State Country Representatives

2017

UNDER 14 BOYS: TATE WALKER, NOAH BROWN

UNDER 15 BOYS: DANIEL SMITH, BILLY ROUND, JAMAR SCARVELIS, 

UNDER 15 GIRLS: KEELEY ROUND

UNDER 16 GIRLS: CHELSEA GILES, TAHLIA GRIFFITHS

UNDER 18 GIRLS: TAYLAH LEVY, CAITLIN ROSE, SHANIKA BARR, 

UNDER 18 BOYS: STUART SCOTT, LEWIS RIDLEY, ZAC FLORENCE RESERVE: JAMES STREETER

UNDER 20 BOYS: HARRY MILLS

UNDER 20 GIRLS: HANNAH STEWART, ASHLYN MENZ

STATE COUNTRY COACHES: RYAN BYRNE, HAYDON SEWELL

TEAM MANAGER: MATT STOCK (U18s)

2016

UNDER 14 BOYS: DANIEL SMITH, BILLY ROUND, JAMAR SCARVELIS RESERVE: MATTHEW KEACH

UNDER 14 GIRLS: KEELEY ROUND

UNDER 15 BOYS: RESERVE: BRYCE PHILLIPS

UNDER 15 GIRLS: CHELSEA GILES, TAHLIA GRIFFITHS

UNDER 16 BOYS: STUART SCOTT

UNDER 16 GIRLS: TAYLAH LEVY

UNDER 18 BOYS: OSCAR BLOOMFIELD, HARRY MILLS, MAX SCOTT, DANIEL SMITH, LEWIS RIDLEY

UNDER 18 GIRLS: SHANIKA BARR, ASHLYN MENZ, CAITLIN ROSE, MADI ROUND

STATE COUNTRY COACHES: HAYDON SEWELL, RYAN BYRNE

2015

UNDER 13 BOYS: MATTHEW KEACH, DANIEL SMITH

UNDER 14 GIRLS: TAHLIA GRIFFITHS, CHELSEA GILES

UNDER 14 BOYS: STUART SCOTT, LACHLAN KEACH RESERVE: HENRY ROUND

UNDER 16 GIRLS: SHANIKA-ANNE BARR, TAYLA BOHNSACK, TAYLAH LEVY, CAITLIN ROSE

UNDER 16 BOYS: WILL BAILIE, LEWIS RIDLEY, JAKE SMITH, JAMES STREETER

UNDER 18 GIRLS: ASHLYN MENZ, HANNAH STEWART,KATIE LANGMEAD

UNDER 18 BOYS: HARRY MILLS, MAX SCOTT, DANIEL STOCK RESERVE: OSCAR BLOOMFIELD

STATE COACH: LEIGH DELAINE - U15 BOYS

STATE ASSISTANT COACH: HAYDON SEWELL - U15 BOYS, RYAN BYRNE - U14 GIRLS

2014

UNDER 13 GIRLS: TAHLIA GRIFFITHS, CHELSEA GILES

UNDER 13 BOYS: LACHLAN KEACH

UNDER 14 GIRLS: TAYLAH LEVY

UNDER 14 BOYS: STUART SCOTT

UNDER 15 GIRLS: TAYLA BOHNSACK, SHANIKA-ANNE BARR,  CAITLIN ROSE

UNDER 15 BOYS:WILL BAILIE, LEWIS RIDLEY, JAMES STREETER, RESERVE:JAKE SMITH

UNDER 16 GIRLS:MADDISON ROUND, SHERRIE HURRELL

UNDER 16 BOYS: MAX SCOTT, DANIEL STOCK

UNDER 17 GIRLS:HANNAH STEWART, KATIE LANGMEAD

UNDER 18 GIRLS: BROOKE BASHAM

UNDER 18 BOYS: THOMAS CLEGGETT

STATE COACHES: LEIGH DELAINE, MICHELLE WHITEHEAD, RYAN BYRNE, MATTHEW STOCK

REFEREE COACH: MIKE RICHARDSON

2013

UNDER 14 GIRLS: TAHLAH LEVY, SHANIKA-ANNE BARR, ISABELLE BOHNSACK, TAYLOR BOHNSACK, CAITLIN ROSE

UNDER 14 BOYS: BEN POWELL

UNDER 15 BOYS:OSCAR BLOOMFIELD, DANIEL STOCK,

UNDER 15 GIRLS:SHERRIE HURRELL

UNDER 16 GIRLS: KATIE LANGEMEAD, ZOEY WADE, HANNAH STEWART, CHELSEA WALKER

UNDER 17 BOYS: THOMAS CLEGGETT

UNDER 17 GIRLS: BROOKE BASHAM

UNDER 18 BOYS: MATTHEW STOCK, PATRICK JONCZYK  

STATE COACH UNDER 15 BOYS:BILL KELTON

REFEREE COACH: MICHELLE WHITEHEAD

2012 

UNDER 14 BOYS DANIEL STOCK, OSCAR BLOOMFIELD, RESERVE:JACK WADE

UNDER 14 GIRLS MADDISON ROUND, SHERRIE HURRELL, BRIDGETTE TRELOAR

UNDER 16 BOYS MITCHELL KELTON,THOMAS CLEGGETT 

UNDER 16 GIRLS KATIE LANGMEAD, BROOKE BASHAM, ZOEY WADE

