Honour Roll - from 1978 to the present

HSA would like to fill in the missing gaps in these tables. If you have any information please contact the Director of Records at dir.records@hsa.org.au

 

 Special Awards

HSA Club Championship

 Year 
 Club
 1993  Moss Vale
 1994  Moss Vale
 1995  Moss Vale
 1996  Moss Vale
 1997  
 1998  
 1999  Moss Vale
 2000  
 2001  
 2002  
 2003  Moss Vale
 2004  Moss Vale
 2005  Moss Vale
 2006  Moss Vale
 2007  Moss Vale
 2008  Yerrinbool-Bargo 
 2009  Bowral United
 2010  Yerrinbool-Bargo
 2011  Yerrinbool-Bargo
 2012  Bowral United
 2013  Yerrinbool-Bargo
 2014  Moss Vale
 2015  Yerrinbool -Bargo 
 2016  Moss Vale

 

HSA Fair Play Award

 2012   Bowral United (Inaugural) 
 2013  Bowral United
 2014  Bowral United
 2015  Mittagong
 2016  Exeter

 

HSA Service Award

 2012   Robert Handley (Inaugural) 
 2013  Steve and Joanne Granger
 2014  Robert Miller
 2015  Cathie Campbell
   Mark Johnson
   Scott McKeown
 2016  Phillip Tallon

 

 HSA Referee of the Year Award

 2015   Dave Noble (Inaugural) 
 2016  Dave Noble

 

Senior Competition

 Premiership - All Age Men 1st Division/Premier League

 Year 
 Minor Premiers 
 Grand Final Winner 
 Runner Up 
 1979    Mittagong  
 1980    Mittagong  
 1981    Picton Rangers  
 1982      
 1983    Bowral Wanderers  
 1984    Mittagong  
 1985    Moss Vale  
 1986    Moss Vale  
 1987    Mittagong  
 1988    Mittagong  
 1989    Moss Vale  
 1990    Mittagong  
 1991    Bowral United  
 1992    Moss Vale  
 1993    Moss Vale  
 1994    Yerrinbool  
 1995    Yerrinbool  
 1996    MBK  
 1997    Moss Vale  
 1998      
 1999  Yerrinbool-Bargo  Yerrinbool-Bargo  Robertson-Burrawang
 2000  Yerrinbool-Bargo    
 2001  Yerrinbool-Bargo  Yerrinbool-Bargo  
 2002  Yerrinbool-Bargo  Yerrinbool-Bargo  
 2003  Hill Top  Hill Top  Patris
 2004  Hill Top  Highland Rovers  Yerrinbool-Bargo
 2005  Yerrinbool-Bargo  Yerrinbool-Bargo  
 2006  Yerrinbool-Bargo A  Yerrinbool-Bargo A  Hill Top
 2007  Exeter B  Bowral United  Exeter B
 2008  Yerrinbool-Bargo  Yerrinbool-Bargo  Robertson-Burrawang 
 2009  Exeter  Patris  Exeter
 2010  Yerrinbool-Bargo  Yerrinbool-Bargo  Hill Top
 2011  Yerrinbool-Bargo  Yerrinbool-Bargo  Mittagong
 2012  Yerrinbool-Bargo  Yerrinbool-Bargo  Mittagong
 2013  Mittagong  Yerrinbool-Bargo  Mittagong
 2014  Yerrinbool-Bargo G  Goulburn Stags  Yerrinbool-Bargo G
 2015  Hill Top  Moss Vale  Yerrinbool-Bargo
 2016  Marulan  Yerrinbool-Bargo  Marulan

 

