2019 U15 Rep Information
Netball Wellington Centre are pleased to confirm the following Under 15 representative team management appointments for our 2019 season:
NWC Under 15 Black Lead Coach – Pelesa Semu
NWC Under 15 Black Assistant Coach – Nicki Zande
NWC Under 15 Black Manager – Charmaine Ah-Ken
NWC Under 15 Gold Lead Coach – Samantha Hannah
NWC Under 15 Gold Assistant Coaches – Bubs Reweti
NWC Under 15 Gold Manager – Melissa Burfield
Congratulations to the following players who have been successfully selected in the 2019 Netball Wellington Centre Under 15 Representative Teams posted below along with their affiliated school/club.
U15 Black
Anna Tirikatene | Wellington Girls' College |
Eve Whitfield | Samuel Marsden Collegiate |
Eve Waititi | Wellington Girls' College |
Holly Morgan | St Mary's College |
Kiara-Leigh Davidson-Korewha | St Mary's College |
Kyrah Whitman | St Mary's College |
Lamai Mataiti | St Mary's College |
Madeleine Coyle | Wellington Girls' College |
Madisyn Mauriohooho-Tokona | P.I.C. Netball Club |
Mercy-Lea Tekii-Lilo | St Mary's College |
Pippa Nicol | Queen Margaret College |
Rachel Price | Victoria University Netball Club |
U15 Gold
Artikah Allan | Onslow College |
Athena Ma'alo | Wellington East Girls' College |
Caitlin Leatham | Newlands College |
Erana Ngarimu | St Mary's College |
Laura Hausmann | Samuel Marsden Collegiate |
Louise Cameron | Wellington Girls' College |
Nadia Langhorn | St Mary's College |
Natalia Savali | St Mary's College |
Sharon Kennedy | Queen Margaret College |
Tawhirikura Doyle | Wellington East Girls' College |
Zoe Hannah | Samuel Marsden Collegiate |
Under 15 Representative player commitments
Some dates are still to be confirmed, possibility for further dates to be added
Trialists are expected to review ALL commitment dates and must commit to attending ALL training and tournament dates for the duration of their rep campaign.
Trials
held at Hataitai Courts, Hataitai, Wellington
Tuesday 2 April 2019 from 6pm to 8pm
Sunday 7 April 2019 from 10am to 12pm
Tuesday 9 April 2019 from 6pm to 8pm
Trainings
Traditionally two sessions of up to two hours each - some flexibility for change possible.
Sunday 10.00am to 12.00pm and Tuesdays starting between 5.30pm to 6.00pm and finishing between 7.30pm to 8.00pm (as determined by team management).
Held outside at Hataitai Netball Courts.
All parents/guardians are invited to attend a Player & Parent Induction on Sunday 5th May 2019 from 9:00am till 9:30am delivered by Netball Wellington Centre General Manager Sue Geale. An opportunity for parents to meet Team Management and ask any questions while completing necessary consent forms.
All team members are asked to please make every effort to attend trainings whether injured or otherwise as it is important to bond with the team and take onboard team strategy you can still learn from the sideline. Please remember to advise your Team Manager whether you are/are not available to attend trainings along with keeping them up to date on any injury notifications throughout the rep season.
Tournament Dates:
Marjorie Jenden Tournament
Saturday 1st & Sunday 2nd June 2019 - hosted by Netball Wairarapa at Colombo Road Courts in Masterton. Travel dates: 1 night stay - depart 1st June, return 2nd June.
U15 Black results - Saturday 1st June
Round | Time | Team 1 | Result | Team 2 | Result | |
1 | 9.30am | Wellington Black | 24 | v | Manawatu A | 15 |
2 | 11.00am | Wellington Black | 30 | v | Taranaki | 24 |
3 | 12.15pm | Wellington Black | BYE | v | ||
4 | 2.00pm | Wellington Black | 17 | v | Hutt Valley Gold | 31 |
U15 Black results - Sunday 2nd June
Round | Time | Team 1 | Result | Team 2 | Result | |
5 | 9.00am | Wellington Black | 35 | v | Kapi Mana | 11 |
6 | 10.30am | Wellington Black | 40 | v | Kapiti | 10 |
7 | 12.00pm | Wellington Black | 21 | v | Hawke's Bay Black | 20 |
Pool A - Final Placings:
1st - Hutt Valley Gold
2nd - Wellington Black
3rd - Hawke's Bay Black
4th - Manawatu A
5th - Taranaki
6th - Kapi Mana
7th - Kapiti
U15 Gold draw/results - Saturday 1st June
Round | Time | Team 1 | Result | Team 2 | Result | |
1 | 11.00am | Wellington Gold | 30 | v | Hawke's Bay White | 14 |
2 | 12.15pm | Wellington Gold | 25 | v | Taranaki | 7 |
3 | 2.00pm | Wellington Gold | 25 | v | Manawatu Dev | 21 |
U15 Gold draw/results - Sunday 2nd June
Round | Time | Team 1 | Result | Team 2 | Result | |
4 | 10.30am | Wellington Gold | 39 | v | Wairarapa | 10 |
5 | 12.00pm | Wellington Gold | 41 | v | Hutt Valley Green | 4 |
Pool A - Final Placings:
1st - Wellington Gold
2nd - Manawatu Dev
3rd - Wairarapa
4th - Hawke's Bay White
5th - Taranaki Dev
6th - Hutt Valley Green
Betty Steffensen Tournament
Sunday 9th June 2019 – held at Vautier Park, 43 Puriri Terrace, Roslyn, Palmerston North (travel up & back on day). (travel up & back on day).
