2016 Marjorie Jenden Tournament Information

 

We warmly invite you to attend our Wellington Combined Centres annual

Marjorie Jenden
Netball Tournament

 Queens Birthday Weekend

 4th & 5th June 2016

2016 Host Centre: Netball Wellington Centre
Tournament venue: Hataitai Netball Courts,
43 Ruahine Street, Hataitai, Wellington

This tournament is open to Under 15 and Under 17 representative and development teams affiliated to an existing netball centre.

Entry fee: $100 per team. 
Entities will be invoiced.
Each team must provide an accompanying umpire.

Please find the Team Entry and Team List forms attached below as Word and PDF document for easy access.

Each team is asked to complete and return their Team List and include Umpire name and qualifications to assist us with allocating umpires to games. 
If umpire names are unknown at the time of entry, please advise as soon as possible.  In the instance where a centre is struggling to provide an umpire please contact us and we shall try to assist where able.

Team Entry is due by Sunday 8th May 2016
Team List is due by Sunday 22nd May 2016

Return to: Netball Wellington Centre, PO Box 14-845, Kilbirnie, Wellington
Email:          ndo@netballwellington.co.nz 
Fax:            04 387 8309

 

Accommodation options for travelling teams
If seeking accommodation there are a variety of lodges, motels and hotels within 2-10 minutes drive from the Hataitai Netball Courts listed in order of proximity to tournament venue.
Please see attached PDF for contact details & guide to proximity from venue.

Closer to the time Rules, Tournament Information and the Draw will be posted below which should help with preparation ahead of attending the tournament.

 

Safe travels and we look forward to hosting you in Wellington!

 

Draw and Results will be made available on our website throughout the event via the link below.  Please be sure to select the correct Round to see results per round or select Finals And Playoffs:
http://www.foxsportspulse.com/comp_info.cgi?client=1-7022-0-416799-0&pool=-1&action=FIXTURE&round=0

 

 

 

MARJORIE JENDEN TOURNAMENT

DRAW & RESULTS FOR SATURDAY 4th JUNE 2016

 

ROUND 1 – UNDER 15

TIME

COURT

GRADE

POOL

TEAM 1

 

TEAM 2

 

9:30am

1

U15

A

Wellington Black

 49

Kapi Mana

 7

9:30am

3

U15

A

Wairarapa

 9

Manawatu

 35

9:30am

4

U15

A

Hutt Valley

 23

Wanganui Blue

 21

9:30am

6

U15

B

Wellington Gold

 14

Hawke’s Bay

 26

9:30am

9

U15

B

Manawatu Development

 28

Coastlands Netball Kapiti

 17

9:30am

10

U15

C

Horowhenua

 35

Hutt Valley Development

 21

9:30am

12

U15

C

Coastlands Netball Kapiti Development

 13

Wanganui White

 28

Pool B Bye – Marlborough                                   Pool C Bye – Hawke’s Bay Development

 

ROUND 2 – UNDER 17

TIME

COURT

GRADE

POOL

TEAM 1

 

TEAM 2

 

10:15am

1

U17

A

Wellington Black

 32

Russel Curtains Nelson

 13

10:15am

3

U17

A

Wairarapa

 9

Coastlands Netball Kapiti

 29

10:15am

6

U17

A

Horowhenua

 17

Marlborough

 19

10:15am

10

U17

B

Kapi Mana

 18

Wanganui

 32

10:15am

12

U17

B

Manawatu Development

 19

Wellington Gold

 29

Pool B Bye – Hawke’s Bay

 

ROUND 3 – UNDER 15

TIME

COURT

GRADE

POOL

TEAM 1

 

TEAM 2

 

11:00am

1

U15

A

Wellington Black

 37

Manawatu

 12

11:00am

3

U15

A

Kapi Mana

 12

Wanganui Blue

 28

11:00am

4

U15

A

Wairarapa

 11

Hutt Valley

 23

11:00am

6

U15

B

Wellington Gold

 30

Marlborough

 6

11:00am

9

U15

B

Hawke’s Bay

 34

Coastlands Netball Kapiti

 6

11:00am

10

U15

C

Horowhenua

 15

Hawke’s Bay Development

 30

11:00am

12

U15

C

Hutt Valley Development

 20

Wanganui White

 29

Pool B Bye – Manawatu Development   Pool C Bye – Coastlands Netball Kapiti Development

 

ROUND 4 - UNDER 17

TIME

COURT

GRADE

POOL

TEAM 1

 

TEAM 2

 

11:45am

1

U17

A

Wellington Black

 33

Coastlands Netball Kapiti

 12

11:45am

3

U17

A

Russel Curtains Nelson

 39

Marlborough

 14

11:45am

6

U17

A

Wairarapa

 18

Horowhenua

 29

11:45am

10

U17

B

Kapi Mana

 18

Hawke’s Bay

 23

11:45am

12

U17

B

Wanganui

 18

Wellington Gold

 27

Pool B Bye – Manawatu Development

 

ROUND 5 – UNDER 15

TIME

COURT

GRADE

POOL

TEAM 1

 

TEAM 2

 

