2016 Player of the Day Winners

Congratulations to all the players listed below

Winners of the Player of the Day at the ASB Sports Centre receive a voucher from the Wellington Hospitality Group

Winners of the Player of the Day in the Collegiate grades played at the Hataitai Netball Courts receive a voucher from Pita Pit Newtown

Saturday 7th May

Wgtn East 5 (Prem Res 1) = Denise Sheehan
Marsden 1 (Prem Res 1) = Tamara Warmerdam
Ories 1 (Prem Res 2) = Anna Young
St. Caths Coll 1 (Prem Res 3) = Anna Price
St. Francis 1 (Prem Res 3) = Rahui Robertson
Kia Ora 3 = (Prem Res 3) = Hannah Bellamy
Vic Uni 6 (Prem Res 4) = Emma Goddard
Vic Uni 9 (Prem Res 4) = Grace Kahukore-Fitzgibbon
SMOG 10 (Senior 3) = Kelly Far
Vic Uni 19 (Senior 4) = Jessica Johnston
Acurity Health (Senior 5) = Sarah Johnson
Vic Uni 20 (Senior 5) = Talei Pasikale
Vic Uni 22 (Senior 6) = Rose Horrocks
Ab Fabs (Senior 6) = Sarah Livingston
Kia Ora 11 (Senior 7) = Nicole Rarity

Saturday 14th May

Wgtn East 2 (Prem 1) = Sarah Cox
St. Marys Coll 1 (Prem 1) = Ainsleyana Puleiata
Vic Uni 2 (Prem 2) = Annetta Iakopo
Kia Ora 1 (Prem 3) = Erin Roxburgh
Vic Uni 3 (Prem 3) = Taylor Noble
Tawa Coll 1 (Prem Res 3) = Ruby Stirling
Vic Uni 7 (Prem Res 4) = Keita Payne
Kia Ora 5 (Prem Res 4) = Keziah Alcorn
SMOG 8 (Senior 2) = Danielle Weekes
HHF 3 (Senior 2) = Luashya Fretton
Ories 2 (Senior 3) = Maureen Ma'alo
Misfits 2 (Senior 3) = Rachel van Doorn
Vic Uni 16 (Senior 4) = Sophie Burke
Kia Ora 9 (Senior 4) = Nicole Baxter
Vic Uni 17 (Senior 5) = Morgan Collis-Fisher
Wgtn East 13 (Senior 5) = Jamie Lowe
SCOG 2 (Senior 6) = Toni Hinton
IBDescentdentz (Senior 6) = Urshalah Nohe

Wgtn Girls 18 = Charlotte Sinclair
QMC 7 = Tigerlily Mathieson
WEGC 23 = Tayla Zaicek
Wgtn Girls 40 = Poppy Gane
WEGC 21 = Eve
Wgtn Girls 32 = Miya Tomari
Wgtn Girls 33 = Olicia Erskine
QMC 8 = Sophie Thomas 

Saturday 21st May

Wgtn Northern United 1 (Prem 2) = Tarsh McCarthy
SMOG 3 (Prem 2) = Emily Black
Wgtn East 3 (Prem 2) = Shannon Spencer
Marsden 1 (Prem Res 1) = Laura Albiston
Newlands College Old Girls 1 (Prem Res 2) = Deb Mills
Vic Uni 5 (Prem Res 2) = Kathy Marshall
Vic Uni 6 (Prem Res 4) = Jess Williamson
Vic Uni 10 (Senior 1) = Tayla East
Newlands College Old Girls 2 (Senior 1) = Kaitlin Jennings
SMOG 8 (Senior 2) = Ritisha Mistry
Vic Uni 12 (Senior 2) = Nicola Pullen
Kia Ora 12 (Senior 7) = Rhiannon Saxon
Vic Uni 24 (Senior 7) = Sinead Montgomery
Wgtn Girls Coll 5 (Coll 1A) = Anna Gibbs
Wgtn Girls Coll 7 (Coll 1A) = Georgia Pulham