Under 15 Black draw/results - Pool A
Round | Time | Team 1 | Result | Team 2 | Result | |
1 | 9.40am | Wellington Black | 46 | v | Kapi Mana | 11 |
2 | 11.00am | Wellington Black | 39 | v | Taranaki A | 19 |
3 | 1.40pm | Wellington Black | 36 | v | Manawatu Green | 16 |
4 | 3.00pm | Wellington Black | 24 | v | Hutt Valley Gold | 30 |
Final Placing U15 Pool A:
1st - Hutt Valley Gold
2nd - Wellington Black
3rd - Hawke's Bay
4th - Manawatu Green
5th - Manawatu White
6th - Kapi Mana
7th - Taranaki
8th - Coastlands Kapiti
Under 15 Gold draw/results - Pool C
Round | Time | Team 1 | Result | Team 2 | Result | |
1 | 9.40am | Wellington Gold | 29 | v | Wairarapa D | 15 |
2 | 11.00am | Wellington Gold | 38 | v | Hawke's Bay D | 19 |
3 | 12.20pm | Wellington Gold | 24 | v | Taranaki D | 13 |
4 | 1.40pm | Wellington Gold | 46 | v | Whanganui D | 18 |
5 | 3.00pm | Wellington Gold | 33 | v | Hutt Valley Green | 15 |
Final Placings Pool C:
1st - Wellington Gold
2nd - Wairarapa Dev
3rd - Hawke's Bay Dev
4th - Taranaki Dev
5th - Hutt Valley Green
6th - Whanganui Dev
WRC Year 9 & U15 Invitational Fixtures
Sunday 16th June 2019 - hosted by Netball Kapiti at Te Atiawa Courts, 35 Percival Rd, Paraparaumu Beach (travel up & back on day).
Under 15 Black draw/results
Round | Time | Team 1 | Result | Team 2 | Result | |
1 | 9.00am | Wellington Black | 30 | v | Manawatu Green U15 | 20 |
2 | 10.15am | Wellington Black | 31 | v | Whanganui U15 | 15 |
3 | 11.30am | Wellington Black | 39 | v | Hutt Valley Green U15 | 12 |
4 | 1.00pm | Wellington Black | v | BYE | ||
5 | 2.15pm | Wellington Black | 39 | v | Wellington Year 9 | 18 |
Under 15 Gold draw/results
Round | Time | Team 1 | Result | Team 2 | Result | |
1 | 9.00am | Wellington Gold | 21 | v | Hutt Valley Gold U15 | 31 |
2 | 10.15am | Wellington Gold | 28 | v | Kapi Mana Year 9 | 21 |
3 | 11.30am | Wellington Gold | 36 | v | Hutt Valley Gold Year 9 | 10 |
4 | 1.00pm | Wellington Gold | 30 | v | Wairarapa U15 | 25 |
5 | 2.15pm | Wellington Gold | 18 | v | Manawatu White U15 | 22 |
North Island U15 Championships
Sunday 7th to Tuesday 9th July 2019 – held at the Waiwhakaiho Park Netball Courts, 605 Devon Street East in New Plymouth. Travel dates: depart midday Saturday 6th July (after your Saturday game), return Tuesday 9th July.
