2014 Season Results

The BDSA and affiliated clubs & players wish to congratulate 2014 Cup Winners, League Champions & Award winners.

GRAND FINAL WEEKEND RESULTS

Div 1

Ballarat(Isaac harbour , Micheal Lockyer) def Warrnambool Rangers (Martin Van Rooy)

2-1

Best on the Ground - Nichlass Dean ( Ballarat)

Div1  WOMEN

Vikings Yellow(Jessica Stelke,Breanna Coombs,Meg Brennan) def Ballarat North Black(Jessica Dart)

3-1

Best on the Ground - Joanne Loradine (Sebastopol vikings)

Div 2

Ballarat(Luke Moogely 2, Cass Lawrence,Thomas dance) def Forest Rangers(Mykel Smith)

4-1

Best on the Ground - Ali-Asghar-Rahimi (Ballarat)

Div 3

Sebastopol Vikings(Justin robson, James Maggi) def Maryborough(Mathew Walker)

2-1

Best on the Ground - Justin Robsou (Sebastopol Vikings)

Under 17 OPEN

Ballarat(Scott Ryan 3) def Ballarat North United Black(Wesley Plange 2)

3-2

Best on the Ground - Scott Ryan (Ballarat Red)

Under 16 Girls

 Ballarat North United Black( Brooke Hodder,Jelene Black) def Victoria Park Red( Ebony Kappe)

 2-1

Best on the ground - Katelene Cook( Ballarat North United Black)

Under  15 OPEN

Sebastopol Vikings(Jarrod Feeney,Henry Ward, Ryan van der linden,David Bayer) def Ballarat north United Black(Joshua Huggett,Will Wright, devlin Russell)

4 -3

Best on the Ground - David Bayn( Sebastopol Vikings)

Under  13 GIRLS
No Competition this year

Under 13 OPEN

Ballarat(Jo Chester) def Victoria Park

1 -0

Best on the Ground - Max Haffar(Victoria Park)

LEAGUE CHAMPIONS AND AWARD WINNERS

DIV 1  League Champions –  Ballarat Soccer Club Sc

Div 1  Women League ChampionsSebastopol Vikings Sc

Div 2 League Champions –Ballarat Soccer Club Sc

Div 3  League Champions – Maryborough Sc

Under 17 League Champions – Ballarat Noth United Black Sc

Under 16 Girls Champions - Victoria Park Red Sc

Under 15 League Champions – Sebastopol Vikings Sc

Under 13 Girls League Champions - No Competion this Year

Under 13 League Champions - Victoria Park Sc

Div 1 Scott Anwyl Medal for Best & Fairest Martin Van Rooy (Warrnambool Rangers) 39 Votes

Div 1  Women Best&Fairest– Catherine Wylie-O Brien( Sebastopol Vikings)26 Votes

Div 2 Life Members Medal for Best and Fairest  – Ali-Asghart-Rah andLuke Moogley (both from Ballarat) - 27 Votes

Div 3 Best & Fairest 
– Dragi Koleski (Daylesford Sc)  30 votes

Div 1  Highest Goal Scorer – Micheal lockyer (ballarat) 25 Goals

Div 1  Women Highest Goal Scorer – Jess Dart(North UnitedSc) 35 Goals

Div 2 Highest Goal Scorer – Ali-Asghart-Rah (BallaratSc) 35 Goals

Div 3 Highest Goal Scorer – Mark Constanso (Maryborough) 18 goals

Bill De Jong Memorial Award for Best & Fairest Senior Referee – Alan Clark and Micheal Busija

Bill De Jong Memorial Award for Best & Fairest Junior Referee –  Christopher Milroy          
       

Under 13 Best & Fairest     Shogo Trevena(Victoria Park) and Nick laurance (Buninyong) 24 votes

Under 15 Best & Fairest           Ryan Van de linden(Sebastopol Vikings Sc) 27 votes inc. Graig   pierce award

Under 16 Girls Best&Fairest     Katelene Cook ( Ballarat North United Sc Purple) 22Votes

Under 17 Best & Fairest           Liam Haintz (Ballarat)25 votes

Under 13 Highest Goal Scorer     Jasper Janhsen(Ball) Nicholas Lawerence (  ) 25 Goals

Under 13 GirlsHighest Goal Scorer   No Competition this year

Under 15 Highest Goal Scorer         Ryan van de Linden ( Sebastopol Vikings Sc) 52 Goals

Under 16 girls Goal scorer             Katelene Cook(Ballarat North United Sc Pink) 20 goals             

Under 17 Highest Goal Scorer           Brendan Pym (Victoria Park Sc) 44Goals

Photo Players

Photo Gallery

Key Partner