Marsden 10 = Abigail
Marsden 11 = Aliya Cross
QMC 7 = Emma Stewart
St. Marys 17 = Sam
St. Marys 19 = Sophie
Wgtn Girls 23 = Molly Waddington
Wgtn Girls 24 = Alice Piper
Wgtn Girls 35 = Rewo Gebbie
Wgtn Girls 37 = Lithasha Walpola
Wgtn Girls 39 = Maddie Gallagher
 

Saturday 11th June

St. Caths 3 = Sophia Higgs
St. Marys 6 = Chanelle Lefaoseu-Teaia
WEGC 8 = Shanara Wallace
Vaiora Leilua-Tiatia
Wgtn Girls 16 = Charlotte Conroy

WEGC 13 = Angelica Araboglos
St. Caths 4 = Ella P.
Newlands 10 = Susannah Rusk
Wgtn Girls 18 = Rebecca Dunn
WEGC 17 = Min Er Teh
Wgtn High 6 = Eden Kettles
Newlands 7 = Jess Bellwood

Saturday 18th June

Wgtn High 2 = Iulia Glennon-Sakaria
Wgtn Girls 14 = Calire Hart
Newlands 6 = Sharlotte Singh
St. Caths 2 = Aliyah Kalolo
Marsden 3 = Tori Manu
Onslow 4 = Tertia Hempel
WEGC 10 = Pooja Malhotra
WEGC 11 = Stella Yiavasis
Wgtn Girls 17 = Cate Munt
Newlands 2 = Sarai Fruean
Onslow 1 = Hanna Cockerill
Newlands 3 = Emma Jonathan
Tawa 3 = Monika Leone
Marsden 4 = Stella Grubi
Wgtn High 3 = Georgia Butterfield
Newlands 5 = Hayley Lickin
St. Marys 11 = Clare Tutuila
St. Marys 12 = Isabelle Pou

St. Marys 19 = Hailey Baker-Cousins
St. Marys 14 = Lily Woodbury

Saturday 25th June

Wgtn Girls 5 = Jordyn Chin
Wgtn Girls 6 = Emily Latham
Newlands 2 = Daniella Kumar
Wgtn Girls 4 = Preity Chan
Wgtn Girls 12 = Emily Sinclair
Newlands 4 = Heipua
Newlands 3 = Maia Styles
Wgtn Girls 15 = Isla Killalea
Wgtn Girls 1 = Abby Collier
QMC 1 = Grance McLean
Wgtn Girls 3 = Grace Tirikatene
Vic Uni 7 = Brianna Morgan
Wgtn Girls 2 = Lydia Slocombe
St. Francis 1 = Jayne Graham
Tawa 4 = Hannah Aunoi
Onslow 3 = Chelsea Foster

Newlands 8 = Nandita Reddy
QMC 11 = Sophia Udovenko
St. Marys 19 = Gabby Tia
Wgtn High = Nadya Macey
St. Marys 14 = Zoe Simpson
Newlands 7 = Ruth Cabahug

Saturday 2nd July

St. Marys 3 - Tara Campbell
Kia Ora 3 - Emma Bevin
Vic Uni 12 -Shann Ells-Tewhiu
SCOG 3 - Diana Siklosi
Kia Ora 11 - Tenille Nicol
Wgtn East 1 - Stacey Bascand
PIC 2 - Tenika Leota
QMC 1 - Grace McLean
Vic Uni 4 - Rochelle Rolston
Wgtn East 4 - Mel Winter
SMOG 8 - Julia Price
St. Francis 1 - Brooke Turipa
Karori 2 - Amanda Hillock
Vic Uni 23 - Monique Tuifao
Kia Ora 12 - Isobel Weeks

Marsden 11 - Jemma Henneveld
QMC 12 - Bethany Kaye-Blake
WEGC 14 - Caitlin Cooper
WEGC 17 - Liuola Pouvalu
WEGC 18 - Elise Pascall
WEGC 22 - Jorja Pita-Kani
Wgtn Girls 18 - Charlotte Tilley
Wgtn Girls 37 - Julia Hopper

