Umpire Roster

Name Type Date Time Venue Competition Name Home Team   Away Team
Aaria Huriwaka Court Umpire 2 29/06/17 (Thu) 18:30 ASB Court 08 (2017 Autumn (Term 2) Twilight - Thursday Night) Acurity Health   vs   Social Scots
Aaria Huriwaka Court Umpire 1 29/06/17 (Thu) 19:20 ASB Court 08 (2017 Autumn (Term 2) Twilight - Thursday Night) Zoomers   vs   Le Wolfpack
Aaron Hailwood Court Umpire 2 28/06/17 (Wed) 20:10 ASB Court 09 (2017 Autumn (Term 2) Twilight - Wednesday Night) MIB   vs   Smells Like Team Spirit
Amelia Wheeler Court Umpire 2 24/06/17 (Sat) 11:00 ASB Court 07 (2017 Premier Competition) Wgtn East 2   vs   SMOG 1
Ann Hay Court Umpire 2 24/06/17 (Sat) 14:00 ASB Court 08 (2017 Premier Competition) St Mary's 1   vs   SMOG 3
Anthony Karauria Court Umpire 1 24/06/17 (Sat) 12:30 ASB Court 08 (2017 Premier Competition) WEGC 1   vs   QMC 1
B.j. Robson Court Umpire 2 28/06/17 (Wed) 18:30 ASB Court 07 (2017 Autumn (Term 2) Twilight - Wednesday Night) Spitting Llamas   vs   Slow to Start
B.j. Robson Court Umpire 2 28/06/17 (Wed) 19:20 ASB Court 07 (2017 Autumn (Term 2) Twilight - Wednesday Night) 149ers   vs   SHooters
Clare Green Court Umpire 1 28/06/17 (Wed) 18:30 ASB Court 08 (2017 Autumn (Term 2) Twilight - Wednesday Night) The Other Team   vs   Hataitai Social Club
Clare Green Court Umpire 1 28/06/17 (Wed) 19:20 ASB Court 08 (2017 Autumn (Term 2) Twilight - Wednesday Night) Team Average   vs   The Dreamers
Daisy Smith Court Umpire 2 24/06/17 (Sat) 09:30 ASB Court 07 (2017 Premier Competition) SMOG 2   vs   Vic Uni 1
Genevieve Coleman Court Umpire 2 24/06/17 (Sat) 09:30 ASB Court 01 (2017 Premier Competition) Wgtn East 4   vs   Tawa 1
Georgia Henderson Court Umpire 1 24/06/17 (Sat) 11:00 ASB Court 09 (2017 Premier Reserve Competition) Wgtn East 5   vs   Wgtn East 7
Gregory Barbet Court Umpire 1 24/06/17 (Sat) 09:30 ASB Court 07 (2017 Premier Competition) SMOG 2   vs   Vic Uni 1
Gregory Barbet Court Umpire 1 24/06/17 (Sat) 11:00 ASB Court 08 (2017 Premier Competition) PIC 3   vs   Marsden 1
Hanna Cockerill Court Umpire 2 24/06/17 (Sat) 11:00 ASB Court 09 (2017 Premier Reserve Competition) Wgtn East 5   vs   Wgtn East 7
Henry Tutaka Court Umpire 2 29/06/17 (Thu) 19:20 ASB Court 07 (2017 Autumn (Term 2) Twilight - Thursday Night) Lob City   vs   Te Hokioi
Henry Tutaka Court Umpire 2 29/06/17 (Thu) 20:10 ASB Court 07 (2017 Autumn (Term 2) Twilight - Thursday Night) Tryhards   vs   Number 1
Hope Arahanga-Roa Court Umpire 1 29/06/17 (Thu) 18:30 ASB Court 07 (2017 Autumn (Term 2) Twilight - Thursday Night) Alf Stewart   vs   Tug on my bib
Hope Arahanga-Roa Court Umpire 1 29/06/17 (Thu) 19:20 ASB Court 07 (2017 Autumn (Term 2) Twilight - Thursday Night) Lob City   vs   Te Hokioi
Hope Arahanga-Roa Court Umpire 1 29/06/17 (Thu) 20:10 ASB Court 07 (2017 Autumn (Term 2) Twilight - Thursday Night) Tryhards   vs   Number 1
Inger Deighton Court Umpire 1 24/06/17 (Sat) 10:00 ASB Court 10 (2017 Senior Grade Competition) Vic Uni 13   vs   HHF 3
Isabella Gates Court Umpire 2 24/06/17 (Sat) 10:00 ASB Court 09 (2017 Premier Reserve Competition) Vic Uni 3   vs   Vic Uni 4
Jessica Lea Court Umpire 1 24/06/17 (Sat) 11:00 ASB Court 07 (2017 Premier Competition) Wgtn East 2   vs   SMOG 1
John Neho Court Umpire 1 24/06/17 (Sat) 09:30 ASB Court 01 (2017 Premier Competition) Wgtn East 4   vs   Tawa 1
John Neho Court Umpire 2 24/06/17 (Sat) 12:30 ASB Court 01 (2017 Premier Competition) HHF 1   vs   SMOG 5
Ken Allen Court Umpire 1 24/06/17 (Sat) 11:00 ASB Court 01 (2017 Premier Competition) Kia Ora 1   vs   Newlands 1
Ken Allen Court Umpire 1 24/06/17 (Sat) 14:00 ASB Court 01 (2017 Premier Competition) Wgtn East 3   vs   PIC 4
Kimberley Twine Court Umpire 1 28/06/17 (Wed) 18:30 ASB Court 07 (2017 Autumn (Term 2) Twilight - Wednesday Night) Spitting Llamas   vs   Slow to Start
Kimberley Twine Court Umpire 1 28/06/17 (Wed) 19:20 ASB Court 07 (2017 Autumn (Term 2) Twilight - Wednesday Night) 149ers   vs   SHooters
Kris Kincaid Court Umpire 1 24/06/17 (Sat) 12:30 ASB Court 01 (2017 Premier Competition) HHF 1   vs   SMOG 5
Kristin Svendsen Court Umpire 1 24/06/17 (Sat) 09:30 ASB Court 08 (2017 Premier Competition) Wgtn Girls 1   vs   Vic Uni 2
Kristin Svendsen Court Umpire 2 24/06/17 (Sat) 12:30 ASB Court 07 (2017 Premier Competition) SMOG 4   vs   PIC 1
