Under 21 Nationals - Counties Manukau (18th May - 21 May)

Under 21 Nationals 18-21 May at Counties Manukau

Women

Round Robin Pool Play
Emerging Junior TF def Harbour 71-64
Hutt Valley def WWABI 71-52
New Plymouth def Auckland 82-29
Canterbury def Gisborne 74-60
Rotorua def Harbour 62-53
Emerging Junior TF def WWABI 60-55
Canterbury def Auckland 88-36
New Plymouth def Gisborne 54-40
Hutt Valley def Rotorua 61-58
Harbour def WWABI 71-68
Emerging Junior TF def Rotorua 81-63
Canterbury def New Plymouth 68-46
Gisborne def Auckland 78-35
Harbour def Hutt Valley 69-59
WWABI def Rotorua 49-48 
Emerging Junior TF def Hutt Valley 79-31

Pool A

POS TEAMPWLDBFFForAgPCPts
1   Canterbury 3 3 0 0 0 0 230 142 161.97 6
2   New Plymouth 3 2 1 0 0 0 182 137 132.85 5
3   Auckland 3 1 2 0 0 0 100 248 40.32 4
4   Gisborne 3 0 3 0 0 0 178 163 109.20 3

Pool B

POS TEAMPWLDBFFForAgPCPts
1   Emerging Junior Tall Ferns 4 4 0 0 0 0 291 213 136.62 8
2   Harbour 4 2 2 0 0 0 257 260 98.85 6
3   Hutt Valley 4 2 2 0 0 0 222 258 86.05 6
4   Rotorua 4 1 3 0 0 0 231 244 94.67 5
5   Waitakere West 4 1 3 0 0 0 224 250 89.60 5



Finals

Carried over games
Gisborne def Auckland 78-35 (Bottom 5 playoff)
WWABI def
Rotorua 49-48 (Bottom 5 playoff)
Emerging Junior TF def Rotorua 81-63 (Bottom 5 playoff)
Emerging Junior TF def
WWABI 60-55 (Bottom 5 playoff)

WWABI def Auckland 90-39 (Bottom 5 playoff)
WWABI def Gisborne 83-65 (Bottom 5 playoff)
Emerging Junior TF def Gisborne 71-36 (Bottom 5 playoff)
Rotorua def Auckland 95-34(Bottom 5 playoff)
Energing Junior TF def Auckland 84-17 (Bottom 5 playoff)
Rotorua def Gisborne 70-59 (Bottom 5 playoff)

Canterbury def Hutt Valley 63-40 (Semi Final)
Harbour def New Plymouth 48-47 (Semi Final)

Hutt Valley def New Plymouth 64-50 (3rd/4th)
Harbour def Canterbury 57-54  (Grand Final)

1st Harbour
2nd Canterbury
3rd Hutt Valley
4th New Plymouth
5th WWABI
6th Rotorua
7th Gisborne
8th Auckland

(EJTF don't qualify. NZ team)

Men

Round Robin Pool Play

Counties Manukau def Harbour 67-64
WWABI def Counties Red 95-65
EJTB def Palmerston North 95-72
Waikato def Rotorua 91-78
Canterbury def North Canterbury 92-33
WWABI def Porirua 83-75
Harbour def Auckland 93-72
Waikato def EJTB 83-77
Rotorua def Palmerston North 111-57
Otago def North Canterbury 86-45
Counties Manukau def Auckland 79-67
Porirua def Counties Red 95-62
EJTB def Rotorua 82-75
Canterbury def Otago 71-56
Waikato def Palmerston North 87-71

Pool A

POS TEAMPWLDBFFForAgPCPts
1   Counties Manukau 2 2 0 0 0 0 146 131 111.45 4
2   Harbour 2 1 1 0 0 0 157 139 112.95 3
3   Auckland 2 0 2 0 0 0 139 172 80.81 2

Pool B

POS TEAMPWLDBFFForAgPCPts
1   Canterbury 2 2 0 0 0 0 163 89 183.15 4
2   Otago 2 1 1 0 0 0 142 116 122.41 3
3   North Canterbury 2 0 2 0 0 0 78 178 43.82 2

Pool C

POS TEAMPWLDBFFForAgPCPts
1   Waitakere West 2 2 0 0 0 0 178 140 127.14 4
2   Porirua 2 1 1 0 0 0 170 145 117.24 3
3   Counties Manukau Red 2 0 2 0 0 0 127 190 66.84 2

Pool D

POS TEAMPWLDBFFForAgPCPts
1   Waikato 3 3 0 0 0 0 261 226 115.49 6
2   Emerging Junior Tall Blacks 3 2 1 0 0 0 254 230 110.43 5
3   Rotorua 3 1 2 0 0 0 264 230 114.78 4
4   Palmerston North 3 0 3 0 0 0 200 293 68.26 3


