Feeny Medal Winners

 Year

 Winner:

 

Votes

1947

 Gerry Melican (Laen/Litchfield)    

1948

 Wal Shearer (Donald)    

1949

 Jim Brennan (Watchem-Corack)    

1950

 Jim Brennan (Watchem-Corack)    

1951

 Wal Shearer (Donald)    

1952

 Alec Denney (Wycheproof)

 

 34

1953

 Jim Brennan (Watchem-Corack)

 

 23

1954

 Ron Lunn (Birchip)

 

 28

1955

 Max Evans (Birchip)

 

 15

1956

 Arthur Lacey (Birchip)

 

 27

1957

 W. (Bill) Gordon (Wycheproof)  

 

 28

1958

 Mancel Giddings (Narraport)

 

 25

1959

 Frank Fitzpatrick (Boort)

 

 24

1960

 Mancel Giddings (Narraport)

 

 27

1961

 Mancel Giddings (Narraport)

 

 22

1962

 Ewan Gardiner (Watchem-Corack)

 

 21

1963

 Darryl Campbell (Watchem-Corack)

 

 16

1964

 John Chisholm (St Arnaud)    19

1965

 Ian Fithall (St Arnaud)

 

 18

1966

 Mancel Giddings (Wycheproof-Narraport)

 

 27

1967

 Greg Kennedy (Wycheproof-Narraport)

 

 25

1968

 Darryl Campbell (Watchem-Corack)

 

 19

1969

 Brendan Keane (Wycheproof-Narraport)

 

 28

1970

 Tom Speedie (Charlton)

 

 25

 1971 

 Tom Speedie (Charlton) 

 

 22

1972

 Ken Lownden (Watchem-Corack)

 

 22

1973

 John Boyle (Watchem-Corack)

 

 20

1974

 John Boyle (Watchem-Corack)

 

 24

1975

 Jim Jess (St Arnaud)

 

 31

1976

 Hugh Delahunty (Donald)

 

 17

1977

 Robert White (Wycheproof-Narraport)

 

 21

1978

 Mark Hannan (Donald) 

 

 22

1979

 Peter Moore (Donald)

 

 19

1980

 Frank Scarce (St Arnaud)

 

 23

1981

 Tony Southcombe (Boort)

 

 19

1982

 John Bond (Birchip)

 

 12

   Warren Coles (Wycheproof-Narraport)

 

 12

1983

 Garry Young (Donald)

 

 30

1984

 Keiran Lourey (Wycheproof-Narraport)

 

 19

   Rod Wardle (Birchip)

 

 19

1985

 Neville Lyons (Donald)

 

 17

   Steve McDougall (Charlton)

 

 17

   Tony Doran (Birchip)

 

 17

1986

 Shane Palmer (Birchip)

 

 19

1987

 Glenn Westerland (Donald)

 

 18

1988

 Heath Campbell (Watchem-Corack)

 

 20

1989

 Peter Hynes (Boort)

 

 24

1990

 Chris Wall (St Arnaud)

 

 21

1991

 Chris Wall (St Arnaud)

 

 19

 1992 

 Paul Brooks (Donald)

 

 29

1993

 Peter Bish (Wycheproof-Narraport)

 

 23

1994

 Robbie Lee (Birchip)

 

 18

1995

 Tony Graham (Wycheproof-Narraport)

 

 22

1996

 Peter Bish (Wycheproof-Narraport)

 

 22

1997

 Tony Cashin (Donald)

 

 20

1998

 Dean Bennett (Birchip-Watchem)

 

 25

1999

 Simon McLean (St Arnaud)

 

 23

   Josh Martin (Wycheproof-Narraport)

 

 23

2000

 Mark O'Meara (Charlton)

 

 26

2001

 Shayne Ward (Wedderburn)

 

 18

2002

 Scott Baxter (Birchip-Watchem)

 

 21

2003

 Danny O'Bree (Wycheproof-Narraport)

 

 28

2004

 Glenn Wilkins (Donald)

 

 21

2005

 James Coatsworth (Wycheproof-Narraport)

 

 24

2006

 Rick Andrews (Charlton)

 

 25

2007

 James Scambler (Birchip-Watchem)

 

 16

2008

 Brett Jeffrey (Boort)

 

 17

2009

 Michael Henningsen (Boort)

 

 17

 

 Glenn Handley (Wedderburn)

 

 17

2010

 Aaron Walklate  (Boort)

 

 20 

   Travis Ruyg        (Donald)

 

 20

2011

 Ben DeAraugo  (Wedderburn)    27

2012

 James McNamee    (St Arnaud)    20
   Brett Strange    (Wedderburn)    20
2013  Corey Jones (Wycheproof-Narraport    24
2014  Mark Lloyd  Wedderburn    19
2015  Luke Fisher    Donald    20
2016  James Orr      Boort     29

 

To: The Feeny Years

To: The Feeny Medal History

 Home

Goldacres - Major Sponsor

Ladder - Seniors

2017 Seniors
POS TEAM % Won
1 Wycheproof-Narraport 100.00
2 Birchip-Watchem 100.00
3 Donald 50.00
4 Sea Lake Nandaly Tigers 50.00
5 Boort 50.00
6 Wedderburn 50.00
7 St. Arnaud 0.00
8 Charlton 0.00

Ladder - Reserves

2017 Reserves
POS TEAM % Won
1 Wedderburn 100.00
2 Boort 100.00
3 Wycheproof Narraport 100.00
4 Sea Lake Nandaly Tigers 50.00
5 Birchip Watchem 50.00
6 St Arnaud 0.00
7 Donald 0.00
8 Charlton 0.00

Ladder - Under 16s

2017 Under 16's
POS TEAM % Won
1 Donald 100.00
2 St Arnaud 100.00
3 Birchip-Watchem 100.00
4 Charlton 0.00
5 Sea Lake Nandaly Tigers 0.00
6 Wedderburn 0.00
7 Boort 0.00
8 Wycheproof-Narraport 0.00

Ladder - Under 13s

2017 Under 13's
POS TEAM % Won
1 Charlton 100.00
2 Donald 100.00
3 Sea Lake Nandaly Tigers 100.00
4 Birchip-Watchem 50.00
5 St Arnaud 50.00
6 Boort 0.00
7 Wedderburn 0.00
8 Wycheproof-Narraport 0.00