Premiership - All Age Women 1st Division/Premier League

 Year 
 Minor Premiers  Grand Final Winner 
 Runner Up 
 1979      
 1980      
 1981      
 1982      
 1983      
 1984      
 1985      
 1986      
 1987      
 1988      
 1989      
 1990      
 1991      
 1992      
 1993      
 1994    Moss Vale  
 1995      
 1996    Empire  
 1997    Empire  
 1998    Empire  
 1999    Robertson-Burrawang  
 2000    Robertson-Burrawang  
 2001    Trinity  
 2002    Moss Vale B  
 2003    Moss Vale B  
 2004    Robertson-Burrawang  
 2005  Crookwell  Crookwell  
 2006  Bundanoon  Bundanoon  Moss Vale
 2007  Robertson-Burrawang  Bundanoon G  Yerrinbool-Bargo W
 2008  Crookwell  Yerrinbool-Bargo  Crookwell
 2009  Bundanoon A  Robertson-Burrawang  Bundanoon A
 2010  Hill Top  Robertson-Burrawang  Crookwell
 2011  Robertson-Burrawang  Crookwell  Robertson-Burrawang 
 2012  Robertson-Burrawang M   Robertson-Burrawang M  Moss Vale R
 2013  Robertson-Burrawang M  Robertson-Burrawang M  Bundanoon
 2014  Robertson-Burrawang M  Moss Vale R  Yerrinbool-Bargo G
 2015  Yerrinbool G  Yerrinbool G  Moss Vale R
 2016  Yerrinbool-Bargo  Yerrinbool-Bargo  Moss Vale

 

Premiership - All Age Men 2nd Division/Reserve Grade

 Year 
 Minor Premiers  Grand Final Winner 
 Runner Up 
 1979       
 1980      
 1981       
 1982       
 1983       
 1984       
 1985       
 1986       
 1987       
 1988       
 1989       
 1990     Moss Vale  
 1991       
 1992       
 1993       
 1994       
 1995     Moss Vale  
 1996       
 1997     Moss Vale  
 1998     Moss Vale  
 1999       
 2000       
 2001   Hill Top  Hill Top  
 2002   Moss Vale    
 2003       
 2004   Patris  Patris  
 2005   Robertson-Burrawang   Bundanoon  
 2006   Bundanoon  Bundanoon  Moss Vale C
 2007   Robertson-Burrawang  Robertson-Burrawang  Bundanoon
 2008   Bundanoon  Bundanoon  Hill Top
 2009   Bowral  Bowral  Hill Top
 2010   Mittagong  Mittagong  Patris
 2011   Hill Top  Hill Top  Yerrinbool-Bargo 
 2012   Exeter  Exeter  Yerrinbool
 2013  Yerrinbool-Bargo G  Yerrinbool-Bargo G  Exeter B
 2014  Yerrinbool-Bargo G  Mittagong B  Yerrinbool-Bargo G
 2015  Mittagong  Mittagong  Yerrinbool-Bargo G
 2016  Moss Vale  Moss Vale  Exeter

 

Premiership - All Age Women 2nd Division/Reserve Grade

 Year 
 Minor Premiers  Grand Final Winner 
 Runner Up 
 2005  Robertson-Burrawang    
 2006  Not played  Not played  Not played
 2007  Chevalier College  Hill Top  Chevalier College
 2008  Moss Vale  Bundanoon  Moss Vale
 2009  n/a  Hill Top  Crookwell
 2010  Mittagong  Spirit  Mittagong
 2011  Hill Top  Hill Top  Robertson-Burrawang 
 2012  Bowral United  Yerrinbool-Bargo  Bowral United
 2013  n/a  Bowral United  Mittagong
 2014  Moss Vale W  Moss Vale W  Crookwell
 2015  n/a  Crookwell  Moss Vale B
 2016  Crookwell  Crookwell  Moss Vale W

 

 Premiership - All Age Men 3rd Division/1

 Year 
 Minor Premiers  Grand Final Winner  Runner Up
 1979      
 1980      
 1981      
 1982      
 1983      
 1984      
 1985      
 1986      
 1987      
 1988      
 1989      
 1990      
 1991      
 1992      
 1993      
 1994      
 1995      
 1996      
 1997      
 1998      
 1999      
 2000      
 2001  Robertson-Burrawang  Robertson-Burrawang  
 2002      
 2003    Hill Top  Highland Rovers
 2004  Bundanoon    
 2005  Yerrinbool-Bargo  Highland Rovers  
 2006  Yerrinbool-Bargo  Highland Rovers  Hill Top
 2007  Robertson-Burrawang  Robertson-Burrawang  Hill Top
 2008  Yerrinbool-Bargo  Yerrinbool-Bargo  Robertson-Burrawang
 2009  Bundanoon  Yerrinbool-Bargo  Bundanoon
 2010  Yerrinbool-Bargo  Yerrinbool-Bargo  Moss Vale W
 2011  Yerrinbool-Bargo  Yerrinbool-Bargo  Hill Top
 2012  Robertson-Burrawang  Bowral United  Robertson-Burrawang
 2013  not played in 2013/2014    
 2015  Yerrinbool-Bargo  Yerrinbool-Bargo  Robertson-Burrawang
 2016  Bowral  Bowral  Bundanoon