Finals

Carried over game
Rotorua def Palmerston North 111-57 (Bottom 5 Playoff)

Auckland def Counties Red 77-68 (Bottom 5 Playoff)
Rotorua def North Canterbury 88-75 (Bottom 5 Playoff)
Auckland def Palmerston North 78-76 (Bottom 5 Playoff)
Auckland def North Canterbury 66-57 (Bottom 5 Playoff)
Rotorua def Auckland 75-69 (Bottom 5 Playoff)
Counties Red def Palmerston North 74-71 (Bottom 5 Playoff)
Rotorua def Counties Red 102-88 (Bottom 5 Playoff)
Palmerston North def North Canterbury 65-59 (Bottom 5 Playoff)
North Canterbury def Counties Red 74-70 (Bottom 5 Playoff)

Porirua def Counties Manukau 88-75 (QF)
Canterbury def EJTB 77-61 (QF)
WWABI def Harbour 75-70 (QF)
Waikato def Otago 84-74 (QF)

Counties Manukau def Otago 86-75 (P5th/8th)
EJTB def Harbour 72-62 (P5th/8th)

Canterbury def WWABI 71-54 (SF)
Porirua def Waikato 75-65 (SF)

Otago def Harbour 82-61 (P7th/8th)
EJTB def Counties Manukau 83-79 (P5th/6th)
Waikato def WWABI 89-86 (P3rd/4th)
Canterbury def Porirua 75-65 (GF)

1st Canterbury
2nd Porirua
3rd Waikato
4th WWABI
5th Counties Manukau
6th Otago
7th Harbour
8th Rotorua
9th Auckland
10th Palmerston North
11th North Canterbury
12th Counties Red

(EJTB don't qualify. NZ team)
________________________________________________________________________________________________________
BBNZ News article

Congratulations to the Canterbury mens team and the North Harbour womens team; the BBNZ U21 National Champions for 2011, hosted by Counties Manukau Basketball Association.

Counties Manukau
May 18-21

Mens Grand Final

Canterbury 75 (Ethan Rusbatch 17, Keisuke Yahata 17, Michael Aitken 13)
Porirua 65 (Jordan Ngatai 17, Winston Lee 12, Jake Ashby 12)

Final Officials Shane Nikora, James Campion, Brad Quinn

Final Team Placing
1st Canterbury
2nd Porirua
3rd Waikato
4th Waitakere West
5th Emerging Junior Tall Blacks
6th Counties Manukau
7th Otago
8th Harbour
9th Rotorua
10th Auckland
11th Palmerston North
12th Counties Manukau Red
13th North Canterbury

Most Valuable Player
Ethan Rusbatch Canterbury

Tournament Team

  1. Shea Ili Counties Manukau
  2. James Ashby Waitakere West
  3. Saman Moh H Waitakere West
  4. Marco Alexander Waikato
  5. Max Williams Waikato
  6. Inga Solofuti Canterbury
  7. Chris Duthie Canterbury
  8. Ethan Rusbatch Canterbury
  9. Jordan Ngatai Porirua
  10. Winston Li Porirua

2011 U21 Mens National Championship Tournament Results

Womens Grand Final

Harbour 57 (Jelena Vucinic 14, Sian Telfer 13, Shinae Blair 9)
Canterbury 54 (Jessica Bygate 13, Stacey Costain 12, Rebecca Lough 10)

Final Officials Raelene Ford, Ken Phillips, Rayan Jones

Final Team Placing

1st Harbour
2nd Canterbury
3rd Hutt Valley
4th New Plymouth
5th Waitakere West
6th Rotorua
7th Auckland
* Emerging Junior Tall Ferns
* Gisborne

Most Valuable Player
Shinae Blair Harbour

Tournament Team

  1. Jasmine Davies New Plymouth
  2. Kate Aleman Waitakere West
  3. Adoniah Lewis Waitakere West
  4. Sheraton Flood Rotorua
  5. Milomilo Nanai Hutt Valley
  6. Jelena Vucinic Harbour
  7. Shinae Blair Harbour
  8. Sian Telfar Harbour
  9. Courtney Hamblin Canterbury
  10. Jessica Bygate Canterbury

2011 U21 Womens National Championship Tournament Results




Comments

Comment Guidelines: The SportsTG Network is made up of players, families and passionate sports followers like you who have a strong opinion about sport. That's great - we want you to have your say and share your thoughts with the world. However, we have a few rules that you must follow to keep it fun for all. Please don't be rude, abusive, swear or vilify others. Apart from some pretty serious sport sanctions, we also can ban you and report you if things get out of hand. So play fair and have fun, and thanks for your contribution.

Sponsors and Supporters

WWABi Basketball Links

FIBA Latest news

Club Links - Navbar