Saturday 9th July

Vic Uni 20 - Chloe Walker
Vic Uni 14 - Anatia Roil
Wgtn Olympic - Athina Kathroulas
Vic Uni 13 - Mischa Hill
Vic Uni 22 - Ruby Leonard
Kia Ora 10 - Stacey Owen
SCOG 2 - Lisa Hinsley
Vic Uni 8 - Suria Schmidt
Vic Uni 10 - Katie Fitzsimons
HHF 4 - Bernadette Chong
Vic Uni 24 - Madeline Schmass
Wgtn East 9 - Claire Fell
St. Francis 3 - Gabi Tankersley
Wgtn Wildcats - Meilssa Siegel
Vic Uni 19 - Hannah Evens
Karori 3 - Aleisha Price
Misfits 1 - Gemma Natoli

Saturday 16th July

PIC 3 - Renee
Wgtn East 6 - Alee Glen
Vic Uni 5 - Maddy
Wgtn East 7 - Anita
Ories 1 - Anna Young
SMOG 12 - Sophie Delich
Wgtn Olympic - Nikki
HHF 3 - Moengaroa
Kia Ora 9 - Steph
Tawa 1 - Shanyn
Kia Ora 3 - Jeanne
Vic Uni 16 - Annabelle
Kia Ora 11 - Tenille Nicol
WN United 1 - Cid
SMOG 6 - Bronwyn Pelenise

Saturday 23rd July

Wgtn Girls 3 - Grace Tirikatene

Wgtn East 1 - Kat Dimitrievsia
SMOG 3 - Emma Kirkpatrick
Marsden 1 - Tamara Warmerdam
PIC 4 - Ruci Tueli
Wgtn Girls 2 - Lydia Slocombe
Karori 2 - Salote Taufa
Vic Uni 24 - Sheree Jackson
Vic Uni 23 - Emma Goodwin
St. Caths 1 - Maddy Calvert
SMOG 11 - Morgan Falloon
PIC 2 - Olivia Dunn
St. Marys 1 - Saviour Tui
SMOG 4 - Emma McLean
Newlands 1 - K-Ci Feliuai

Saturday 30th July

SMOG 5 - Hanna McKenzie
Wgtn East 5 - Isabella Ioapo
Vic Uni 7 - Reniedee McRae
St. Francis 1 - Danni Robertson
Wgtn East 9 - Rachel Squire
Vic Uni 15 - Tarryn Palmer
Ories 3 - Mise Gibbons
Vic Uni 19 - Georgia Fenton
Vic Uni 18 - Leilani Baker
Kia Ora 1 - Sophie Day
Wgtn East 3 - Shannon Spencer
Kia Ora 5 - Keziah Alcorn
WEGC 3 - Lusi Abernathy
Vic Uni 10 - Sarah Robinson
SMOG 8 - Katie White
Kia Ora 7 - Hayley van Gelde
Vic Uni 13 - Sarah Penny

Saturday 6th August

Wgtn East 5 - Isabella Ioapo
Vic Uni 4 - Olivia Booth
Wgtn Girls 2 - Elise Hampton
SMOG 7 - Rebecca McDonald
Kia Ora 3 - Jeanne Barnard
WN United 2 - Shelley Gainsford
Misfits 2 - Teresa Dargan
SMOG 9 - Kolina Smith
Ab Fabs - Alicia Bennett
IBDescentdentz - Ursula Nohe
SMOG 1 - Lizzie Sandom
Vic Uni 2 - Rachel Helu
WEGC 1 - Kitana Tawera
Wgtn East 3 - Charlotte Pointon
Newlands 1 - K-Ci Feliuai
Vic Uni 8 - Morgan Sharp
Kia Ora 6 - Jenna Haupt
Kia Ora 12 - Rachael Carera

Saturday 20th August

Ories 1 - Caitlin Reddish
St. Marys 2 - Sophia Tutuila
SMOG 7 - Rachel Chapman
Vic Uni 7 - Rewedee Mcrae
Wgtn East 9 - Lisa Lim
SMOG 10 - Laura Boyd
Vic Uni 20 - Annah Casey-Solly
Kia Ora 7 - Kris Santoso
SMOG 11 - Sarah Knight
SMOG 9 - Rosa McPhee
Wgtn Olympic - Natalia Carras
Vic Uni 19 - Hannah Evens
SMOG 1 - Bryony Wilson
Wgtn Girls 1 - Ellen Wilson-Hill
Wgtn East 2 - Sarah Cox
Wgtn East 8 - Rebecca Wrightson
Kia Ora 5 - Chloe Winter
Vic Uni 22 - Sumana Freshwater
Kia Ora 9 - Sarah Dowling

