Chadwick   TAS
2012-13                                Phoenix                             S Tiederman  H Allison   TAS
2013-14                                Checkmate                         T Alexander  S Alexander   VIC

2014-15                                Samaran                          J Sasson M Suda   VIC

2015-16                                Samaran                          J Sasson M Suda   VIC

2016-17                                Impulse                           W Cooper  H Allison   TAS

 

Past World Champions

 Year        Venue                                 Sail No.       Boat        Helm/Crew

2015       Lake Garda, Italy                AUS 9531     Phoenix        Sam Abel, Hugo Allison

2014       Weymouth & Portland, UK      AUS 9616     Checkmate   Thomas Alexander Sophie Alexander
2013       Nieuwpoort, Belgium             UKR 9912                      Igor Lvov Vladislav Ymenko
2012       Hobart, Tasmania                UKR 9905                      Oleksandr Izarov Pavlo Merezhko
2011       Kuhlungsborn, Germany        POL 9755                      Maciej Kaminski Szymon Ostrowski
2010       Puck, Poland                      POL 9734                      Krzysztof Malecki Mikolaj Mickiewicz
2009       Buenos Aires, Argentina        ARG 8023                     Clara Cosentino/Cristobal Billoch

2008       Medemblik, Netherlands       BEL 8518                   Quinten Lauwers/Nele De Munck

2007       Pwllheli, Wales, UK              ARG  8087                  Francisco Cosentino/Sancho Castro
2006       Balatonfured, Hungary           ARG 8087                  Francisco Cosentino/Sancho Castro
2005       Sanxenxo, Spain                  GBR 8515                  James Rusden/Erin Clark
2004       Adelaide, Australia                ARG 8071                  Manuel Bologna/Rosario Torre
2003       Nieuwpoort, Belgium              ARG            Maria      Agustina Torre/Maria del Rosar Torre
2002       Ribnitz, Germany                  ARG 8064                  Mariano Pellegrino/Santiago Verdino
2001       Buenos Aires, Argentina        ARG 8019                  Fernando Gwozdz/Julian De Mare
2000       Gydina, Poland                     GBR 8546  Art Attack  Sam Carter/Robert Graves
1999       Geelong, Australia                 ARG                         G Pollitzer/M Manrique
1998       Kurenpolder, Hungary            ESP 8772                  Federico Alonso/Altor Esquibel
1997       Torquay, UK                         ARG 8032                  Alejandro Baudoino/Alejandro Smurra
1996       Bombay, India                       ARG                         Alejandro Baudoino/Alejandro Smurra
1995       Mallorca, Spain                     ARG                         Sebastian Marcone/Jonathan Izquierdo
1994       Tasmania, Australia               ARG 8091                 K-Jon van Avermaete/A Grimaldi
1993       Nieuwpoort, Belgium              ARG 8011                Juan de la Fuente/Mariano de la Fuente
1992       Lake Balaton, Hungary           ARG 4593                 Javier Conte/F Aleman
1991       Buenos Aires, Argentina         ARG 8018                  Pancho Paillot/Eizayaga
1990       Puck, Poland                        GBR 8389   Mad Max   Jamie Lea/James Ward
1989       Andijk, Netherlands               ESP 8317                   A O Novoa/P Gaudaras
1988       Bombay, India                     IND 8661                   Cyrus Cama/Amish Ved
1987       Pwllheli, Wales, UK                AUS                          P Burnell/R Manadue
1986       Laredo, Spain                       AUS                          P Burnell/Nicholas Behrens
1985       Melbourne, Australia              NED                          R Drontmann/M Van Velden
1984       Lake Valence, Hungary          ARG                          M Parada/Mathias Blanco
1983       Brouwershaven, Belgium        ARG                          G Parada/M Parada
1982       Cartagena, Spain                  NED                          Rutger Mohr/Dirk Pepping
1981       Buenos Aires, Argentina         ARG                          R Saubidet/J Saubide
1980       Cesme, Ankara, Turkey         ARG                          C Castrillo/F Naviera
1979       Torquay, UK                          AUS                          R Behrens/J Keating
1978       Glenelg, Australia                  AUS         Red Baron   D Rees G Maddock
1977       Monnickendam, Netherlands   GBR                          Simon Girven/James Cons
1976       Bombay, India                      GBR                          Keith Videlo/David Green
1975       Trieste, Italy                         GBR                          Ian Videlo/Karen Videlo
1974       Troia, Portugal                      AUS                           F Bucek A Bucek
1973       Veere, Belgium                     GBR                          Nigel Barrow/Geoffrey Grimes
1972       Split, Yugoslavia                    GBR                          Gareth Owen/Richard Bradshaw
1971       Whitstable, UK                      GBR                          Peter Marchant/Martin McCaffrey
1970       Tasmania, Australia               AUS                          C Tillett D Tillet
1969       La Coruna, Spain                   BEL                           Carl Winter/P Winters
1968       Gizycko, Poland                     POL                          L Wrobel/E Pietracha
1967       Montreal, Canada                  POL                          Z Kania/K Fick

 

 

 

--ABOVEADS--

Media Partner

Photo Gallery

Notice Board

 

Cadet parts are now available from Power drive Marine www.auscadet.com.au

 

Xtreme Sailing Products XSP Boat and Parts price list