2016 WRC Combined Year 7&8 Tournament Information

Wellington Regional Centres
Combined Year 7&8 Representative
Netball Tournament

 Sunday 24th July 2016

2016 Host Centre: Netball Wellington Centre
Tournament venue: Hataitai Netball Courts,
43 Ruahine Street, Hataitai, Wellington

This tournament is open to Year 7 & Year 8 representative and development teams affiliated to an existing Netball Centre or Satellite within the Wellington region.

Entry fee: $50 per team (includes GST).  First Aid levy not required.

Entities will be invoiced.
Each team must provide an accompanying umpire.

Please find the Team Entry and Team List forms attached below as Word and PDF document for easy access.

Each team is asked to complete and return their Team List and include Umpire name and qualifications to assist us with allocating umpires to games. 
If umpire names are unknown at the time of entry, please advise as soon as possible.  In the instance where a centre is struggling to provide an umpire please contact us and we shall try to assist where able.

Team Entry is due by Sunday 10th July 2016
Team List is due by Sunday 10th July 2016

Return to: Netball Wellington Centre, PO Box 14-845, Kilbirnie, Wellington
Email:          games@netballwellington.co.nz
Fax:            04 387 8309

 

Accommodation options for travelling teams
If seeking accommodation there are a variety of lodges, motels and hotels within 2-10 minutes drive from the Hataitai Netball Courts listed in order of proximity to tournament venue.
Please see attached PDF for contact details & guide to proximity from venue.

Tournament Rules are posted below which should help with preparation ahead of attending the tournament.

A draw will also be posted below closer to the time following the team entry deadline.

Results will be made available following the event. 

ROUND 1 – YEAR 7

TIME

COURT

GRADE

TEAM 1

 

TEAM 2

 

9:00am

3

Y7

Motu Kairangi A

12

Hutt Valley Gold

16

9:00am

4

Y7

Northern Suburbs

9

Kapi Mana

17

9:00am

6

Y7 Dev

Motu Kairangi Dev

11

Wellington West

15

9:00am

7

Y7 Dev

Wairarapa

23

Hutt Valley Green

6

 

ROUND 2 – YEAR 8

TIME

COURT

GRADE

TEAM 1

 

TEAM 2

 

9:40am

1

Y8

Hutt Valley Green

16

Northern Suburbs

17

9:40am

3

Y8

Motu Kairangi A

29

Kapi Mana

8

9:40am

4

Y8

Kapiti A

16

Hutt Valley Gold

22

9:40am

6

Y8 Dev

Kapiti Dev

3

Motu Kairangi Dev

23

9:40am

7

Y8 Dev

Northern Suburbs Dev

15

Wairarapa

8

Pool B Bye – Wellington West

 

ROUND 3 – YEAR 7

TIME

COURT

GRADE

TEAM 1

 

TEAM 2

 

10:20am

3

Y7

Kapi Mana

16

Hutt Valley Gold

19

10:20am

4

Y7

Motu Kairangi A

14

Northern Suburbs

12

10:20am

6

Y7 Dev

Wairarapa

18

Wellington West

24

10:20am

7

Y7 Dev

Motu Kairangi Dev

16

Hutt Valley Green

16

 

ROUND 4 – YEAR 8

TIME

COURT

GRADE

TEAM 1

 

TEAM 2

 

11:00am

1

Y8

Hutt Valley Green

12

Wellington West

8

11:00am

3

Y8

Kapi Mana

12

Kapiti A

14

11:00am

4

Y8

Motu Kairangi A

23

Hutt Valley Gold

13

11:00am

6

Y8 Dev

Northern Suburbs Dev

10

Motu Kairangi Dev

14

11:00am

7

Y8 Dev

Wairarapa

13

Kapiti Dev

9

Pool B Bye – Northern Suburbs

 

ROUND 5 – YEAR 7

TIME

COURT

GRADE

TEAM 1

 

TEAM 2

 

11:40am

3

Y7

Motu Kairangi A

17

Kapi Mana

8

11:40am

4

Y7

Northern Suburbs

9

Hutt Valley Gold

27

11:40am

6

Y7 Dev

Motu Kairangi Dev

13

Wairarapa

30

11:40am

7

Y7 Dev

Wellington West

10

Hutt Valley Green

16

 

ROUND 6 – YEAR 8

TIME

COURT

GRADE

TEAM 1

 

TEAM 2

 

12:20pm

1

Y8

Wellington West

10

Northern Suburbs

13

12:20pm

3

Y8

Motu Kairangi A

24

Kapiti A

13

12:20pm

4

Y8

Hutt Valley Gold

27

Kapi Mana

10

12:20pm

6

Y8 Dev

Northern Suburbs Dev

18

Kapiti Dev

10

12:20pm

7

Y8 Dev

Motu Kairangi Dev

25

Wairarapa

15

Pool B Bye – Hutt Valley Green

 

ROUND 7 – YEAR 7

TIME

COURT

GRADE

TEAM 1

 