Lachlan Mclaren Court Umpire 2 24/06/17 (Sat) 11:00 ASB Court 08 (2017 Premier Competition) PIC 3   vs   Marsden 1
Lachlan Mclaren Court Umpire 2 24/06/17 (Sat) 14:00 ASB Court 07 (2017 Premier Competition) Wgtn East 1   vs   PIC 2
Lily Fu Court Umpire 2 29/06/17 (Thu) 19:20 ASB Court 10 (2017 Autumn (Term 2) Twilight - Thursday Night) Slow Pulse   vs   All Stars
Lily Fu Court Umpire 2 29/06/17 (Thu) 20:10 ASB Court 09 (2017 Autumn (Term 2) Twilight - Thursday Night) NZ's Got Talent   vs   Vicious and Delicious
Mackenzie Gates Court Umpire 2 24/06/17 (Sat) 10:00 ASB Court 10 (2017 Senior Grade Competition) Vic Uni 13   vs   HHF 3
Maria Deligiannis Court Umpire 2 29/06/17 (Thu) 18:30 ASB Court 09 (2017 Autumn (Term 2) Twilight - Thursday Night) Victorious Secret   vs   Friends old and new
Maria Deligiannis Court Umpire 2 29/06/17 (Thu) 19:20 ASB Court 09 (2017 Autumn (Term 2) Twilight - Thursday Night) Jugeez   vs   Dumbledores Army
Marika Puleitu Court Umpire 2 28/06/17 (Wed) 18:30 ASB Court 09 (2017 Autumn (Term 2) Twilight - Wednesday Night) Ricoh and Co   vs   T Rizzle
Marika Puleitu Court Umpire 1 28/06/17 (Wed) 19:20 ASB Court 09 (2017 Autumn (Term 2) Twilight - Wednesday Night) Miramarmites   vs   We Tried
Marika Puleitu Court Umpire 1 28/06/17 (Wed) 20:10 ASB Court 08 (2017 Autumn (Term 2) Twilight - Wednesday Night) My drinking team has a netball problem   vs   Wild Hogs
Mary Ollivier Court Umpire 1 24/06/17 (Sat) 12:00 ASB Court 09 (2017 Premier Reserve Competition) Kia Ora 4   vs   St Mary's 4
Naomi Anderson Court Umpire 2 24/06/17 (Sat) 12:00 ASB Court 09 (2017 Premier Reserve Competition) Kia Ora 4   vs   St Mary's 4
Paul Smith Court Umpire 1 24/06/17 (Sat) 12:30 ASB Court 07 (2017 Premier Competition) SMOG 4   vs   PIC 1
Rangi Wano Court Umpire 2 24/06/17 (Sat) 11:00 ASB Court 01 (2017 Premier Competition) Kia Ora 1   vs   Newlands 1
Rangi Wano Court Umpire 2 24/06/17 (Sat) 14:00 ASB Court 01 (2017 Premier Competition) Wgtn East 3   vs   PIC 4
Rangi Wano Court Umpire 2 28/06/17 (Wed) 18:30 ASB Court 08 (2017 Autumn (Term 2) Twilight - Wednesday Night) The Other Team   vs   Hataitai Social Club
Rangi Wano Court Umpire 2 28/06/17 (Wed) 19:20 ASB Court 08 (2017 Autumn (Term 2) Twilight - Wednesday Night) Team Average   vs   The Dreamers
Regan Thompson Court Umpire 1 24/06/17 (Sat) 10:00 ASB Court 09 (2017 Premier Reserve Competition) Vic Uni 3   vs   Vic Uni 4
Regan Thompson Court Umpire 1 28/06/17 (Wed) 18:30 ASB Court 09 (2017 Autumn (Term 2) Twilight - Wednesday Night) Ricoh and Co   vs   T Rizzle
Regan Thompson Court Umpire 1 28/06/17 (Wed) 20:10 ASB Court 07 (2017 Autumn (Term 2) Twilight - Wednesday Night) Tu meke Ngati Wheke   vs   Be Audit You Can Be
Regan Thompson Court Umpire 1 29/06/17 (Thu) 18:30 ASB Court 08 (2017 Autumn (Term 2) Twilight - Thursday Night) Acurity Health   vs   Social Scots
Regan Thompson Court Umpire 1 29/06/17 (Thu) 19:20 ASB Court 09 (2017 Autumn (Term 2) Twilight - Thursday Night) Jugeez   vs   Dumbledores Army
Regan Thompson Court Umpire 1 29/06/17 (Thu) 20:10 ASB Court 08 (2017 Autumn (Term 2) Twilight - Thursday Night) Game of Throws   vs   Olly & the Ball Bangers
Sarah Littler Court Umpire 1 24/06/17 (Sat) 14:00 ASB Court 07 (2017 Premier Competition) Wgtn East 1   vs   PIC 2
Sarah Orr Court Umpire 1 24/06/17 (Sat) 14:00 ASB Court 08 (2017 Premier Competition) St Mary's 1   vs   SMOG 3
Tamara Baker Court Umpire 2 28/06/17 (Wed) 19:20 ASB Court 09 (2017 Autumn (Term 2) Twilight - Wednesday Night) Miramarmites   vs   We Tried
Tamara Baker Court Umpire 2 28/06/17 (Wed) 20:10 ASB Court 07 (2017 Autumn (Term 2) Twilight - Wednesday Night) Tu meke Ngati Wheke   vs   Be Audit You Can Be
Tamara Baker Court Umpire 1 29/06/17 (Thu) 18:30 ASB Court 09 (2017 Autumn (Term 2) Twilight - Thursday Night) Victorious Secret   vs   Friends old and new
Tamara Baker Court Umpire 1 29/06/17 (Thu) 19:20 ASB Court 10 (2017 Autumn (Term 2) Twilight - Thursday Night) Slow Pulse   vs   All Stars
Tamara Baker Court Umpire 1 29/06/17 (Thu) 20:10 ASB Court 09 (2017 Autumn (Term 2) Twilight - Thursday Night) NZ's Got Talent   vs   Vicious and Delicious
Yvonne Small Court Umpire 2 24/06/17 (Sat) 12:30 ASB Court 08 (2017 Premier Competition) WEGC 1   vs   QMC 1

