Leading Goal Kickers

 

Rohenna Young Medal

Premier Division

2016           Isabella Ayre              Bendigo Thunder 34

2015           Moana Hope              St Kilda Sharks

2014           Moana Hope              St Kilda Sharks

2013           Stephanie Brown         Berwick

2012           Amy Catterall               VU St Albans

2011           Sarah D’Arcy                East Burwood 49

2010           Jane Lange                  Darebin Falcons 52

2009           Brittany Grech              Diamond Creek 58

2008           Moana Hope                Darebin Falcons 63

2007           Moana Hope                Darebin Falcons 67

2006           Moana Hope                Darebin Falcons 74

2005           Rebecca Jennings      Melbourne Universtiy 45

2004           Rohenna Young           St Albans Spurs 65

2003           Nic Lalor                        Deakin Devils

2002           Anita Rhook                  Parkside Magpies

2001           Dee Dundov                 St Albans Spurs

2000           Nic Lalor                        St Kilda City Sharks

1999           Nic Lalor                        St Kilda City Sharks

1998           Nic Lalor                        St Kilda City Sharks

1997           Nic Lalor                        St Kilda City Sharks

1996           Debbie Lee                   Sunshine YCW

1995           Yasmin Horsham           Ballarat Lions

1994           Bronwyn Hutchinson      Ballarat Lions

 

VWFL Premier Reserves

2012           Rebecca Hickmott        Darebin Falcons 19

2012           Lauren Chalkley            Berwick 19

2011           Melissa Beadles           East Burwood 24

2010           Rebecca Hickmott        Darebin Falcons 31

2009           Rebecca Hickmott        Darebin Falcons 39

2008           Kristy Turner                  East Burwood 42

2007           Louise Potter                Darebin Falcons 49

2006           Ivanna Hearn                 St Kilda City Sharks 32

2005           Paige Smith                  Darebin Falcons 30

 

VWFL North West Conference

2012           Samantha Greene        La Trobe Uni

2011           Samantha Greene        La Trobe Uni 26

2010           Tahnee Schulz               Lalor 31

2009           Emma Kent                    North Ballarat 42

2008           Selina Caruana             Heidelberg 45

2007           Selina Caruana             Heidelberg 22

2006           Haley Sanders               Hadfield 37

                    Jessica Dudley              Heidelberg 37

 

VWFL South East Conference

2012           Elana De Santis            Hallam 

2011           Elana De Santis            Hallam 27

2010           Elise Bonar                    Parkdale Vultures 30

2009           Mel Kuys                        Scoresby 34

2008           Aimee Buchan               Berwick 38

2007           Rebecca Ouchirenko    Eastern 24

2006           Cassie Bell                     Eastern 40

 

VWFL Country

2007           Michelle Wiles               Corio 60

2006           Belinda Ousley              G.W.S.C. 12

 

VWFL Division 2

2005           Rebecca Ouchirenko   Eastern

2004           Natalie Cardamone      St Kilda City Sharks 34

2004           Sally Wenn                     St Kilda City Sharks 34

2003           Natalie Cardamone      Mordialloc

2002           Kerry Saunders              Parkside

2001           Kerry Saunders              Parkside

 

VWFL Division 3

2005           Stacey Cross

2004           Melissa Egan

2003           Chelsea Davey

2002           Emma Lynch