Past Medalists

Hills Football League Mail Medal Winners

 

Central Zone

 

 

 

Northern Zone

 

 

1967

John Zanker

Uraidla

22

1967

Ron Jantke

Sedan/Cambrai

22

1968

Mick Weatherald

Heath/Aldgate

22

1968

Dave Wilkin

Williamstown

22

1969

Murray Horsenell

Uraidla

18

1969

Dave Wilkin

Williamstown

18

1970

John Zanker

Uraidla

24

1970

Frank Pascoe

Williamstown

18

1971

Warren Foster

Heath/Ald/Un

20

1971

Mark Warner

Kersbrook

18

 

Southern Zone

 

 

 

 

 

 

1967

Robert Reid

Meadows

29

 

 

 

 

1968

Warren Mills

Littlehampton

28

 

 

 

 

1969

Peter Mc Carthy

Milang

24

 

 

 

 

1970

Peter McCarthy

Milang

20

 

 

 

 

1971

Darryl Jarmyn

Nairne

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Division One

 

 

 

Division Two

 

 

1972

John Coventry

Heath/Ald/Un

22

1972

David French

Pleasant Valley

23

1973

Bob Schmidt

Onka Valley

19

1973

Keith Wegner

Birdwood

24

1974

Mick Weatherald

Stirling

21

1974

Rod Fenwick

Nairne

22

1975

Bob Schmidt

Onka Valley

21

1975

Neil Plummer

Lens/Rang.

23

1976

Rod Fenwick

Onka Valley

21

1976

Rudy Sziller

M Torr/Cambrai

22

1977

Mick Weatherald

Onka Valley

14

1977

Barry Pfeiffer

Birdwood

22

 

Robin Hunter

Uraidla

14

1978

Max Pascoe

Ashton

24

1978

Lynton Bishop

Hahndorf

20

 

 

 

 

 

Division Three

 

 

 

Division Four

 

 

1972

Ken Hampton

Echunga

18

1972

Archie Crompton

Bremer

29

1973

John Hillman

Hahndorf

16

1973

Archie Crompton

Bremer

28

1974

Brenton Smith

Macclesfield

22

 

 

 

 

1975

Graeme Nichol

Echunga

16

 

 

 

 

1976

Brenton Smith

Macclesfield

20

 

 

 

 

1977

Brenton Smith

Macclesfield

25

 

 

 

 

1978

Brenton Smith

Macclesfield

32

 

 

 

 

 

Division One

 

 

 

Division Two

 

 

1979

Henry Feijen

Bridgewater

22

1979

Neil Plummer

Lens/Rang.

34

1980

Lynton Bishop

Hahndorf

24

1980

Simon Cobiak

Meadows

26

1981

Robin Hunter

Uraidla

21

1981

John Pym

MTorr/Cambrai

25

1982

Peter Meadows

Mt Barker

14

1982

Wayne Maslen

Bridgewater

18

1983

Mark Paech

Mt Barker

21

 

 

 

 

1984

Lynton Bishop

Hahndorf

22

1984

Henry Feijen

Bridgewater

22

1985

Robert Wiese

Onka Valley

18

1985

Stefan Horwath

Kersbrook

23

1986

Andrew Kleeman

Lobethal

19

1986

Rob Wittkowsky

Mt Barker

13

1987

Sven Holm

East Rangers

22

1987

Barry Pfeiffer

Birdwood

30

1988

Steve Gedei

Echunga

18

1988

Andrew Yates

Barossa Dist

18

 

Robert Clothier

Uraidla

18

 

 

 

 

1989

Robert Clothier

Uraidla

31

1989

Kym Henke

Mt Torrens

18

1990

Julian Snowden

Bridgewater

24

1990

Darryl Pearce

Kersbrook

22

1991

Shayne McDonald

Bridgewater

26

1991

Kym Henke

Mt Torrens

32

1992

Robert Clothier

Uraidla

25

1992

Tim Curnow

Echunga

26

1993

Randall Pearce

Hahndorf

23

1993

Darren Marshall

East. Rang

27

1994

Roger Wilson

Onka Valley

25

1994

Matthew Scott

Kersbrook

30

1995

John Brumpton

Blackwood

21

1995

Troy Kerwood

East. Rang

26

1996

John Brumpton

Blackwood

17

1996

Kane Paues

Kersbrook

26

 

