2017/18 Waratah League Squads & Training Times
Please keep this page bookmarked, as it will be updated on a regular basis as team rosters are finalised &/or training times/venues updated.
.............................................
(updated 17th November 2017)
The final team rosters of PMBA’s teams for the upcoming Waratah League representative season are now listed below. Note that we have been unable to field representative teams for the U12 or U18 women’s age groups in 2017. Rosters for our senior sides to contest Division 1 Waratah State League will be notified in early 2018.
Congratulations to all junior players and coaches selected for our representative program.
........................................................................................
Under 12 Men Representative Team
Head Coach – Gary Turnbull
Assistant Coach – Josh Smith
Adam Awad
Henri Bannon
Sam Blain
Blake Collins
Ty McKibbon
Jake Olsen
Joseph Post
Flynn Gillespie
Lucas Scott
Blake Alexander Romer
Training to be Thursdays – 6.30pm to 8.00pm @Indoor Stadium
..........................................................................................
Under 14 Men Representative Team
Head Coach – Sam Tinsey
Assistant Coach – Andrew Lister
Jesse Blain
Xavier Proud
Toby Harper
Jake Crawford
Noah Pagotto
Noah Post
Byron Smith
Zayn Galea
Riley Harmer
Callum Pender
Shadow
Joel Humble
Training to be Tuesdays 5pm to 7pm @Newman College & on Thursdays – 5.30pm to 7.00pm @Indoor Stadium
.....................................................................................
Under 14 Women Representative Team
Head Coach – Jason Berry
Assistant Coach – Andy Caltabiano
Lilly Maqueda
Alice Hillsdon
Phailin McKibbin
Chloe Hanlan
Luca Prior
Trelise Kirkby
Ella Shipton
Ella Manion
Ban Rashdan
Hayley Eggleton
Training to be Wednesdays – 4.30pm - 6.00pm @Indoor Stadium
.............................................................................................
Under 16 Men Representative Team
Head Coach – Nick Proud
Assistant Coach – TBA
Nathaniel Fox
Daniel Hedger
Caleb Prior
Jack Kirkby
Mitch Scott
Maclaren Tierney
Sean Bosschieter
Hugh Turnbull
Riley Ramke
Jarvis Page
Shadows
Hamish Harper
Will Delaforce
Training to be Thursdays from 6.30pm to 8.00pm @Indoor Stadium
.........................................................................................
Under 16 Women Representative Team
Head Coach – Nick Prior
Assistant Coach – Nathan Lyon
Maddison Baxter
Pippa Davis
Ashleigh Grace
Ella Handley
Prada Hanlon
Jasmine King
Dakoda Martin
Jordynn McAnally
Monique Rudder
Bridget Williams
Shadows
Bella Buckridge
Madison Coghlan
Emma Humble
Jacinta Kellet
Michaela Wallace
Training to be Thursdays – 6.30pm to 8.00pm @Indoor Stadium
.........................................................................................
Under 18 Men - 1st Representative Team
Head Coach – David Lynch
Assistant Coach – Sam Tinsey
Isaac Post
Will Smith
Darcy Pares
Zac Lawrence
Zac Campbell
Alex Lister
Cohen McCutcheon
Ryley Rampling
Jayden Barber
Omar Rashdan
Shadows
Sebastian Heuer
Lachie Wood
Training to be Tuesdays – 6.30pm to 8.00pm @Indoor Stadium
Under 18 Men - 2nd Representative Team
Co Coaches – Sue Weston & David Lynch
Assistant Coach – TBA
Harry Burton
Leon Thomas
Matt Strumolo
Lachie Wood
Bailey Anderson
Seb Heuer
Tim Douglas
Nate Davey
Tyler Wereta-Abbott
Andre Caltabiano
Training sessions TBA - First session this Saturday 18th Nov from 8.30am - 10.00am @Indoor Stadium
..........................................................................................