12:30pm

1

U15

A

Wellington Black

 37

Wanganui Blue

 20

12:30pm

3

U15

A

Manawatu

 32

Hutt Valley

 21

12:30pm

4

U15

A

Kapi Mana

 24

Wairarapa

 18

12:30pm

6

U15

B

Wellington Gold

 28

Coastlands Netball Kapiti

 11

12:30pm

9

U15

B

Marlborough

 14

Manawatu Development

 31

12:30pm

10

U15

C

Horowhenua

 24

Wanganui White

 15

12:30pm

12

U15

C

Hawke’s Bay Development

 38

Coastlands Netball Kapiti Development

 10

 

Pool B Bye – Hawke’s Bay                     Pool C Bye – Hutt Valley Development

 

ROUND 6 - UNDER 17

TIME

COURT

GRADE

POOL

TEAM 1

 

TEAM 2

 

1:15pm

1

U17

A

Wellington Black

 57

Marlborough

 7

1:15pm

3

U17

A

Coastlands Netball Kapiti

 23

Horowhenua

 19

1:15pm

6

U17

A

Russel Curtains Nelson

 43

Wairarapa

 10

1:15pm

10

U17

B

Kapi Mana

 12

Wellington Gold

 45

1:15pm

12

U17

B

Hawke’s Bay

 22

Manawatu Development

 24

Pool B Bye - Wanganui

 

ROUND 7 – UNDER 15

TIME

COURT

GRADE

POOL

TEAM 1

 

TEAM 2

 

2:00pm

1

U15

A

Wellington Black

 31

Hutt Valley

 15

2:00pm

3

U15

A

Wanganui Blue

 33

Wairarapa

 13

2:00pm

4

U15

A

Manawatu

 40

Kapi Mana

 12

2:00pm

6

U15

B

Wellington Gold

 32

Manawatu Development

 21

2:00pm

9

U15

B

Marlborough

 5

Hawke’s Bay

 37

2:00pm

10

U15

C

Horowhenua

 22

Coastlands Netball Kapiti Development

 17 

2:00pm

12

U15

C

Hawke’s Bay Development

 33

Hutt Valley Development

 13

Pool B Bye – Coastlands Netball Kapiti                     Pool C Bye – Wanganui White

 

 

ROUND 8 - UNDER 17

TIME

COURT

GRADE

POOL

TEAM 1

 

TEAM 2

 

2:45pm

1

U17

A

Wellington Black

 48

Horowhenua

 9

2:45pm

3

U17

A

Marlborough

 23

Wairarapa

 17

2:45pm

6

U17

A

Coastlands Netball Kapiti

 13

Russel Curtains Nelson

 28

2:45pm

10

U17

B

Kapi Mana

 21

Manawatu Development

 41

2:45pm

12

U17

B

Hawke's Bay

 23

Wanganui

 26

Pool B Bye – Kapi-Mana

 

DRAW & RESULTS FOR SUNDAY 5th JUNE 2016

ROUND 9 – UNDER 15

TIME

COURT

GRADE

POOL

TEAM 1

 

TEAM 2

 

9:00am

1

U15

A

Wellington Black

 46

Wairarapa

 6

9:00am

3

U15

A

Hutt Valley

 31

Kapi Mana

 17

9:00am

4

U15

A

Wanganui Blue

 28

Manawatu

 28

9:00am

6

U15

B

Manawatu Development

 21

Hawke’s Bay

 11

9:00am

9

U15

B

Coastlands Netball Kapiti

 15

Marlborough

 23

9:00am

10

U15

C

Coastlands Netball Kapiti Development

 30

Hutt Valley Development

 25

9:00am

12

U15

C

Wanganui White

 17

Hawke’s Bay Development

 23

Pool B Bye – Wellington Gold                                   Pool C Bye – Horowhenua

 

ROUND 10 - UNDER 17

TIME

COURT

GRADE

POOL

TEAM 1

 

TEAM 2

 

9:45am

1

U17

A

Wellington Black

 52

Wairarapa

 2

9:45am

3

U17

A

Horowhenua

 12

Russel Curtains Nelson

 34

9:45am

6

U17

A

Marlborough

 10

Coastlands Netball Kapiti

 24

9:45am

10

U17

B

Manawatu Development

 28

Wanganui

 21

9:45am

12

U17

B

Wellington Gold

 18

Hawke’s Bay

 23

Pool B Bye – Kapi Mana

  

PLAY-OFF DRAW & RESULTS FOR SUNDAY 5th JUNE 2016

ROUND 11 - SEMI FINALS - UNDER 15

TIME

COURT

GRADE

SEMI FINALS

TEAM 1

TEAM 2

10:30am

1

U15

Game 1

Wellington Black

 31

Wellington Gold

 15

10:30am

3

U15

Game 2

Manawatu

 16

Hawke's Bay

 26

10:30am

4

U15

Game 3

Hutt Valley

 22

Horowhenua

 17

10:30am

6

U15

Game 4

Wanganui Blue

 24

Manawatu Development

 17

10:30am

9

U15

Game 5

Kapi Mana

 14

Hawke's Bay Development

 33

10:30am

10

U15

Game 6

Wairarapa

 22

Kapiti

 15

10:30am

12

U15

Game 7

Marlborough

 30

Hutt Valley Development

 24

10:30am

14

U15

Game 8

Wanganui White

 20 

Kapiti Development

 15 

 

