2017 U15 Rep Information

Netball Wellington Centre are pleased to confirm the following Under 15 representative team management appointments for our 2017 season:

NWC U15 Black Lead Coach – Tash Tawhara
NWC U15 Black Assistant Coach – Rona Singer
NWC U15 Black Manager – Sonia Kupuri

NWC U15 Gold Lead Coach – Marchelle Dann
NWC U15 Gold Assistant Coach – Nicki Zande
NWC U15 Gold Manager – Linda Imlach

Names of players successfully selected in the 2017 Netball Wellington Centre U15 Representative Team/s will be posted below along with their affiliated school/club.

U15 Black 

Alice Wotton Wellington Girls' College
Beyoncé Rehutai Wellington East Girls' College
Charise Perez St Mary's College
Clare  Tutuila St Mary's College
Danae Abolins-Thompson Onslow College
Emma Benfell Onslow College
Lucy Ross St Mary's College
Maddie Feaunati St Mary's College
Sophia  Higgs St Catherine's College
Tara Campbell St Mary's College
Tesara-Rose Faleafaga St Mary's College
Waimarie Weston St Mary's College

U15 Gold 

Adelene Imlach Wellington East Girls' College
Arnia Toheriri PIC Netball Club
'Eleminoti Paasi St Mary's College
Georgia Rhodes Onslow College
Lourdes Faifua St Mary's College
Maia Wilson Wellington Girls' College
Mollie Nicol Queen Margaret College
Ollie Preston Wellington Girls' College
Phoenix Noanoa Wellington East Girls' College
Quila Head Tawa College
Rhiannon Bond Wellington Girls' College
Trinity Richardson-Dann St Mary's College

  

Under 15 Representative player commitments
some dates are still to be confirmed, possibility for further dates to be added
Trialists are expected to review ALL commitment dates and must commit to attending ALL training and tournament dates for the duration of their rep campaign.

Under 15 Trials:
Held outdoors at the Hataitai Netball Courts
Sunday 2nd April 2017 from 10.00am to 12.00pm
Tuesday 4th April 2017 from 6.00pm to 8.00pm
Update as at 4th April: Trial #2 venue moved indoors to ASB Sports Centre from 6.00pm to 8.00pm
Sunday 9th April 2017 from 10.00am to 12.00pm


It is strongly recommended that trialists be available to attend ALL trials.
Exemptions can be granted where a valid reason is provided in advance at the time
of trial registration.

Trial dates and information shall be promoted via email distributed to previous trial attendees, via School Sports Coordinators and Netball Club Captains.  Please keep an eye on our website at www.netballwellington.co.nz and "Like" our Facebook page to stay up to date.  If you wish to be added to our mailing list so as to be included in our mail-out once registrations open please advise your email address and age level to ndo@netballwellington.co.nz

Eligibility criteria
To represent Netball Wellington Centre, players must:

* Be aged under 15 years of age as at 1st January 2017
* Be currently be registered, fully financial (all fees prior to 2017 paid up in full) and actively playing for a current school or club affiliated to the 2017 Netball Wellington Centre Winter Competition played on Saturdays at either the ASB Sports Centre or Hataitai Netball Courts.

Trial conditions:
As each of the five netball centres within the Wellington region (Netball Wellington Centre, Netball Hutt Valley Centre, Kapi Mana Netball Centre, Netball Kapiti and Netball Wairarapa) intend to select their own Under 15 team/s in 2017 there will be no dispensations granted to trial for another centre.

The sole exception is for individuals who are allowed to play Winter Competition within two netball centres (eg, school team vs club team).  In this instance, following non-selection at their first choice of centre, a player may decide to trial for their alternative netball centre of their own free will.  Dispensation is not required

Trialists must trial for their relevant age group as at 1st January 2017.
Trialists may not trial for a higher age group unless dispensation has been specifically granted by the Netball Wellington Centre General Manager.  Year 9s are therefore expected to trial for the Year 9 team and shall not be considered for Under 15 trials.