Robert Clothier

Uraidla

17

1997

Matthew Scott

Kersbrook

19

1997

Robert Clothier

Uraidla

22

1998

Gary Campbell

Ironbank

23

1998

Matthew Cooper

Hahndorf

29

1999

Kane Paues

Kersbrook

28

1999

Matthew Thomas

Uraidla

19

2000

Shane Russell

Milang

27

2000

Matthew Cooper

Hahndorf

31

 

David Schulz

Torrens Valley

27

2001

David Murphy

Mt Barker

20

2001

Kane Paues

Kersbrook

19

2002

Ben Badenoch

Blackwood

27

2002

Scott Peryman

Torrens Valley

20

 

Central Division

 

 

 

Country Division

 

 

2003

David Murphy

Mt Barker

20

2003

Tim Curnow

Echunga

33

2004

Shane Russell

Ironbank

21

2004

Nigel Gordon

Nairne Bremer

26

 

Adam Pearce

Mt Barker

21

 

 

 

 

2005

Simon Nunan

Mt Barker

18

2005

Michael Danielle

Birdwood

32

2006

Adam Trzesinski

Mt Lofty

19

2006

Trent Thorpe

Kangarilla

22

 

Adam Klun

Onka Valley

19

 

 

 

 

 

 

Central Division

 

 

 

Country Division

 

 

2007

Simon Ebert

Uraidla

 

2007

Matthew Morrisey

Meadows

22

 

 

 

 

 

Bradley Pearce

Kersbrook

22

2008

Simon Nunan

Mt Barker

22

2008

Bradley Pearce

Kersbrook

21

2009

Mark Bradley

Ironbank

25

2009

Paul James

Kersbrook

17

 

 

 

 

 

Michael Daniele

Macclesfield

17

 

 

 

 

 

Jaimen Stringer

Kangarilla

17

2010

Simon McCormick

Blackwood

35

2010

Ben Gunning

Torrens Valley

28

 

 

 

 

 

Nathan McDowell

Torrens Valley

28

2011

Daniel Ebert

Uraidla Dist

29

2011

Ryan McGahey

Birdwood

29

2012

Lucas Block

Mt Barker

23

2012

Daniel Miller

Kersbrook

26

2013

Tom Hughes

Mt Barker

34

2013

Michael Daniele

Macclesfield

19

2014

Troy Edwards

Blackwood

21

2014

Sam Miles

Mt Lofty

30 

2015

Scott Paul

Hahndorf

20

2015

John MacDonald

Bridgewater Call

27

2016 Ben Hanna Torrens Valley 22 2016 Ryan McGahey Nairne Bremer 23

Notice Board

ALL SPECTATORS ARE ASKED TO REMAIN BEHIND THE OVAL FENCE.

 WHERE THERE IS NO FENCE, PLEASE STAY A SAFE DISTANCE BACK FROM THE BOUNDARY LINE.  

Notice Board

Logo

Female Footy arrives at Thunder Park!

Ironbank Cherry Gardens Football Club is establishing female football for 2017

We will field a Junior side and an Open team for 2017 and are seeking additional players

If you are interested in playing for a family friendly supportive club with a country feel please contact our Female Football Director Vanessa Medder on 0410 470 290 or via vanjoff@bigpond.com

 

 

Notice Board

Are you interested in playing female football?

Mount Barker Football Club is seeking expressions of interest from the Hills Football Community for players (females 12 years +) to be involved in an U/15 Girls team in Season 2017 that would compete in the SANFL Women’s Football League.

We will also be seeking a Coach for this team

To express your interest or for more information, please call Frank Howe from the Mt Barker Football Club on 0434 735 716 or email frank.howe2@anz.com

 

Photo Gallery

Ladder - Sidebar

Div 1 A Grade 2017

Ladder - Sidebar

Div 2 A Grade 2017