ROUND 12 – SEMI FINALS - UNDER 17

TIME

COURT

GRADE

SEMI FINALS

TEAM 1

TEAM 2

11:15am

1

U17

Game 9

Wellington Black

 36

Manawatu Development

 7 

11:15am

3

U17

Game10

Nelson

 25

Wellington Gold

 22

11:15am

6

U17

Game 11

Kapiti

 26

Wanganui Blue

 16

11:15am

10

U17

Game 12

Marlborough

 18

Hawke's Bay

 32

11:15am

12

U17

Game 13

Wairarapa

 11

Kapi Mana

 28

BYE – Horowhenua

 

ROUND 13 - FINALS - UNDER 15

TIME

COURT

GRADE

FINALS

TEAM 1

 

TEAM 2

 

12:00pm

1

U15

3rd & 4th

Wellington Gold

 18

Manawatu

 16

12:00pm

3

U15

5th & 6th

Hutt Valley

 29

Wanganui Blue

 21

12:00pm

4

U15

7th & 8th

Horowhenua

 13

Manawatu Development

 17

12:00pm

6

U15

9th & 10th

Hawke's Bay Development

 22

Wairarapa

 20

12:00pm

9

U15

11th & 12th

Kapi Mana

 14

Kapiti

 12

12:00pm

10

U15

13th & 14th

Marlborough

 15

Wanganui White

 25

12:00pm

12

U15

15th & 16th

Hutt Valley Development

 23

Kapiti

 22

 

ROUND 14 - FINALS - UNDER 17

TIME

COURT

GRADE

FINALS

TEAM 1

 

TEAM 2

 

12:45pm

1

U17

3rd & 4th

Manawatu Development

 18

Wellington Gold

 23

12:45pm

3

U17

5th & 6th

Kapiti

 16

Hawke's Bay

28

12:45pm

6

U17

7th & 8th

Wanganui Blue

 37

Marlborough

16

12:45pm

10

U17

9th & 10th

Horowhenua

 17

Kapi Mana

19 

Wairarapa = 11th Place

 

ROUND 15 - FINALS - UNDER 15

TIME

COURT

GRADE

FINALS

TEAM 1

 

TEAM 2

 

1:30pm

4

U15

1st & 2nd

Wellington Black

 48

Nelson

 10

ROUND 15 - FINALS - UNDER 17

TIME

COURT

GRADE

FINALS

TEAM 1

 

TEAM 2

 

1:30pm

1

U17

1st & 2nd

Wellington Black

 33

Hawke's Bay

 17

 

View Event Photos available via the links below:

Day 1 - album #1: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.10154952539998957.1073741920.293186143956&type=1&l=8271603c04

Day 1 - album #2: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.10154952487018957.1073741919.293186143956&type=1&l=eb08d839a8

Day 1 - album #3: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.10154952610203957.1073741922.293186143956&type=1&l=c41f757efb

Day 2 - album #4: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.10154952716298957.1073741923.293186143956&type=1&l=6db5323286

Day 2 - album #5: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.10154952735573957.1073741924.293186143956&type=1&l=0ca945caca

Day 2 Finals & Prizegiving - album #6: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.10154952800853957.1073741927.293186143956&type=1&l=6834fe5fc0

 

Upcoming events in the next fortnight or so...

JULY
2-7 – NNZ Super Club Tournament in Nelson
7th - Walking Netball final session 6.45pm ASBSC
7th - Men's Netball League starts at ASBSC (cancelled)
8th - England U19 game vs NWC U19 11.30am ASBSC
8th - England U19 game vs NWC U17 2.30pm ASBSC
8-16 - 2017 Netball World Youth Cup in Botswana
9th - WRCC Year 7&8 Rep Tournament entries close
9-11 - North Island U15 Champs in New Plymouth
10th - Zone Theory Exam 2 applications close
10-13 - NNZ U19 Age Group Championships at ASBSC
12&13 - Autumn Twilight grand final
15th - No Collegiate grade Winter competition games
17-20 - NNZ U17 Age Group Championships, Pukekohe
17-21 - PAK'nSAVE Kilbirnie July Holiday Prog at ASBSC
22nd - No Collegiate grade Winter competition games


Online forms now active...
PAK'nSAVE Kilbirnie July Netball Holiday Programme
PAK'nSAVE Kilbirnie Term 3 Junior Netball Academy
NNZ Coach Workshop and My Team & Me Workshop
NWC Online Shop
NWC Umpire Registration

↓   ONLINE REGISTRATION LINKS BELOW   

Centre Supporters

Funding Agencies

--ABOVEADS--

2017 Term 3 PAK'nSAVE Kilbirnie Junior Netball Academy Yr 5-8 - starts 9 August

--ABOVEADS--

NWC Online Shop order form

--ABOVEADS--

2017 NWC Umpire Registration Form

Photo Gallery

Endorsed ANZ futureFERNS provider

Netball News