Trainings:
Under 15 trainings traditionally held Sunday morning and Tuesday evenings at the Hataitai Netball Courts – some flexibility for change
possible.
U15 Black Training - Sunday 10am to 12pm and Tuesdays 6.00pm to 8.00pm
U15 Gold Training - Sunday 9am to 11am and Tuesdays 5.30pm to 7.30pm 

All parents/guardians are invited to attend a Player & Parent Induction on first training day from 6.00pm to 6.20pm delivered by Netball Wellington Centre.  An opportunity for parents to meet Team Management and ask any questions while completing necessary consent forms.  Date yet to be set - parents will be advised after final team selection.

Following final team selection Team Manager/s will be in touch with all team members and parents via email to confirm further details.  All team members are asked to please make every effort to attend trainings whether injured or otherwise as it is important to bond with the team and take on board team strategy you can still learn from the sideline.  Please remember to advise your Team Manager whether you are/are not available to attend trainings along with keeping them up to date on any injury notifications throughout the rep season.

Tournament Dates:
Marjorie Jenden Tournament
Saturday 3rd & Sunday 4th June 2017 - hosted by Netball Kapiti at Te Atiawa Courts in Paraparaumu. 
Both teams to attend.

Wellington Black v Hutt Valley 35-25 (win)
Wellington Black v Coastlands Netball Kapiti 23-18 (win)
Wellington Black v Horowhenua 44-19 (win)
Wellington Black v Manawatu 20-36 (loss)
Wellington Black v Wellington Gold 28-12 (win)
Wellington Black v Hutt Valley 38-14 (win)
Wellington Black v Manawatu            (win)

Wellington Gold v Manawatu 13-36
Wellington Gold v Kapi Mana 34-11
Wellington Gold v Wairarapa 37-23
Wellington Gold v Manawatu 22-34
Wellington Gold v Wellington Black 12-28
Wellington Gold v Hutt Valley 30-26
Wellington Gold v Hutt Valley 30-23

Under 15 Final Standing and awards
1st  Wellington Black 
2nd  Manawatu U15 
3rd  Wellington Gold 
4th  Hutt Valley 
5th  Coastlands Netball Kapiti U15
6th  Wairarapa U15
7th  Horowhenua U15
8th  Kapi Mana

U15 Umpire of the Tournament - Clare Bugden

Under 15 Tournament Team
Danielle Hallett - Manawatu
Te Maari Kaiwai-Wanikau - Manawatu
Lyric Paewai - Manawatu
Sereana Rokotakala - Coastlands Netball Kapiti
Brenna Akavi Coastlands - Netball Kapiti
Cassandra Tauro - Coastlands Netball Kapiti
Jaida Willetts - Coastlands Netball Kapiti
Bailee Aliva - Coastlands Netball Kapiti
Sarah McLeod-Venu - Hutt Valley
Ruth Sopoaga - Hutt Valley
Charise Perez - Wellington Black
Tesara-Rose Faleafaga - Wellington Black
 
Most Valuable Player for the Marjorie Jenden U15 Tournament
Te Maari Kaiwai-Wanikau - Manawatu

Betty Steffensen Tournament
Sunday 11th June 2017 – held at Vautier Park in Palmerston North. 
Both teams to attend.

Wellington Black v Manawatu 23-26 (loss)
Wellington Black v Taranaki  38-8 (win)
Wellington Black v Hawke's Bay  22-24 (loss)
Wellington Black v Whanganui  30-25 (win)

Wellington Gold v Hutt Valley   15-24 (loss)
Wellington Gold v Kapi Mana   32-5 (win)
Wellington v Wairarapa   20-22 (loss)
Wellington Gold v Kapiti   23-20 (win)

Molly Dorne Tournament
Sunday 25th June 2017 - held at Donnelly Park in Levin. 
Both teams to attend.