UNDER 17 BOYS MATTHEW STOCK, PATRICK JONCZYK,

UNDER 18 BOYS RYAN BYRNE, TOM WELSH-KINNEAR, KIRT LINDNER

STATE COACHES LEIGH DELAINE -U18 BOYS (ASSISTANT COACH), LISA MILLARD - U16 GIRLS (CADET COACH)  

REFEREE COACH MICHELLE WHITEHEAD

2011

UNDER 15 GIRLS KATIE LANGMEAD, BROOKE BASHAM, ZOEY WADE (RESERVE)

UNDER 15 BOYS MITCHELL KELTON

UNDER 16 BOYS JAKE MARSHALL, PATRICK JONCZYK, MATTHEW STOCK

UNDER 17 BOYS RYAN BYRNE, TOM WELSH-KINNEAR, KURT LINDER

UNDER 18 GIRLS ELLY CLEGGETT, KERRI ANN MOON

2010

UNDER 14 BOYS MITCHELL KELTON, THOMAS CLEGGETT

UNDER 14 GIRLS BROOKE BASHAM

UNDER 16 BOYS KIRT LINDER

UNDER 16 GIRLS ELLY CLEGGETT

UNDER 18 BOYS AYDAN BARTLETT, HAYDN BARNS, DAVID CLEGGETT

2009

UNDER 14 BOYS MATTHEW STOCK, BEN HEASLIP, JAKE MARSHALL

UNDER 16 BOYS JORDAN BOHNSACK,

UNDER 18 BOYS AYDEN BARTLETT, ALEXANDER HAYNES

UNDER 18 GIRLS RENEE MOON, LOUISE CODD

2008

UNDER 14 GIRLS ELLY CLEGGETT

UNDER 15 BOYS JORDAN BOHNSACK

UNDER 16 BOYS AYDAN BARTLETT, HAYDN BARNS, DAVID CLEGGETT

UNDER 18 BOYS ALEXANDER HAYNES

UNDER 18 GIRLS AIMEE DEVINE RESERVE:RENEE MOON 

STATE COACH UNDER 18 GIRLS: BILL KELTON

STATE COACH UNDER 18 BOYS: MIKE ROGERS

TEAM MANAGER UNDER 16 GIRLS: EMMA RICHARDSON

2007

UNDER 16 BOYS AYDAN BARTLETT, HAYDN BARNS

UNDER 18 BOYS ADAM LAKE

UNDER 18 GIRLS BELINDA EVANS, KRISTINE KEATES

2006

UNDER 14 BOYS AYDAN BARTLETT, SCOTT CANNIN

UNDER 18 BOYS RYAN CANNIN, RYAN STEWART

UNDER 18 GIRLS KRISTINE KEATES

STATE COACH BILL KELTON

2005

UNDER 14 BOYS ALEXANDER HAYNES

UNDER 14 GIRLS RENEE MOON, LOIUSE CODD

UNDER 16 BOYS MICHAEL MCDONALD(RESERVE)

UNDER 16 GIRLS BELINDA EVANS

UNDER 18 GIRLS SARAH HUXTABLE

STATE COACH BILL KELTON

2004

UNDER 14 BOYS RYAN CANNIN

UNDER 16 GIRLS BELINDA EVANS

2003

UNDER 14 GIRLS BELINDA EVANS

2001

UNDER 16 BOYS SHANE BOAL

UNDER 18 GIRLS CALLIE ASHBY

2000

UNDER 18 BOYS BRAD BEDGGOOD

STATE ASSISTANT COACH 16 BOYS SCHUMAN NEIL

 

 

Major Sponsor

Notice Board

GSABA REFEREE DEPARTMENT

The GSABA Referee Department will be doing the Winter Season 2018 Grand Final Roster. Mike Richardson is the Referee Development Co-ordinator, and Tim Round is the Referee Manager. There will be a Referee Sub Committee, which will be headed by Mike Richardson and includes Tim Round (Referee Manager) and Brett Stringer (Referee). A Player Coach is still to be appointed.

* The Minor Round Winter Season 2018 Umpires Roster will be completed by Dennis Earl. The Winter Season 2018. Finals Series Umpires Roster will be completed by the GSABA Referee Department. The GSABA Carnival Umpires Roster will be completed by the GSABA Referee Department.

GSABA UMPIRING PANEL

Any person interested in joining the GSABA Umpiring Panel please contact GSABA Business Administrator - Dennis Earl- earl648666@gmail.com We welcome all referees but always looking for umpires who can umpire Senior Grades.