Under 15 Black draw/results - Grade A, Pool C
Date | Time | Team 1 | Result | Team 2 | Result | |
07/07/19 | 8.30am | Wellington Black | 27 | v | Hutt Valley U15 Gold | 27 |
07/07/19 | 11.30am | Wellington Black | 28 | v | Howick Pakuranga NC U15A | 26 |
07/07/19 | 2.30pm | Wellington Black | 27 | v | Netball Waitakere U15/1 | 36 |
08/07/19 | 8.30am | Wellington Black | 31 | v | Taranaki U15A | 23 |
08/07/19 | 11.30am | Wellington Black | 25 | v | Howick Pakuranga NC U15A | 33 |
08/07/19 | 2.30pm | Wellington Black | 39 | v | EBOP U15 Prem | 26 |
09/07/19 | 9.30am | Wellington Black | 28 | v | Hawke's Bay U15 Black | 22 |
09/07/19 |
12.30pm | Wellington Black | 23 | v | HPNC U15A | 28 |
Under 15 Gold draw/results - Grade B, Pool A
Date | Time | Team 1 | Result | Team 2 | Result | |
07/07/19 | 9.30am | Wellington Gold | 15 | v | Papakura U15 | 32 |
07/07/19 | 12.30pm | Wellington Gold | 14 | v | HCNC U15A | 18 |
07/07/19 | 3.30pm | Wellington Gold | 33 | v | Te Awamutu U15 | 25 |
08/07/19 | 9.30am | Wellington Gold | 15 | v | Manawatu U15 White | 19 |
08/07/19 | 12.30pm | Wellington Gold | 15 | v | TWHCNC U15A | 20 |
08/07/19 | 3.30pm | Wellington Gold | 13 | v | Pukekohe U15 | 17 |
09/07/19 | 9.30am | Wellington Gold | 25 | v | HPNC U15B | 17 |
09/07/19 |
11.30am | Wellington Gold | 20 | v | Pukekohe U15 | 16 |
Final Placings
Grade A
1st - Waitakere U15/1
2nd - Auckland U15-1
3rd - North Harbour 1
4th - Auckland U15-2
5th - Hutt Valley U15 Gold
6th - Waitakere U15/2
7th - Manawatu U15 Green
8th - Harbourside U15
9th - Howick Pakuranga NC U15A
10th - Wellington U15 Black
11th - Hawke's Bay U15 Black
12th - Auckland Yr9-1
13th - EBOP U15 Prem
14th - Whanganui U15
15th - Relegated for 2020 - Taranaki U15A
16th - Relegated for 2020 - Wellington Year 9
Grade B
1st - Promoted to A Grade for 2020 - Papakura U15
2nd - Promoted to A Grade for 2020 - Eastern Waikato U15
3rd - Mangere Otahuhu
4th - Taranaki U15 Devel
5th - Paper Plus Te Awamutu U15
6th - North Harbour 2
7th - TWHCNC U15B
8th - Rotorua
9th - Manawatu U15 White
10th - TWHCNC U15A
11th - Oxygen Hawke’s Bay U15 White
12th - Thames Valley U15
13th - Wellington U15 Gold
14th - Pukekohe U15
15th - Relegated to C Grade for 2020 - HPNC U15B
16th - Relegated to C Grade for 2020 - Papakura Yr9
A Grade Championship Team
Auckland U15-1 - Tiana Brown
North Harbour 1 - Millie Wilton
Auckland U15-1 - Florence Dallow
Auckland U15-1 - Leilani Puletiuatoa
Waitakere U15/1 - Serena Daunakamakama
Waitakere U15/1 - Elisapeta Lousi
Auckland U15-1 - Catalina May Talei Young
Hutt Valley U15 Gold - Selai To’ia
Hutt Valley U15 Gold - Alicia Tomokino-Geale
Auckland U15-1 - Khanye-Lii Munroe-Nonoa
Waitakere U15/2 - Gzelle Schuster-Aitui
Auckland U15-2 - Sera Taei
B Grade Championship Team
Papakura U15 - Breeze Peeni-Rata
North Harbour 2 - Kimberley Knight
Rotorua - Laila Tai
Eastern Waikato U15 - Vei Fakalelu
Mangere Otahuhu - Maitai Tai-Rakena
Taranaki U15 Devel - Angel Ladbrook
Hamilton City U15A - Alicia Craig
Pukekohe U15 - Torrence Temara
Hamilton City U15B - Abbey Lennox
Hamilton City U15B - Alana Oliver
Hamilton City U15B - Mila Graham
Papakura U15 - Mel Pulotu
Other rep team fundraising commitments:
• Gold Coin Days – Saturday 25th May & Saturday 22nd June 2019 – collections at ASB Sports Centre venue.
* Each team has to competed a fundraiser and raise $1,500. Events to be confirmed by team management following approval from Netball Wellington Centre.
For further information please contact our Netball Development Coordinator John Neho via email to admin@netballwellington.co.nz or phone 04 387 6017.