Saturday 27th August

Wgtn East 6 - Aleisha Hutton
St. Marys 3 - Charise Perez
Wgtn Girls 2 - Nicola Wheeler
Vic Uni 7 - Chrissy Mulitalo
Wgtn East 8 - Christina Bell
Wgtn Girls 4 - Darcey Wilson-Hill
Karori 3 - Nicole Mincher
Vic Uni 12 - Shaun Ells-Tewhiu
Misfits 2 - Jenner McStravick
Wgtn East 14 - jade Young
SMOG 3 - Emma Kirkpatrick
Vic Uni 2 - Georgia Yee
Kia Ora 21 - Francie Graham
SMOG 4 - Emma McLean
PIC 5 - Coral Winiata
Wgtn East 11 - Hester Goodwin
SMOG 11 - Kelly Sail
Vic Uni 15 - Emma Burke
Kia Ora 7 - Kris Santoso
St. Francis 3 - Maree Gordon
Misfits 1 - Christine King
Vic Uni 26 - Ruth Weatherall
Vic Uni 25 - Stephanie Ellison
Kia Ora 10 - Katie Goulin
Vic Uni 19 - Sumana Freshwater
Vic Uni 14 - Steph Penny
Vic Uni 22 - Kristina White

 

Upcoming events in the next fortnight or so...

MARCH
27th - Game Analysis coach workshop 6.30pm Hataitai
30th - EIT Pre-Season Fitness #4 6.30am ASBSC
30th - Umpire 101 Workshop 6.30pm Hataitai
31st - U15/U17 Rep Trial nominations close 12pm

APRIL
2nd - U15/U17 Rep Trial #1 10am at Hataitai
3rd - Umpire 101 General workshop 6.30pm Hataitai
4th - Year 9 Rep Trial nominations close 12pm
4th - U15/U17 Rep Trial #2 6pm at Hataitai
5th - Year 9 Rep Trial #1 6pm at Hataitai
9th - Year 9 Rep Trial #2 10am at Hataitai
9th - U15/U17 Rep Trial #3 10am at Hataitai
10th - Strapping Workshop 6.30pm at ASBSC
12th - Year 9 Rep Trial #3 6pm at Hataitai

Online forms now active...
NWC Year 9, U15 & U17 Rep Trial nominations
NetballSmart Coach Workshop - 23rd March
Umpiring 101 Workshop - 28th March & 4th April
PAK'nSAVE Kilbirnie April Holiday Netball Programme
April Netball Holiday Skills Clinic for Year 7-13
April Netball Umpire Holiday Programme for Year 8-13
PAK'nSAVE Kilbirnie Junior Netball Academy - Term 2

NWC Online Shop
NWC Umpire Registration

↓   ONLINE REGISTRATION LINKS BELOW   

Centre Supporters

Funding Agencies

--ABOVEADS--

2017 NWC Year 9, U15 & U17 Representative team trial nomination

--ABOVEADS--

2017 Umpiring 101 Workshops - 30 March & 3 April

--ABOVEADS--

Injury Strapping Workshop - 10 April

--ABOVEADS--

2017 April Netball Umpire Holiday Programme for Yr 8-13 - Thurs 20 April

--ABOVEADS--

2017 PAK'nSAVE Kilbirnie April Netball Holiday Programme for Yr 1-8 from 24-28 April

--ABOVEADS--

2017 Term 2 PAK'nSAVE Kilbirnie Junior Netball Academy Yr 5-8 - starts 17 May

--ABOVEADS--

NWC Online Shop order form

--ABOVEADS--

2017 NWC Umpire Registration Form

Photo Gallery

Check out the New Rules in action!

Endorsed ANZ futureFERNS provider