Wellington Black v Kapiti  33-19 (win)
Wellington Black v Manawatu  18-24 (loss)
Wellington Black v Hutt Valley  17-22 (loss)
Wellington Black v Horowhenua  28-18 (win)

Wellington Gold v Kapi Mana  31-8 (win)
Wellington Gold v Horowhenua  26-20 (win)
Wellington Gold v Whanganui Blue  15-30 (loss)
Wellington Gold v Hutt Valley  16-25 (loss)

UNDER 15s 
1st  Manawatu
2nd  Whanganui Blue
3rd  Hutt Valley
4th  Wellington Gold
5th  Wellington Black
6th Horowhenua
7th  Kapiti 
8th Kapi-Mana
 
UNDER 15s DEVELOPMENT
1st  Hutt Valley 
2nd  Whanganui White
3rd  Manawatu
4th  Whanganui Black 
 

North Island U15 Championship
Sunday 9th to Tuesday 11th July 2017 – held at Waiwhakaiho Park in New Plymouth.  
Travel dates: by mini van - depart Saturday 8th, return Tuesday 11th July.  Both teams to attend.
North Island U15 Championship draw and results - click here

Wellington U15 Black v Howick Pakuranga Under 15B   47-4 (win)
Wellington U15 Black v Thames Valley   40-25 (win)
Wellington U15 Black v Auckland U15-2   29-23 (loss)
Wellington U15 Black v Auckland U15-1   32-31 (win)
Wellington U15 Black v Auckland Yr9-1   30-19 (win)
Wellington U15 Black v Rotorua U15   35-16 (win)
5th/6th Play-off: Wellington U15 Black v Auckland Yr9-1   36-20 (win)

Wellington U15 Gold v EBOP U15   14-52 (loss)
Wellington U15 Gold v New World Cambridge U15   27-27 (draw)
Wellington U15 Gold v Hawke's Bay Under 15 Development   29-19 (win)
Wellington U15 Gold v Papakura Year 9   32-17 (win)
Wellington U15 Gold v Manawatu U15 Development   24-19 (win)
Wellington U15 Gold v Whangarei U15   24-32 (loss)
11th/12th Play-off: Wellington U15 Gold v Manawatu U15 Development   30-26 (win)

A Grade Final Placings
1st Auckland U15-1 (Champion)
2nd Waitakere U15/1 (Runner Up)
3rd Manawatu U15A
4th Auckland U15-2
5th Wellington U15 Black
6th Auckland Yr9-1
7th Whanganui U15 Blue
8th Rotorua U15
9th North Harbour U15/1
10th Hawkes Bay U15
11th Withers Coachlines Taranaki U15 Amber
12th Hamilton City 15A
13th Hutt Valley U15
14th Howick Pakuranga U15A
15th Thames Valley (Relegated to B Grade for 2018)
16th Howick Pakuranga U15B (Relegated to B Grade for 2018)

B Grade Final Placings
1st Eastern Bay of Plenty U15 (Champion Promoted to A Grade for 2018)
2nd Waitakere Yr9 (Runner Up Promoted to A Grade for 2018)
3rd Pukekohe U15
4th Waitakere U15/2
5th Eastern Waikato U15
6th North Harbour U15/2
7th Papakura U15
8th New World Cambridge U15
9th Whangarei U15
10th Mangere Otahuhu U15
11th Wellington U15 Gold
12th Manawatu U15 Devel
13th Hawkes Bay U15 Devel
14th Paperplus Te Awamutu U15
15th Papakura Yr9 (Relegated to C Grade for 2018)
16th Kapi Mana U15 (Relegated to C Grade for 2018)

A Grade Tournament Team
Auckland U15/1 - Dellwyn Fiso
Auckland U15/1 - Kalani Posinkovich
Auckland U15/1 - Latonya Lole
Waitakere U15/1 - Shaniece Monschau
Waitakere U15/1 - Sila Matautia
Wellington Black - Sophia Higgs
Auckland U15/2 - Leila Atkins
Auckland U15/2 - Ruby Sussock
Withers Coachlines Taranaki U15 - Amber Raquel Sampson
Withers Coachlines Taranaki U15 - Amber Paige Neilson
Thames Valley - Te Aorere Wharawhara
Manawatu U15A - Lyric Paewai