 

 Premiership - All Age Men 3rd Division/2

 Year 
 Minor Premiers 
 Grand Final Winner 
 Runner Up  
 2007  Bowral United  Bundanoon  Bowral United

 

Premiership - All Age Men Youth Grade

 Year  Minor Premiers   Grand Final Winner   Runner Up
 2013  Yerrinbool - Bargo (inaugural)  Yerrinbool - Bargo  Moss Vale
 2014  Bundanoon  Moss Vale  Bundanoon
 2015  Crookwell  Crookwell  Moss Vale
 2016  Chevalier  Chevalier  Wollondilly Soldiers

 

 Player of the Year

 AA Men 1st Division/Premier League

 Year   Player  Club
 2011  Cameron Facer  Moss Vale (Inaugural) 
 2012  Trevor Dinham  Yerrinbool-Bargo
 2013  Scott Friedewald   Mittagong
 2014  James Braid  Exeter
 2015  John Friedewald  Moss Vale
 2016  Daniel Aliffi  Marulan

 

 AA Women 1st Division/Premier League

 Year   Player  Club
 2011  Chloe Vincent  Robertson-Burrawang (Inaugural) 
 2012  Rheanna Lotter   Moss Vale
 2013  Phillipa Eccleston   Bundanoon
 2014  Chloe Vincent  Robertson - Burrawang
 2015  Sarah Rech  Yerrinbool-Bargo
 2016  Alyce Thompson  Hill Top

 

AA Men 2nd Division/Reserve Grade

 Year   Player  Club
 2011  Blake Phillips  Bundanoon Rebels (Inaugural) 
   Simon Worner  Mittagong
 2012  Mathew Kellond   Exeter
 2013  Damian Strode  Exeter
 2014  David Patterson  Yerrinbool-Bargo
 2015  Scott Hilliard  Yerrinbool-Bargo
 2016  Daniel Freere  Robertson

 

 AA Women 2nd Division/Reserve Grade

 Year   Player  Club
 2011  Jessica Evans  Exeter (Inaugural) 
 2012  Carlia Phillips  Bowral United
 2013  n/a  
 2014  Phoebe Thompson  Bowral United
 2015  Alyssa McMahon  Bundanoon
 2016  Annie Croker  Crookwell

 

 AA Men 3rd Division

 Year   Player  Club
 2011  Robert Hughes       Hill Top (Inaugural)
 2012  William Monds            Yerrinbool-Bargo
 2013  not played in 2013/2014  
 2015  Axel Friedrich  Yerrinbool-Bargo
   Paul Halloran  Bundanoon
 2016  John McGannon  Hill Top

 

AA Men Youth Grade

 Year   Player  Club
 2013  Scott Woods   Moss Vale (Inaugural)
 2014  Nathan Bishop  Hill Top
 2015  Reece Cole  Bundanoon
 2016  Reece Cole  Bundanoon

 

 Golden Boot

AA Men 1st Division/Premier League

 Year
 Player   Club
 2012  Matthew Hunt  Yerrinbool-Bargo (Inaugural)
 2013  Michael Dyer  Moss Vale
 2014  James Braid  Exeter
 2015  Daniel Aliffi  Marulan
 2016  Luke Will  Marulan

 

 AA Women 1st Division/Premier League

 Year   Player  Club
 2012  Rheanna Lotter  Moss Vale (Inaugural) 
 2013  Abby Doyle  Robertson-Burrawang
 2014  Phillipa Eccleston  Bundanoon
 2015  Sarah Rech  Yerrinbool-Bargo
 2016  Sarah Rech  Yerrinbool-Bargo

 