Upcoming events in the next fortnight or so...

JUNE
26th - Regional Secondary Schools League starts
30th - Walking Netball Competition Final 6pm ASBSC

JULY
2-7 – NNZ Super Club Tournament in Nelson
3rd – Regional Secondary Schools League Round 2
7th - Men's Netball League starts at ASBSC
8-16 – 2017 Netball World Youth Cup in Botswana
9th - WRCC Year 7&8 Rep Tournament entries close
9-11 - North Island U15 Champs in New Plymouth
10th - Zone Theory Exam 2 applications close
10-13 - NNZ U19 Age Group Championships at ASBSC
12&13 - Autumn Twilight grand final
15th - No Collegiate grade Winter competition games
17-20 - NNZ U17 Age Group Championships, Pukekohe
17-21 - PAK'nSAVE Kilbirnie July Holiday Prog at ASBSC
22nd - No Collegiate grade Winter competition games


Online forms now active...
Men's Netball League (8 weeks)
PAK'nSAVE Kilbirnie July Netball Holiday Programme
PAK'nSAVE Kilbirnie Term 3 Junior Netball Academy
Walking Netball Competition (6 weeks)
NNZ Coach Workshop and My Team & Me Workshop
NWC Online Shop
NWC Umpire Registration

↓   ONLINE REGISTRATION LINKS BELOW   

Centre Supporters

Funding Agencies

--ABOVEADS--

2017 NWC Mens Netball League - Starts Friday 7th July

--ABOVEADS--

2017 PAK'nSAVE Kilbirnie July Netball Holiday Programme for Yr 1-8 from 17-21 July

--ABOVEADS--

2017 Term 3 PAK'nSAVE Kilbirnie Junior Netball Academy Yr 5-8 - starts 9 August

--ABOVEADS--

Walking Netball Competition - starts 2nd June

--ABOVEADS--

NWC Online Shop order form

--ABOVEADS--

2017 NWC Umpire Registration Form

Photo Gallery

Endorsed ANZ futureFERNS provider

Netball News