Premiers & GF Medalists

Division 1 2016 Premiers

Mini Colts: Blackwood FC - Grand Final-Best on Ground "Owen Lamshed Medal"- Samuel Matters (BFC)

Junior Colts: Hahndorf FC- Grand Final-Best on Ground medal- Oliver Grivell (HFC)

Senior Colts: Hahndorf FC - Grand Final Best on Ground Medal -Ben Salt (HFC)

 B Grade: Hahndorf FC-Grand Final Best on Ground Medal - Sam Williams (HFC)

 A Grade: Hahndorf FC-Best on Ground "Alec Parker Medal" Scott Paul (HFC)

 

 

Divison 2 2016 Premiers

Mini Colts: Kangarilla FC - Grand Final-Best on Ground "Deane Wilkins Medal"- Jacob Walsh (Kangarilla FC)

 Junior Colts: Nairne Bremer FC- Grand Final-Best on Ground medal -Lachlan May (NBFC)

Senior Colts: Nairne Bremer FC - Grand Final Best on Ground Medal -Jamesson Kelly (NBFC)

 B Grade: Birdwood FC-Grand Final Best on Ground Medal - Fraser Dekok (Birdwood FC)

 A Grade: Bridgewater Callington RFC-Best on Ground "Peter Page Medal" Steve Smith (BCRFC)

 

 

 

Division 1 2015 Premiers

Mini Colts: Blackwood FC - Grand Final-Best on Ground "Owen Lamshed Medal"- Henry Smith (BFC)

Junior Colts: Hahndorf FC- Grand Final-Best on Ground medal- Luke Taylor (HFC)

Senior Colts: Hahndorf FC - Grand Final Best on Ground Medal -Cooper Nykamp (HFC)

 B Grade: Blackwood FC-Grand Final Best on Ground Medal - Aaron McAvaney (BFC)

 A Grade: Hahndorf FC-Best on Ground "Alec Parker Medal" Jarryn Male (HFC)

 

 

Division 2 2015 Premiers

 

 Mini Colts: Nairne Bremer FC - Grand Final-Best on Ground "Deane Wilkins Medal"- Lachlan May (NBFC)

 Junior Colts: Kersbrook FC- Grand Final-Best on Ground medal- Mani Liddy (KFC)

Senior Colts: Birdwood FC - Grand Final Best on Ground Medal -Jarred Jones (BFC)

 B Grade: Kersbrook FC-Grand Final Best on Ground Medal - Nathan Pearce (KFC)

 A Grade: Kersbrook FC-Best on Ground "Peter Page Medal" Matthew Gardner (KFC)

 

 

 

 

Premiership Teams 2014

Central Division

 

 U13s: Hahndorf FC - Grand Final-Best on Ground "Owen Lamshed Medal"- Joel Parker-Boers (HFC)

U15S: Hahndorf FC- Grand Final-Best on Ground medal- Hamish Fielke (HFC)

SC: Hahndorf FC - Grand Final Best on Ground Medal -Matthew Virgara (HFC)

 B Grade: Blackwood FC-Grand Final Best on Ground Medal - Luke Evans (BFC)

 A Grade: Echunga FC-Best on Ground "Alec Parker Medal" Sam Cranna (EFC)

 

 

Country Division 

 

 U13s: Mt Lofty FC - Grand Final-Best on Ground "Deane Wilkins Medal"- Jarrad Smythe (MLFC)

U15S: Hahndorf (country) FC- Grand Final-Best on Ground medal- Luke Taylor (HFC)

SC: Mt Lofty FC - Grand Final Best on Ground Medal -Jesse Cooper (MLFC)

 B Grade: Mt Lofty FC-Grand Final Best on Ground Medal - Matt Stuart (MLFC)

  A Grade: Mt Lofty FC-Best on Ground "Peter Page Medal" Scott Wood (MLFC)

 

 

 

Congratulations to all Premiership teams for season 2013

Central division

U13s: Hahndorf FC - Grand Final-Best on Ground "Owen Lamshed Medal" Bailey Hough (HFC)

U15S: Hahndorf FC- Grand Final-Best on Ground "Don Shearer Medal" Mitchell Taylor (HFC)

SC: Blackwood FC - Grand Final Best on Ground "Trevor Edwards Medal" Matt Tuck(BFC)

B Grade: Onkaparinga Valley FC-Grand Final Best on Ground "Harold Raymond Medal" Hayden Lofts (OVFC)

A Grade: Uraidla Dist FC-Best on Ground "Alex Parker Medal" Paul Richards (UDFC)

 

Country Division

 U13s: Birdwood FC - Grand Final-Best on Ground "Deane Wilkins Medal" Will Cameron (BFC)

U15S: Nairne Bremer  FC- Grand Final-Best on Ground "Malcolm Herrmann Medal" Bradley Strout (NBFC)

SC: Meadows FC - Grand Final Best on Ground "Neville Clarke Medal" Troy Blackwell (MFC)

 B Grade: Nairne Bremer FC-Grand Final Best on Ground "Dale Speck Medal" Lee Hughes (KFC)

 A Grade: Echunga FC-Best on Ground "Peter Page Medal" Lachlan Fleet (EFC)

 

 

 

 

 

Congratulations to all Premiership teams for season 2012

Central division

U13s:  Blackwood FC - Grand Final-Best on Ground "Owen Lamshed Medal"  Ryan Williams (BFC)

U15S: Hahndorf  FC- Grand Final-Best on Ground "Don Shearer Medal" Benjamin Lucas (HFC)

SC: Onkaparinga Valley FC - Grand Final Best on Ground "Trevor Edwards Medal" Matthew Dean (OVFC)

B Grade: Blackwood FC-Grand Final Best on Ground "Harold Raymond Medal" Stephen Pech (BFC)

A Grade: Mt Barker FC-Best on Ground "Alex Parker Medal" Caine Jinnette (MBFC)

Country Division

U13s:  Meadows FC - Grand Final-Best on Ground "Deane Wilkins Medal"  Mitchell Crowden (MFC)

U15S: Birdwood  FC- Grand Final-Best on Ground "Malcolm Herrmann Medal" Jarred Jones (BFC)

SC: Kangarilla FC - Grand Final Best on Ground "Neville Clarke Medal" Tom Hall (KFC)

B Grade: Kersbrook FC-Grand Final Best on Ground "Dale Speck Medal" Daniel Clark (KFC)

A Grade: Kersbrook FC-Best on Ground "Peter Page Medal" Daniel Miller (KFC)

 

Notice Board

ALL SPECTATORS ARE ASKED TO REMAIN BEHIND THE OVAL FENCE.

 WHERE THERE IS NO FENCE, PLEASE STAY A SAFE DISTANCE BACK FROM THE BOUNDARY LINE.  

Notice Board

Are you interested in playing female football?

Mount Barker Football Club is seeking expressions of interest from the Hills Football Community for players (females 12 years +) to be involved in an U/15 Girls team in Season 2017 that would compete in the SANFL Women’s Football League.

We will also be seeking a Coach for this team

To express your interest or for more information, please call Frank Howe from the Mt Barker Football Club on 0434 735 716 or email frank.howe2@anz.com

 

Photo Gallery

Ladder - Sidebar

Div 1 Seniors 2016

Ladder - Sidebar

Div 2 Seniors 2016*