AA Men 2nd Division/Reserve Grade

 Year 
 Player   Club
 2012  Mathew Kellond  Exeter (Inaugural) 
 2013  Damian Strode  Exeter
 2014  Scott Sundgren  Yerrinbool-Bargo
 2015  Kyle Smith  Yerrinbool-Bargo
 2016  Scott Sundgren  Yerrinbool-Bargo

 

AA Women 2nd Division/Reserve Grade

 Year   Player  Club
 2012  Virginia Ritchie  Mittagong (Inaugural) 
 2013  n/a  
 2014  Virginia Ritchie  Mittagong
 2015  Alyssa McMahon  Bundanoon
 2016  Annie Croker  Crookwell

 

AA Men 3rd Division

 Year   Player  Club
 2012  Trent Webster  Bundanoon Rebels (Inaugural) 
 2013  not played in 2013/2014   
 2015  Edward Capel  Mittagong
   Axel Friedrich  Yerrinbool-Bargo
   Paul Halloran  Bundanoon
 2016  Morgan Evans  Bowral

 AA Men Youth Grade

 Year  Player   Club
 2013    Scott Hilliard  Yerrinbool-Bargo (Inaugural)
 2014  Scott Woods  Bundanoon
 2015  Lachlan Lewin  Crookwell
   Luke O'Brien  Crookwell
 2016  Reece Cole  Bundanoon
   Finn Sullivan  Chevalier

 

Golden Gloves

AA Men 1st Division/Premier League

 Year 
 Player  Club
 2012  Troy French  Yerrinbool-Bargo (Inaugural) 
 2013  Troy French  Yerrinbool-Bargo
 2014  Troy French  Yerrinbool-Bargo
 2015  Keegan Lee  Marulan
 2016  Bailey Halias  Hill Top

 

 AA Women 1st Division/Premier League

 Year 
 Player  Club
 2012   Sally Parker  Moss Vale (Inaugural) 
 2013  Kylie Whatman  Bundanoon
 2014  Samantha Plain  Moss Vale
 2015  Kelsea Moore  Yerrinbool-Bargo
 2016  Angela D'Adam  Moss Vale

 

AA Men 2nd Division/Reserve Grade

 Year 
 Player  Club
 2012   Adam French  Yerrinbool-Bargo (Inaugural) 
 2013  Adam French  Yerrinbool-Bargo
 2014  Adam French  Yerrinbool-Bargo
  Simon Roberts  Moss Vale
 2015  Adam French  Yerrinbool-Bargo
 2016  Jacob Clarke  Moss Vale

 

 AA Women 2nd Division/Reserve Grade

 Year 
 Player  Club
 2012   Tabitha Will  Moss Vale (Inaugural) 
 2013  n/a  
 2014  Angela D'Adam  Moss Vale
 2015  Tabitha Will  Moss Vale
 2016  Emily Selmes  Crookwell

 

AA Men 3rd Division

 Year 
 Player  Club
 2012   Peter Jensen  Bowral United (Inaugural) 
   David Wane  Robertson-Burrawang
 2013  not played in 2013/2014  
 2015  Lindsay McDonald  Yerrinbool-Bargo
 2016  Peter Jensen  Bowral

 AA Men Youth

 Year   Player   Club
 2013   Hayden Wood   Yerrinbool-Bargo (Inaugural)
 2014  Harrison Garner  Moss Vale
 2015  Samuel Kent  Crookwell
 2016  Angus Lowden  Chevalier

 

 All Age Cups

Darryl Kill Memorial Trophy - All Age Men 1st Division

 1979   Picton (Inaugural)
 1980  Mittagong
 1981  Picton Rangers
 1982  Highland Rovers
 1983  All Stars
 1984  All Stars
 1985  Highland Rovers
 1986  Mittagong
 1987  Mittagong
 1988  Highland Rovers
 1989  Mittagong
 1990  All Stars
 1991  Moss Vale
 1992  Moss Vale
 1993  Moss Vale
 1994  Bundanoon
 1995  Yerrinbool - Bargo 
 1996  Yerrinbool - Bargo
 1997  Moss Vale
 1998  Yerrinbool - Bargo
 1999  Yerrinbool - Bargo
 2000  Yerrinbool - Bargo
 2001  Yerrinbool - Bargo
 2002  Yerrinbool - Bargo
 2003  Yerrinbool - Bargo
 2004  Highland Rovers
 2005  Hill Top
 2006  Yerrinbool - Bargo
 2007  Exeter
 2008  Yerrinbool - Bargo
 2009  Yerrinbool - Bargo
 2010  Yerrinbool - Bargo
 2011  Yerrinbool - Bargo
 2012  Yerrinbool - Bargo
 2013  Yerrinbool - Bargo
 2014  Moss Vale
 2015  Yerrinbool-Bargo
 2016  Marulan
 2017  Moss Vale