TEAM 2

 

1:00pm

3

Y7

Semi Final

Game 1

Hutt Valley Gold

 

26

 

Northern Suburbs

 

10

1:00pm

4

Y7

Semi Final

Game 2

Motu Kairangi A

 

24

 

Kapi Mana

 

19

1:00pm

6

Y7 Dev

Semi Final

Game 3

Wairarapa

 

28

 

Motu Kairangi Dev

 

19

1:00pm

7

Y7 Dev

Semi Final

Game 4

Hutt Valley Green

 

15

 

Wellington West

 

17

 

ROUND 8 – YEAR 8

TIME

COURT

GRADE

TEAM 1

 

TEAM 2

 

1:40pm

1

Y8

Semi Final

Game 1

Motu Kairangi A

 

22

 

Hutt Valley Green

 

7

1:40pm

3

Y8

Semi Final

Game 2

Hutt Valley Gold

 

20

 

Northern Suburbs

 

17

1:40pm

4

Y8

Semi Final

Game 3

Kapi Mana

 

16

 

Wellington West

 

18

1:40pm

6

Y8 Dev

Semi Final

Game 4

Motu Kairangi Dev

 

23

 

Kapiti Dev

 

5

1:40pm

7

Y8 Dev

Semi Final

Game 5

Northern Suburbs Dev

 

16

 

Wairarapa

 

12

Pool B Bye – 3rd Pool 1 Kapiti A

 

ROUND 9 – YEAR 7

TIME

COURT

GRADE

TEAM 1

 

TEAM 2

 

2:20pm

3

Y7

Final

Year 7 Final

Winner Game 1

Hutt Valley Gold

 

14

 

Winner Game 2

Motu Kairangi A

 

19

2:20pm

4

Y7

Final

Year 7 3rd/4th

Loser Game 1

Northern Suburbs

 

13

 

Loser Game 2

Kapi Mana

 

 

19

2:20pm

6

Y7 Dev

Final

Year 7 Dev Final

Winner Game 3

Wairarapa

 

22

 

Winner Game 4

Wellington West

 

 

11

2:20pm

7

Y7 Dev

Final

Year 7 Dev 3rd/4th

Loser Game 3

Motu Kairangi Dev

 

12

 

Loser Game 4

Hutt Valley Green

 

 

15

 

ROUND 8 – YEAR 8

TIME

COURT

GRADE

TEAM 1

 

TEAM 2

 

3:00pm

1

Y8

Final

Year 8 Final

Motu Kairangi A

 

29

 

Hutt Valley Gold

 

13

3:00pm

3

Y8

Final

Year 8 3rd/4th

Hutt Valley Green

 

16

 

Northern Suburbs

 

15

3:00pm

4

Y8

Final

Year 8 5th/6th

Kapiti A

 

12

 

Wellington West

 

14

3:00pm

6

Y8 Dev

Final

Year 8 Dev Final

Motu Kairangi Dev

21

 

Northern Suburbs Dev

 

13

3:00pm

7

Y8 Dev

Final

Year 8 Dev 3rd/4th

Wairarapa

15

 

Kapiti Dev

 

10

Bye – Loser Game 3 = 7th Place: Kapi Mana

 

View Event Photos available via the links below:

Album #1: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.10155102678578957.1073741948.293186143956&type=1&l=d6a5330b1b

Album #2: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.10155102809693957.1073741949.293186143956&type=1&l=5596e187a2

Upcoming events in the next fortnight or so...

JUNE
14th - Central Pulse vs Stars 8pm TRA
16th - Walking Netball Competition 7.30pm ASBSC
18th - NWC U17 & U19 Rep Invitational Fixtures
18th - Beko Netball League Grand Final 4pm Auckland
19th - My Team & Me coach workshop 3.30pm Porirua
19th - Central Pulse vs Steel 7.40pm Dunedin
21st - My Team & Me coach workshop 6pm Masterton
23rd - Walking Netball Competition 7.30pm ASBSC
24th - NWC U17 & U19 Rep Gold Coin Day #2 ASBSC
25th - Molly Dorne Rep Tournament in Levin
26th - Regional Secondary Schools League starts
30th - Walking Netball Competition Final 6pm ASBSC

JULY
9th - WRCC Year 7&8 Rep Tournament entries close 

Online forms now active...
Walking Netball Competition
NNZ Coach Workshop & My Team & Me Workshop
NWC Online Shop
NWC Umpire Registration

↓   ONLINE REGISTRATION LINKS BELOW   

Centre Supporters

Funding Agencies

--ABOVEADS--

2017 PAK'nSAVE Kilbirnie July Netball Holiday Programme for Yr 1-8 from 17-21 July

--ABOVEADS--

Walking Netball Competition - starts 2nd June

--ABOVEADS--

NWC Online Shop order form

--ABOVEADS--

2017 NWC Umpire Registration Form

Photo Gallery

Endorsed ANZ futureFERNS provider

Netball News