B Grade Tournament Team
Eastern Bay of Plenty U15 - Khiarna Williams
Eastern Bay of Plenty U15 - Aaria Williams
Eastern Bay of Plenty U15 - Coralee Graham
Eastern Bay of Plenty U15 - Nikeal Williams
Pukekohe U15 - Abbie Leger
Waitakere U15/2 - Giovana Figota
Waitakere U15/2 - Hazel Velasquez
Waitakere U15/2 - Grace McCarthy
Waitakere Yr9 - Ciccone Hakaraia-Turner
Waitakere Yr9 - Lydia Moe
Whangarei U15 - Taylar Riini

Umpires B Grade Final
Hamilton City - Jenny Hansen
Hamilton City - Te Kaweora Enoka-Barton
Reserve: Taranaki - Thiesan Rodgers-Lobban

Umpire Merit Awards
Mangere Otahuhu I- srael Rakete
Kapiti - Jono Nicholls
Manawatu - Georgia Cole

 

Other possible rep team fundraising commitments:
• Gold Coin Days – Saturday 27th May & Saturday 24th June 2017 – collections at ASB Sports Centre venue.
• Netball Wellington Centre will book and front promotion for Movie Night or Quiz Night fundraising ventures - successfully selected players will be asked to fully support these ventures by selling tickets and promoting amongst their family and friends.
• Netball Wellington Centre may arrange other fundraising ventures such as chocolate sales or raffles on behalf of its teams - successfully selected players will be asked to fully support these ventures by selling tickets and promoting amongst their family and friends.

All trialists are required to submit a nomination form prior to attending the trials. 
Trialists are encouraged to self-nominate or can be nominated by their Parent/Coach/Sport Coordinator with the player's knowledge and permission.

Please take care to submit completed forms by Under 15 Rep Nominations close 12pm Friday 31st March 2017.  Late registrations may be accepted at the discretion of Netball Wellington Centre in consultation with the Lead Coach.

An online registration link will be provided once available.  A print version of the nomination form will also be made available as an attachment at the bottom of this webpage in both a PDF or Word document format should this prove easier.

For further information phone or to be placed on our mailing list to receive notification once online registrations open please contact our Netball Development Officer via email to ndo@netballwellington.co.nz or phone (04) 387 6011.

(page updated 14 July 2017)

Upcoming events in the next fortnight or so...

AUGUST
25th - Term 3 Walking Netball #5 6.30pm ASBSC
26th - Collegiate & JColl Finals Day at Hataitai & ASBSC

28th - Regional Secondary Schools League Final
29th - NWC Open Grade (19+) rep trial #2 10am ASBSC
29th - NNZ Umpire Fitness Testing 6.30pm ASBSC
30th - Silver Ferns vs England 7.30pm in Auckland

SEPTEMBER
2nd - Prem/Prem Res/Senior Finals Day at ASBSC
3rd - Silver Ferns vs Australia 4.15pm Invercargill
3rd - McDonald's Springtime Yr 5-8 Tourny in Levin
4th - Player Centred Coaching course 6pm Hataitai
4-8 - LNISS Tournament in New Plymouth
7th - Silver Ferns vs England 7.45pm TRA
10th - Taranaki Open Grade (19+) Tourny in Whanganui
10th - Year 9&10 Horizons Tournament Palmerston North
13th - Silver Ferns vs England 7.45pm Hamilton
14-16 - Men's Nationals Tournament in Invercargill

Online forms now active...
NWC Open Grade (19+) rep trial nominations
PAK'nSAVE Kilbirnie Term 3 Junior Netball Academy
NNZ Coach Development Workshops August-December
NWC Online Shop
NWC Umpire Registration

↓   ONLINE REGISTRATION LINKS BELOW   

Centre Supporters

Funding Agencies

--ABOVEADS--

2017 NWC Open Grade (19+) Representative team trial nomination - closes 21 August

--ABOVEADS--

2017 Term 3 PAK'nSAVE Kilbirnie Junior Netball Academy Yr 5-8 - starts 9 August

--ABOVEADS--

NWC Online Shop order form

--ABOVEADS--

2017 NWC Umpire Registration Form

Photo Gallery

Endorsed ANZ futureFERNS provider

Netball News