 

Liberale Trophy - All Age Men 2nd Division

 1983   Bowral Wanderers (Inaugural) 
 1984  Mittagong
 1985  Mittagong
 1986  Highland Rovers
 1987  Highland Rovers
 1988  Highland Rovers
 1989  Hill Top
 1990  Hill Top
 1991  Bundanoon
 1992  Hill Top
 1993  Moss Vale
 1994  Yerrinbool - Bargo
 1995  Moss Vale
 1996  Mittagong
 1997  Hill Top
 1998  Bowral United
 1999  Moss Vale
 2000  Mittagong
 2001  Hill Top
 2002  Bundanoon
 2003  Moss Vale
 2004  Exeter
 2005  Moss Vale
 2006  Yerrinbool - Bargo
 2007  Bowral United
 2008  Robertson - Burrawang
 2009  Bowral United
 2010  Patris United
 2011  Yerrinbool - Bargo
 2012  Exeter
 2013  Exeter B
 2014  Mittagong B
 2015  Mittagong
 2016  Moss Vale
 2017  Bowral

 

George Auld Cup - All Age Men 3rd Division

 2006   Mittagong (Inaugural) 
 2007  Moss Vale
 2008  Yerrinbool - Bargo
 2009  Yerrinbool - Bargo
 2010  Yerrinbool - Bargo
 2011  Alpine
 2012  Bowral United
 2013  not played
 2014  not played
 2015  Yerrinbool-Bargo
 2016  Bowral
 2017  Bundanoon

 

Noelene Munro Cup - All Age Women

 2006   Moss Vale (Inaugural) 
 2007  Bundanoon G
 2008  Yerrinbool - Bargo
 2009  Bundanoon G
 2010  Hill Top
 2011  Moss Vale
 2012  Moss Vale R
 2013  Robertson M
 2014  Robertson M
 2015  Moss Vale R
 2016  Moss Vale
 2017  Hill Top

 

Chris Jacobs Cup - All Age Women Reserve Grade

 2016 

 Crookwell (Inaugural) 

 2017

 Moss Vale Red

 

HSA Cup - All Age Men Youth Grade

 2013   Yerrinbool-Bargo (Inaugural)
 2014  Bundanoon Rebels
 2015  Chevalier B
 2016  Chevalier
 2017  Chevalier

 

HSA Pre-Season Cup

 2016

 AAM - Hill Top    (Inaugural)

AAW - Yerrinbool-Bargo

 

Junior Competition

Premiership - Under 16s 1st Division

 Year   Minor Premiers  Grand Final Winner  Runner Up 
 1987     Chevalier  
 1988  Robertson-Burrawang Rovers   Robertson-Burrawang Rovers   Hill Top
 1989      
 1990    South Goulburn  
 1991      
 1992      
 1993      
 1994      
 1995    Moss Vale  
 1996      
 1997    Bowral United A  
 1998      
 1999      
 2000    Moss Vale  
 2001    Mittagong  
 2002    Soldiers  
 2003    Crookwell  
 2004  Crookwell  Moss Vale  
 2005  Moss Vale  Moss Vale  
 2006  Mittagong    
 2007  Chevalier M  Yerrinbool-Bargo  Chevalier M
 2008  Robertson-Burrawang   Robertson-Burrawang  Crookwell
 2009  Crookwell  Crookwell  Chevalier A
 2010  Workers  Trinity  Bundanoon
 2011  Alpine(HTSC/YBSC)  Alpine(HTSC/YBSC)  Trinity/Workers 
 2012  Yerrinbool-Bargo G  Yerrinbool-Bargo G  MBK
 2013  not played from 2013 on    

 

Premiership - Under 16s 2nd Division

 Year   Minor Premiers 
 Grand Final Winner 
 Runner Up 
 2005  Soldiers    
 2006  Not played  Not played  Not played
 2007  n/a  Chevalier B  Workers
 2008  MBK  MBK  Bundanoon/Exeter 
 2009  n/a  Bundanoon  Robertson-Burrawang 

 

Premiership - Under 16 Girls

 Year   Minor Premiers   Grand Final Winner   Runner Up 
 2008  Moss Vale/Robertson-Burrawang   Moss Vale/Robertson-Burrawang   Bundanoon

 

 Highlands Soccer Association Cup - Under 16 Players

 2010   Robertson-Burrawang (Inaugural) 
 2011  Alpine
 2012  Yerrinbool - Bargo G
 2013  changed to HSA Cup - AA Men Youth Grade

 

Premiership - Under 15s

 Year   Minor Premiers   Grand Final Winner   Runner Up 
 2013  Moss Vale  Bundanoon  MBK
 2014  Bundanoon  Bundanoon  Hill Top
 2015  Bundanoon  Hill Top  Bundanoon
 2016  Mittagong  Mittagong  Yerrinbool G

 

Premiership - Under 15 Girls

 Year   Minor Premiers   Grand Final Winner   Runner Up 
 2005  Chevalier A  Highland Eagles  
 2006  Bundanoon  Bundanoon  Chevalier A
 2007  Chevalier A  Mittagong  Chevalier A

 

Premiership - Under 14s 1st Division

 Year   Minor Premiers   Grand Final Winner   Runner Up 
 1991  Moss Vale    
 1992      
 1993      
 1994    Robertson-Burrawang  
 1995    Hill Top  
 1996    Empire  
 1997      
 1998      
 1999      
 2000      
 2001      
 2002      
 2003      
 2004      
 2005  Chevalier A  Chevalier A  
 2006  Moss Vale  Moss Vale  Bundanoon
 2007  Bowral United  Bowral United  Chevalier
 2008  Chevalier B  Chevalier M  Chevalier B
 2009  Chevalier U14  Yerrinbool-Bargo  Chevalier U14 
 2010  Bundanoon  Alpine (HTSC/YBSC)  Yerrinbool-Bargo 
 2011  Yerrinbool-Bargo G   Yerrinbool-Bargo G  Bowral United
 2012  Moss Vale  Moss Vale  Yerrinbool-Bargo W 
 2013  not played from 2013 on    

 

Premiership - Under 14s 2nd Division

 Year   Minor Premiers   Grand Final Winner   Runner Up 
 2008  Bundanoon/Exeter  Bundanoon/Exeter  Mittagong

 

Jan Plain Cup - Under 14 Players

(From 2013 for U14/15s)

 2009   Chevalier College U14 (Inaugural) 
 2010  Alpine
 2011  Yerrinbool - Bargo G
 2012  Moss Vale
 2013  (for U14/15s from now on) Moss Vale
 2014  Hill Top
 2015  Hill Top
 2016  Mittagong
 2017  Bundanoon

 

Premiership - Under 13s

 Year   Minor Premiers   Grand Final Winner   Runner Up
 2004      
 2005      
 2006  Moss Vale  Moss Vale  Bowral
 2007  Bundanoon  Chevalier W  Bundanoon
 2013  Bowral B  Hill Top  Bowral B
 2014  Mittagong Y  Mittagong Y  Yerrinbool G
 2015  Yerrinbool G  Div 1 - Yerrinbool G  Moss Vale R
   n/a  Div 2 - Robertson-Burrawang G   Hill Top
 2016  Robertson-Burrawang M  Div 1 - Moss Vale R  Robertson-Burrawang M
   n/a  Div 2 - Mittagong  Bundanoon

 

Premiership - Under 12s 1st Division

 Year   Minor Premiers   Grand Final Winner   Runner Up
 1978    Brickwork Bombers  
 1979    Brickworks  
 1980    Brickworks  
 1981    Bowral United  
 1982    Bowral United  
 1983    Bowral United No. 1  
 1984      
 1985      
 1986      
 1987      
 1988    Hill Top  
 1989    Mittagong United RSL  
 1990      
 1991    Mittagong United RSL  
 1992    Mittagong United B  
 1993    Mittagong United A  
 1994    Moss Vale  
 1995    Moss Vale  
 1996    Mittagong  
 1997    Mittagong  
 1998    Yerrinbool-Bargo  
 1999    Moss Vale A  
 2000    Mittagong A  
 2001    Moss Vale  
 2002      
 2003  Hill Top  Hill Top  
 2004  Mittagong  Mittagong B  
 2005  Moss Vale  Moss Vale B  
 2006  Bowral B  Bowral B  Moss Vale B 
 2007  Moss Vale  Bowral B  Moss Vale
 2008  Bundanoon  Bowral B  Moss Vale
 2009  Bowral B  Bowral B  Yerrinbool-Bargo 
 2010  Bowral B  Bowral B  Moss Vale
 2011  Bowral A  Bowral A  Robertson-Burrawang 
 2012  Bowral W  Bowral W  Bowral O
 2013  not played from 2013 on    

 

Premiership - Under 12s 2nd Division

 

 Year   Minor Premiers   Grand Final Winner   Runner Up 
 2004  Mittagong A    
 2005  Bowral B    

 

Antony Liberale Memorial Trophy - Under 12 Players

(From 2013 for U12/13s)

 1994   Moss Vale A (Inaugural) 
 1995  Moss Vale
 1996  Mittagong
 1997  Bowral United
 1998  Highlands United
 1999  
 2000  Moss Vale
 2001  Moss Vale
 2002  
 2003  
 2004  
 2005  Not played
 2006  Bowral United B
 2007  Bowral United B
 2008  Moss Vale
 2009  Yerrinbool - Bargo
 2010  Bowral United B
 2011  Exeter
 2012  Bowral United W
 2013  (from 2013 the cup is for U12/13s) Hill Top
 2014  Mittagong Y
 2015  Yerrinbool G
 2016  Moss Vale R
 2017  Hill Top

 

Premiership - Under 11s 1st Division

 Year   Minor Premiers   Grand Final Winner   Runner Up 
 1978    Nepean Rovers Hurricane   
 1979  Nepean Rovers Hurricane   Blue Circle  
 1980  Nepean Rovers Raiders  Nepean Rovers Raiders  
 1981  Bowral United  Bowral United  
 1982  Nepean Rovers  Nepean Rovers  
 1983  Bowral United  Bowral United  
 1984    Mittagong United  
 1985    Mittagong United  
 1986  Hill Top  Mittagong United  
 1987      
 1988      
 1989      
 1990      
 1991      
 1992      
 1993      
 1994      
 1995    Mittagong B  
 1996  Mittagong B  Mittagong B  
 1997  Highlands United  Highlands United  
 1998      
 1999  Bowral B  Moss Vale  
 2000  Moss Vale  Moss Vale  
 2001    Mittagong A  
 2002    Moss Vale  
 2003      
 2004  Bundanoon  Bundanoon  
 2005  Exeter    
 2006  Bowral B  Bowral B  Moss Vale
 2007  Moss Vale  Moss Vale  Mittagong
 2008  Bowral United B  Bowral United B  Bundanoon
 2009  Moss Vale  Bowral United B  Moss Vale
 2010  Bowral United A  Bowral United A  Robertson-Burrawang Rovers 
 2011  Bowral United B  Bowral United B  Bundanoon
 2012  Robertson-Burrawang Rovers   Bowral United O  Bundanoon
 2013  not played from 2013 on - SSF    

 

Premiership - Under 11s 2nd Division

 Year   Minor Premiers   Grand Final Winner   Runner Up
 2005  Bundanoon    

 

Premiership - Under 11s 3rd Division

 Year   Minor Premiers   Grand Final Winner   Runner Up 
 2005  Moss Vale    

 

IMB Cup - Under 11 Players

 1993  Moss Vale
 1994   Moss Vale 

 

Michael Sant Cup - Under 11 Players

 2006   Moss Vale (Inaugural) 
 2007  Moss Vale
 2008  Yerrinbool-Bargo W
 2009  Moss Vale
 2010  Bowral United A
 2011  Bowral United B
 2012  Bowral United B 
 2013  Moss Vale
 2014  Mittagong
 2015  Bowral
 2016  Bowral Opals
 2017  Bundanoon

 

Premiership - Under 10s 1st Division

 Year   Minor Premiers   Grand Final Winner   Runner Up
 1979  Nepean Rovers Raiders  Nepean Rovers Raiders  
 1980  Nepean Rovers Hornets  Nepean Rovers Hornets  
 1981  Nepean Rovers  Nepean Rovers  
 1982  Bowral United Bombers  Bowral United Bombers  
 1983  Bowral United No.2  Bowral United Devils  
 1984    Mittagong United  
 1985    Mittagong United  
 1986  Robertson-Burrawang Rovers   Robertson-Burrawang Rovers   
 1987  Bowral United  Mittagong United RSL  
 1988  Bowral United  Bowral United A  
 1989  Robertson-Burrawang Rovers  Robertson-Burrawang Rovers  
 1990  Bowral United  Bowral United  
 1991  Moss Vale  Mittagong United  
 1992  Mittagong United  Mittagong United  
 1993  Moss Vale  Mittagong United  
 1994  Moss Vale B  Moss Vale B  
 1995  Bowral United B  Bowral United B  
 1996  Bowral United C  Moss Vale  
 1997  Yerrinbool-Bargo  Yerrinbool-Bargo  
 1998  Bowral A  Moss Vale  
 1999  Bowral A  Yerrinbool-Bargo  
 2000      
 2001    Bowral  
 2002      
 2003      
 2004    Moss Vale C  
 2005  Moss Vale B  Moss Vale B  
 2006  Mittagong A  Bundanoon  Mittagong A
 2007  Bowral United B  Yerrinbool-Bargo W  Bowral United B 
 2008  Mittagong A  Yerrinbool-Bargo  Mittagong A
 2009  n/a - SSF introduced  n/a  n/a
 2010  Bundanoon  n/a  n/a
 2011  Gib Gate  n/a  n/a
 2012  Bowral United O  n/a  n/a
 2013  not played from 2013 on - SSF    

 

Premiership - Under 10s 2nd Division

 Year   Minor Premiers   Grand Final Winner   Runner Up 
 1996    Bowral B  
 1997    Mittagong B  
 1998      
 1999      
 2000      
 2001      
 2002      
 2003  n/a  Robertson/Burrawang  
 2004    Bowral D  
 2005  Yerrinbool    
 2006  n/a  n/a  n/a
 2007  n/a  n/a  n/a
 2008  Bowral United C  Exeter  Bowral United C 
 2009  n/a - SSF introduced   n/a  n/a

 

Beryl Fitzgerald Memorial Cup - Under 10 Players

 2001   Moss Vale
 2002  
 2003  
 2004  Bundanoon
 2005  Not played
 2006  Not played - washed out 
 2007  Yerrinbool-Bargo G
 2008  Bowral United C
 2009  Mittagong
 2010  Moss Vale
 2011  Gib Gate
 2012  Bowral United O
 2013  Bowral United O
 2014  Bowral United O
 2015  Exeter
 2016  Robertson M
 2017  Bowral B

 

Premiership - Under 9s

 Year   Minor Premiers   Grand Final Winner   Runner Up 
 1979      
 1980      
 1981      
 1982      
 1983      
 1984      
 1985      
 1986      
 1987      
 1988      
 1989      
 1990      
 1991      
 1992      
 1993      
 1994      
 1995      
 1996      
 1997  Bowral A    
 1998  Moss Vale B    
 1999      
 2000  Mittagong  n/a  
 2001  Moss Vale B  n/a  
 2002  Bundanoon  n/a  
 2003    n/a  
 2004  Moss Vale B  n/a  
 2005  Exeter  n/a  
 2006  Moss Vale/Yerrinbool-Bargo A (joint MP)   n/a  n/a
 2007  Mittagong  n/a  n/a
 2008  Bowral United A  n/a  n/a

Note: Small sided games introduced in 2009

Photo Gallery

YouTube